blog marketing SEO

13 problemów, przez które Twój e-sklep nie przynosi zysków

13 problemów, przez które twój e-sklep nie przynosi zysków - grafika główna

Prowadzisz sklep internetowy i zauważyłeś, że nie przynosi zysków? To problem, z którym zmaga się naprawdę wielu przedsiębiorców, prowadzących swoje biznesy w internecie. Często jednak okazuje się, że popełniają oni błędy, które można łatwo usunąć i cieszyć się satysfakcjonującymi zyskami. O jakich błędach mowa? Co trzeba poprawić? Dowiedz się!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Nieprawidłowe określenie grupy docelowej

Podczas tworzenia strategii marketingowej trzeba skupić się m.in. na właściwym określeniu grupy docelowej. W końcu jak możesz się domyślić, nie będziesz zarabiać, jeśli nie dotrzesz z przekazem do odpowiednich odbiorców. Zatem koniecznie musisz wiedzieć, kim są Twoi klienci, czego oczekują, a także, z jakimi problemami mogą się zmagać. Zawsze pamiętaj, aby przekaz był dostosowany do potencjalnych klientów. Inne oczekiwania mogą mieć kobiety, mężczyźni, czy dzieci. Skup się również na tym, aby dotrzeć do osób, które faktycznie będą zainteresowane skorzystaniem z Twojej oferty. Inną równie istotną kwestią jest to, że powinieneś publikować treści w miejscach, gdzie mogą być Twoi klienci. Jak możesz sprawdzić, jakie miejsca zwykle odwiedza Twoja grupa docelowa? Przydatne mogą okazać się badania rynku.

Brak strony internetowej

Kolejnym powodem, dla którego sklep online nie notuje zysków, może być brak strony internetowej lub jej mało atrakcyjny wygląd. Jeśli wciąż nie zdecydowałeś się na założenie strony internetowej swojego biznesu, to najwyższy czas to zmienić. Z kolei gdy jej wygląd po prostu nie zachwyca, strona jest słaba, zmień to. Strona www musi być nowoczesna, czytelna, przejrzysta, a także w pełni dostosowana do oczekiwań konsumentów. Stworzenie takiej strony nie jest prostym zadaniem i pochłania mnóstwo czasu, ale uwierz, że warto zdecydować się na ten krok. Jeśli tym sposobem uda Ci się przyciągnąć uwagę odbiorców, istnieją całkiem spore szanse na wzrost zysków. Niezwykle istotne są tutaj takie elementy jak wysokiej jakości zdjęcia i teksty, aby dostarczyć odbiorcom jak najwięcej informacji o oferowanych produktach/usługach.

Słabe treści na stronie

Nierzadko problemem bywa także niska jakość treści. To, jakie materiały dostarczasz swoim klientom, wpływa na to, czy zaufają Ci i będą skłonni złożyć zamówienie. Co zatem powinieneś zrobić? Zweryfikuj czy opisy Twoich produktów/usług są odpowiednio rozbudowane. Powinny zawierać wszystkie najważniejsze informacje na temat danej oferty, m.in. wygląd, materiał czy funkcje. Niezbędne są również wysokiej jakości zdjęcia. Pamiętaj o przedstawieniu wartości, jakie użytkownik może zyskać, gdy zdecyduje się na skorzystanie z Twojej oferty. Musisz udowodnić odbiorcy, że oferujesz najlepszy produkt na rynku. Postaraj się jak najlepiej zadbać o klienta, pamiętając przy tym, że ten nie może dotknąć, przymierzyć czy przetestować Twojego produktu, zatem zdjęcia, treści, czy filmy to niezbędne elementy.

Strona www niedostosowana do urządzeń mobilnych

Prowadząc biznes online, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że większość osób dokonuje zakupów na smartfonie. Postępuje tak nawet 65% konsumentów – wynika z badań Mojej Gazetki dla Spicy Mobile. Zatem absolutnie nie może być tak, że Twoja strona internetowa będzie niedostosowana do urządzeń mobilnych. Klienci korzystający ze swoich telefonów komórkowych nie powinni napotkać żadnych problemów na stronie. Zapewnij im dostęp do witryny, która będzie bardziej czytelna i funkcjonalna. Jeżeli będą oni zmuszeni czekać zbyt długo na załadowanie się strony lub będą atakowani dużą liczbą wyskakujących okienek, to niestety szybko opuszczą Twój sklep internetowy… i najprawdopodobniej nigdy nie wrócą.

Zbyt wolne ładowanie się strony

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, Twoja strona www obowiązkowo musi być szybka. Oczywiście wciąż musisz pamiętać o tym, aby była wyposażona w nowoczesne rozwiązania, zdjęcia, treści, wideo, czy wtyczki społecznościowe. Jednak te wszystkie elementy spowalniają witrynę i sprawiają, że klienci muszą dłużej czekać, aby zyskać dostęp do jej zawartości. Co zatem możesz zrobić, aby usunąć ten problem? Sposobów na to jest kilka. Możesz m.in. usunąć niepotrzebne treści, zmniejszyć rozmiar zdjęć, a także pozbyć się nieużywanych plików. Innym rozwiązaniem jest zmiana usług hostingu.

Nie proponujesz dodatkowych produktów

Twój biznes może nie mieć zbyt dużych zysków także wtedy, gdy nie proponujesz swoim klientom na odpowiednim etapie ścieżki produktów, które doskonale uzupełnią jego zamówienie. Oczywiście jeszcze raz podkreślamy, że muszą być one dopasowane. Jeśli nie będą, klient może uznać taką propozycję za element, który przeszkadza mu w zakupach, a to może skutkować tym, że opuści Twoją stronę internetową. Up-selling i cross-selling mogą naprawdę wiele zmienić. Na przykład: prowadzisz sklep z kosmetykami do włosów. Jeśli klient decyduje się na zakup szamponu do włosów, zaproponuj mu odżywkę do włosów. To produkt, który na pewno mu się przyda w pielęgnacji. Zawsze kieruj się tym, aby oferować klientowi wartości. Klient nie zawsze wie, że właśnie tego potrzebuje, więc po prostu mu pomóż.

Nie znasz oczekiwań swoich potencjalnych klientów

Niektórzy klienci mają swoje przyzwyczajenia i uwielbiają np. korzystać z płatności odroczonych, gdy kupują ubrania. Gdy Twój sklep online nie udostępnia takiej możliwości, to najpewniej klient preferujący taką formę płatności szybko pójdzie do konkurencji. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało postaraj się zapewnić swoim klientom możliwość dokonywania jak najwygodniejszych zakupów. W obecnych czasach standardem jest już m.in. wysyłka do paczkomatu, wysyłka nawet tego samego dnia, raty 0% czy wspomniane płatności odroczone.

Niewdrożenie działań z zakresu SEO

Aby zwiększać zyski w e-commerce, konieczne jest również pozycjonowanie sklepu internetowego. Jeśli jak dotąd nie zdecydowałeś się na to z różnych powodów, to musisz to zmienić. Pomoże Ci to dotrzeć do nowych klientów, utrzymać tych obecnych, a także zwiększyć obroty biznesu. Zapewniamy, że gdy Twój e-sklep znajdzie się wysoko w wyszukiwarce, zauważysz doskonałe efekty. Już teraz zainwestuj w oryginalne, ciekawe treści i buduj bazę wartościowych linków zwrotnych. Możesz również zdecydować się na prowadzenie bloga firmowego, co będzie świetnym dodatkiem do sklepu. Wówczas zwiększa się szansa na to, że użytkownicy znajdą Twój sklep na pierwszej stronie wyszukiwania.

Źle zaprojektowana ścieżka zakupowa

Gdy klient decyduje się na zakupy online, chce zrobić je jak najszybciej. Jego celem jest znalezienie potrzebnego produktu i jego zakup. Jeśli cały ten proces, a dokładniej ścieżka zakupowa będzie zbyt długa, to klient może po prostu się zdenerwować, nie dokończyć swojego zamówienia i pójść do konkurencji. Nie chcesz tego, zatem postaraj się, aby wszyscy odbiorcy znali przejrzyste zasady transakcji. Formularz zamówienia nie powinien być skomplikowany i długi. Równie istotne jest to, że klienci nie powinni być zmuszeni do zakładania konta, aby złożyć zamówienie.

Negatywne opinie

Już od dawno wiadomo, że użytkownicy bardzo ufają internetowym opiniom. Większość z nas, gdy chce kupić nowy produkt, sprawdza najpierw opinie na jego temat w sieci. Wystarczy zaledwie kilka negatywnych komentarzy, aby sklep nie przynosił odpowiednich zysków. Co robić? Przede wszystkim wdroż działania, które będą miały na celu zbudowanie wiarygodności i otrzymanie dobrych opinii od obecnych klientów. Jak możesz zachęcić do wystawiania opinii? Zaproponuj im w zamian np. drobne rabaty. Rzecz jasna jednak nie tak łatwo uniknąć niezadowolenia odbiorców. Gdy klient jest bardzo wymagający, łatwo o negatywną cenę. Nie powinieneś jej ignorować, a zamiast tego odpowiedz na nią i postaraj się zaoferować pomoc przy następnych zakupach.

Zła obsługa klienta

Aby sklep internetowy odniósł sukces, musisz też zapewnić sprawną i miłą obsługę klienta. Osoby zainteresowane ofertą sklepu, na pewno będą miały pytania, pewne uwagi, a także będą chcieli dokonywać zwrotów. Dlatego nawiązanie kontaktu z obsługą sklepu powinno być bezproblemowe. Postaraj się, aby wszelkie dane kontaktowe znajdowały się w widocznym miejscu na stronie internetowej.

Brak certyfikatu SSL

Certyfikat SSL gwarantujący bezpieczeństwo danych klientów jest niezbędny. Gdy go zabraknie, strona internetowa będzie wyświetlała się jako niebezpieczna. To oznacza, że niewiele osób zaryzykuje i zdecyduje się na dokonanie zakupów.

Nieśledzenie działań firm konkurencyjnych

Jeśli nie będziesz wiedział, co robi Twoja konkurencja, to możesz wiele stracić. Powinieneś być na bieżąco z tym, jakie działania wdrażają firmy konkurencyjne. O co dokładnie chodzi? Przyglądaj się ich ofertom czy strategiom promocji. W ten sposób możesz dowiedzieć się, jakie działania są skuteczne. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, abyś kopiował ich działania, jednakże w ten sposób możesz znaleźć świetne inspiracje.

🚀 13 problemów, przez które Twój e-sklep nie przynosi zysków podsumowanie

Podsumowując, brak zysków w sklepie internetowym może wynikać z wielu problemów takich jak m.in. nieodpowiednio stworzona strona www, niskiej jakości treści na stronie, czy nawet zła obsługa klienta. Po wdrożeniu wspomnianych powyżej zmian uda Ci się przywrócić firmę na właściwe tory. Jeśli jednak wolisz powierzyć to zadanie sprawdzonej agencji, która zagwarantuje sukces i zwiększenie zysków, zgłoś się do nas.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *