marketing poradniki

13 sposobów na pozyskanie klienta w 2024 roku. Zobacz, jak możesz go przyciągnąć!

13 sposobów na pozyskanie klienta w 2024 roku

Rozwijanie firmy to niełatwe zadanie. Często okazuje się, że największe problemy sprawia pozyskanie klientów, zwłaszcza gdy budżet marketingowy jest mocno ograniczony. Na takie wyzwanie napotykają szczególnie właściciele małych firm. Dlatego stworzyliśmy artykuł, w którym chcieliśmy zaprezentować najskuteczniejsze sposoby na pozyskanie klienta w 2024 roku. Poznaj je wszystkie i ciesz się biznesem, który odnosi sukcesy. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

1. Zajmij się stroną internetową i pozyskuj klientów 

Działasz w sieci, ale nie masz strony internetowej? Nie istniejesz. Niestety tak to działa w wielu przypadkach. Nawet jeśli prowadzisz profile na wszystkich najpopularniejszych social mediach, to brak strony WWW jest dużym błędem. Jej posiadanie to absolutna podstawa. To właśnie na niej powinny opierać się inne działania.

Zdajemy sobie sprawę, że tworzenie profesjonalnych stron WWW jest drogie. Jednak tutaj nie możesz liczyć każdej złotówki, jeśli chcesz, aby Twój adres w sieci był dopieszczony pod każdym względem

2. Wykonuj testy A/B i sprawdzaj, które warianty najlepiej się przyjmują

W marketingu internetowym warto wykonywać testy A/B – to właśnie one pozwalają sprawdzić, która wersja danego projektu, kampanii, treści lub innego elementu jest bardziej skuteczna i generuje lepsze rezultaty. Najważniejszy jest tutaj odsetek konwersji. W tego rodzaju testach nie ma nic skomplikowanego, a dzięki nim możesz dostosować się do potrzeb odbiorców. 

Zastanawiasz się, jakie elementy możesz testować za pomocą testów A/B? Mogą to być naprawdę rozmaite składniki strony, choć najczęściej są nimi nagłówki, content strony, kolory, układy stron, formularze, CTA czy społeczne dowody słuszności. Przeprowadzając takie testy, uda Ci się znaleźć optymalne rozwiązanie, przynoszące lepsze wyniki, zwiększające np. zaangażowanie, CTR czy konwersje. 

3. Zdecyduj się na pozycjonowanie strony, by być lepiej widocznym w sieci

Budowa strony internetowej to jedno, a budowanie jej widoczności – drugie. Nie możesz liczyć na to, że bez jakichkolwiek działań z zakresu SEO Twój adres pojawi się w TOP 3 lub przynajmniej TOP 10. Jest to mało realne. Koniecznie musisz zadbać o pozycjonowanie w Google – to doskonały sposób zwiększania konwersji i sprzedaży w dłuższej perspektywie czasu. 

Pamiętaj jednak, że to, w jakim stopniu działania optymalizacyjne będą skuteczne, zależy od licznych czynników, takich jak m.in. stan techniczny Twojej strony, prowadzone działania SEO u konkurencji czy linki odsyłające do Twojej witryny.

Najpewniej nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, która umożliwiłaby Ci samodzielną optymalizację strony internetowej, dlatego też to zadanie powinieneś zlecić dobrej agencji marketingowej, która na co dzień dba o widoczność firm w Internecie i wie, jak to robić dobrze!

4. Nie pomijaj mediów społecznościowych, jeśli chcesz dotrzeć do nowych klientów 

Skuteczny marketing internetowy z pominięciem mediów społecznościowych? Nie ma opcji! Jest to nieodłączny element strategii pozyskiwania klientów w niemalże każdej branży. To właśnie social media dają Ci tę szansę dotarcia do szerokiego grona użytkowników i przekonania ich do skorzystania z oferty.

Social media to ogromna przestrzeń do działań marketingowych. Spotkasz się tam z wieloma możliwościami i narzędziami, przez co możesz czuć się zagubiony. Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z samodzielnym prowadzeniem mediów społecznościowych w taki sposób, aby przynosiły realne korzyści, rozważ nawiązanie współpracy z agencją marketingową, która pomoże wykorzystać cały potencjał marketingowy. 

Aby internauci interesowali się Twoimi profilami w social mediach, konieczne jest przede wszystkim publikowanie wartościowych postów. Jakie muszą one być? Najlepiej, aby były użyteczne i edukacyjne: tego rodzaju materiały skutecznie przyciągają uwagę. Jeśli zastanawiasz się, jakie to mogą być treści, zdradzamy, że dobrze sprawdzą się rozmaite artykuły, poradniki, infografiki czy filmy instruktażowe. Zobacz, jak my to robimy!

Źródło: https://www.facebook.com/efectownia/posts/pfbid0245pxXNT9dVrkoVwS15bYkrXpm1JVfKfoA8PwNbsAuWf8MLSGfoFxKgvSJ2C24L8Kl

Szczególnie ważne jest też to, abyś uczestniczył w dyskusjach, odpowiadał na komentarze i inicjował dialog z obserwującymi. To sposób na zbudowanie relacji i zwiększenie zaangażowania w social mediach. 

5. Content marketing to podstawa, aby zdobyć nowych klientów

Masz już stronę internetową? Fantastycznie! Teraz musisz zrobić wszystko, aby ona „żyła”. Sposobem na to jest inwestycja w content marketing, czyli aktywne tworzenie i udostępnianie wartościowej wiedzy na stronie WWW, ale oczywiście także w social mediach. Jeśli zadbasz o to, aby dostarczać najlepszy content internautom, Twoja firma szybko zdobędzie pozycję eksperta. To również jest jednoznaczne ze zwiększonymi szansami na to, że Twój adres odwiedzą osoby, które szukają odpowiedzi na konkretne pytania, a wówczas łatwo mogą stać się Twoimi klientami. Zanim jednak zabierzesz się za tworzenie artykułów, pamiętaj o dwóch najważniejszych rzeczach: czyli o solidnym researchu przed rozpoczęciem pisania i o tym, aby nigdy nie kopiować treści z innych stron.

6. Przeprowadzaj recykling treści, aby przyciągnąć klientów

W jaki sposób jeszcze możesz pozyskać nowych klientów w 2024? Biorąc pod uwagę fakt, że w sieci jest nadmiar treści, warto, abyś potrafił umiejętnie wykorzystać istniejące już materiały. Nie ma konieczności, abyś za każdym razem szukał nowych tematów, co czasem bywa trudnym i czasochłonnym zadaniem. Postaw na recykling treści i na bazie starych treści stwórz coś zupełnie nowego, rozbudowując je lub aktualizując. Zawsze staraj się dostarczać swoim odbiorcom różnorodne formaty, np. infografiki i wideo: nie pozwól im się nudzić!

7. Wdroż chatbota, który 24h na dobę będzie odpowiadał na powtarzające się pytania klientów 

Nie pozostawiaj swoich potencjalnych klientów samych sobie – zadbaj o nich, wdrażając chatbota na stronie internetowej. Ludzie korzystają z Internetu o różnych porach, także wieczorami i w nocy. Wówczas chętnie też składają zamówienia w sklepach online. Czasem jednak nie są pewni swojego wyboru i potrzebują porady. 

Czy Twój zespół do obsługi klienta pracuje przez całą dobę? Zapewne nie… A pamiętaj, że czas to pieniądz! Jeśli klient nie otrzyma odpowiedzi na swoje pytanie w odpowiednio krótkim czasie, jest spore ryzyko, że po prostu pójdzie do konkurencji, a tego nie chcesz, prawda?

Chatboty wykorzystujące sztuczną inteligencję to programy komputerowe, które pozwalają prowadzić rozmowy z użytkownikami przy użyciu języka naturalnego. Początkowo były one popularne jedynie w e-commerce, ale już teraz możesz się przekonać, że są przydatne także w innych branżach. Więcej na temat chatbotów i ich roli w biznesie przeczytasz w naszym innym artykule: Jaka jest rola chatbotów w biznesie i kiedy ich używać?

Źródło: InPost

Co można uznać za największe plusy chatbotów? Najważniejsze jest to, że dzięki nim możliwe jest szybkie rozwiązywanie problemów klientów i udzielanie odpowiedzi na ich pytania. Zdecydowanie równie istotne jest to, że znacząco zwiększają wydajność zespołu obsługi klienta. Pracownicy nie będą musieli już odpowiadać na powtarzalne zapytania, a zamiast tego będą mogli skupić się na tych zadaniach, z którymi chatbot nie jest w stanie sobie poradzić i wymagany jest kontakt z człowiekiem. Co więcej, chatboty pozwolą Ci zmniejszyć zespół obsługi klienta, a to z kolei przekłada się na to, że zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

8. Skorzystaj z pomocy influencerów, którzy pomogą Ci dotrzeć do nowych klientów

Jak pozyskać klienta w 2024? Wciąż skutecznym sposobem na to jest skorzystanie z pomocy influencerów, czyli osób mogących pochwalić się bogatą bazą lojalnych fanów na platformach społecznościowych takich jak m.in. Facebook, Instagram czy TikTok, którzy ufają ich opiniom i rekomendacjom. 

Możesz nawiązać z nimi współpracę: wówczas oni polecą Twoją markę lub konkretny produkt w formie kreatywnej promocji (może to być po prostu recenzja, konkurs lub ciekawa opowieść), a to zostanie uznane za polecenie od godnego zaufania źródła. W ten sposób szybciej zbudujesz zaufanie Twojej marki w oczach potencjalnych klientów i dotrzesz do nowych grup odbiorców. Oczywiście, aby tak się stało, musisz zapłacić danemu twórcy ustaloną kwotę za zareklamowanie Twojego produktu w mediach społecznościowych. 

Szczególnie ważne jest jednak to, że nie możesz wybrać pierwszej lepszej osoby rozpoznawalnej w social mediach. Odpowiedni influencer to taki, który pasuje do wartości i wizerunku marki.  Ważna jest też jego grupa docelowa – ta również musi być właściwa, jeśli chcesz dotrzeć do osób, które faktycznie mogą stać się Twoimi klientami. 

9. Nie zapominaj o landing page

Landing page jako sposób na zdobycie klienta w 2024? Jak najbardziej! Tworząc odpowiednie strony docelowe, możesz przekazać najważniejsze informacje na konkretny temat. W dodatku wcale nie musisz martwić się brakiem wiedzy programistycznej, ponieważ w sieci znajdziesz liczne kreatory, w których stworzysz idealny landing page.

Projektując taką stronę, skoncentruj się na tym, aby skupiała uwagę użytkownika na konkretnym celu. W zależności od potrzeb może zachęcać również do podjęcia konkretnego działania takiego jak np. zapis na newsletter, pobranie materiału informacyjnego czy zakup produktu. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością informacji – ogranicz ją do minimum. 

Jak powinno prezentować się takie miejsce? Jednym z najważniejszych elementów jest chwytliwy nagłówek – jego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi na dłużej. Umieść wysokiej jakości zdjęcia, wyraźnie podkreśl zalety płynące ze współpracy i skutecznie zachęć do skorzystania z Twojej oferty. Poniżej przedstawiamy przykładowy landing page:

Źródło: https://www.shopify.com/free-trial

Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu na ten temat, w którym znajdziesz więcej informacji: Landing page – co to jest i do czego można go wykorzystać?

10. Sięgnij po skuteczny e-mail marketing

Pozyskiwanie klientów w 2024 roku będzie możliwe również poprzez e-mail marketing. Istotne jest jednak, abyś nie skupiał się wyłącznie na wysyłce ofert i promocji. Dostarczaj również treści, które potencjalni klienci uznają za ważne dla siebie i inspirujące. Co to mogą być za materiały? Na pewno mile widziane będą artykuły branżowe, informacje o nowościach czy cenne porady. Odbiorcy muszą czuć, że odbierając Twoje maile, zyskują realną korzyść. 

11. Wypróbuj płatne reklamy

Jak inaczej możesz pozyskać klienta w 2024 roku? Kolejnym skutecznym sposobem jest inwestycja w płatne reklamy. Przedsiębiorcy często niechętnie do nich podchodzą, bo wiadomo: to niemałe koszta. Jednakże jest to rozwiązanie, które w większości przypadków zapewnia ekspresowe efekty. Oczywiście to nie jest jednoznaczne z tym, że każda płatna kampania reklamowa się powiedzie. Jedną z najważniejszych kwestii jest precyzyjne targetowanie. Musisz dotrzeć do osób, które faktycznie będą zainteresowane ofertą Twojej firmy. Na szczęście obecnie istnieje wiele zaawansowanych narzędzi analizy danych, dzięki czemu bez problemu zdefiniujesz swoją grupę docelową. Wspomniane przez nas pomoce mogą uwzględniać rozmaite czynniki takie jak np. płeć, wiek, lokalizacja geograficzna, zainteresowania, a nawet nawyki konsumenckie.

12. Korzystaj z Profilu Firmy Google

Co warunkuje to, czy Twoja firma będzie miała klientów? Z pewnością duże znaczenie ma tutaj posiadanie Profilu Firmy Google. Mając go, Twoja firma będzie się wyświetlała w wynikach wyszukiwania Google, gdy użytkownik wpisze nazwę usługi z Twojej oferty czy też podobną frazę. Przedsiębiorca może samodzielnie zarządzać wizytówką Google lub zlecić to zadanie profesjonalnej agencji. Które rozwiązanie wybrać? Musi to być indywidualna decyzja, ale jedno jest pewne: pracy przy tym narzędziu jest niemało. 

Nie wystarczy bowiem stworzyć Profil Firmy Google. Trzeba go odpowiednio uzupełnić – dodać zdjęcia zakładu i inne przydatne informacje takie jak np. godziny otwarcia, adres czy numer telefonu. Następnie trzeba regularnie aktualizować wizytówkę i dbać o to, aby zawsze zawierała wyłącznie prawdziwe dane. Przykładowo, jeśli zmieniasz godziny otwarcia firmy, czym prędzej dokonaj modyfikacji w Google. Chyba nie chcesz, aby nieaktualne informacje zmyliły jakiegoś klienta, prawda? 

Prowadząc już Profil Firmy Google, warto pomyśleć o regularnym publikowaniu postów. To całkowicie darmowa funkcja, która może przynieść niesamowite rezultaty. To jeden z lepszych sposobów na pozyskanie większego ruchu z organicznych wyników wyszukiwania i zdobycie przewagi konkurencyjnej. Co więcej, wpisy informacyjne mogą skuteczniej zachęcić internautów do dokonania na Twojej stronie pożądanego przez Ciebie działania takiego jak np. złożenie zamówienia online. 

13. Pomagaj klientom w rozwiązywaniu ich problemów

Co jeszcze możesz zrobić, aby klienci chcieli do Ciebie przyjść? Następnym naszym sposobem na to jest stworzenie narzędzia, które pomoże rozwiązać problemy Twoich potencjalnych klientów. Na przykład: jeśli oferujesz ubezpieczenia, dodaj na stronie kalkulator ubezpieczeń, który podpowie zainteresowanym, ile wyniesie ich składka za konkretny produkt. Gdy natomiast prowadzisz sklep z materiałami budowlanymi, wstaw na stronę kalkulator, w którym inwestorzy raz-dwa obliczą, ile będą potrzebowali konkretnego towaru. 

🚀 13 sposobów na pozyskanie klienta w 2024 roku – podsumowanie 

Podsumowując, przedstawiliśmy kilkanaście skutecznych sposobów na pozyskanie klienta w 2024 roku. Są nimi m.in. posiadanie strony WWW, pozycjonowanie, działania w mediach społecznościowych, content marketing, chatboty, płatne reklamy czy prowadzenie wizytówki Google. Warto je wykorzystywać, niezależnie od branży, ponieważ jak pewnie się domyślasz, brak nowych klientów ma zazwyczaj okropne skutki dla biznesu i może spowodować jego upadek

Oczywiście nie gwarantujemy, że wszystkie z powyższych metod będą równie wydajne – skuteczność stosowanych sposobów musisz na bieżąco weryfikować. Pamiętaj również o tym, że zdobywanie klientów w 2024 roku to proces, w którym powinieneś wykorzystywać różne rozwiązania – zarówno te najprostsze, jak i kreatywne. Łącz je, sprawdzaj i podejmuj decyzje – w ten sposób małymi kroczkami uda Ci się opracować strategię skrojoną na miarę Twojego profilu działalności. Gdy czujesz, że potrzebujesz w tym wsparcia doświadczonej agencji marketingowej, zgłoś się do Efectowni. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *