GMF poradniki SEO

Zawieszona wizytówka Google – co zrobić?

Zawieszona wizytówka Google – co zrobić

Jeśli czytasz właśnie ten artykuł, to oznacza, że najprawdopodobniej Twoja wizytówka została zawieszona. Może to się zdarzyć z różnych powodów – wówczas zniknie ona z Google Map. Wyszukujący nie będą jej widzieli, nawet wtedy, gdy wpiszą jej konkretną unikalną nazwę. Bez paniki jednak – z tym problemem możesz sobie poradzić, a Twoja firma znów będzie za darmo wyróżniona w wyszukiwarce. Przekonaj się, jak odzyskać dostęp do wizytówki.

Kontakt Efectownia

Zarządzanie profilem firmy w Google

Sprawdź

Zawieszona wizytówka Google – co to oznacza?

Zanim przeczytasz o tym, jak poradzić sobie z problemem zawieszonej wizytówki, to przede wszystkim warto, żebyś wiedział o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim zawieszenie nie oznacza usunięcia wizytówki. Nie panikuj zatem, gdy na swoim koncie zobaczysz komunikat „Zawieszona. Ta lokalizacja została zawieszona z powodu problemów z jakością danych”. Zawieszona wizytówka nie jest widoczna w internecie, ale zarówno właściciele, jak i menedżerowie wciąż mogą wprowadzać wszelkie zmiany w wizytówce, a także starać się, aby znów była widoczna dla internautów.  Na spokojnie usiądź i zastanów się, za co możliwa jest taka kara?

Jakie są rodzaje zawieszenia?

Wyróżniamy dwa rodzaje zawieszenia wizytówki Google – miękkie i twarde. Dowiedz się, czym się różnią!

Zawieszenie miękkie

Jednym z rodzajów zawieszenia wizytówki Google jest zawieszenie miękkie. Gdy do niego dojdzie, to przedsiębiorca nie ma możliwości zarządzania wizytówką. Nie ma opcji odpowiadania na komentarze użytkowników, czy też aktualizowania godzin pracy. Wizytówka otrzymuje status „niezweryfikowana”, jednak wciąż pozostaje widoczna w wynikach wyszukiwania. Warto jednak podkreślić, że tego typu zawieszenia zdarzają się coraz rzadziej.

Zawieszenie twarde

Innym i jednocześnie najczęstszym typem zawieszenia jest zawieszenie twarde. Wówczas wizytówka jest wyłączona z Google i nie znajduje się w wynikach wyszukiwania. W przypadku zawieszenia twardego dochodzi też do usunięcia wszystkich recenzji, wpisów i zdjęć. Wtedy trudno odzyskać wizytówkę, ale nie oznacza to, że jest to całkowicie niemożliwe.

Zawieszona wizytówka Google – jakie są możliwe powody?

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego Google w ogóle zawiesza wizytówki firmy? Cóż, decydując się na prowadzenie Profilu Firmy w Google, musisz zdawać sobie sprawę, że może spotkać go taki los. Istotne jest jednak, aby znać powód zawieszenia wizytówki. Niestety powody, dla których Twoja wizytówka została zawieszona, mogą być naprawdę rozmaite. Poniżej przedstawimy Ci te najczęstsze – poznaj je!

Niestosowanie się do polityki treści Google

Zdecydowanie jedną z najczęstszych przyczyn zawieszenia wizytówki Google jest niestosowanie się do polityki treści Google. Podczas zakładania profilu zawsze pojawia się informacja o polityce treści – tę musisz koniecznie zaakceptować. Zanim jednak to się zrobi, to warto dobrze się z nią zapoznać, aby uniknąć później problemu w postaci zawieszonej wizytówki.

Duplikat

Całkiem często okazuje się, że wizytówka po prostu ma duplikat. Do takiej sytuacji może dojść na przykład wtedy, gdy zbyt długo będziesz zwlekał ze zweryfikowaniem wizytówki. Może zdarzyć się też tak, że inny internauta postanowił utworzyć duplikat. Wówczas w Google nie będzie widoczna żadna wizytówka. Powód? Jest banalnie prosty: Google po prostu nie będzie wiedziało, która jest prawidłowa i którą udostępnić. Aby rozwiązać taki problem, musisz wyjaśnić sprawę i przejść przez etap weryfikacji.

Używanie spamu

Niestety przedsiębiorcy często stosują duże ilości słów kluczowych dosłownie wszędzie – w nazwie profilu, dodatkowych informacjach, adresie, a także treściach wizytówki. Z kolei Google jest niezwykle wrażliwe na SPAM. Zatem musisz wiedzieć, że jeśli będziesz działać w ten sposób, aby zwiększyć pozycję w wyszukiwarce, to prędzej czy później wizytówka firmy zostanie zawieszona.

Nieuczciwa konkurencja

Czasami za zawieszenie wizytówki odpowiada nieuczciwa konkurencja, która po prostu zgłasza fałszywe nieprawidłowości z profilem do Google. I choć nie jest to częsta przyczyna opisywanego problemu, to jednak musisz wiedzieć, że jest też taka opcja.

Brak aktywności na profilu

Jeśli nie będziesz od czasu do czasu korzystał z profilu, to może stać się tak, że Google go zawiesi lub nawet całkowicie zlikwiduje. Wynika to z tego, że roboty Google stale obserwują wyszukiwarkę i pozbywają się wszelkich treści, które są już nieaktualne lub nieaktywne.

Nieprawdziwe informacje na wizytówce

Wszystkie dane obecne na wizytówce koniecznie muszą być prawdziwe – Google to sprawdza. Jednak wiedz, że weryfikuje je nie tylko na etapie zakładania wizytówki, ale czasem też po upływie dłuższego czasu. Jeśli po czasie Google ustali, że podane są niepoprawne dane (zwłaszcza fałszywa lokalizacja firmy), to po prostu zawiesi wizytówkę.

Co należy zrobić, aby odzyskać dostęp do zawieszonej wizytówki Google?

Twoja wizytówka została zawieszona i chcesz ją odzyskać? Na szczęście jest to możliwe, choć nie twierdzimy, że będzie to łatwe. Przede wszystkim musisz ustalić, co jest przyczyną zawieszenia profilu – ułatwi Ci to dalsze działanie. Dobrze zapoznaj się z komunikatami Google i znajdź przyczynę. Jeśli znajdziesz błąd, to czym prędzej postaraj się go usunąć.

Po wprowadzeniu koniecznych zmian powinieneś przesłać do Google Formularz Przywrócenia Profilu Firmy w Google. To także odpowiedni krok, gdy wciąż nie udało Ci się ustalić, z czego wynika zawieszenie wizytówki. W formularzu znajdziesz wiele pytań, na które musisz odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Możesz dodać również zdjęcia, które udowodnią, że prowadzisz legalną firmę – może to być np. zdjęcie budynku. Następnie musisz czekać, aż Google przeanalizuje formularz i przywróci lub też nie profil firmy.

Niestety nie ma pewności, że powyższy sposób okaże się zawsze skuteczny. Gdyby okazało się, że wizytówka nie zostanie przywrócona, to masz jeszcze jedną opcję. Skontaktuj się z Supportem – w ten sposób dowiesz się, dlaczego wizytówka została zawieszona i co musisz zrobić, aby cofnąć karę. W przypadku tej metody odzyskiwania wizytówki możesz liczyć na wszelką pomoc ze strony pracowników Google.

🚀 Zawieszona wizytówka Google – podsumowanie

Podsumowując, zawieszenie wizytówki Google to problem, który występuje dość często. Dlatego gdy zauważysz, że spotkał on profil Twojej firmy, to przede wszystkim nie panikuj i postaraj się uzbroić w cierpliwość. Istnieją bowiem sposoby na przywrócenie wizytówki – warto zacząć od wysłania prośby, a gdy to nie zadziała, to można nawiązać bezpośredni kontakt z supportem Google. Na pewno warto też pamiętać o powodach, dla których może dojść do zawieszenia profilu, dzięki czemu odzyskanie wizytówki będzie prostsze, a przede wszystkim uchroni to przed ponownym utraceniem profilu w przyszłości.

Kontakt Efectownia

Zarządzanie profilem firmy w Google

Sprawdź

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *