blog copywriting

Blog w sklepie internetowym – czy warto go prowadzić?

blog w sklepie internetowym

Zastanawiasz się, czy blog jest obowiązkowym elementem każdego sklepu internetowego? Musisz wiedzieć, że jego prowadzenie pochłania sporo czasu i wiąże się z tym, że trzeba posiadać pewne umiejętności, być kreatywnym czy konsekwentnym w publikowaniu nowych treści. Mimo to zdecydowanie warto mieć blog w sklepie internetowym, ponieważ może on przynieść firmie wiele korzyści. Zapoznaj się z naszym wpisem i przekonaj się, dlaczego warto tworzyć firmowego bloga!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Czym jest blog w sklepie internetowym i o czym możesz na nim pisać?

Blog jest przydatnym dodatkiem dla strony internetowej. Stanowi źródło wartościowej treści dla klientów. Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z zakładką „blog” na stronach odwiedzanych sklepów online. Przenosząc się w ten obszar, możesz zdobyć wiele cennych porad i rozwiązań związanych z daną działalnością czy poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Przykładowo: gdy prowadzisz sklep z miodami, możesz tworzyć artykuły na temat różnic występujących między poszczególnymi rodzajami miodu lub zalet spożywania miodu, wskazywać najlepszy miód na przeziębienia czy rozwiewać wątpliwości dotyczące m.in. tego, czy miód tuczy. 

Gdy natomiast prowadzisz internetową kwiaciarnię, doradzaj klientom, jak prawidłowo pielęgnować kwiaty, czy jakie rośliny będą odpowiednie jako prezent np. na urodziny. Jak widzisz, możliwości jest naprawdę sporo, a gdyby brakowało Ci pomysłów na wpisy blogowe, zawsze możesz zajrzeć do naszego innego artykułu, w którym podpowiadamy, skąd brać pomysły na artykuły blogowe.

8 powodów, dla których blog w sklepie internetowym to doskonały pomysł 

Doskonale wiesz, że prowadzenie sklepu internetowego to więcej niż tylko sprzedaż produktów – to również budowanie relacji z klientami i dostarczanie wartości. Przekonaj się, dlaczego blog może być kluczowym narzędziem w realizacji tych celów.

1. Zbudujesz dobre relacje z klientami

Blog w sklepie internetowym to wręcz perfekcyjny duet. Może być świetnym sposobem na zbudowanie relacji z klientami. Jest szansą na przedstawienie oferowanych produktów/usług w zupełnie inny sposób niż klasyczna strona ofertowa. Pozwala przedsiębiorcom na dostarczanie wartościowych treści, które są związane z potrzebami czy problemami potencjalnych klientów. Blog to idealne miejsce do udostępniania porad, wskazówek, instrukcji czy poradników, które umożliwiają obecnym i potencjalnym klientom lepsze zrozumienie Twojej oferty i pozwala zobaczyć, jak sprzedawane towary mogą być przydatne w życiu.

2. Zyskasz wizerunek eksperta 

Prowadzenie bloga w sklepie internetowym to również ogromna szansa na to, abyś zyskał wizerunek eksperta. Wciąż wielu osobom wydaje się, że głównym i jedynym czynnikiem wpływającym na decyzję zakupową jest cena. To błąd – jest ona zależna także od wielu innych aspektów, a jednym z nich jest zaufanie do marki: nawet 41% badanych wskazało ten czynnik jako jeden z kluczowych [źródło: KPMG International – raport Consumers and the new reality].

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Z tego wynika, że każda osoba, która prowadzi sklep internetowy, powinna zainwestować w bloga, ale co więcej, publikować tam wartościowe artykuły, dostarczające cenną wiedzę obecnym i potencjalnym klientom. O czym możesz pisać? Sprawdź, z jakimi problemami lub wątpliwościami najczęściej zmagają się użytkownicy i na nie odpowiadaj. Możesz również wyjaśniać różnice występujące między konkretnymi produktami, pokazać jak działa dany przedmiot, jak on powstaje, czy zaprezentować zalety danego towaru. 

Publikowanie na blogu jest idealną szansą, abyś pokazał się jako ekspert w swojej dziedzinie i zdobył miano specjalisty – wówczas droga do uzyskania zaufania konsumentów będzie już bardzo krótka. 

3. Zwiększysz ruch w sklepie

Statystyki mówią jasno, że firmy, które publikują 16 lub więcej postów na blogu w ciągu miesiąca, mogą liczyć nawet na 3,5 razy większy ruch niż blogi, które dodają mniej niż cztery posty miesięcznie [źródło: https://www.oberlo.com/blog/blogging-statistics]. Nie można mieć zatem wątpliwości, że prowadzenie bloga w sklepie internetowym jest sposobem na zwiększenie ruchu na stronie WWW.

Pamiętaj jednak, że aby pozyskać ruch organiczny, konieczne jest zadbanie o kilka aspektów. Jednym z takich elementów są frazy kluczowe – musisz je umiejętnie wyszukać, a następnie odpowiednio stosować we wpisach blogowych. Zawsze kieruj się również tym, aby blog e-commerce dostarczał wartościowe informacje i był wypełniony merytoryczną treścią. Korzystaj wyłącznie z rzetelnych źródeł, aby nie wprowadzać klientów w błąd. 

4. Zyskasz wyższą pozycję w Google

Prowadzenie bloga w sklepie internetowym nie jest bez znaczenia dla pozycji w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarka Google uwielbia strony, które są bogate w wartościowe, unikalne i długie treści. Musisz więc regularnie prowadzić bloga, jeśli zależy Ci na wskoczeniu do wymarzonego TOP w wynikach wyszukiwania. 

Uwzględnij fakt, że do Google trafiają różne zapytania, ale najczęściej odbiegają one od głównych fraz dla danej strony i odnoszą się do bardziej szczegółowych zagadnień. Z tego względu warto, abyś zadbał o to, by we wpisach znalazły się frazy sugerujące pytania internautów czy możliwe problemy. Zaletą bloga w sklepie internetowym jest także to, że możesz łatwiej zastosować długie frazy słów kluczowych (jest to trudniejsze na stronie internetowej)

[źródło: https://optinmonster.com/blogging-statistics/]

5. Zwiększysz sprzedaż

Ze statystyk Demand Gen Report dowiadujemy się, że nawet 47% kupujących przegląda bloga firmowego przed podjęciem decyzji zakupowej. Z tego względu ważne jest, aby korzystać z tego narzędzia i prezentować swoją ofertę. Wielu przedsiębiorców robi jednak ten błąd, że umieszcza na blogu artykuły, które są zwyczajnymi recenzjami towarów dostępnych w sprzedaży. To niejedyna możliwość. Gdy np. prowadzisz sklep ze sprzętem narciarskim, możesz tworzyć np. poradniki typu „Jakie kupić narty dla początkującej osoby?”, „Gdzie najlepiej wybrać się na narty?” czy też „Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nart?” i w nich swobodnie linkować do produktów. Oczywiście dbając o to, aby nie było zbyt dużo nawiązań do Twojej oferty. 

6. Wesprzesz decyzje zakupowe

Wydaje Ci się, że sporo klientów podejmuje spontaniczne decyzje zakupowe? Nic bardziej mylnego! Według Executive Board nawet 77% kupujących w sieci nie rozmawia ze sprzedawcą przed przeprowadzeniem samodzielnego researchu. Ciekawostką jest także to, że aż 81% użytkowników bierze pod uwagę opinie i porady dostępne na blogu, a 61% konsumentów na ich podstawie podejmuje decyzję o zakupie [źródło: BlogHer.com]

[źródło: https://optinmonster.com/blogging-statistics/]

Uwzględniając te statystyki, powinieneś już wiedzieć, że wszelkiego rodzaju treści na blogu jakby zastępują klientowi sprzedawcę. To właśnie one mają pomóc użytkownikom w podjęciu najlepszej decyzji zakupowej. Jeśli nie zadbasz o to, aby klienci mieli dostęp do takiej wiedzy na Twojej stronie, jest spore ryzyko, że przejdą do konkurencji i tam dokonają zakupu. Pamiętaj również o tym, że we wpisach blogowych możesz swobodnie zachęcać do zakupów poprzez umieszczanie Call to Action, przekierowujących do stron produktowych czy informować użytkowników o aktualnych promocjach. 

Z powyższego wynika, że średnia długość wpisu blogowego w 2023 roku to 1427 słów [źródło: https://www.orbitmedia.com/blog/blogging-statistics/]. Spoglądając na poprzednie lata, możemy dostrzec, że piszący blogi tworzą coraz dłuższe treści, zatem normalne jest, że zabiera im to sporo czasu. Spójrz: 

Średni czas pisania wpisu blogowego w 2023 roku to 3 godziny i 51 minut. Źródło danych: https://www.orbitmedia.com/blog/blogging-statistics/

Warto, abyś wiedział również, że internauci spędzają tylko 52 sekundy na czytaniu wpisu blogowego [źródło: https://www.ryrob.com/blogging-statistics/]. Jest to strasznie mało, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że artykuły zwykle mają ponad 1000 słów. Na szczęście możesz zwiększyć czas spędzany przez użytkowników na Twoim blogu, dbając m.in. o to, aby dostarczać im to, czego potrzebują, czyli np. rozwiązanie konkretnego problemu. Należy zadbać również o to, aby dodawane treści były przyjazne do przeglądania, czyli podziel je na niedługie akapity i w miarę możliwości użyj wypunktowań. Znaczenie ma również to, abyś urozmaicał treści obrazami czy wideo. 

7. Odciążysz dział obsługi klienta

Z pewnością zauważyłeś już, że prowadzenie bloga w sklepie internetowym to szereg korzyści. Jedną z takich jest również odciążenie działu obsługi klienta. Jak to możliwe? Otóż na blogu możesz udostępniać obszerną bazę wiedzy na temat oferowanych produktów. Możesz umieszczać instrukcje obsługi, poradniki czy udzielać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, co sprawia, że klienci mogą szybko znaleźć wyjaśnienia na swoje pytania i nie muszą kontaktować się z działem obsługi klienta. Jest to szczególnie ważne w przypadku pokolenia Zetek, które niechętnie dzwoni na infolinię, aby dowiedzieć się więcej o produktach/usługach. 

8. Zyskasz pomysły do social mediów

W dzisiejszych czasach ogromne znaczenie mają również media społecznościowe. Nie możesz ich zaniedbywać, jeśli chcesz dotrzeć do nowych klientów. Często jednak jest tak, że brakuje pomysłów na posty w social mediach. Rozwiązaniem tego problemu może być prowadzenie bloga. Po opublikowaniu nowego wpisu poinformuj o nim na Facebooku, Instagramie lub jeszcze gdzie indziej. Zamieść krótki opis wraz z linkiem oraz postaraj się dołączyć ciekawą, przyciągającą wzrok grafikę.

Blog e-commerce – jakie są najczęstsze błędy?

Prowadzenie bloga e-commerce wcale nie jest takim prostym zadaniem. Jednym z najczęstszych problemów jest nieregularność w publikowaniu treści czy też brak spójności. Decyzja o rozpoczęciu przygody z blogowaniem zwykle wiąże się z ogromnym entuzjazmem, ale w większości przypadków po czasie częstotliwość dodawania postów znacznie spada. Nie popełniaj tego błędu i dbaj o to, aby na blogu pojawiały się regularnie nowe, świeże treści. Nie dopuszczaj do tego, aby czytelnicy się zniechęcili i poszli szukać informacji gdzie indziej. 

Z powyższych statystyk wynika, że większość osób prowadzących blogi dodaje wpisy co tydzień lub kilka razy w tygodniu. Źródło danych: https://www.orbitmedia.com/blog/blogging-statistics/

Nie mniejszym błędem jest to, że przedsiębiorcy zbyt mocno skupiają się tylko na promocji swojej oferty. Oczywiście możesz nawiązywać do niej we wpisach blogowych, ale powinieneś skoncentrować się na tym, aby dostarczać użytkownikom edukacyjne, wartościowe materiały. Nie traktuj bloga jak następnej platformy sprzedażowej, ani nie umieszczaj na nim treści związanych z Twoim prywatnym życiem – to nieodpowiednie miejsce.

Istnieje jeszcze całkiem sporo błędów, które są popełniane na blogach e-commerce. Problemem bywa również niewystarczające przykładanie się do optymalizacji SEO, czyli m.in. brak lub złe wykorzystanie słów kluczowych czy zaniedbywanie linków wewnętrznych. W obecnych czasach obowiązkowe jest również zadbanie o to, aby treści prawidłowo wyświetlały się na różnych typach ekranów, co niestety również bywa nieprzypilnowane. Co więcej, niektóre materiały wręcz zniechęcają do zapoznawania się z nimi, ponieważ są one ścianami tekstu – aby ich uniknąć, podziel treści na akapity oraz dodawaj nagłówki i zdjęcia.

Z jakim kosztem wiąże się profesjonalne prowadzenie bloga w sklepie internetowym?

Za prowadzenie bloga w sklepie internetowym mogą być odpowiedzialne różne osoby – może to być ktoś wewnątrz lub z zewnątrz firmy. W wielu przypadkach to właściciel firmy odpowiada za ten obszar, a czasami jest to pracownik przedsiębiorstwa. Nie zawsze jednak jest to dobrą decyzją, ponieważ nie każdy wie, jak prowadzić blog firmowy i tworzyć treści zoptymalizowane pod SEO. Taka opcja może być odpowiednia jedynie wtedy, gdy firma nie ma budżetu. Bowiem istnieje ryzyko, że treści nie będą przyciągały ruchu.

Jeśli jednak firma jest w stanie znaleźć na to środki, lepiej, aby nawiązała współpracę z freelancerem lub agencją marketingową, czyli krótko mówiąc: z kimś, kto zna się na prowadzeniu bloga w sklepie internetowym. Zaletą takiego rozwiązania jest też to, że przedsiębiorca będzie mógł w pełni skupić się na rozwijaniu swojej aktywności biznesowej. Wybierając taką opcję, trzeba liczyć się z wydatkiem od kilku do kilkudziesięciu złotych za 1000 znaków ze spacjami. Reasumując, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, weź pod uwagę dostępny budżet i priorytety biznesowe firmy. To pomoże Ci iść w dobrym kierunku.

Blog dla sklepu internetowego – co możesz zrobić, gdy brakuje Ci czasu i kreatywności?

Nie można mieć żadnych wątpliwości co do tego, że blog dla sklepu internetowego to obowiązkowy element. Jednak wiemy również, że nie wszyscy widzą siebie w roli autora bloga. Jeśli czujesz, że nie podołasz temu zadaniu, a pisanie tekstów po prostu Ci nie wychodzi, zajmuje zbyt dużo czasu lub wiesz, że nie będziesz w stanie regularnie publikować, jednocześnie prowadząc biznes, rozważ przejście pod skrzydła Efectowni. 

Na co dzień zajmujemy się m.in. tworzeniem contentu. Chętnie zapoznamy się z branżą, w której działasz i ofertą Twojego sklepu, aby móc przygotować najlepsze wpisy tematyczne. Wszystkim się zajmiemy: opracujemy strategię SEO, content marketingową. Niczym nie będziesz musiał się przejmować. Chcesz obserwować, jak Twój e-commerce rośnie? Odezwij się do nas, abyśmy mogli przygotować dla Ciebie indywidualną ofertę. 

🚀 Blog w sklepie internetowym – czy warto go prowadzić? Podsumowanie

Liczymy, że przekonaliśmy Cię do tego, że blog w sklepie internetowym to naprawdę przydatne narzędzie. Może pomóc w zbudowaniu odpowiednich relacji z klientami, stworzeniu wizerunku eksperta, zwiększyć sprzedaż, czy zapewnić wyższą pozycję w Google. Żyjemy w czasach, w których ludzie są wręcz spragnieni wiedzy na wszystkie tematy. Dlatego chętnie zapoznają się z fachowymi artykułami nawet ze specjalistycznych branż. Musisz jednak pamiętać, aby wszelkie treści umieszczane na blogu były interesujące i łatwe do przyswojenia dla laika. Oznacza to, że niezbyt trafnym działaniem są skomplikowane dane techniczne czy tabelki. Jeśli natomiast nie masz czasu, aby kompleksowo zająć się prowadzeniem bloga w sklepie internetowym, chętnie ściągniemy z Ciebie ten obowiązek i wszystkim się zajmiemy. Nasi copywriterzy są gotowi do działania. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *