blog copywriting SEO

Jak pisać teksty na bloga? 5 zasad projektowania angażujących treści i omówienie optymalizacji SEO

Jak pisać teksty na bloga? 5 zasad projektowania angażujących treści i omówienie optymalizacji SEO

Aby pisanie bloga osobistego lub firmowego przynosiło korzyści, trzeba wiedzieć jak robić to skutecznie. Wysokiej jakości treści i dobrze zaprojektowany wygląd wpisu blogowego sprawi, że odbiorcy chętniej będą odwiedzać Twój blog i czerpać z niego informacje.

Jak pisać bloga, aby inni chcieli go czytać? Wbrew pozorom założenie witryny internetowej i publikowanie na niej treści nie wystarczy. Tworzenie wpisów blogowych, które zachęcają do tego, aby zostać na stronie przez dłuższy czas, wymaga wiedzy i poznania kilku dobrych praktyk. 

W tym artykule omówię podstawowe kwestie, o których należy pamiętać podczas tworzenia wpisu na bloga. Poznasz również zasady optymalizacji wpisów blogowych pod kątem SEO i dowiesz się jak zacząć pisać angażujące treści.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Dlaczego warto pisać bloga?

Blog to dobre narzędzie marketingowe, które może wesprzeć Twój biznes. Dla wielu osób jest to też hobby i sposób na podzielenie się swoimi pomysłami, przemyśleniami i światopoglądem. Jeśli chodzi o blog jako narzędzie w biznesie, to można go wykorzystać w praktycznie każdej branży. 

Na ten moment w internecie nie brakuje blogów, które poruszają popularne tematy takie jak moda i lifestyle. Zainteresowaniem cieszą się również niszowe tematy i mniej popularne dziedziny. Każdy może stworzyć swoje miejsce w sieci i dzielić się w nim ciekawymi wpisami blogowymi, które poruszają różne tematy.

Pisanie bloga ułatwia dotarcie do szerszej grupy odbiorców, wspiera proces pozycjonowania strony internetowej oraz umożliwia generowanie leadów. Jeśli będziesz regularnie publikował treści na blogu i stworzysz wizerunek eksperta, to łatwiej będzie Ci wzbudzić zaufanie potencjalnych klientów. 

Za pośrednictwem bloga możesz nawiązywać relacje z osobami, które czytają wpisy, komentują je i udostępniają. Możesz m.in.: budować listę mailingową, poprawić swoje umiejętności w pisaniu, pożytecznie wykorzystać wolny czas, wypromować swoją markę. Jak więc widzisz, pisanie bloga może Ci przynieść wiele korzyści i warto, jest się nad tym zastanowić.

Dobre przygotowanie się do pisania tekstu blogowego pozwala zaoszczędzić czas. Przede wszystkim pamiętaj o osobach, do których ma dotrzeć Twój tekst. Zastanów się, kim są Twoi odbiorcy, co ich interesuje i co możesz im dać. Powinieneś stworzyć personę, która będzie dobrym punktem wyjścia do stworzenia dobrego wpisu blogowego odpowiadającego na potrzeby Twoich czytelników. 

1. Zastanów się o czym chcesz pisać

Jednym z najczęstszych powodów odkładania napisania tekstu blogowego na później jest brak konkretnego pomysłu na jego tematykę. Wiele razy zdarzało mi się odkładać napisanie wpisu blogowego przez kilka dni, a nawet tygodni. Powodem było niesprecyzowanie tematu oraz brak pomysłu na to, jakie kwestie mogę poruszyć w tekście. Od kiedy wiem, jak przygotować się do napisania wpisu blogowego o wiele rzadziej zwlekam z odkładaniem pisania na później.

Na sam początek warto stworzyć listę tematów, które chcesz poruszyć na swoim blogu. Zrób to w przypływie motywacji, kiedy masz energię i zapał do tego, aby prowadzić bloga. Zaufaj mi, że pierwsza motywacja szybko znika i zostawia po sobie problem w postaci braku pomysłów na kolejne wpisy. Bądź sprytniejszy i miej pod ręką listę pełną pomysłów, które powstały wcześniej.

W poszukiwaniu pomysłów na wpisy możesz zajrzeć na blogi o podobnej tematyce. To dobre źródło informacji. Możesz zorientować, o czym pisze się w Twojej branży i jakie tematy generują duże zaangażowanie. Warto być na bieżąco z nowinkami. Poruszanie tematów, które w danym momencie są na fali, pomoże Ci w przyciągnięciu nowych czytelników.

Polecam korzystanie z narzędzia Google Trends. Zebrane tam dane przydają się do tworzenia tekstów, które są interesujące dla internautów. Dobrym pomysłem jest też pisanie o rzeczach, o których nikt wcześniej nie pisał lub jest bardzo mało informacji na ich temat. Dzięki temu możesz zyskać wiernych czytelników, którzy chętnie wrócą na Twoją stronę po więcej informacji.


2. Wybierz temat z potencjałem

Lista tematów gotowa, więc co dalej? Nie każdy temat nadaje się do tego, aby stworzyć z niego wpis blogowy. Po pewnym czasie zrób weryfikację swojej listy i odrzuć nietrafione pomysły. Zanim jednak postawisz krzyżyk na konkretnym temacie, sprawdź, czy nie stracisz wpisu, który może okazać się atrakcyjny dla użytkownika.

Przydatnym narzędziem do planowania tematów na wpis blogowy jest Senuto. To narzędzie pozwala wyszukiwać słowa kluczowe i całe frazy w formie pytań. Dzięki niemu możesz sprawdzić, czego szukają internauci i jaki potencjał ma temat, który został uwzględniony na Twojej liście.

Wystarczy wpisać słowa kluczowe, które Cię interesują, wybrać kraj i kliknąć “Wyszukaj”. W tym przykładzie użyłam słowa “spodnie”.
Po chwili wyświetla się baza słów kluczowych, śr. mies. liczba wyszukiwań dla danego słowa lub słów oraz inne informacje. Możesz sprawdzić jakich słów wyszukują internauci, aby otrzymać odpowiedź na swoje pytanie. Na tej podstawie zweryfikujesz czy temat Twojego wpisu będzie interesujący dla innych osób. 
Skorzystaj z zakładki “Pytania”. Znajdziesz tam całe frazy, które internauci wpisują w wyszukiwarkę. Dla frazy “spodnie” najpopularniejsze pytanie to: “rozmiar spodni 32 34 co oznaczają” i “jak zwęzić spodnie w pasie”. Możesz wykorzystać te pytania podczas tworzenia wpisu i uwzględnić odpowiedzi na nie w tekście.

Korzystanie z profesjonalnych narzędzi bardzo ułatwia pracę i przyspiesza proces pozyskiwania nowych czytelników. Pisanie “na ślepo” jest możliwe, jednak jeśli chcesz szybciej uzyskać rezultaty, to lepiej jest posiłkować się twardymi danymi. Sprawdzaj popularność konkretnych zapytań i wybieraj tematy, które będą generować długofalowy ruch na Twoim blogu

Treści na swoim blogu możesz podzielić na newsy i artykuły evergreen. Newsy, recenzje nowinek technologicznych i książkowych, relacje sportowe itp. szybko tracą swoją ważność. Nawet jeśli Twój blog opiera się na tego typu treściach, to warto raz na jakiś czas wstawić artykuł evergreen, który będzie odwiedzany przez cały rok. Taki wpis blogowy nawet po kilku latach będzie cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem. Dzieje się tak, ponieważ jego treść nie ulega przedawnieniu lub dzieje się to bardzo powoli. 

Skup się na treściach, które mogą przynieść Ci ruch na blogu. Po pierwsze zyskasz motywację do dalszego pisania. Po drugie Twój blog może zacząć zdobywać zainteresowanie użytkowników. Senuto jest płatnym narzędziem. Jeśli nie chcesz inwestować na początku prowadzenia bloga, to możesz skorzystać z darmowych narzędzi.

Darmowe i skuteczne narzędzia do sprawdzania słów kluczowych:

 • Google Trends, 
 • Google Search Console,
 • Answer The Public, 
 • Ahrefs keyword generator (z ograniczeniami),
 • Semrush Keyword Magic Tool (z ograniczeniami).

Niektóre narzędzia np. Ahrefs i Semrush są płatne, ale można skorzystać z nich za darmo z pewnymi ograniczeniami. Na sam początek przygody z pisaniem bloga informacje z darmowych narzędzi w zupełności wystarczą, aby zrobić listę tematów, które mają potencjał. Większość z podanych przeze mnie narzędzi ma funkcję analizy content gap. Pozwala ona określić słowa kluczowe, na które pozycjonuje się konkurencyjne blogi.  


3. Zrób research

Dobry tekst blogowy powinien zawierać rzetelne informacje. Dlatego przed pisaniem zrób research i zweryfikuj prawdziwość informacji, które podajesz. Research jest szczególnie ważny, jeśli masz zamiar napisać wpis poruszający specjalistyczną tematykę lub tekst opierający się na statystykach i danych. W przypadku takich treści należy posługiwać się aktualnymi danymi i mieć szeroką wiedzę z danej dziedziny.

Aktualna wiedza i śledzenie nowości ułatwia stworzenie dobrego wpisu blogowego. Łatwiej będzie Ci się pisać o tematach, które są Ci bliskie, interesują Cię i są dla Ciebie ciekawe. Zaletą robienia researchu jest to, że możesz zdobyć nowe pomysły na artykuły. Sprawdź, o czym piszą inni i jakie zagadnienia poruszają, pisząc na konkretny temat. 

Robiąc research, pamiętaj, aby sprawdzić, czy tekst o podobnej tematyce nie znajduje się już na Twoim blogu. Jeśli piszesz bloga z kilkoma osobami lub znajduje się na nim sporo starych wpisów, to upewnij się, czy nie powielasz tematu, o którym kiedyś powstał już wpis na blogu.

Dzięki komendzie site: możesz sprawdzić zaindeksowaną liczbę podstron w wyszukiwarce Google dla swojej witryny. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę “site:domena.pl fraza” (przykład użycia komendy na grafice) to sprawdzisz, czy na Twoim blogu znajdują się już wpisy na dany temat. 

Jeśli na Twoim blogu jest już artykuł na dany temat, to dobrym pomysłem jest recykling treści. Polega on na stworzeniu czegoś nowego przy wykorzystaniu treści, które już istnieją. Możesz rozbudować stary artykuł o nowe informacje lub stworzyć nowy wpis na podstawie istniejących już materiałów. 


4. Przygotuj konspekt tekstu

Aby ułatwić sobie pisanie tekstu, przygotuj sobie jego konspekt. Chodzi o to, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę i pisać bez planu. Zacznij od uporządkowania śródtytułów. Podczas pisania przypomną Ci one o tym, jakie zagadnienia chcesz poruszyć. 

Jeśli temat, który chcesz poruszyć, jest obszerny i zawiera wiele wątków, to przygotowanie konspektu jest wręcz niezbędne. Dzięki niemu będziesz płynnie przechodzić od punktu do punktu i nie zapomnisz, o czym chciałeś napisać.

Wstęp, podsumowanie, a nawet ostateczną treść nagłówka możesz zostawić na sam koniec. Po napisaniu treści wpisu blogowego stworzenie wymienionych elementów jest o wiele prostsze. Dodatkowo będą one lepiej dopasowane do tego, co finalnie znalazło się w treści.


5. Sprawdź tekst

Zanim opublikujesz wpis na swoim blogu, poświęć czas na jego zweryfikowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest odłożenie treści na kilka godzin, a nawet na kilka dni przed jej publikacją. Po tym czasie zyskasz świeże spojrzenie na swój tekst. Jeśli opublikujesz treść od razu po jej napisaniu, to może okazać się, że trzeba na nią nałożyć sporo poprawek. 

Jeśli dasz sobie odpocząć od tekstu, to później zauważysz, czego w nim brakuje lub też czego jest w nim za dużo. Wygospodaruj sobie czas na poprawki. Alternatywnym rozwiązaniem jest poproszenie kogoś bliskiego o przeczytanie tekstu przed jego publikacją. Inna osoba może dostrzec błędy, których Ty nie widzisz i da Ci o nich znać.

Podstawą jest sprawdzenie poprawności tekstu pod względem gramatyki i ortografii. Możesz poprosić o to profesjonalnego korektora. Jeśli jednak nie chcesz płacić za usługę profesjonalisty, a jednocześnie chcesz, aby Twój tekst nie zawierał błędów, to użyj darmowego narzędzia ortograf.pl. Podkreśla on błędy ortograficzne oraz sprawdza poprawność gramatyczną tekstu w podstawowym stopniu.

Ortograf.pl zaznaczył fragment tekstu, w którym wykrył błąd i dał wskazówki jak go poprawić. Na tym przykładzie widzimy, że w zdaniu brakowało przecinka lub spójnika między czasownikami.

Jeśli Twój blog jest oparty na WordPress, to zainstaluj wtyczkę Yoast SEO. Wtyczka podpowie Ci m.in. czy rozkład nagłówków, długość akapitów i zdań jest odpowiednia. Pamiętaj jednak o tym, że są to automatyczne sugestie i nie zawsze należy się nimi kierować na 100%. 

Wtyczka Yoast SEO daje podpowiedzi dotyczące optymalizacji treści pod kątem SEO oraz czytelności wpisu blogowego. Na załączonym przykładzie widać, że czytelność tekstu jest dobra i większość sugestii wtyczki została zastosowana.

Dobrze zaprojektowany tekst przyciąga uwagę odbiorcy i sprawia, że zostanie on dłużej na Twoim blogu. Takie elementy jak m.in.: tytuł, liczba zdań w akapicie oraz ich długość, pogrubienia, urozmaicenie treści zdjęciami i tabelkami mają ogromne znaczenie. To właśnie od nich w dużej mierze zależy to, czy użytkownik będzie chciał przeczytać Twój wpis blogowy.

Chwytliwy nagłówek

Warto wiedzieć, że obecnie ludzie mają tendencje do czytania samych nagłówków. Można to dostrzec m.in: na Facebooku. Internauci zostawiają komentarze dotyczący jedynie informacji zawartej w nagłówku. Często okazuje się jednak, że sens wpisu jest zupełnie inny, niż to, co głosi nagłówek. 

Pisanie chwytliwych tytułów nie jest łatwą sztuką. Wymyślenie dobrego tytułu może zająć Ci trochę czasu. Warto więc znać schematy, które są skuteczne. Ułatwiają i przyspieszają one proces tworzenia tytułu. Dzięki zastosowaniu paru prostych zasad ludzie chętniej będą klikać w Twój wpis blogowy.

 • Proste rozwiązania
  Czasem im prostszy nagłówek, tym lepiej. Zbytnie silenie się na oryginalność może skończyć się tym, że nagłówek będzie niezrozumiały i mało kto w niego kliknie. Na prostotę powinny stawiać osoby, które nie mają jeszcze za dużego doświadczenia w tworzeniu chwytliwych nagłówków.
 • Unikalność
  Dbaj o to, aby Twoje nagłówki były oryginalne. Nie ściągaj pomysłów od konkurencji. Oczywiście w internecie można znaleźć miliardy nagłówków. Trudno więc o to, aby Twój był całkowicie unikalny. Chodzi jednak o to, aby nagłówek wyróżnił się w wynikach wyszukiwania Google.
 • Nagłówek zgodny z treścią
  Clickbait ma na celu przyciągnięcie uwagi użytkowników za pomocą wyolbrzymionych i oddziałujących na emocjach nagłówków. Tworzenie clickbaitów nie jest uważane za dobrą praktykę. Twórz nagłówki, które zdradzają, o czym jest wpis blogowy. Nie twórz tytułów, które nijak mają się do treści i mają jedynie nakłonić użytkownika do kliknięcia.

Krótkie akapity

Naciskaj enter częściej. Te trzy słowa to dobra rada zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych blogerów. Długie akapity na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt linijek nie zachęcają do czytania. Wręcz przeciwnie, to właśnie one są częstym powodem tego, że użytkownik opuścił Twojego bloga równie szybko, jak go odwiedził. 

Ściana tekstu pod każdym śródtytułem. Wstęp, który ma długość kartki A4. Takie elementy nie przysporzą Ci zbyt wielu czytelników. Staraj się dzielić tekst na krótkie akapity. Niekiedy nawet akapity, które składają się z jednego zdania, są dobrym pomysłem. 

Tekst, który składa się z krótkich akapitów, łatwiej skanuje się wzrokiem. Internauci uwielbiają skanować i bardzo rzadko czytają wpisy blogowe od deski do deski. Ciężko jest określić idealną długość akapitu. Czasem będzie to jedno zdanie, a czasem sześć, krótkich zdań w zależności od ilości informacji, które chcesz przekazać.

Dobry przykład dzielenia tekstu na krótkie akapity ze strony https://arturjablonski.com/artykuly/. W tym przypadku każde zdanie to osobny akapit.

Mogłoby się wydawać, że 6 wersów to niewiele, ale uwierz, że to wystarczająco duże pole do popisu i można wyrazić jedną myśl, w krótkim akapicie. Zadbaj o to, aby akapity w tekście miały podobną długość. Jest to przyjemne dla oka i ułatwia czytanie. Staraj się zachować proporcje i unikaj wstawiania po sobie akapitów o skrajnie różnej długości.

Oczywiście nie musisz pilnować, aby każdy akapit we wpisie blogowym zawsze miał tyle samo wersów. Należy jedynie unikać dużych dysproporcji. Możesz też czasem pozwolić sobie na to, aby tworzyć nieco dłuższe akapity. W niektórych przypadkach długie akapity lepiej pasują do danej treści i trudno jest zawrzeć wszystkie informacje w paru zdaniach.

Prosty język

Niektóre osoby mają tendencję do używania trudnych słów po to, aby czytelnikowi wydawało się, że to, co mówią, jest mądre. Sztuką jest jednak przekazać mądrą rzecz w prostych słowach, tak aby każdy zrozumiał sens tekstu, który czyta. 

Staraj się nie nadużywać mądrego i branżowego słownictwa, które jest zrozumiałe tylko dla garstki osób. Internauta, który nie rozumie tego, co czyta, na pewno szybko opuści Twojego bloga. Zasada używania prostego języka we wpisach blogowych może pomóc Ci w zbudowaniu szerokiej grupy odbiorców.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Praktycznie każde trudne słowo można zastąpić innym, łatwiejszym wyrazem. Jeśli piszesz np. o elementach maszyn, czy częściach samochodowych, ale chcesz, dotrzeć także do laików to jest jeden prosty sposób. Wystarczy, że napiszesz trudne słowo, ale zaraz potem wyjaśnisz (chociażby w nawiasie) co ono oznacza. Dzięki temu użytkownik rozumie, co chcesz mu przekazać, a przy okazji pozna nowe słowo.

Zdjęcia, grafiki i filmy

Zdjęcia i grafiki to dobry sposób na dzielenie tekstu. Aby tekst nie był zbyt nudny dla czytelnika, warto wstawiać pomiędzy akapitami obrazy, które pasują do tematyki wpisu. W zależności od tematu, który poruszasz, mogą to być: grafiki ze statystykami, infografiki, zdjęcia produktów, tabele w formie grafik itd. 

Dobrym pomysłem jest też embedowanie filmów z YT. Możesz skorzystać z tej możliwości, jeśli prowadzisz kanał na YT i chcesz go promować na blogu. To też dobre rozwiązanie, jeśli chcesz udostępnić czyjś film, ponieważ porusza on zagadnienia, które pojawiają się w Twoim wpisie. Poprzez osadzenie filmu na swoim blogu pokażesz czytelnikowi ciekawą treść, a jednocześnie przedłużysz jego czas pobytu na stronie.

Instrukcja jak dodać na blogu film z YouTube:

Otwórz na komputerze film z YouTube, który chcesz umieścić na swojej stronie. Pod tytułem filmu znajdziesz przycisk: “Udostępnij” – kliknij go.
Z listy opcji udostępniania wybierz “Umieść”.
Po prawej stronie zobaczysz kod HTML, należy go skopiować i wkleić na swojej stronie internetowej. 
Jeśli prowadzisz bloga na WordPress, to embedowanie jest jeszcze prostsze. Wystarczy wejść w edytor tekstu i za pomocą plusa znajdującego się w lewym górnym rogu rozwinąć wybierak bloków. Zjedź na dół, aby odszukać “Osadzone treści”. Kliknij logo YouTube, aby dodać nowy blok. Wystarczy, że wprowadzisz adres URL do osadzania – film zostanie umieszczony w Twoim wpisie. 

Jeśli wstawiasz zdjęcia i grafiki do treści, to staraj się je podpisywać. Jeśli wstawiłeś zdjęcie ze statystyką, to pod spodem możesz wyjaśnić, co się na niej znajduje. W przypadku zdjęć produktów dobrym pomysłem będzie podpis zawierający informacje o działaniu produktu czy też jego cenie. Przerywnik w formie zdjęcia, grafiki czy filmu podczas czytania pozwala czytelnikowi odpocząć, a później ponownie skupić się na treści wpisu blogowego.

Wypunktowania, listy, tabele i pogrubienia

Dzięki pogrubieniu możesz wyróżnić ważniejsze elementy w tekście. Najlepiej jest pogrubiać całe zdania lub krótkie frazy, aby po przeczytaniu samych pogrubień tekst zachował sens. Nie nadużywaj pogrubień, ponieważ wtedy tekst traci znaczenie, a nie o to w tym chodzi. 

Listy i tabele z reguły przyciągają uwagę czytelnika i dzięki nim łatwiej jest przyswoić informacje. Jeśli jakieś informacje można przekazać w formie ciągłego tekstu lub listy, to zawsze wybieraj tę drugą opcję.

Pamiętaj o kilku kwestiach podczas tworzenia list: 

 • tekst w pojedynczym punkcie listy nie powinien być za długi, 
 • numerowanej listy używaj tylko wtedy gdy kolejność podawanych informacji rzeczywiście ma znaczenie np. gdy piszesz o przepisie na jakieś danie, 
 • lista nie może składać się ze zbyt wielu punktów.

Dodatkowe elementy takie jak: listy, wypunktowania, pogrubienia tekstu, tabele, cytaty czy zastosowanie kursywy podobnie jak zdjęcia i filmy pozwalają zerwać z monotonią we wpisie blogowym. Jeśli chcesz, aby Twój tekst wydawał się ciekawszy i zachęcał do tego, aby go przeczytać, używaj takich dodatkowych elementów. 

Zaprojektowanie wpisu blogowego to nie wszystko, należy również pomyśleć o SEO (optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych). Pisanie artykułów pod kątem SEO ułatwia pozycjonowanie i może pomóc Ci dotrzeć do szerszej grupy odbiorców

Prawda jest taka, że mało kto przechodzi na drugą stronę w wyszukiwarce. Jest to maksymalnie do 5% całego ruchu. Zazwyczaj klikamy w kilka pierwszych wyników i stamtąd czerpiemy informacje. 

To zjawisko szczegółowo pokazują statystyki:

Statystyki pochodzą ze strony https://www.advancedwebranking.com/ctrstudy/. Warto dokładnie się z nimi zapoznać, ponieważ można w nich znaleźć wiele ciekawych informacji na temat CTR (współczynnika klikalności).

Słowa kluczowe 

Pierwszą rzeczą, o której trzeba pomyśleć podczas optymalizacji wpisu blogowego pod kątem SEO, są słowa kluczowe. Ich odpowiedni dobór jest istotny, jeśli chcesz, aby Twoja strona zdobywała wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Tak jak już wspomniałam, najlepiej jest korzystać z narzędzi do planowania słów kluczowych. 

Wyselekcjonowane słowa kluczowe powinny znaleźć się w tekście, ale nie powinno się przesadzać z ich ilością. Jeśli przesycisz treść słowem kluczowym, to zostanie to źle odebrane przez algorytmy Google.

Najlepiej jest jeśli słowo kluczowe pojawia się w tytule, śródtytułach oraz kilka razy w tekście. Oprócz głównego słowa kluczowego należy używać dodatkowych słów kluczowych, które są mocno powiązane z główną frazą. 

Słowo kluczowe można odmieniać przez liczbę mnogą i pojedynczą oraz rozdzielać innymi wyrazami. Można także zmieniać kolejność występowania słów z frazy i wykorzystywać synonimy.

Google zwraca coraz większą uwagę na tematy w kontekście których zostało użyte dane słowo kluczowe. Jeśli Twoim słowem kluczowym jest słowo: “blog” to możesz używać dodatkowych słów kluczowych takich jak: “jak założyć bloga”, “co to jest blog”, “jak pisać bloga” itd.

Meta title i meta description

Jeśli chodzi o optymalizację wpisu pod kątem SEO, to ważne są takie elementy jak meta title i meta description. Wyświetlają się one jako pierwsze w wynikach wyszukiwania Google. Oba te elementy powinny jednocześnie przyciągać odbiorców i być dobrze zoptymalizowane pod kątem SEO. 

Meta description to tekst, który wyświetla się pod nagłówkiem. Nie powinien on mieć więcej niż 150-160 znaków. Jeśli słowo kluczowe wpisane w wyszukiwarce jest użyte w meta description, to zostanie ono pogrubione na stronie wyników wyszukiwania. Zwiększa to CTR, czyli prawdopodobieństwo, że użytkownik wejdzie na Twojego bloga.

Meta title to nagłówek, który powinien przyciągać użytkownika. Zaleca się, aby nie był dłuższy niż 65 znaków, aby w całości wyświetlał się w wynikach wyszukiwania. Jednak jeśli tytuł Twojego wpisu jest dłuższy, to to zaleca się go podanie go w pełnej formie dla robota Google.

Tytuł artykułu jest ważny, ponieważ to od niego zależy czy użytkownik kliknie link i przeniesie się na Twoją stronę. 

Tworząc meta title i meta description należy brać pod uwagę zarówno użytkownika, jak i roboty Google. Treść zawarta w obu tych elementach powinna być czytelna i zrozumiała dla człowieka. Jednocześnie należy pomyśleć o tytule i opisie pod kątem pozycjonowania. Zarówno w meta title, jak i w meta description użyj głównego słowa kluczowego dla danego artykułu. 

Nagłówki h1, h2, h3

Podczas optymalizacji wpisu pod kątem SEO pamiętaj o nagłówkach h1, h2 i h3. Nie powinny one być zbyt długie, a w najwyższych nagłówkach, czyli h1 i h2 należy umieścić słowo kluczowe

Nagłówki we wpisie powinny być uporządkowane. Śródtytuł możesz oznaczyć nagłówkiem h2, a jego rozwinięcie powinno mieć nagłówek h3. Struktura nagłówków jest ważna i należy brać pod uwagę kolejność podczas ich stosowania.

Nie powinno się nadużywać nagłówka h1. Jest to najważniejszy nagłówek i we wpisie blogowym umieszcza się go w treści tylko raz – w tytule wpisu. Aby utworzyć nagłówek, trzeba umieścić odpowiedni znacznik.

Im większą cyfrę zastosujesz w nagłówku, tym będzie on mniej ważny dla robotów Google np. h4, h5, h6. Zaleca się raczej stosowanie nagłówków h2 i h3, ponieważ to one razem ze znacznikiem h1 są najważniejsze. 

Nagłówek h1 musi zawierać główne słowo kluczowe. Nagłówek h2 powinien, ale nie musi zawierać frazy, która rozbudowuje główne słowo kluczowe. W nagłówku h3 nie trzeba umieszczać słowa kluczowego, stosuje się go głównie do poprawnego zaprojektowania treści, gdy potrzebne są kolejne śródtytuły.

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne w tekstach blogowych wspiera pozycjonowanie całej strony. Jeśli prowadzisz własny sklep internetowy i chcesz napisać wpis blogowy, który ma promować konkretny produkt, to powinieneś w nim zastosować link. Link wewnętrzny przekieruje użytkownika w inne miejsce na Twojej stronie internetowej. Zamiast wstawiać goły link możesz wstawić go pod tzw. anchorem.

Aby stworzyć anchor, należy użyć kodu: <a href=”LINK”>tekst anchora</a>. Wtedy link, który ma przekierować użytkownika na inną stronę zostanie ukryty pod tekstem.

Linkowanie wewnętrzne to jeden ze sposobów na optymalizację witryny pod robota Google. Odpowiednie linkowanie ułatwia przemieszczanie się po stronie internetowej. Jeśli dobrze zastosujesz link, to możesz przekierować użytkownika do miejsca, w którym więcej dowie się na temat produktu lub zapoznać się z Twoją ofertą usług. Możesz linkować do innych artykułów na swoim blogu, które są powiązane z nowym wpisem. Używaj maksymalnie kilku linków na artykuł. 

Jeśli w swoim artykule cytujesz kogoś lub podajesz cudzą treść jako przykład to wstaw link do źródła. Warto też zdobywać linki zewnętrzne, czyli linki kierujące na Twoją stronę, które będą znajdować się na innych witrynach internetowych np. blogach o podobnej tematyce. Ilość i jakość linków zewnętrznych ma wpływ na pozycjonowanie Twojej witryny. 

Linki zewnętrzne możesz pozyskiwać, np. pisząc posty gościnne, udzielając się na forach tematycznych, komentując wpisy na innych blogach. Możesz też pisać wartościowe treści, które inni blogerzy będą chętnie polecać na swoich blogach i linkować je we własnych wpisach.

Atrybut Alt i Title obrazu oraz nazwa pliku

Atrybut Alt i Title oraz nazwa pliku ze zdjęciem ma znaczenie pod kątem SEO. Zapomnij o wstawianiu na bloga zdjęć o nazwie: 123456.jpg. W nazwie pliku ze zdjęciem warto używać słowa kluczowego i fraz, które najlepiej opisują dany obraz. 


Pamiętaj o tym, aby nie używać polskich znaków podczas nazywania plików. Zamiast napisać: jak-pisać-treści-na-bloga.jpg napisz: jak-pisac-tresci-na-bloga.jpg.

Atrybut Alt obrazu służy temu, aby w przypadku, gdy zdjęcie na Twoim blogu się nie wyświetli, to zamiast niego pojawi się tekst, który opisuje to, co znajduje się na obrazie. 

Wykorzystywanie atrybutów Alt jest istotne dla osób niewidomych oraz posiadających dużą wadę wzroku. Takie osoby korzystają z przeglądarek, które czytają treść zamieszczoną na stronie internetowej. Jeśli opis Alt będzie miał sens to osoba, która ma problem ze wzrokiem, będzie mogła wyobrazić sobie, co znajduje się na obrazie. 

Aby stworzyć atrybut Alt, należy użyć kodu: <img src=”nazwa-pliku.jpg” alt=”opis alternatywny obrazka”/>

W atrybucie Alt warto używać głównego słowa kluczowego. Opis powinien być jak najbardziej naturalny. Dobrze napisany tekst alternatywny obrazu może zwiększyć widoczność strony w wyszukiwarce Google. Jeśli chodzi o atrybut Title, to jest to tytuł obrazu. Jest on nieco mniej ważny niż atrybut Alt, jednak nie oznacza to, że można go bagatelizować. 

Jeśli Twój blog jest stworzony na WordPress to dodawanie atrybutu Alt i Title jest bardzo proste. W momencie dodawania pliku wystarczy uzupełnić pole “Tekst alternatywny” oraz “Tytuł”.

Atrybut Title to nie to samo co nazwa pliku! Title powinien mieć inną treść niż Alt i dobrą praktyką jest umieszczenie w nim głównego lub dodatkowego słowa kluczowego. Ten atrybut najlepiej jest uzupełnić paroma prostymi słowami. Zajmie Ci to kilka sekund, a z pewnością pozytywnie wpłynie na poziom optymalizacji Twojego bloga. 

Oryginalność tekstu 

Za walkę ze stronami słabej jakości, które powielają treści od innych, odpowiada algorytm Panda. Ma on za zadanie nagradzać strony, które jego zdaniem są wartościowe, a obniżać wyniki wyszukiwania tym, które nie spełniają kryteriów. Zatem na swojego bloga wstawiaj autorskie treści i dbaj o oryginalność tekstu

Nie kopiuj zdań, a nawet całych akapitów od innych osób. Jest to słabe zachowanie pod względem etycznym. Dodatkowo może spowodować, że Twoja strona zostanie zbanowana i nieprędko pojawi się w TOP 3, 10 czy nawet TOP 50 wyników wyszukiwania. 

Warto też pamiętać o Topical authority. Chodzi w nim o przekazywanie użytkownikowi odwiedzającemu witrynę jak najbardziej wartościowej wiedzy. Topical authority w kontekście wpisu blogowego polega na wyczerpaniu tematu. W swoim tekście blogowym powinieneś odpowiedzieć na wszystkie zapytania użytkowników na dany temat.

Zalety prowadzenia bloga firmowego

Przekonamy Cię, że prowadzenie bloga firmowego to niezliczone zalety. Poniżej znajdziesz kilka z nich. Zapoznaj się z nimi.

Wyższe pozycje w wyszukiwarce całej strony firmowej

Tworząc wartościowe i wysokiej jakości artykuły, będziesz nagradzany. Otrzymasz nagrodę w postaci lepszej pozycji strony firmowej w wyszukiwarce. Z tego względu warto zdecydować się na prowadzenie firmowego bloga, nawet jeśli prowadzisz sklep online. Wówczas zapewniamy, że Twoje produkty będą wyświetlały się wyżej niż te od konkurencji (oczywiście jeśli zadbasz o to, aby sklep był w tej samej domenie).

Kreowanie pozycji eksperta

Niezależnie od tego, w jakiej branży działa Twoja firma, na pewno chciałbyś, aby była liderem w danej branży. Jest to możliwe, jeśli zdecydujesz się na prowadzenie bloga firmowego. To tani sposób na to, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć zaufanie potencjalnych klientów. Kosztuje to znacznie mniej niż artykuły sponsorowane czy działania medialne. Uwierz, że na pewno zyskasz wielu klientów, gdy Ci zobaczą, że dane miejsce Twoją profesjonaliści z ogromną wiedzą, potrafiący rozwiązywać ich problemy.

Pozyskiwanie nowych klientów

Prowadząc bloga firmowego, możesz dotrzeć do osób szukających odpowiedzi na poruszane tematy. W poszukiwaniu treści, które ich interesują, mogą trafić właśnie na Twoją stronę. Chyba nie musimy Ci mówić, że takie wizyty są niezwykle wartościowe, bowiem pochodzą od użytkowników, którzy chcą znaleźć rozwiązania konkretnych problemów. Blog firmowy jest również rewelacyjnym narzędziem SEO, kierującym na stronę dodatkowy ruch. Treści, które będziesz tam publikować, będą pojawiać się w wyszukiwarkach, zatem zadbaj o odpowiednie nasycenie (nie myl z przesyceniem!) słowami i frazami kluczowymi, które są najczęściej wyszukiwane przez potencjalnych klientów, co pozwoli zwiększyć liczbę odwiedzających stronę www.

Google lubi świeży content

Google na pewno doceni to, że prowadzisz firmowego bloga, co wynika z tego, że bardzo lubi świeże treści i promuje je. Jeśli dodatkowo będziesz dbał o aktualizowanie treści, to uwierz, że wiele zyskasz. Pisząc każdy kolejny wpis, tworzy się nowa podstrona, a dzięki regularnym działaniom wyszukiwarka może lepiej traktować Twoją stronę. Jeśli będziesz regularnie dbał o bloga, publikował nowe treści, to jest to sygnał, że strona się szybko rozwija i rośnie, więc będzie korzystniej postrzegana w wyszukiwarce.

Możliwość lepszego przedstawienia oferty

Blog firmowy to doskonałe miejsce na przedstawienie oferty w różnorodny sposób. Możesz tam publikować różne treści – poradniki, rankingi, a także wpisy informujące o nowościach w ofercie sklepu. W tekstach możesz zawierać porady dla potencjalnych klientów, wskazywać im polecane produkty, czy dzielić się wskazówkami. Wiesz, jakie pytania zwykle mają Twoi klienci? Udzielaj zatem na nie odpowiedzi w artykułach na blogu. Dużym plusem jest to, że w każdym artykule mogą być przedstawiane konkretne produkty znajdujące się w ofercie sklepu wraz z odnośnikami do ich podstron.

Możliwość lepszego przedstawienia oferty sklepu to wielka zaleta i szybko się o tym przekonasz, jeśli zaczniesz pisać bloga firmowego. Przyjmijmy taką sytuację: klient trafia na Twoją stronę i chce kupić produkt z danej kategorii. Nie wie jednak, na który się zdecydować, ponieważ w ofercie są dziesiątki modeli danego przedmiotu. Jak możesz ułatwić mu podjęcie decyzji? Stwórz ranking danych produktów i poinformuj o nowościach w tej kategorii i wytłumacz, co musi wziąć pod uwagę, poszukując idealnego produktu. W ten sposób potencjalny klient zauważy, że znasz się na rzeczy, ale przede wszystkim zatrzymasz potencjalnego klienta na stronie i pomożesz mu w wyborze.

Czy każda firma powinna prowadzić blog?

Właściwie to nie. Firmowy blog nie zawsze jest konieczny. Jeśli nie chcesz pozyskać klientów ze strony internetowej, a Twój biznes opiera się tylko na klientach lokalnych, to zakładanie bloga faktycznie może nie mieć sensu. Zakładanie firmowego bloga może nie być dobrym pomysłem także wtedy, gdy wiesz, że nie będziesz miał czasu na tworzenie treści, a z drugiej strony nie stać Cię na zamawianie treści z zewnątrz.

Naszym zdaniem pisanie bloga firmowego na siłę nie ma żadnego sensu. Zresztą ta przygoda szybko się zakończy, jeśli nie będziesz miał pewności, że faktycznie chcesz to robić lub nie zatrudnisz copywritera. Gdy nie będziesz miał chęci do prowadzenia firmowego bloga, to może przełożyć się to na to, że będziesz publikować słabej jakości teksty, co wpłynie negatywnie na Twój biznes.

Ile kosztuje prowadzenie bloga firmowego?

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie prowadzić bloga firmowego, nic za to nie zapłacisz. Musisz jednak poświęcić na to sporo czasu. Jednak uwierz – warto to zrobić, ponieważ korzyści z prowadzenia firmowego bloga są niemałe. W taki sposób możesz zbudować ruch organiczny i widoczność na konkretne frazy kluczowe praktycznie za darmo!

Wielu przedsiębiorców jednak nie ma czasu na samodzielne pisanie firmowego bloga. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest pomoc z zewnątrz. W tym przypadku koszty mogą być naprawdę różne, ponieważ wiele zależy od tego, czy będziesz zamawiał same teksty, czy też zdecydujesz się na usługę pozycjonowania. Kupując pojedyncze artykuły blogowe, musisz wiedzieć, że są one wyceniane w formie x złotych / 1000 zzs.

🚀 Jak pisać teksty na bloga? Podsumowanie

Blog to narzędzie, które sprawdzi się w biznesie. To także dobre medium jeśli chcesz po prostu dzielić się swoją wiedzą i przemyśleniami z szerszym gronem odbiorców. Dobrze zoptymalizowane i zaprojektowane teksty mogą szybko przynieść Ci rezultaty np. w postaci dotarcia do szerokiego grona czytelników. 

W pewnym momencie Twój blog może zacząć sprzedawać Twoje produkty lub usługi. Dzięki zyskaniu rozpoznawalności możesz też zacząć promować różne rzeczy i zarabiać na tym pieniądze. Zarabianie na pisaniu bloga jest możliwe jeśli tylko się zaangażujesz i zachowasz cierpliwość.

Poznałeś już podstawowe zasady pisania dobrych tekstów blogowych oraz optymalizacji ich pod kątem SEO. Przyszedł więc czas na otworzenie własnego bloga lub ulepszenie swoich treści jeśli już posiadasz własne miejsce w internecie. Powodzenia!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Paulina Böttcher

Copywriterka, którą pasjonują zagadnienia związane z grafiką komputerową i marketingiem. Docenia teksty, które angażują i przekazują wiedzę w przejrzysty sposób. Prywatnie miłośniczka długich spacerów, seriali medycznych oraz książek kryminalnych.

Komentarzy (1)

 1. Photopolis
  25 lipca 2023 Odpowiedz

  Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał, by zobaczyć nowe posty.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *