blog copywriting poradniki

Jak tworzyć wpisy blogowe przy użyciu sztucznej inteligencji?

jak tworzyc wpisy blogowe przy uzyciu sztucznej inteligencji

Prowadzenie bloga już nie wymaga tak dużo czasu, jak dawniej. Gdy w 2023 roku na dobre wkroczyła sztuczna inteligencja z ChatemGPT na czele, copywriting zmienił się na zawsze. Jeśli chcesz samodzielnie prowadzić bloga firmowego, to poznaj triki, które ułatwią Ci pracę i pozwolą stworzyć wartościową dla użytkowników treść. Przekonaj się, jak tworzyć wpisy blogowe przy użyciu sztucznej inteligencji.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Jak napisać artykuł na bloga z ChatGPT? Gotowe prompty

Jeśli chcesz wykorzystywać ChatGPT do tego, aby napisał za Ciebie cały tekst, sprawdził go i zoptymalizował całkowicie bez Twojej ingerencji, to odradzamy. Za to proponujemy rozpocząć współpracę z AI, bo to najlepszy sposób, aby przyspieszyć pracę i stworzyć tekst, który będzie wartościowy dla użytkowników. 

ChatGPT może stać się Twoim asystentem, który będzie wspierał Cię na każdym kroku tworzenia wpisu blogowego – od poszukiwania pomysłu, aż po optymalizację treści. Poznaj kilka praktycznych porad, jak wykorzystać ChatGPT do tworzenia artykułu blogowego.

Szukanie pomysłu na artykuł

Pierwszym etapem podczas tworzenia dobrego artykułu na bloga jest szukanie pomysłu. Najważniejsze jest to, aby temat zainteresował grupę docelową i był dla niej przydatny. Możesz oczywiście skorzystać z pomocy narzędzi do analizy słów kluczowych czy przeanalizować wpisy konkurencji, ale innym dobrym trikiem będzie skonfrontowanie się z AI, a w tym przypadku z ChatGPT.

Oto przykładowe prompty, jakie warto wykorzystać:

Wybieranie słów kluczowych

Po wybraniu tematu kolejnym krokiem powinno być dobranie odpowiednich słów kluczowych, które pomogą w pozycjonowaniu artykułu w wyszukiwarkach. ChatGPT również może w tym pomóc, ale znacznie bardziej polecamy wykorzystać go jedynie jako inspirację do wymyślania fraz kluczowych. Później i tak najlepiej skorzystaj z pomocy profesjonalnego narzędzia do analizy słów kluczowych np. Semstorm czy Senuto. Dzięki temu znajdziesz kolejne wartościowe frazy i dowiesz się, które zapewniają największy ruch z wyszukiwarki. 

Przykładowe prompty do szukania słów kluczowych z ChatGPT:

Tworzenie tytułu i nagłówków

Teraz czas przejść do planowania konstrukcji tekstu. Tytuł artykułu to jeden z najważniejszych elementów, ponieważ wpływa na pierwsze wrażenie użytkowników i zachęca czytelnika do kliknięcia. Poza tym ma znaczenie także z perspektywy SEO. Ważne są też nagłówki, które pomagają uporządkować tekst, wpływają na czytelność, a do tego mogą wzbudzić zainteresowanie użytkownika. 

Sprawdź, jak wykorzystać ChatGPT do wymyślenia tytułu i nagłówków wpisu blogowego.

Oto przykładowe prompty pomocne przy wymyślaniu tytułu:

To dwa warte zapamiętania prompty, dzięki którym ChatGPT pomoże wymyślić nagłówki:

Pisanie treści wpisu blogowego

Masz już temat, słowa kluczowe, tytuł i nagłówki w takim razie czas przystąpić do pisania treści wpisu blogowego. Ten proces również warto podzielić na etapy, aby uzyskać wyższej jakości treści. Dzięki temu będziesz mógł kontrolować, co ma znaleźć się w artykule. Gorąco zachęcamy do samodzielnego pisania i późniejszego doskonalenia treści przy pomocy sztucznej inteligencji, ale oczywiście wybór należy do Ciebie.

  • Pisanie wstępu. Zacznij od wstępu, który jest kluczowym elementem całego artykułu. Wstęp musi zainteresować czytelnika i jednocześnie wskazać, co znajduje się w treści. Możesz poprosić ChatGPT o napisanie kilku wersji wstępu, a następnie wybrać tę, która będzie Twoim zdaniem najlepsza. Prawda jest taka, że wstępy nie są mocną stroną tego narzędzia. Dlatego przygotuj się na to, że konieczne będzie dokonywanie pewnych poprawek.

Przykładowe prompty do generowania wstępu wpisu blogowego:

To bardzo ogólny prompt, więc jeśli wygenerowane wstępy nie spełniają Twoich oczekiwań, wykorzystaj znacznie bardziej szczegółowy prompt, np.:

  • Pisanie tekstu właściwego. Następnie możesz przejść już do tworzenia treści do poszczególnych nagłówków. Zasada jest podobna jak w przypadku pisania wstępu, im bardziej szczegółowy będzie prompt i im więcej informacji dostarczysz, tym tekst będzie lepszy i zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

Przykładowy prompt do tworzenia tekstu wpisu blogowego:

  • Pisanie podsumowania artykułu. Na końcu artykułu blogowego powinno znaleźć się podsumowanie. Do napisania go świetnie sprawdza się właśnie ChatGPT.

Przykładowy prompt do pisania podsumowania artykułu:

Korekta i optymalizacja SEO

Tekst ukończony! Teraz możesz go trochę udoskonalić. Oczywiście zacznij od samodzielnej redakcji i korekty. Zwróć uwagę na sferę merytoryczną, bo ChatGPT jest bardzo dobry w kreowaniu, także fikcji. 

Na tym etapie możesz też wykorzystać ChatGPT do pomocy przy korekcie i wyłapywaniu błędów gramatycznych czy stylistycznych. Na koniec powinieneś zoptymalizować artykuł pod kątem SEO – tak, w tym również może pomóc Ci AI. Znacznie lepiej niż ChatGPT sprawdzi się do tego SurferSEO.

Oto przykładowe prompty do optymalizacji treści i korekty:

Do optymalizacji tekstu blogowego może sprawdzić się ten prompt:

Narzędzia AI do pisania tekstów

Tworzenie artykułów blogowych przy użyciu ChatGPT może być bardzo pomocne, jednak narzędzie nie zostało stworzone typowo do tworzenia treści marketingowych. Dlatego lepiej sięgnąć po dedykowane narzędzia AI. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę kilku popularnych przykładów.

Copy.ai

Copy.ai to narzędzie, które specjalizuje się w tworzeniu różnorodnych treści marketingowych, takich jak opisy produktów, posty do social mediów, nagłówki reklam czy pełnowymiarowe artykuły blogowe. Jego główną zaletą jest prostota podczas użytkowania, ale też możliwość dopasowania języka treści do grupy docelowej i marki. Możemy skorzystać z darmowego okresu próbnego.

Jasper.ai

Jasper.ai (wcześniej Jarvis) to jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi AI do tworzenia tekstów. Jeśli zastanawiasz się, jak tworzyć wpisy blogowe przy użyciu sztucznej inteligencji, to musisz wiedzieć, że Jasper.ai większość rzeczy zrobi za Ciebie. Szczególnie ceniony za łatwość tworzenia wpisów blogowych. 

Dużą zaletą jest to, że Jasper.ai generuje teksty w ponad 30 językach. Poza tym umożliwia sporą personalizację treści np. wybranie tonu wypowiedzi czy dopasowanie do siebie stylistyki treści.

Narzędzie to jest również wyposażone w funkcje optymalizacji SEO oraz integrację z popularnymi platformami i edytorami tekstów.

Writesonic

Writesonic to dość wszechstronne narzędzie AI, które może generować różnorodne treści, od krótkich nagłówków po długie artykuły blogowe. Jedną z jego kluczowych funkcji jest możliwość generowania treści na podstawie podanych przez użytkownika informacji, co pozwala na tworzenie bardziej spersonalizowanych artykułów. Writesonic umożliwia również optymalizację treści pod względem SEO.

Inne narzędzia AI, które warto znać podczas tworzenia wpisu blogowego

Oprócz narzędzi do pisania tekstów istnieje też wiele innych aplikacji i wtyczek AI, które pomagają podczas tworzenia artykułów blogowych. Oto kilka z nich:

  • SurferSEO – do optymalizacji treści pod kątem SEO. Dzięki niemu możesz sprawdzić, jak Twój artykuł wypada na tle konkurencji i jakie elementy wymagają poprawy, aby lepiej pozycjonował się w wynikach wyszukiwania. SurferSEO analizuje czynniki takie jak długość tekstu, struktura nagłówków, użycie słów kluczowych,
  • LanguageTool –  narzędzie służy do sprawdzania poprawności treści. Wychwytuje błędy gramatyczne, stylistyczne oraz interpunkcyjne. To świetne wsparcie dla osób, które chcą upewnić się, że ich artykuły są nie tylko merytoryczne, ale także poprawne pod względem językowym. LanguageTool dostępny jest jako samodzielna aplikacja na stronie, ale także dobrze sprawdza się jako wtyczka do przeglądarek i edytorów tekstów,
  • Yoast SEO – to najbardziej znana SEO wtyczka do WordPressa, która oferuje zaawansowane funkcje optymalizacji treści pod kątem SEO, takie jak analiza fraz kluczowych, czytelność tekstu i linkowanie,
  • Rank Math – to kolejne popularne narzędzie do optymalizacji SEO. Oferuje bardziej zaawansowane funkcje w porównaniu do Yoast SEO, w tym integrację z Google Search Console i bardziej rozbudowane raporty SEO.

🚀 Szybciej i sprawniej twórz wpisy blogowe przy użyciu sztucznej inteligencji

Tworzenie wpisów blogowych przy użyciu sztucznej inteligencji może być szybsze, łatwiejsze i skuteczniejsze. Nie daj się nabrać na porady, które mówią, że wystarczy 5 minut, żeby wygenerować perfekcyjny wpis blogowy przy użyciu AI. Taki tekst na pewno będzie wymagał wielu poprawek i nie będzie dobrze zoptymalizowany. Dzięki narzędziom takim jak ChatGPT, Jasper.ai czy Writesonic proces tworzenia artykułu może wydawać się łatwiejszy. Będzie tak, jeśli tylko dobrze znasz temat, zasady SEO oraz wiesz, jak konstruować precyzyjne prompty. Pamiętaj jednak, że AI nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Każdy wygenerowany tekst należy zweryfikować, aby upewnić się, czy nie zawiera błędów – merytorycznych i językowych.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *