copywriting poradniki

Jak stworzyć content plan na 2024 rok?

Jak stworzyć content plan

Działania marketingowe nie mogą być planowane z dnia na dzień, jeśli chcesz, aby były skuteczne. Należy je dobrze przemyśleć i przygotować na miarę możliwości i potrzeb projektu. Dotyczy to również wartościowego contentu. Jeśli często zastanawiasz się, co dodać w różnych kanałach dystrybucji treści lub nie wiesz, jak się zabrać za pisanie nowych artykułów na bloga, tym bardziej musisz stworzyć kompletny content plan. Sprawdź nasz tekst i dowiedz się, dlaczego warto go przygotować i jak w ogóle zacząć. Zachęcamy do lektury!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Czym jest content plan?

Content plan to szczegółowy plan dotyczący publikacji różnorodnych treści. To właśnie taki harmonogram wskazuje co, dla kogo i jak ma zostać przygotowane i publikowane. Może dotyczyć tekstów na bloga firmowego, do mediów społecznościowych i wielu innych materiałów. Jest niezwykle pomocnym elementem, jeśli zależy nam na zrealizowaniu kolejnych punktów przyjętej strategii. Istotne jest też to, że content plan może wyglądać bardzo różnie – można go tworzyć na cały rok, kwartał lub po prostu z miesiąca na miesiąc. Oczywiście dużo tutaj zależy od wymagań danego projektu. Jedno jednak jest pewne: taki dokument przydaje się zarówno w samodzielnej pracy, jak i w dużych firmach.

Czy tworzenie content planu jest konieczne?

Tworzenie content planu nie jest wymagane, choć zdecydowanie warto rozważyć taki krok. Z takiego dokumentu płynie bowiem wiele zalet. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze. 

Mając przygotowany taki dokument, masz poczucie kontroli nad zadaniami. Nie musisz każdego dnia zastanawiać się, jakie treści trzeba stworzyć, kiedy i gdzie je dodać. W jednym miejscu znajdziesz wszystkie najważniejsze, szczegółowe wytyczne do stworzenia materiałów. To dokument, który umożliwia dotrzymywanie terminów i tworzenie tekstów zgodnych ze strategią content marketingową

Inną ważną kwestią jest to, że content plan pozwala tworzyć skuteczniejsze treści. Zdecydowanie nie zalecamy przygotowywania i publikowania treści tak po prostu z dnia na dzień, nie znając nawet celu, który ma realizować.

Content plan docenisz również wtedy, gdy zlecasz zadania do realizacji podwykonawcom. Gotowy dokument pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ wszystko to, co musisz przekazać copywriterom, czyli np. tematy wpisów blogowych, frazy kluczowe, wytyczne i terminy publikacji, znajdziesz w jednym miejscu. 

Jakie elementy zawiera content plan?

Przejdźmy teraz do jednej z najważniejszych kwestii, czyli: z czego składa się content plan? Poniżej wymieniamy te najistotniejsze elementy.

Czy wiesz, że…

Aż 82% marketerów aktywnie inwestuje w content marketing? Pozostałe 10% w ogóle z niego nie korzysta, z kolei 8% nie jest pewna, czy ich firma to robi.

Źródło: https://www.hubspot.com/hubfs/State-of-Marketing%20(2).pdf

Lista tematów

Nieprzypadkowo wspominamy najpierw o liście tematów, określającej, o czym zamierzamy pisać. Planowane teksty muszą koniecznie uwzględniać potrzeby i zainteresowania odbiorców, więc poświęć wystarczającą ilość czasu na przygotowanie tego elementu. Oczywiście w przypadku wpisów blogowych mogą to być robocze tytuły. Gdy natomiast nie wiesz, gdzie szukać pomysłów na tematy, warto, abyś przejrzał fora internetowe, zapoznał się z zapytaniami użytkowników wpisywanymi w wyszukiwarkę, komentarzami w social mediach czy nawet treściami dodawanymi przez konkurentów. Jesteśmy pewni, że tym sposobem uda Ci się znaleźć liczne podpowiedzi dotyczące tego, jakie tematy są warte poruszenia. 

Grupa odbiorców

Tworząc content plan, należałoby również znać grupę docelową. Znajomość odbiorcy i zrozumienie tego, czego może potrzebować, jest strategiczną wiedzą. Koniecznie musisz wiedzieć, jakie treści preferują Twoi odbiorcy – być może większość z nich niechętnie czyta długie wpisy blogowe i woli oglądać filmy? Poza tym wiedz, że mając informacje dotyczące grupy docelowej, możesz trafniej wybrać tematy i język, właściwy dla klientów i czytelników. 

Słowa kluczowe

W content planie znajdują się zazwyczaj także słowa kluczowe. Najlepiej podzielić je nawet na trzy rubryki – w jednej znajdą się główne słowa kluczowe, w drugiej słowa kluczowe long tail, z kolei w trzeciej: pozostałe. Dzięki temu copywriterzy będą wiedzieli, na jakich słowach kluczowych muszą się przede wszystkim skupić, a które mogą (ale nie muszą) znaleźć się w tekstach. 

Miejsce publikacji

W harmonogramie treści trzeba wspomnieć również o kanałach komunikacji. Konieczne jest określenie, w jakim miejscu ma zostać opublikowana treść. Może to być np. strona internetowa, blog, newsletter czy profile w social mediach. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Daty publikacji 

Przygotowanie content planu obejmuje również wyznaczenie terminów publikowania treści. Warto zrobić to w ten sposób, aby publikacje w Internecie się uzupełniały. Podkreślamy również, że należy wziąć pod uwagę dni, kiedy dana grupa docelowa jest najbardziej aktywna, a także święta czy wydarzenia branżowe i firmowe. 

Wytyczne do przygotowania 

Znajdź również miejsce na wytyczne, którymi powinni się kierować copywriterzy podczas przygotowywania poprawnych treści. Możesz zamieścić tam konkretne wymagania dotyczące nagłówków czy linkowania. Właściwie tutaj nie ma żadnych ograniczeń – to pole do pozostawiania różnych, ważnych informacji mających związek z danym projektem.

Osoba odpowiedzialna

Content plan nie będzie kompletny, jeśli nie zawrzesz w nim rubryki informującej, kto jest odpowiedzialny za dane zadanie, a dokładniej tworzenie i/lub publikowanie konkretnej treści. 

Status działań

W planie treści może – ale nie musi – znaleźć się także rubryka, w której swobodnie będzie można odnotowywać, na jakim etapie realizacji jest dane zadanie

Jak stworzyć dobry plan treści? Krok po kroku

Nie wiesz, jak zabrać się za stworzenie content planu? Zróbmy to wspólnie! Pokazujemy krok po kroku, jak przygotować dobry plan treści. 

Wybierz cele sprzedażowe i KPI

Wielu osobom wydaje się, że treści są tylko po to, aby strona nie była pusta. Nie jest to jednak prawda. Tworzy się je w dokładnie określonych celach. Oczywiście to od Ciebie zależy, jakie one będą, choć zawsze powinny być mierzalne i realne do osiągnięcia. Wskazany jest również dobór kluczowych wskaźników efektywności (KPI), dzięki czemu można na bieżąco sprawdzać postępy w osiąganiu celów sprzedażowych i marketingowych. To konieczne, aby móc mierzyć skuteczność działań, kontrolować ich efekty, a także wdrażać ewentualne poprawki w content planie. Przykładowymi KPI mogą być np. ruch na stronie, czas spędzony na stronie, wskaźnik odrzuceń czy pozycja w wynikach wyszukiwania. 

Zyskaj informacje na temat grupy odbiorców

Następnym niezbędnym etapem tworzenia content planu jest poznanie swoich odbiorców. Tylko jeśli będziesz posiadał informację na temat ich preferencji, potrzeb i problemów, uda Ci się stworzyć odpowiedni plan treści. W innym wypadku przygotowanie treści, które wzbudzą żywe zainteresowanie odbiorców, będzie praktycznie niemożliwe. 

Zacznij więc od opracowania profilu odbiorcy. Ustal, do kogo kierujesz treści marketingowe. Ważne jest, abyś zdobył kilka najważniejszych informacji takich jak:

  • wiek,
  • płeć,
  • miejsce zamieszkania,
  • wykształcenie,
  • zawód,
  • zainteresowania,
  • stan cywilny,
  • preferencje zakupowe. 

Jeśli stworzysz szczegółowy profil odbiorcy, szybko zauważysz, że tworzenie spersonalizowanych i interesujących treści będzie dużo prostsze i szybsze!

Koniecznie powinieneś również zbadać potrzeby i oczekiwania odbiorców. To kluczowy aspekt, którego nie należy pomijać. Jak to jest możliwe? Opcje są naprawdę liczne – możesz wykorzystać do tego np. ankiety i kwestionariusze, przeprowadzić analizę danych z narzędzi analitycznych, rozmawiać bezpośrednio z klientami czy też przeanalizować treści konkurencji. 

Dokonaj analizy kanałów dystrybucji treści i innych materiałów 

Jakie kanały preferuje Twoja grupa docelowa? Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie jest równie ważne. Musisz sprawdzić, jakie platformy będą najlepszym wyborem do przekazywania treści odbiorcom i maksymalizacji konwersji. Jakie opcje masz do wyboru? Poniżej przedstawiamy te, które są najchętniej wybierane:

Wszystkie te kanały są nieco inne, mają swoje unikalne cechy, więc warto przeprowadzić analizę, aby zrozumieć, które będą najlepszym wyborem dla grupy docelowej i strategii marketingowej. 

Przygotuj listę tematów 

To kolejna kwestia, jaką musisz się zająć podczas tworzenia content planu. Odkryj tematy, które zaciekawią Twoją grupę odbiorców. Aby je odnaleźć, możesz wykorzystać rozmaite metody i narzędzia. Które są najskuteczniejsze? Przedstawiamy je poniżej.

  • Dokonaj analizy potrzeb i oczekiwań odbiorców: poznaj potrzeby, wyzwania i zainteresowania swojej grupy docelowej. Sprawdź, jakich informacji poszukują Twoi odbiorcy i z jakimi problemami się zmagają. W tym celu możesz np. śledzić media społecznościowe, statystyki czy opinie na forach internetowych.
  • Przeprowadź badanie konkurencji: w ten sposób dowiesz się, jakie tematy opisuje Twoja konkurencja i jakie treści są najchętniej czytane. Następnie, będąc w posiadaniu takich informacji, zastanów się, jak możesz dostarczyć swojej grupie docelowej interesujący content, który będzie lepszy niż ten przedstawiony przez konkurentów. 
  • Bądź na bieżąco z trendami i aktualnościami: niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, zapewne co jakiś czas pojawiają się jakieś trendy lub są organizowane wydarzenia branżowe. Warto, abyś je śledził i dostarczał swoim odbiorcom najświeższe informacje. Możesz oczywiście sięgnąć po pomoce takie jak np. Google Trends. 
  • Przeanalizuj wyniki wyszukiwania: czy wiesz, co internauci najczęściej wyszukują? Takie informacje mogą być naprawdę cenne i pozwolą Ci lepiej zrozumieć, co ich interesuje. 
  • Śledź aktywność swoich klientów: na bieżąco obserwuj pozostawiane komentarze czy pytania klientów i wyciągaj z nich wnioski. Mogą być one źródłem wielu wartościowych informacji dotyczących potrzeb i oczekiwań Twoich odbiorców.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Wyszukaj odpowiednie słowa kluczowe

Szczególnie ważną częścią tworzenia content planu jest badanie słów kluczowych. Musisz wyszukać nie tylko główne słowa kluczowe, ale również frazy long tail i inne. Są one bardzo istotną częścią, ponieważ od ich właściwego umieszczenia w treściach może zależeć to, jak bardzo będą widoczne w Internecie. Na tym etapie również możesz wykorzystać liczne narzędzia do badania słów kluczowych takie jak Google Keyword Planner, Senuto, Semstorm czy Ahrefs. 

Zdecyduj, jak często będziesz publikował materiały

Powinieneś zwrócić uwagę także na częstotliwość publikacji, będącą ważnym elementem content planu. Postaraj się ją dopasować do możliwości swojego biznesu, oczekiwań grupy odbiorców i celów marketingowych. 

Na pewno warto zainteresować się tym, kiedy i gdzie najbardziej aktywna jest Twoja grupa docelowa. To pozwoli Ci uzyskać odpowiedź na pytanie, jak często publikować nowe teksty. Na naszym blogu znajdziesz także artykuł poświęcony tej tematyce: Kiedy publikować posty na Facebooku i Instagramie? Poznaj najlepszy czas!

Pamiętaj, że efekty nie będą widoczne, jeśli będziesz publikował zbyt mało i zbyt rzadko, jednak weź pod uwagę także to, że nie możesz przytłaczać użytkowników treściami. 

Czy wiesz, że…

Nawet 83% marketerów jest zdania, że jakość treści jest dużo ważniejsza od ich ilości. Warto postawić na to, aby były one jak najbardziej wartościowe, nawet jeśli oznacza to rzadsze ich publikowanie.

Źródło: https://www.hubspot.com/state-of-marketing

Ustal szczegóły współpracy z copywriterami

Kolejnym krokiem jest ustalenie wszelkich szczegółów działania osób odpowiedzialnych za tworzenie i publikowanie treści. Zadbaj o to, aby zasady współpracy z autorami były jasne i konkretne. Jeśli przygotowywanie materiałów zamierzasz zlecić copywriterom z zewnątrz, koniecznie zadbaj o wybór odpowiednich osób. Najważniejsze dla Ciebie powinno być ich doświadczenie, styl pisania, a także wiedza w danej dziedzinie. Pamiętaj, że dobry copywriter to również taki, który wie, co to dokładny research, pisze wyłącznie unikatowe teksty i zawsze dotrzymuje ustalonych terminów. 

Regularnie sprawdzaj, jak idą prace

Nie powinno być tak, że Twoja praca kończy się na etapie stworzenia content planu. Musisz na bieżąco przeprowadzać analizę wyników, czyli sprawdzać m.in. liczbę transakcji, kliknięć czy wejść na stronę, a następnie porównywać je z ustalonymi celami, a także ewentualnie dostosowywać plan do zmieniających się warunków. 

Zazwyczaj optymalizacja content planu polega na dostosowywaniu tematów i formatów tekstów. W zależności od potrzeb można również zmieniać częstotliwość publikacji czy kanały dystrybucji. Dobrym pomysłem może być także tworzenie cyklicznych raportów, aby móc cały czas doskonalić strategię marketingu treści i osiągać coraz lepsze cele biznesowe. 

Jakie narzędzia warto wykorzystać do planowania contentu? 5 polecanych

Jesteś ciekaw, jakie narzędzia mogą pomóc w efektywniejszym tworzeniu i wdrażaniu content planu? Te najlepsze zebraliśmy w jedną całość i prezentujemy poniżej. Zdecydowanie polecamy korzystać z nich podczas realizacji content planu. 

  • Google Trends – jest to bezpłatne narzędzie, które pokaże Ci trendy wyszukiwań w Google. Dzięki niemu szybko i łatwo sprawdzisz częstotliwość wyszukiwania określonych fraz w konkretnym czasie. Co więcej, możesz porównywać je z innymi wyrażeniami.
  • Answer the Public – niezwykle intuicyjne narzędzie pozwalające odkrywać tematy i pytania wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarki. Wystarczy wprowadzić frazę kluczową, aby otrzymać wizualizację, a na niej tematy, pytania i frazy.
  • Ahrefs – przydatne narzędzie do kompleksowej analizy SEO. Korzystający z niego otrzymują sugestie tematów, fraz i mogą badać konkurencję. 
  • Semstorm – polskie narzędzie o dużych możliwościach, polecane szczególnie do badania słów kluczowych, analizy konkurencji czy monitorowania pozycji. 
  • KeywordTool – to proste narzędzie SEO, które możesz wykorzystać do badania słów kluczowych. Generuje ono sugestie fraz kluczowych po wprowadzeniu zapytania. Warto wiedzieć, że korzysta z licznych źródeł takich jak np. Google, YouTube czy Amazon. 

🚀 Jak stworzyć content plan – podsumowanie

Podsumowując, wiesz już, czym jest content plan. Jego planowanie nie jest najprostszym zadaniem – to zdecydowanie wieloetapowy proces, lecz nie mamy wątpliwości, że plany treści są niezbędne, jeśli chcesz mieć interesujące i skuteczne materiały. Planując, możesz dostosować swoją komunikację do potrzeb grupy odbiorców, wykorzystywać odpowiednie kanały dystrybucji i osiągać cele sprzedażowe. Całe szczęście budując taką mapę, możesz korzystać z licznych narzędzi, które ułatwią Ci pracę. Jeśli natomiast potrzebujesz kompleksowego wsparcia specjalistów, Efectownia jest gotowa do pomocy. Wystarczy, że nawiążesz z nami kontakt, a zrobimy to za Ciebie.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *