GMF poradniki SEO

Profil Firmy w Google. Jak stworzyć i uzupełnić wizytówkę Google? Sprawdź nasz poradnik!

Profil Firmy w Google. Jak stworzyć i uzupełnić wizytówkę Google

Obecnie prowadząc własną firmę, możesz zdecydować się na rozmaite sposoby jej reklamowania. Dobrym krokiem na pewno jest wdrożenie działań SEO, czy tworzenie ciekawych treści na social media lub bloga. W przypadku większości biznesów, zwłaszcza tych lokalnych, świetnie sprawdza się wizytówka Google. Jej założenie może wydawać się dość trudnym zadaniem dla osób, które dopiero startują z e-biznesem, lecz zapewniamy, że jest to bardzo proste. Przekonaj się, jak założyć i uzupełnić wizytówkę Google. Cenne wskazówki znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury!

Kontakt Efectownia

Zarządzanie profilem firmy w Google

Sprawdź

Czym jest Profil Firmy w Google?

Wizytówka Google to niezwykle przydatne narzędzie, które wykorzystuje się do zarządzania wizerunkiem firmy w wyszukiwarce i mapach Google. To profil firmy, który umożliwia przedsiębiorcom decydowanie, jakie informacje będą pojawiały się o ich firmie w internecie. Zawiera wiele istotnych elementów, do których zaliczamy m.in. nazwę firmy, adres, dane kontaktowe, godziny otwarcia, a także opinie klientów.

Co powinna zawierać wizytówka Google?

Wizytówka Google to narzędzie, które musi zawierać przede wszystkim podstawowe informacje o Twojej firmie. Mianowicie mowa tutaj o nazwie firmy, a także danych kontaktowych takich jak numer telefonu i adres e-mail. Na pewno przydatne będą także godziny otwarcia, adres siedziby, zdjęcia lokalu i strona www.

Należy dbać o to, aby wszystkie te elementy były wysokiej jakości, ponieważ ułatwiają klientom nawiązanie kontaktu czy dotarcie do firmy. Możesz uzupełnić swoją wizytówkę także dodatkowo o oferowane usługi/produkty, opis działalności, a także zakres cen.

Osoby prowadzące własne firmy i korzystające z Profilu Firmy Google mogą też tworzyć wpisy – mogą być one ciekawym dodatkiem dla użytkowników, którzy chcą skorzystać z oferty firmy. Ta opcja może być przydatna szczególnie wtedy, kiedy chcesz poinformować internautów o organizacji interesującego wydarzenia, czy też specjalnej ofercie.

Dlaczego warto mieć wizytówkę Google?

Stworzenie wizytówki Google (Profilu Firmy w Google) sprawi przede wszystkim, że Twój biznes będzie widoczny w internecie, dlatego jeśli chcesz zwiększyć ruch na stronie, to rozważ założenie takiej wizytówki. To ciekawe narzędzie dla wszystkich biznesów, nie tylko tych małych. Co możesz zyskać dzięki założeniu wizytówki firmy w Google? Oto kilka największych korzyści:

 • budowa rozpoznawalności;
 • zwiększony ruch;
 • łatwiejsze dotarcie do firmy i nawiązanie z nią kontaktu;
 • potwierdzenie jakości (są nim recenzje użytkowników);
 • bezpłatna promocja firmy w wynikach wyszukiwania i mapach;
 • wsparcie pozycjonowania firmowej strony www w wyszukiwarce Google;
 • możliwość dodawania zdjęć firmy.

Jak założyć wizytówkę Google? Krok po kroku

Z naszą pomocą szybko i sprawnie uda Ci się założyć wizytówkę Google. Zobacz sam, jakie to proste!

 1. Wejdź na adres https://www.google.com/intl/pl_pl/business/, gdzie rozpoczniesz proces rejestracji profilu firmy (dawniej Google Moja Firma). Będziesz potrzebował do tego konta usługowego Google. Najlepiej, aby nie było to pierwsze lepsze dostępne konto Google, a firmowe konto e-mail.
 1. Po przejściu na powyższą stronę i kliknięciu opcji „Zarządzaj”, pojawi Ci się okno, w którym musisz podać nazwę firmy – ta będzie widoczna dla wszystkich użytkowników.
 1. W kolejnym oknie będziesz musiał wybrać rodzaj swojej działalności – sklep online, sklep lokalny lub usługi, a następnie przejdź dalej.
 1. Na kolejnym wyświetlonym ekranie będziesz musiał wybrać jedną kategorię. Wybierz tę, która najlepiej opisuje Twoją działalność. Po przejściu dalej pojawi się pole do wpisania obszarów, w których obsługujesz klientów i regionu, w jakim mieści się firma.
 1. Teraz czas na podjęcie decyzji, jakie dane kontaktowe chcesz udostępnić swoim potencjalnym klientom. Jeśli nie masz strony www, to spokojnie, możesz podać swój numer telefonu.
 1. Po podaniu danych kontaktowych przejdziesz do etapu weryfikacji Twojej firmy. Dopiero gdy dobiegnie ona końca, będziesz mógł zarządzać wizytówką w Google. Jeśli nie masz aktualnie czasu, to możesz pominąć etap weryfikacji i wrócić do niego później.
 1. Daj znać swoim potencjalnym klientom, w jakich godzinach jest otwarta Twoja firma. Dzięki temu będą oni wiedzieli, kiedy mogą się z Tobą skontaktować. Następnie przejdziesz do pola, w którym możesz dodać krótki opis firmy. To idealne miejsce na to, abyś opowiedział nieco więcej o swojej działalności. Kolejny krok to możliwość dodania zdjęć firmy.
 1. Na końcu otrzymasz komunikat informujący o tym, że wprowadzone zmiany będą widoczne po zakończonej weryfikacji firmy. Dowiesz się także, że cały czas możesz wprowadzać zmiany profilu działalności.

Kontakt Efectownia

Zarządzanie profilem firmy w Google

Sprawdź

Jakie są sposoby weryfikacji firmy?

Weryfikacja firmy może przebiegać różnie – istnieje 5 sposobów, choć wiedz, że dostępność metod weryfikacji nie zawsze jest taka sama. Co istotne, ten etap zakładania wizytówki jest niezbędny w celu potwierdzenia Twojej wiarygodności. Zazwyczaj dostępne są takie sposoby weryfikacji firmy jak:

 • połączenie telefoniczne lub SMS – jeśli wybierzesz tę metodę, to wówczas na podany numer telefonu otrzymasz połączenie telefoniczne lub kod weryfikacyjny poprzez SMS;
 • e-mail – w tym przypadku otrzymasz e-maila z kilkucyfrowym kodem weryfikacyjnym;
 • film weryfikacyjny – kolejną metodą jest nagranie materiału video, na którym wyraźnie pokażesz, że Twoja firma znajduje się i działa pod wskazanym adresem;
 • rozmowa wideo na żywo – inną metodą weryfikacji bez użycia kodu weryfikacyjnego jest przeprowadzenie rozmowy video na żywo, podczas której musisz pokazać na żywo siedzibę firmy i własną lokalizację;
 • kartka pocztowa – ten sposób weryfikacji polega na tym, że Google wysyła na adres firmowy kartkę pocztową z instrukcją informującą o tym, jak można potwierdzić autentyczność profilu.

Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z założeniem wizytówki, czy też jej weryfikacją, to pamiętaj, że jest to zadanie, które możesz powierzyć doświadczonej agencji.

Co w sytuacji, gdy wizytówka Twojej firmy znajduje się już w internecie, ale nie należy do Ciebie?

Nierzadko zdarza się sytuacja, w której to okazuje się, że wizytówka Twojej firmy jest już w wyszukiwarce. Możesz być bardzo zaskoczony, ale powinieneś być przygotowany na taką sytuację. Zazwyczaj wynika to z tego, że na założenie wizytówki zdecydował się już ktoś wcześniej – np. ktoś z pracowników lub firma zewnętrzna (na przykład budująca stronę internetową). Jeśli nie wiesz, z kim skontaktować się w sprawie rozwiązania tego problemu, to po prostu poproś o przekazanie dostępu i praw do zarządzania. Jeśli nie jest to możliwe, to inną opcją jest oficjalna procedura przejęcia czy też usunięcia nieautoryzowanej wizytówki. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://support.google.com/business/answer/4566671?hl=pl&ref_topic=4596754.

Opinie Google – nie zapominaj o tej ważnej funkcji

Spośród wielu oferowanych usług przez Google warto wiedzieć co nieco więcej na temat opinii (Google reviews). Z tej opcji mogą korzystać wszyscy użytkownicy, którzy pragną wyrazić swoją opinię o firmie. Oceny w Google wyrażane są w formie „gwiazdek” w skali od 1 do 5 i często towarzyszy im opisowa recenzja, a nawet zdjęcia. Pamiętaj, że na każdą opinię warto odpowiadać, ponieważ recenzje w dużej mierze wpływają na opinię o Twojej firmie, decyzje zakupowe i pozycjonowanie się wizytówki Google Twojej firmy w wynikach wyszukiwania. Dlatego niezależnie od tego, jaki charakter ma opinia pozytywny czy negatywny – nie może pozostać bez odpowiedzi, choć pamiętaj, aby zawsze odpowiadać kulturalnie. Nie zapominaj też o tym, aby zachęcać klientów do pozostawienia opinii w Google. Czy wiesz, że im więcej pozytywnych opinii będzie miała Twoja firma na wizytówce Google, tym wyżej będzie pojawiała się na liście miejsc wyświetlanych w Local Packu?

Dlaczego firma nie jest widoczna na mapach Google?

Można wymienić kilka powodów, dla których profil Twojej firmy może być niewidoczny na mapach Google. Najczęstsze powody to jednak:

 • Brak wizytówki Google – mimo że jest to banalny powód, to jednak najczęstszy! Praktycznie każdy może zdecydować się na dodanie znacznika na mapie, ale taka wizytówka musi jeszcze przejść weryfikację. Bez niej nie będzie wyświetlana w wyszukiwarce i na mapach. Stanie się to dopiero wtedy, gdy firma otrzyma pozytywny wynik procesu weryfikacji.
 • Brak danych – przedsiębiorcy często zapominają o wprowadzeniu danych firmy do Profilu Firmy Google, a to może doprowadzić do tego, że wizytówka nie będzie widoczna. Innym podobnym powodem może być brak aktualizacji danych. Google chce, aby użytkownicy mieli dostęp przede wszystkim do aktualnych danych, dlatego tak ważne jest, aby wszelkie informacje znajdujące się na profilu firmy były poprawne.
 • Nieprawidłowa lokalizacja – innym powodem może być nieprawidłowa lokalizacja, która prowadzi do nieodpowiedniego wyświetlania firmy w wynikach wyszukiwania.

Jak usunąć Profil Firmy w Google?

Chcesz, aby profil Twojej firmy w Google nie był już widoczny? W takim razie możesz go usunąć – są na to dwa sposoby. Jednym z nich jest dokonanie zgłoszenia, że Twoja firma już nie działa i została zamknięta. Trzeba po prostu wejść w Google, znaleźć wizytówkę i wybrać „zaproponuj zmianę”. Może to zrobić każdy użytkownik Map. Jednakże ten sposób usuwania profilu firmy w Google nie zawsze jest skuteczny. Niestety z tej metody często korzystają firmy, aby nieuczciwie pozbyć się konkurencji.

Dużo lepszym sposobem jest próba usunięcia profilu firmy w Google z poziomu panelu administracyjnego. Wystarczy, że zgłosisz profil działalności do trwałego usunięcia. Aby to było możliwe, zaloguj się do Profilu Firmy Google i wybierz opcję „firma zamknięta na stałe”. Najważniejsze jest to, że ta metoda jest dużo skuteczniejsza (w porównaniu do tej pierwszej).

🚀 Ile trzeba zapłacić za wizytówkę Google?

Opisywane narzędzie jest całkowicie darmowe. Oznacza to, że nie płacisz ani za założenie, ani za prowadzenie wizytówki Google. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne założenie i wypełnienie wizytówki, to jedynym kosztem, jaki poniesiesz, będzie Twój czas. To narzędzie może bardzo pomóc Ci w prowadzeniu biznesu, a dodatkowo nic nie kosztuje, zatem zdecydowanie warto z niego korzystać!

Podsumowując, wizytówka w Google to rewelacyjny sposób na to, aby Twoja firma zaistniała w internecie. To przydatne narzędzie, które pozwala przedsiębiorcom na udostępnianie najważniejszych informacji o firmie dla użytkowników. Umożliwia budowanie wizerunku i zaufania potencjalnych klientów. To forma w pełni darmowej reklamy, dzięki której można wyprzedzić w Google konkurencję, dzięki pozycjonowaniu lokalnemu. Jeśli potrzebujesz wsparcia z założeniem wizytówki Google, czy też chcesz zlecić jej prowadzenie, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą i zadzwoń lub napisz do nas już dziś!

Kontakt Efectownia

Zarządzanie profilem firmy w Google

Sprawdź

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *