copywriting marketing

Ściana tekstu – jak ją zlikwidować?

Ściana tekstu - co to jest i jak możesz ją usunąć w artykule - grafika główna

W jaki sposób możesz zniechęcić czytelnika do czytania tekstu na stronie WWW? Sposobów na to jest na pewno wiele, ale największą skutecznością wyróżnia się tworzenie ścian tekstu. Pisanie tekstów do Internetu nie jest prostym zadaniem. I choć prawie każdy wie, że muszą być one wartościowe, merytoryczne, to jednak na licznych witrynach można się spotkać, z tym że są one niewłaściwie prezentowane. 

Jak możesz poradzić sobie ze ścianą tekstu? Co możesz zrobić, aby artykuły były atrakcyjniejsze? Dowiedz się z naszego artykułu!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Ściana tekstu = tekst nieczytelny

Mało który internauta, gdy poszukuje informacji w Internecie, zapoznaje się dokładnie ze wszystkimi treściami na stronach, na które trafia. Zdecydowana większość osób po prostu skanuje teksty, co wynika z tego, że zajmuje to mniej czasu i umożliwia znalezienie tego, co faktycznie jest ważne dla danej osoby. Dlatego treści na stronach powinny być tworzone w ten sposób, aby możliwe było ich szybkie zeskanowanie wzrokiem.

Istotna jest też ich forma zaprezentowania. Aby zachęcić czytelnika do głębszego zaznajomienia się z artykułem czy innego rodzaju treścią, musisz m.in. usunąć ścianę tekstu, czyli obszerny blok pisany w jednym ciągu zdań, które nie są w ogóle rozdzielone ani wyróżnione. W artykułach, w których dominują ściany tekstu, nie ma akapitów ani śródtytułów. Dodatkowo nierzadko stosuje się w nich małą czcionkę, a to wszystko zniechęca czytelnika do czytania. Na szczęście usunięcie ściany tekstu nie powinno sprawić większych problemów. Przedstawiamy Ci kilka najskuteczniejszych sposobów.

Jak wyeliminować ścianę tekstu?

Zastosowanie ściany tekstu w artykule praktycznie nigdy nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób zniechęcisz jedynie czytelnika i wywołasz w nim uczucie znużenia. Jak możesz usunąć ścianę tekstu? Oto nasze sposoby!

Dziel teksty na akapity

Szukasz najprostszego sposobu na wyeliminowanie ściany tekstu? W takim razie ten będzie najlepszy – podział tekstu na akapity! Jest to banalnie proste – chodzi tutaj o podzielenie tekstu na mniejsze bloki, dzięki czemu taka treść będzie prezentowała się przejrzyście. Postaraj się, aby każda myśl znalazła się w osobnym akapicie. To genialna metoda na zwiększenie czytelności tekstu. Jednak uważaj na długość akapitów – niewskazane jest, aby były zbyt długie. Dobrze byłoby, gdyby bloki miały maksymalnie 600 znaków ze spacjami. 

Dodawaj śródtytuły

W tekstach warto umieszczać również śródtytuły – to także doskonały sposób na pozbycie się ściany tekstu. Mają one sporo zalet, do których zaliczamy m.in. to, że dzięki nim czytelnik nie czuje się przytłoczony i wie, jakie informacje może znaleźć w kolejnych partiach tekstu. To metoda na solidne uporządkowanie treści i umożliwienie czytelnikowi znalezienia poszukiwanych informacji. Warto też wiedzieć, że gdy tekst jest „wyposażony” w nagłówki, wygląda bardziej profesjonalnie i aż chce się go czytać. Z kolei jeśli zastanawiasz się, jak często dodawać nagłówki, to wiedz, że jest to zależne od kilku czynników takich jak m.in. rodzaj czy tematyka artykułu. 

Stosuj listy punktowe i numerowe

Jeśli jest taka możliwość, w tekstach warto umieścić również listy punktowe i/lub numerowe. To prosty sposób na sprawienie, by artykuł był atrakcyjniejszy. Umożliwia również usunięcie ściany tekstu. Przykładowo, jeśli w artykule piszesz o zaletach, postaraj się je wymienić w krótkich podpunktach. 

Uatrakcyjnij tekst grafikami i zdjęciami

Grafiki i zdjęcia powinny znaleźć się zwłaszcza w długich artykułach. To elementy, dzięki którym czytelnik może, choć na chwilę odpocząć od potoku słów. Oczywiście mile widziane są także inne elementy graficzne takie jak np. infografiki, wykresy czy screeny. Gdy artykuł jest bogaty pod tym względem, dla czytelnika to znak, że twórca tekstu poświęcił sporo czasu na jego przygotowanie, więc na pewno artykuł jest wartościowy i warto go przeczytać. 

Podziel treść na boxy

Ze ścianami tekstu można się spotkać nie tylko w artykułach, ale również na stronach internetowych firm. Niestety właściciele często zaniedbują tę kwestię i zapominają o odpowiednim sformatowaniu tekstu np. o firmie. A to z kolei zniechęca do zapoznania się z treścią. Dobrym sposobem na usunięcie ścian tekstu jest podzielenie długiej treści na mniejsze sekcje i umieszczenie ich w boxach. 

🚀 Ściana tekstu – jak ją zlikwidować: podsumowanie 

Po przeczytaniu powyższego tekstu wiesz już, czym jest ściana tekstu i jak sobie z nią poradzić. Zdecydowanie warto walczyć z tym problemem, ponieważ blok tekstu może przełożyć się nawet na obniżenie konwersji. Sposobów na usunięcie ściany tekstu jest naprawdę sporo – m.in. stosowanie akapitów i śródtytułów czy dodawanie grafik i zdjęć, więc jesteśmy pewni, że uda Ci się stworzyć atrakcyjniejsze treści dla swoich odbiorców. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *