blog poradniki SEO

Pozycja w Google – jak możesz sprawdzić, na której pozycji jest Twoja firma?

Pozycja w Google – jak możesz sprawdzić, na której pozycji jest Twoja firma - grafika główna

W dzisiejszych czasach pozycjonowanie stron w Google jest praktycznie niezbędne, jeśli chcesz zwiększyć rozpoznawalność swojej firmy, zyskać większe zainteresowanie, a później wyższe zyski. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej usługi, bo chcą, aby ich strona WWW była wysoko w Google. Nie wszyscy właściciele stron wiedzą jednak, jak sprawdzić pozycję witryny w Google, a taka wiedza na pewno się przyda. Jak możesz sprawdzić, na której pozycji jest Twoja firma? Dowiedz się!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Co to jest pozycja w Google?

Zanim wytłumaczymy, jak możesz sprawdzić pozycję swojej strony w Google, warto powiedzieć kilka słów na temat tego, czym jest pozycja w Google. To nic innego jak jej miejsce w wynikach wyszukiwania na konkretną frazę kluczową. Po wpisaniu w polu wyszukiwania zapytania pojawiają się wyniki w postaci listy stron – SERP, które – według algorytmu Google – są najlepszą odpowiedzią na wpisane zapytanie. Wyniki wyszukiwania można podzielić przede wszystkim na dwa rodzaje – są to wyniki płatne, które możesz dostrzec na górze strony i wyniki organiczne. 

Dlaczego widoczność strony w Google ma znaczenie?

Pozycjonowanie stron internetowych nie przynosi natychmiastowych efektów. Nie ma możliwości, aby Twoja strona znalazła się w TOP 10 już po tygodniu od wdrożenia działań. To trwa, czasem nawet kilka miesięcy. Z tego też powodu obserwacja pozycji strony w Google jest konieczna. Sprawdzając pozycję strony w wyszukiwarce, możesz dowiedzieć się również, czy wdrożone działania z zakresu SEO przynoszą oczekiwane efekty. 

Czy wiesz, że…

Liczne badania, ankiety i statystyki mówią, że na drugą dziesiątkę wyników wyszukiwania trafia zaledwie 0,78% szukających w Google.

Źródło: https://toponline.pl/blog/statystyki-wyszukiwarki-google-ktore-musisz-znac

Dlatego też wszyscy właściciele stron WWW muszą monitorować ogólną widoczność strony, poszczególne słowa kluczowe i grupy fraz, a także regularnie porównywać osiągane wyniki widoczności witryny. Jeśli po pewnym czasie (najlepiej tym założonym w strategii) nie dostrzeżesz swojej strony na wyższej pozycji, to oznacza, że optymalizacja nie jest prowadzona w odpowiedni sposób. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zmiana lub poprawa strategii pozycjonowania.

Czy pozycja w Google zawsze jest taka sama?

Czy pozycja strony w Google nie ulega zmianom? Jeśli jesteś właścicielem strony WWW, to zapewne nieraz sprawdzałeś jej pozycję w Google i zobaczyłeś, że rezultaty nie zawsze są takie same. Google cały czas stara się dostarczać wyniki wyszukiwania jak najlepiej dopasowane do „profilu” użytkowników. Zatem nawet po wpisaniu tej samej frazy, może okazać się, że zestawienia wyników i pozycje stron nie będą identyczne. Duże znaczenie ma tutaj bowiem fakt, kto wpisał to zapytanie.

Dlatego też użytkownik z Warszawy otrzyma nieco inne rezultaty niż ten, który wyszuka to samo, ale będzie mieszkał w Poznaniu. Jednak nie tylko lokalizacja jest istotna w tym procesie. Duże znaczenie ma także częstotliwość i historia wyszukiwania. Jeśli np. wyszukiwałeś już kiedyś jakąś frazę, odwiedziłeś pewną stronę, to w przyszłości wyświetli się Tobie wyżej (ale innym użytkownikom, którzy nigdy nie byli na tej stronie już niekoniecznie). Otrzymane wyniki wyszukiwania mogą się różnić także ze względu na fakt zalogowania się na koncie Google, za co odpowiadają ciasteczka. 

Najpierw sprawdź, czy strona jest zaindeksowana przez Google 

Zanim przystąpisz do sprawdzenia pozycji strony w Google, zweryfikuj, czy została zaindeksowana przez Google. Brak zaindeksowania to częsty powód, dla którego nie można znaleźć swojej strony w wynikach wyszukiwania. Jak to możesz sprawdzić? W bardzo prosty sposób.

Wystarczy, że użyjesz komendy „site:url.strony.internetowej”. Jeśli uzyskasz wynik zawierający link do Twojej witryny, oznacza to, że została prawidłowo zaindeksowana przez Google, a co za tym idzie: powinna mieć jakieś pozycje w rankingu. Gdy z kolei nie otrzymasz żadnych wyników, jest to jednoznaczne, z tym że strona pozostaje niewidoczna w wyszukiwarce, więc potencjalni klienci nie mogą do niej dotrzeć. Jak najszybciej rozwiąż ten problem, zgłaszając stronę do indeksacji w Google Search Console.  

Od jakich czynników zależy pozycja strony WWW w Google?

Zdaniem wielu specjalistów istnieje nawet 1000 czynników rankingowych i to właśnie od nich zależy pozycja Twojej strony w wyszukiwarce. Co do nich zaliczamy? Przede wszystkim:

  • umiejętne wykorzystanie słów kluczowych,
  • dodawanie na stronę wartościowej i poprawnie stworzonej treści,
  • szybkość strony,
  • linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne,
  • wiek i historia strony,
  • dostosowanie do urządzeń mobilnych,
  • optymalizacja obrazów,
  • dane strukturalne,
  • bezpieczeństwo strony.

Google Search Console – sposób na szybkie sprawdzenie pozycji strony

Zdecydowanie najchętniej wykorzystywanym narzędziem do sprawdzenia pozycji strony w Google jest Google Search Console. Jest to potężne narzędzie, które oprócz powyższego umożliwia diagnozowanie stanu technicznego witryny. Jeśli masz swoją stronę WWW, koniecznie musisz z niego korzystać. Aby było to możliwe, potrzebne jest jedynie posiadanie konta w Google i połączenie GSC ze swoją stroną. 

Jak możesz sprawdzić pozycję strony tą metodą? Przejdź do filtru „średnia pozycja”, a następnie wybierz datę i wpisz frazę kluczową, dla której chcesz sprawdzić pozycję w Google. Korzystając z tego narzędzia, zyskasz dostęp do wielu wartościowych informacji, m.in. dowiesz się, na jakie zapytania Twoja witryna wyświetla się w wynikach wyszukiwarki Google. To darmowe narzędzie do analizy pozycji strony, ale pamiętaj, że pokaże Ci ono tylko średnią pozycję, na jakiej pojawi się strona WWW wszystkim internautom szukającym danej frazy. 

Jakie są inne darmowe narzędzia do analizy pozycji w Google?

Chciałbyś poznać pozycję swojej strony w Google, ale niekoniecznie chcesz płacić za taką możliwość? W takim razie zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą listą darmowych rozwiązań. Są one dostępne bez żadnych opłat. Oto one:

  • https://gspot.intensys.pl/ – to polecane darmowe narzędzie do sprawdzenia pozycji strony w Google. Co minutę możesz sprawdzić pozycję 5 fraz kluczowych jednocześnie. Jest też inne ograniczenie: z jednego adresu IP można wykonać tylko jedną analizę na minutę. 
  • https://serpmonster.pl/ – to narzędzie umożliwia sprawdzenie pozycji dla jednej domeny i max. 3 słów kluczowych (w ramach darmowego konta).
  • https://whatsmyserp.com/serp-check – korzystając z tego narzędzia, masz do wykorzystania 10 darmowych wyszukiwań. Podobnie jak powyższe rozwiązania jest bardzo proste w użyciu i zbędna jest biegła wiedza techniczna.
  • https://webpozycja.pl/ – możesz uzyskać dostęp do darmowego pakietu Premium przez 7 dni. Po upływie tego czasu możesz opłacić ofertę i nadal korzystać z nieograniczonych możliwości bądź zrezygnować – wówczas wciąż będziesz mógł korzystać z tego systemu, lecz z ograniczonymi możliwościami. 

Powyższe darmowe narzędzia do sprawdzania pozycji stron WWW w Google są dobrym rozwiązaniem, ale jedynie w sytuacji, gdy poszukujesz informacji na własny użytek. Jeśli na co dzień zajmujesz się monitoringiem pozycji witryn, polecamy zainwestować w płatne narzędzia o większej liczbie funkcji. 

Jakie są profesjonalne narzędzia do sprawdzenia pozycji strony w Google?

Innym sposobem na sprawdzenie pozycji w Google jest użycie płatnych narzędzi. Są one znacznie lepsze, bardziej rozbudowane i dostarczają więcej szczegółowych informacji dotyczących sprawdzanej witryny. Poniżej wymienione systemy polecane są szczególnie firmom SEO i zawodowym pozycjonerom. Warto zwrócić uwagę na takie narzędzia jak:

Senuto

Jeśli poszukujesz profesjonalnego narzędzia do sprawdzenia pozycji Twojej strony w Google, z pewnością powinieneś zwrócić uwagę na Senuto. To doskonale znane narzędzie w świecie SEO, które udostępnia liczne funkcje. Dostarcza najbardziej aktualne dane dotyczące pozycji witryny, a oprócz tego umożliwia sprawdzenie witryn konkurencji. Korzystanie z opcji monitoringu pozycji jest niezwykle proste, a moduł przejrzysty.

Aby móc sprawdzić pozycję, konieczne jest dodanie nowego projektu (adresu strony WWW) i wybór konkurencji. Po kilku godzinach będziesz miał dostęp do pełnego wachlarza funkcji i opcji, m.in. uzyskasz dostęp do wykresów widoczności w TOP 3 czy TOP 50.

Ahrefs

Ahrefs jest kolejnym kompleksowym narzędziem, które umożliwia szczegółowe analizy stron WWW. Większość osób kojarzy je z analizą linkowania, ale warto wiedzieć, że oferuje ono znacznie więcej funkcji. W tym narzędziu znajdziesz m.in. funkcję Rank Tracker, która umożliwia sprawdzenie pozycji fraz kluczowych w Google.

Możesz je wykorzystać również do sprawdzenia największej konkurencji, czy sprawdzenia, które podstrony cieszą się największą popularnością (tzn. są najczęściej odwiedzane). Zdecydowanie warto bliżej zapoznać się z Ahrefs, ponieważ może określić praktycznie wszystkie słowa kluczowe, dzięki którym Twoja strona internetowa jest w TOP 3 czy TOP 100.

SemStorm

Podobnie jak powyższe narzędzia SemStorm jest bardzo rozbudowany, a jedną z jego funkcji jest monitoring pozycji strony w Google. Korzystający z niego, możesz także przeprowadzać analizę konkurencji, czy uzyskać informację np. jakie frazy są najczęściej wyszukiwane przez użytkowników.

SeoStation

Chcąc poznać pozycję strony WWW w Google, możesz skorzystać również z SeoStation. Jest to narzędzie, które każdego dnia będzie dostarczało Ci informacje na temat pozycji i efektów pozycjonowania na przejrzystych widokach i wykresach. Nikt nie powinien mieć problemu z używaniem tego narzędzia SEO. Aby zacząć z niego korzystać, wystarczy dodać stronę i określić frazy, których pozycje chcesz monitorować. Nieprzekonani mogą skorzystać z darmowego 14-dniowego okresu próbnego.

Jak NIE sprawdzać pozycji w Google?

Mimo licznych sposobów na sprawdzenie, na jakiej pozycji znajduje się strona WWW w Google, niektórzy przedsiębiorcy mają inny, niepolecany sposób. Chodzi tutaj o ręczne sprawdzanie, na którym miejscu znajduje się witryna. Metoda ta jest banalnie prosta, bowiem wystarczy wyszukać stronę w wyszukiwarce i spojrzeć, na jakiej pozycji się znajduje.

To metoda jedynie dla osób, które mają dużo wolnego czasu i niekoniecznie zależy im na miarodajnych wynikach. Musisz bowiem wiedzieć, że wyniki Google są dopasowane na podstawie indywidualnych preferencji użytkowników i uwzględnia się przy tym np. historię wyszukiwań. Dlatego sprawdzenie pozycji strony tym sposobem nie jest najlepszą opcją. Polecamy nasze metody, które dadzą Ci znacznie lepsze wyniki. 

🚀 Pozycja w Google – jak możesz sprawdzić, na której pozycji jest Twoja firma: podsumowanie

Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak sprawdzić pozycję strony WWW w Google. Taka wiedza na pewno będzie Ci niezbędna, jeśli chcesz skutecznie pozyskiwać klientów czy czytelników. Jeśli Twoja strona nie będzie widoczna w wynikach wyszukiwania, trudno będzie im na nią dotrzeć. Pamiętaj także, że informacje dotyczące aktualnych pozycji są potrzebne przy planowaniu strategii działań optymalizacyjnych. Czujesz, że to nie jest dla Ciebie i pozyskanie wysokiej pozycji w Google chcesz zlecić specjalistom? Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszej agencji – zespół ekspertów przygotuje dla Ciebie najlepszą strategię pozycjonowania. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Komentarzy (1)

  1. Korepetytor
    9 lutego 2024 Odpowiedz

    Jest sposób by sprawdzić na jakim miejscu (powyżej 100) jest strona na wybraną frazę?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *