GMF poradniki SEO

Jak usunąć opinię z Profilu Firmy w Google (Google Moja Firma)? Mamy na to sposoby!

Jak usunąć opinię z Profilu Firmy w Google (Google Moja Firma)

Wizytówka Google jest niezwykle przydatnym elementem dla użytkowników. To dobre miejsce do budowania wizerunku biznesu i pielęgnowania relacji z klientami. Jest to usługa, z której korzysta naprawdę wielu przedsiębiorców. Niestety jednak dużym problemem związanym z tym elementem mogą być negatywne opinie, szczególnie te, które są zwyczajnie fałszywe. Jak można je usunąć? Czy to w ogóle możliwe? Przekonaj się!

Kontakt Efectownia

Zarządzanie profilem firmy w Google

Sprawdź

Negatywne opinie na Google – jak je szybko usunąć?

Nie wiesz, jak usunąć negatywną opinię w Google? Zapoznaj się zatem z kilkoma skutecznymi sposobami na rozwiązanie tego problemu. Znajdziesz je poniżej.

Zgłoś naruszenie zasad regulaminu

Gdy tylko zauważysz, że Twoja firma otrzymała w Google niesprawiedliwą ocenę, to najpierw skorzystaj z najprostszego sposobu na jej usunięcie. Mianowicie jest nim zgłoszenie naruszenia zasad regulaminu. Jak to zrobić?

  1. Najpierw zaloguj się na swój Profil Firmy w Google. Następnie przejdź do Map Google https://maps.google.pl i wyszukaj tam wizytówkę swojej firmy.
  1. Następnie przejdź do „Opinie”, gdzie znajdziesz wszystkie recenzje. Poszukaj tą, którą chcesz usunąć i kliknij przy niej ,„Zgłoszenie naruszenia zasad”.


Zgłoszenie naruszenia zasad regulaminu wymaga weryfikacji. W tym celu musisz podać adres mailowy, a także powód, dla którego chcesz się pozbyć danej opinii. Jeśli Google uzna, że opinia nie spełnia zasad publikowania komentarzy, to usunie ją w ciągu 4 dni od zgłoszenia.
Zgłoszenie naruszenia zasad regulaminu wymaga weryfikacji. W tym celu musisz podać adres mailowy, a także powód, dla którego chcesz się pozbyć danej opinii. Jeśli Google uzna, że opinia nie spełnia zasad publikowania komentarzy, to usunie ją w ciągu 4 dni od zgłoszenia.

Warto wspomnieć także o tym, że Google usuwa również opinie pochodzące ze spamerskiego ataku – np. usunie nagły przyrost 1-gwiazdkowych opinii, czy konfliktu interesów między pracodawcą a pracownikiem bądź między konkurencyjnymi biznesami.

Zgłoś do weryfikacji przez pracowników Google

Czasem jednak dzieje się tak, że powyższy sposób okazuje się nieskuteczny. Gdy zatem miną 4 dni od zgłoszenia negatywnej opinii tym pierwszym sposobem, a Ty widzisz, że ona wciąż jest widoczna w Mapach, to spróbuj skontaktować się z obsługą Profilu Firmy Google (Google Moja Firma).

Przedstaw dokładnie całą sytuację i poinformuj pracowników Google o powodzie, dla którego wskazana przez Ciebie opinia powinna zostać usunięta. Podkreśl, że próbowałeś rozwiązać problem za pomocą formularza, ale minęły 4 dni, a opinia wciąż widnieje. Staraj się pisać treściwie i podaj jak najwięcej argumentów za usunięciem. Po wysłaniu takiego zgłoszenia nie pozostaje nic innego jak czekać na decyzję działu obsługi – może ona usunąć opinię lub przekazać odmowę. Należy podkreślić, że jest to skuteczniejszy sposób od tego pierwszego, ponieważ w tym przypadku masz do czynienia z rzeczywistymi pracownikami, a nie robotami wyszukiwarki.

Odwołaj się od decyzji działu obsługi

Jeśli zdarzy się sytuacja, że dwa powyższe sposoby na usunięcie negatywnej opinii w Google okażą się bezskuteczne i otrzymasz odmowną decyzję od działu obsługi, to kolejną opcją jest odwołanie się od decyzji pracowników. Odwołanie służy przede wszystkim do zgłaszania treści będących niezgodnych z obowiązującym prawem w Polsce. Decydując się na napisanie odwołania, powinieneś powoływać się na konkretne przepisy prawa (nie na zasady Google!). Oczywiście niekoniecznie musisz podawać przepisy – alternatywą jest opisanie problemu własnymi słowami, ale wówczas masz mniejsze szanse na to, że zgłoszenie zostanie rozpatrzone pozytywnie.

Skieruj sprawę na drogę sądową

Gdy wszystkie sposoby nie dają żadnych efektów, to ostatnią szansą jest droga sądowa. Wejście na drogę sądową ma na celu zmuszenie użytkownika do usunięcia opinii. Najpierw jednak trzeba zdobyć informację, kto napisał dany komentarz. Taką informację można uzyskać, kontaktując się z Google. Oczywiście takie dane nie zostaną udzielone dobrowolnie – niezbędna będzie pisemna decyzja od prokuratury, pozwalająca na udostępnienie takich informacji.

Czy zawsze da się usunąć negatywną opinię w Google?

Nie mamy tutaj dobrych informacji: nie zawsze uda się usunąć każdą negatywną opinię w wizytówce Google. Pamiętaj, że pracownicy Google weryfikują każde zgłoszenie. Za każdym razem, gdy chcesz się pozbyć negatywnej opinii, koniecznie musisz dołączyć do zgłoszenia dowody na łamanie prawa, czy też niezgodność z zasadami lub regulaminem Google. Jeśli o to nie zadbasz, to najprawdopodobniej Twoje zgłoszenie o usunięcie opinii zostanie odrzucone. Możliwe, że otrzymasz odmowę także wtedy, gdy negatywny komentarz będzie kulturalną i konstruktywną krytyką. Jednak gdy otrzymasz negatywną opinię, to oczywiście warto, chociaż spróbować ją usunąć, korzystając z powyżej przedstawionych metod.

Co zrobić z negatywnymi opiniami? Odpisuj na nie!

Jeśli powyższe sposoby okazały się bezskuteczne, a Ty nie za bardzo chcesz wchodzić na drogę sądową, aby pozbyć się niekorzystnego komentarza, to po prostu odpocznij chwilkę i odpisz na ten komentarz w imieniu firmy. Być może skonfrontujesz sprawę z niezadowolonym klientem, a ten postanowi jednak zedytować swoją recenzję. Wówczas bądź jednak bardzo ostrożny w swoich działaniach!

Jak usunąć swoją opinię z Profilu Firmy Google?

Może zdarzyć się tak, że będziesz chciał usunąć lub edytować opinię, którą sam wystawiłeś. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej. Pokażemy Ci krok po kroku, jak to zrobić.

  1. Zaloguj się na swoje konto Google. Powinno być to konto, z którego wystawiłeś recenzję firmie w Google.
  1. Wyszukaj nazwę firmy, którą oceniłeś, a następnie przejdź do opinii (na zdjęciu poniżej pokazujemy, gdzie je znajdziesz).
  1. Twoja opinia powinna widnieć na samej górze. Obok swojego imienia i nazwiska możesz zauważyć opcję Edytuj lub Edytuj opinię, ale nie powinieneś wybierać żadnej z nich. Zamiast tego powinieneś kliknąć swoje imię i nazwisko.
  1. Na liście ocenionych miejsc wyszukaj firmę, której wystawiłeś opinię. Gdy znajdziesz już swoją recenzję, wystarczy, że klikniesz 3 kropki przy opinii, gdzie będziesz miał możliwość usunięcia lub jej zmiany.
  1. Usuń lub edytuj swoją opinię. Wprowadzone zmiany powinny być od razu widoczne w Mapach Google.

🚀 Jak usunąć negatywną opinię w Profilu firmy Google – podsumowanie


Podsumowując, usuwanie negatywnych opinii z wizytówki Google jest możliwe, ale jedynie w konkretnych sytuacjach. Z kolei jeśli chodzi o usuwanie lub edycję swojej opinii, to możesz dokonać tego w każdym momencie. Pamiętaj, że warto dbać o to, aby na profilu firmy pojawiały się jak najlepsze opinie. Podczas zakupów powinieneś też zachęcać swoich klientów, aby po ich dokonaniu podzielili się swoją opinią z internautami. To sposób na to, aby Twoja firma stała się bardziej wiarygodna.

Kontakt Efectownia

Zarządzanie profilem firmy w Google

Sprawdź

Autor

Efectownia

Jesteśmy agencją marketingową, która pomaga przedsiębiorcom w skutecznym pozycjonowaniu ich stron internetowych. Oferujemy również prowadzenie kampanii Google Ads i social media marketing.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *