copywriting poradniki

Konspekty artykułów – jak je tworzyć i czy warto się na nie zdecydować?

Konspekty artykułów - jak je tworzyć i czy warto się na nie zdecydować

Konspekty dla copywriterów są ogromnym ułatwieniem. Są też elementami, dzięki którym współpraca między agencją a copywriterem przebiega gładko. To plany treści, które piszący często sami sobie przygotowują, a czasem otrzymują je od firmy. Po przeczytaniu naszego artykułu dowiesz się, jakie zalety płyną z takiego konspektu. Dostarczymy Ci również informacji, jak go stworzyć, a także, po co w ogóle warto poświęcać czas na pisanie takiego dokumentu. Zachęcamy do lektury!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Co to jest konspekt artykułu?

Konspekt artykułu może być sposobem na to, aby zapanować w pełni nad treścią i nie dopuścić do powstania chaosu. To po prostu plan treści artykułu, który najczęściej jest tworzony przez samego autora, gdy ten nie otrzymał konkretnych informacji. Zawiera wszystko to, co powinno znaleźć się w artykule. Zazwyczaj jest pisany na własne potrzeby, choć czasem klienci wychodzą z taką prośbą.

Czy zawsze trzeba tworzyć konspekt artykułu?

Tworzenie konspektu artykułu nie jest wymagane, ale dzięki niemu proces pisania jest znacznie prostszy. Warto zdecydować się na taki krok zwłaszcza jeśli chodzi o długie, bardziej złożone artykuły. Taki plan treści może pomóc również wtedy, gdy piszący nie do końca jest pewien, czy dobrze rozumie powierzony mu temat. Wówczas stworzenie takiego zarysu i przedstawienie go klientowi rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Dlaczego warto tworzyć konspekty artykułów?

Uważasz, że nie masz czasu pisać konspektów treści? Uznajesz to za stratę czasu? Nic bardziej mylnego! Tworząc konspekty, można w pełni zapanować nad treścią. Dokładne wytyczne umożliwiają odpowiednie zorganizowanie treści i uniknięcie przerostu formy nad treścią. Mając taki plan artykułu, copywriter ma szansę dokładnie go przemyśleć i dopracować pomysły pojawiające się w głowie. W ten sposób może sprawić, że każdy akapit będzie współgrał z całością. Doceni również to, że w trakcie pisania nie będzie musiał się zastanawiać, o czym jeszcze warto wspomnieć. Wszystko znajdzie bowiem w konspekcie, dzięki czemu jego praca będzie naprawdę przyjemna i prosta. 

Jakie elementy powinien zawierać konspekt artykułu?

Konspekty dla copywriterów mogą wyglądać różnie. Istnieją na nie niezliczone pomysły, choć zawsze warto dbać o to, aby w każdym planie tekstu znalazły się takie elementy jak:

  • rodzaj tekstu – może to być np. artykuł blogowy lub tekst sponsorowany,
  • frazy kluczowe – warto zadbać, aby było ich naprawdę sporo, dzięki czemu copywriter, pisząc artykuł, będzie miał sporą swobodę,
  • rozkład nagłówków – to z kolei gwarantuje, że najważniejsze frazy wystąpią w tekście,
  • struktura i organizacja treści – zastanów się, czy chcesz, aby tekst był podzielony na nagłówki, akapity, listy punktowane lub numerowane itp.,
  • wymagana ilość zzs (znaków ze spacjami),
  • zarys informacji, które powinny pojawić się w artykule,
  • termin realizacji – deadline powinien być jasno określony,
  • oczekiwania – te mogą być różne w zależności od klienta, mogą być nimi np. zakaz używania określonych słów czy prośba o stosowanie konkretnego języka w artykule,
  • CTA (Call to Action) – jego określenie jest niezbędne, jeśli chcesz, aby treść prowadziła do konkretnego działania ze strony czytelnika,
  • wytyczne dotyczące multimediów zawartych w tekście, czyli grafik, infografik i wideo.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Osoba pisząca uzbrojona w taki konspekt ma wszystko, co potrzebne, aby stworzyć doskonały tekst, nie tylko merytoryczny i wartościowy, ale także poprawny pod względem SEO

Jak dobrze rozplanować konspekt artykułu? 

Bez odpowiedniego researchu ani rusz! To właśnie on jest tutaj najważniejszy, szczególnie gdy nie masz zbyt dużej wiedzy na temat danego zagadnienia. Po jego przeprowadzeniu będziesz w stanie uporządkować informacje, a to z kolei przełoży się na to, że użytkownik będzie mógł łatwo nawigować po treści i wyciągać najważniejsze dla siebie informacje. Zwróć uwagę na nagłówki i staraj się, aby każdy z nich zapowiadał dokładnie to, co się znajdzie poniżej. Gdy natomiast wymieniasz zalety, wady, korzyści lub twarde dane, warto rozważyć stosowanie wypunktowań. Stosując się do naszych wskazówek, uda Ci się stworzyć coś naprawdę doskonałego. 

Na jakie błędy musisz uważać, tworząc konspekt artykułu?

Każdy dobry copywriter powinien zdawać sobie sprawę z tego, że teksty się projektuje, a nie pisze. A podstawą dobrego projektu jest konspekt, który warto stworzyć, ale to wcale nie jest takie łatwe. Musisz uważać na błędy, które nie należą do rzadkości. 

Przede wszystkim plan artykułu nie może być zbyt długi. Jeśli planujesz stworzyć materiał na 3000 zzs, nie może być tak, że konspekt porusza 10 zagadnień. Jeśli chciałbyś je wszystkie rzetelnie opisać, konieczne byłoby stworzenie dłuższego tekstu. 

Kolejnym często spotykanym problemem jest tworzenie zbyt szczegółowych konspektów. Wówczas copywriter ma ograniczone pole manewru. Copywriting jest pracą twórczą, a jak wiadomo: ta wymaga nieco swobody. Jeśli konspekt będzie zawierał zbyt wiele szczegółowych informacji, praca osoby piszącej zostanie utrudniona.

Nierzadko spotykanym błędem jest również przygotowanie konspektu zbyt krótkiego. Gdy osoba pisząca nie ma zbyt wielu treści do opracowania, może mieć problem z realizacją zlecenia i napisaniem tekstu o pożądanej długości. Wówczas może odbiegać od tematu czy też postawić na „lanie wody”. To zdecydowanie nic dobrego dla tekstu, choć nie mamy wątpliwości, że łatwiejszym zadaniem jest wydłużenie tekstu na bazie krótkiego konspektu niż zmieszczenie się w ramach, mając zbyt rozbudowany plan. 

O czym musisz pamiętać, aby pisać teksty zgodne z konspektem? Porady dla copywriterów

W konspektach zawarte są m.in. frazy kluczowe. Zazwyczaj jest ich sporo, ale to nie oznacza, że wszystkie musisz uwzględnić w treści. Umieszczenie zbyt dużej ilości fraz, sprawi, że tekst straci naturalność. 

W takim planie warto dodać też pomocne linki, z których warto korzystać podczas pisania tekstu. Jednak to nie oznacza, że copywriter może ograniczyć swój research tylko do tych źródeł. To osoba pisząca musi zweryfikować, czy podane linki są wystarczające, czy może jest w stanie jeszcze bardziej wyczerpać temat, zapoznając się z innymi źródłami informacji. 

Szczególnie ważne jest też to, że konspekt nie jest żadnym gotowcem, co oznacza, że konieczna jest dalsza praca. Wszystkie informacje, które znajdziesz w tym planie, powinieneś dobrze rozwinąć. To zadaniem copywritera jest sprawienie, aby tekst był wartościowy, np. uczył lub rozwiązywał problemy czytelników. 

Warto wspomnieć co nieco również o linkach. W konspekcie mogą być podane linki do umieszczenia w tekście, jednak jeśli podczas pisania copywriter zorientuje się, że jakiś inny link pasuje do treści, śmiało może go wprowadzić

🚀 Konspekty dla copywriterów – podsumowanie 

Podsumowując, konspekty dla copywriterów to plany treści, które umożliwiają stworzenie jeszcze lepszych artykułów. Zazwyczaj nie są obowiązkowe, choć w większości przypadków są bardzo przydatne. 

Mając do wglądu konspekt, masz pewność, że każdy akapit współgra z całością. Składają się na niego różne elementy takie jak np. rodzaj tekstu, frazy kluczowe czy rozkład nagłówków. Aby stworzyć odpowiednie wytyczne, konieczny jest dokładny research. Warto również uważać na najczęściej popełniane błędy. 

Niezależnie od tego, czy jesteś copywriterem, właścicielem agencji marketingowej czy po prostu zlecasz teksty, warto, abyś tworzył takie plany treści, dzięki czemu osoba odpowiedzialna za tworzenie artykułów będzie doskonale wiedziała, jaki tekst chcesz dostać, a także jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby, co zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się poprawek. 

A jeśli nie chcesz zajmować się tym samodzielnie, zdecyduj się na współpracę z Efectownią. Nasz zespół copywriterów tworzy teksty na podstawie konspektów, więc jesteśmy w stanie stworzyć dla Ciebie odpowiednie materiały w dobrej cenie. Zapraszamy do kontaktu e-mailowego lub telefonicznego. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *