blog marketing

Opinie w Google – jak wpływają na Twój biznes?

Opinie w Google

Niezależnie od tego, jaką prowadzisz firmę, koniecznie musisz dbać o to, aby cieszyła się pozytywnymi opiniami Google. To ważne, chociażby z tego powodu, że ma to ogromny wpływ na decyzje zakupowe kolejnych osób. Badania jasno pokazują, że pozytywne opinie klientów w Google są dobrym sposobem na zwiększenie zaufania potencjalnych klientów i osiąganie wyższych zysków. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, czym dokładnie są opinie w Google, jak możesz je zbierać od swoich klientów, a także, jak możesz zweryfikować ich wiarygodność. Zachęcamy do lektury!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Opinie Google, czyli co takiego?

Mówiąc o opiniach w Google, mamy na myśli recenzje, z którymi można się spotkać w wizytówkach firm w Google. Publikację opinii umożliwia usługa Google Moja Firma, która jest bezpłatna dla wszystkich właścicieli firm. Opinie wyświetlają się zwykle w wynikach wyszukiwania gdy wpiszesz nazwę konkretnej firmy. Przykład: spójrz, co się pojawi, gdy wpiszesz w Google ,,Efectownia Warszawa”:

Najczęściej opinie Google przyjmują postać niedługich komentarzy pisanych przez klientów. Nie zawsze muszą być pozytywne, zdarzają się także takie, które mają negatywny wydźwięk. Jednakże każda recenzja jest ważna. Wiadomo, że najbardziej lubimy te pozytywne, aczkolwiek te negatywne także dużo mówią o firmie. Dlatego nie stresuj się, gdy zauważysz, że na Twojej wizytówce pojawiły się nieprzyjemne komentarze. Postaraj się wyjaśnić wszelkie nieporozumienia, a jeśli popełniłeś błąd – przeproś.

Klienci mogą wystawiać także gwiazdki – od 1 do 5 gwiazdek. Zwróć uwagę na opinie, które dostaje Twoja firma, ponieważ podczas gdy użytkownicy szukają informacji na temat Twojej działalności, w dużej mierze sprawdzają właśnie średnią z ocen. Zgodnie z badaniami największym zainteresowaniem klientów cieszą się przedsiębiorstwa oceniane między 4,20 a 4,50.

Jaki wpływ mają opinie Google na Twój biznes?

Ogromny! Przede wszystkim ciesząc się pozytywnymi komentarzami i wysokimi ocenami, możesz zdobyć nowych klientów. Oznacza to również wyższą pozycję strony w wynikach Google i Google Maps, co się liczy szczególnie w pozycjonowaniu lokalnym przedsiębiorstwa. Im wyżej będzie Twoja strona www, tym więcej potencjalnych klientów dowie się o Twoim biznesie.

Obserwuje się, że coraz więcej osób sprawdza opinie Google, a to nikogo nie powinno dziwić, ponieważ jest to prosty sposób na zdobycie informacji o jakości produktów czy świadczonych usług. To także metoda na to, by upewnić się, czy dana firma faktycznie jest godna zaufania.

Co natomiast z tymi negatywnymi opiniami? One również są bardzo ważne. Nikt z nas nie jest idealny, dlatego gdy otrzymasz niemiłą opinię, nie zniechęcaj się do dalszych działań. Wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy prawo do błędów. Dzięki takim recenzjom możesz dowiedzieć się, co robisz nie tak, co wymaga poprawy i jak należy usprawnić usługi.

Negatywne opinie w wizytówce Google – co możesz z nimi zrobić?

Nawet jeśli będziesz bardzo się starał w swojej pracy, może zdarzyć się tak, że klient zdecyduje się opublikować nieprzychylną opinię. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Czy powinieneś ją usunąć? Zacznijmy od tego, że usunięcie opinii nie jest proste, ale co najważniejsze: takie postępowanie nie jest dobrym kierunkiem działania.

W takiej sytuacji przede wszystkim nie ignoruj negatywnej recenzji – odpowiedz na nią. Zrób to w odpowiedni sposób, czyli zachowaj spokój i postaraj się wyjaśnić dany problem. Jeśli jest taka konieczność, przeproś niezadowolonego klienta i zaproponuj rozwiązanie problemu. Gdy będziesz nieuprzejmy w swoim komentarzu, nie przyniesie to nic dobrego. Pamiętaj, że zobaczą to inni potencjalni klienci.

Poza tym jeśli podejdziesz dobrze do problemu, być może niezadowolony klient doceni Twoje zaangażowanie, postanowi dać Ci drugą szansę i ponownie skorzysta z oferty. Nierzadko dzieje się również tak, że na profilu pojawia się nagle wiele negatywnych opinii. Czy to oznacza, że źle wykonujesz swoją pracę? Niekoniecznie. Ostatnimi czasy często mają miejsce sytuacje, w których dochodzi do nieuczciwych ataków ze strony konkurencji. Jednak nie panikuj – wówczas dodane fałszywe opinie da się usunąć.

Jak uzyskać pozytywne opinie w wizytówce Google?

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja firma była coraz lepsza, to pozytywne opinie w wizytówce Google są niezbędne. Jak jednak możesz zachęcić klientów do ich pozostawiania? Jednym z prostszych sposobów jest wysłanie linku do opinii klientom w bezpośredniej wiadomości e-mail. Dobrą opcją jest także dodanie na stronie www guzika, który będzie kierował do wizytówki Google. Wówczas każda osoba, która skorzysta z oferty Twojej firmy, będzie mogła szybko i wygodnie dodać swoją opinię.

Czy można skutecznie pozbyć się opinii w Google?

Jeśli otrzymałeś negatywną opinię i chcesz ją natychmiast usunąć, mamy złą informację – to nie takie proste. Inaczej to wygląda, jeśli recenzja jest niesłuszna lub nawet obraźliwa. Wówczas zacznij działać! Twoim pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie tejże opinii do Google. Wymaga to kontaktu z Google Support. Oprócz tego będziesz musiał wypełnić formularz, opisując w nim, dlaczego sądzisz, że dana opinia jest niesprawiedliwa.

Inną opcją jest oznaczenie opinii jako zawierająca treść nienawiści lub przemocy. Jak to zrobić? Przy negatywnej opinii wystarczy kliknąć małą flagę, która wyświetla się po najechaniu kursorem w okolice nazwy użytkownika. Następnie wystarczy, że podasz adres e-mail i zaznaczysz pole z informacją o tym, że post zawiera treść nienawiści lub przemocy. Zatwierdź i gotowe.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Czy zatem usunięcie opinii z Google jest proste? Niestety nie. Wiesz już, że w niektórych przypadkach możesz zgłosić negatywną opinię, lecz to wcale nie oznacza, że natychmiast ona zniknie, choć oczywiście istnieją na to szanse, jeśli – tak jak wspomnieliśmy – recenzja jest nieprawdziwa. Gdy jednak okaże się, że negatywna opinia pochodzi od osoby, która faktycznie miała styczność z Twoją firmą (kupiła produkt lub skorzystała z usługi), szanse na jej usunięcie są bardzo małe. W końcu każdy konsument ma prawo oceniać.

Dlaczego opinie w Google są niewidoczne? Poznaj możliwe powody

Twoi klienci zgłaszają, że dodają opinie, a te jednak są niewidoczne lub pojawiają się z dużym opóźnieniem? A może Twoje komentarze są niewidoczne? Powodów takiej sytuacji może być mnóstwo, choć jednym z najczęstszych jest to, że Google uznaje opinie za spam. Jeśli klient doda zbyt wiele opinii w krótkim czasie lub Ty zdecydujesz się dodać do swojego profilu firmowego kilka opinii z innych kont, algorytmy Google na pewno to zauważą i po prostu ich nie opublikują.

Google nie publikuje także komentarzy zawierających nieprawdziwe informacje, czy niedozwolone linki lub treści. Jeśli w opinii zawrzesz np. swoje przemyślenia polityczne, to recenzja nie zostanie opublikowana. Nie dojdzie do tego również wtedy, gdy serwis podejrzewa Cię o terroryzm lub inne przestępstwo oraz gdy nieuczciwie próbujesz zniszczyć konkurencję poprzez wystawianie negatywnych opinii konkurencyjnym firmom (tak, Google jest w stanie wychwycić nawet takie coś!). Czasami (choć rzadko) winny jest sam serwis – nieopublikowanie opinii może wynikać np. z problemów technicznych.

Czy opinie w Google są prawdziwe?

Byłoby świetnie, gdyby wszystkie opublikowane opinie o usługach i produktach danej firmy były prawdziwe, napisane przez osoby, które faktycznie skorzystały z oferty. Niestety tak nie jest. Opinię Google może wystawić praktycznie każdy, kto ma konto w Google, a te ma właściwie każdy. Aby dodać opinię, wystarczy, że wyszukasz wizytówkę jakiejś firmy i klikniesz przycisk ,,dodaj opinię”. Nikt nie jest w stanie zweryfikować, czy faktycznie jesteś klientem danej firmy. Choć należy wspomnieć, że Google coraz lepiej radzi sobie z nieetycznymi praktykami, ale problem wciąż jest spory. Nie brakuje firm, które padają ofiarami fałszywych opinii, ale także takich, które same decydują się na kupowanie nieprawdziwych opinii w celu zawyżenia oceny.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Jak możesz sprawdzić, czy opinia jest prawdziwa?

Zapewne niejednokrotnie zapoznawałeś się z opiniami Google, czy to chcąc znaleźć polecaną restaurację na randkę z dziewczyną, czy dobrego fryzjera w nowym mieście. Czytając różne recenzje, pewnie wiele razy zastanawiałeś się, czy konkretna opinia jest prawdziwa. Chętnie zatem podpowiemy Ci, na co powinieneś zwracać uwagę, by sprawdzić, czy możesz zaufać danej recenzji.

Przede wszystkim jeśli dostrzegasz, że wystawiony komentarz jest bardzo krótki, to znak, że coś może być nie tak. ,,Polecam”, ,,Zaufana firma”, ,,Jestem zadowolony”, ,,Nie polecam” to przykładowe krótkie komentarze, które mogą być fałszywe. Tak samo ogólnikowe wpisy takie jak np. ,,jestem rozczarowany, więcej nie skorzystam”, ,,doskonałe towary, na pewno będę wracać” mogą nie być prawdziwe. Oczywiście nie wszystkie tego typu komentarze są fikcyjne, ale przyznajmy szczerze, czy są one w ogóle przydatne? Praktycznie nic nie przekazują o danej firmie.

Aby upewnić się, czy firma ma prawdziwe opinie, powinieneś też zwrócić uwagę na średnią ocen w stosunku do liczby wystawionych opinii. Dana firma ma kilkaset ocen i ich średnia jest naprawdę wysoka? Wspaniale! Gdy jednak ma niewiele recenzji i wszystkim towarzyszy 5. gwiazdek, bądź ostrożny. Oczywiście taka sytuacja w przypadku nowo założonych firm może być normalna, aczkolwiek ostrożności nigdy za wiele!

Inną kwestią, którą warto się zainteresować, jest częstotliwość dodawania opinii. Jeśli dostrzegasz, że starsze wpisy były publikowane dość rzadko, a nagle jest ich wysyp, powinno Cię to zaniepokoić. Oczywiście nie mówimy, że od razu świadczy to o nieuczciwym działaniu, ale warto jednak zwrócić na to uwagę.

🚀 Jakie znaczenie mają opinie Google dla Twojego biznesu – podsumowanie

Podsumowując, wiesz już, czym są opinie w Google i dlaczego są one takie ważne dla Twojego biznesu. Powinieneś dbać o to, aby Twoja firma cieszyła się wieloma pozytywnymi opiniami w Google, dzięki czemu zdobędziesz zaufanie klientów, strona znajdzie się wyżej w wyszukiwarce, a także przełoży się to na wyższą sprzedaż. To także sposób na to, aby upewnić potencjalnych klientów, że Twoja firma jest rzetelna i stawia na najwyższą jakość. Jeśli masz jakieś pytania związane z prowadzeniem wizytówki w Google, zapraszamy do kontaktu z zespołem naszych specjalistów!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *