SEO bez wątpienia jest fundamentem skutecznego marketingu internetowego. Doskonale jednak zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie działań SEO bywa niezwykle kosztowne. To bardzo duży koszt szczególnie dla małych i średnich biznesów, mających mocno ograniczony budżet. Wówczas może wydawać się, że inwestycja w pozycjonowanie strony nie ma sensu. Czy na pewno? Nie, w żadnym wypadku: nawet jeśli środki na działania są niskie, warto prowadzić SEO, a efekty mogą być znakomite. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje na ten temat.
Niski budżet na SEO to pewne ograniczenia – o tym musisz pamiętać
Prowadzenie działań SEO przy niewielkim budżecie jest oczywiście możliwe, aczkolwiek wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na współpracę z agencją, czy freelancerem w tym zakresie, musisz zdawać sobie sprawę, że specjaliści będą w stanie poświęcić mniej czasu na rozwój i optymalizację Twojej strony WWW.
Miej na uwadze również fakt, że zaawansowane narzędzia wykorzystywane w SEO nie należą do najtańszych, więc przy niskim budżecie najprawdopodobniej z nich nie skorzystasz. Co więcej, znalezienie agencji zatrudniającej doświadczonych specjalistów, która podejmie się działań SEO w takim budżecie, może nie być najłatwiejszym zadaniem. Jak zatem dostrzegasz, niski budżet SEO to spore wyzwanie, ale spokojnie poradzisz sobie z tymi ograniczeniami, zapoznając się z naszymi poradami.
Nie bój się inwestycji w lokalne pozycjonowanie
Pozycjonowanie lokalne może znacząco poprawić widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania dla fraz kluczowych związanych z konkretną lokalizacją. Jak realizować lokalne działania SEO, mając na to niewielki budżet?
Twoim pierwszym krokiem powinno być stworzenie Profilu Firmy w Google. Nie jest to niezbędny element, ale bardzo przydatny. To właśnie w ten sposób sprawisz, że klienci będą mogli wyszukać Twoją firmę w mapach. Jednak samo jego założenie to nie wszystko. Musisz także go odpowiednio wypełnić. Poświęć na to więcej czasu i zrób to w sposób wyczerpujący, nie zapominając o umieszczeniu wszystkich najważniejszych informacji takich jak nazwa i adres firmy, dane kontaktowe, godziny otwarcia i inne.
Oczywiście Twoim obowiązkiem jest również aktualizowanie Profilu Firmy w Google. Gdy tylko coś ulegnie zmianie (np. godziny otwarcia), czym prędzej wprowadź je. Staraj się także dodawać nowe informacje i odpisywać na opinie klientów (zarówno te pozytywne, jak i negatywne). Początkowo możesz nie cieszyć się zbyt dużą liczbą opinii od klientów, ale nie przejmuj się. Z czasem zacznie pojawiać się ich znacznie więcej, jeśli będziesz skutecznie zachęcał swoich klientów do ich pozostawiania, co możesz robić tuż po dokonaniu transakcji lub poprzez social media.
Oprócz tego polecamy również tworzyć treści lokalne, używać znaczników schema.org. Nawet przy niskim budżecie trzeba wykonać sporo zadań, ale zapewniamy, że warto: z czasem efekty Cię zaskoczą.
Przeprowadź optymalizację techniczną strony
Gdy zależy Ci na skutecznym pozycjonowaniu strony firmy w małym budżecie, warto pamiętać o optymalizacji technicznej strony. Jednym z najważniejszych elementów jest uporządkowanie architektury strony. Zdecyduj, jakie kategorie i podkategorie są najważniejsze i jakie treści powinna zawierać każda z nich.
Skup się na tym, aby poruszanie się po stronie WWW było maksymalnie proste. Użytkownik powinien móc bezproblemowo dotrzeć do wszystkich zasobów. Upewnij się również, czy pod kątem technicznym jest z nią wszystko w porządku, np. czy nie kieruje odwiedzających na puste strony?
Szczególnie istotne jest także usunięcie ewentualnych błędów na stronie. Są bezpłatne narzędzia takie jak np. Google Search Console, które mogą wskazać podstawowe błędy na stronie takie jak np. problemy z indeksowaniem. Szkodliwa dla Twojej strony może być również duplikacja treści. Jeśli chcesz sprawdzić, czy zmagasz się z nią, możesz wykorzystać takie narzędzie jak np. Siteliner.
Biorąc pod uwagę fakt, że użytkownicy coraz częściej wykorzystują urządzenia mobilne do przeglądania Internetu, struktury stron internetowych koniecznie muszą być dostosowane do różnych urządzeń, w tym komputerów, smartfonów i tabletów. Niemniej ważną kwestią jest szybkość działania witryny. Jeśli chcesz ją sprawdzić, możesz wykorzystać do tego jedno z licznych narzędzi do tego służących takie jak np. Google PageSpeed Insights.
Źródło: https://pagespeed.web.dev/analysis/https-efectownia-pl/8k3xjwn1bq?hl=pl&form_factor=desktop
Polecamy również, aby strona główna Twojego biznesu stała się centrum informacyjnym o Twojej ofercie. Oznacza to, że warto, abyś umieścił na niej linki do najistotniejszych podstron ofertowych i produktowych. To także idealna przestrzeń do informowania użytkowników o nowościach i bestsellerach.
Wspomnijmy jeszcze o adresach URL – na każdej stronie powinien być unikalny, pokrótce opisujący zawartość strony adres URL. Niewskazane jest używanie długich i trudnych do zrozumienia adresów URL.
Inwestuj w content marketing
Kto powiedział, że content marketing jest drogi? Tworzony z głową sprawdza się także wtedy, gdy masz ograniczony budżet na SEO. Działania proponujemy rozpocząć od przeprowadzenia analizy konkurencji w zakresie treści. Dobrze zapoznaj się z tym, o czym piszą Twoi konkurenci i dokonaj analizy: jakich tematów jeszcze nie poruszyli, a warto to zrobić? Jesteśmy pewni, że na pewno uda Ci się znaleźć niejedną lukę!
Równie ważne jest przeanalizowanie oczekiwań i potrzeb internautów. Jak możesz je sprawdzić? Korzystając po prostu z Google: zweryfikuj, jakie pytania zadają najczęściej i z jakimi problemami się zmagają. Większość treści wymaga również aktualizowania. Co pewien czas staraj się je uzupełniać o nowości, wykresy, dane statystyczne i inne ciekawe rzeczy. Przy tym wszystkim nie zapominaj, aby teksty pisać językiem korzyści.
Staraj się, aby Twoje wpisy blogowe zawierały wszystko to, co może być ciekawe dla Twoich czytelników i ma związek z opisywanym tematem. Źródło: https://efectownia.pl/8-wskazowek-jak-mozesz-zdobyc-wiecej-obserwujacych-na-tiktoku/
Nie pozwól również nudzić się Twoim odbiorcom. Staraj się dodawać różnorodne treści. Na blogu powinny pojawiać się rozmaite poradniki, przewodniki, case studies i inne. Szczególnie skup się na treściach evergreen, czyli takich, które zawsze będą aktualne i chętnie czytane. Z kolei gdy prowadzisz e-commerce, niezbędne są rozbudowane opisy produktów i kategorii produktowych. Dodatkowo możesz rozważyć także recykling treści – czy wiesz, że z tego, co już stworzone, możesz wyczarować coś nowego, wyjątkowego?
Koniecznie musimy wspomnieć o jeszcze innym, często pomijanym aspekcie, czyli czytelności treści. Nie bój się stosować nagłówków, wypunktowań, czy dzielić tekstu na akapity.
Wybieraj głównie frazy long tail
Gdy Twój budżet na SEO jest mocno ograniczony, musisz działać nieco inaczej. Aby móc dotrzeć do klientów i skutecznie konkurować z innymi dużymi markami, najlepiej będzie, jeśli sięgniesz po frazy long tail, czyli bardziej rozbudowane słowa kluczowe. Cechują się nieco mniejszą popularnością, ale doskonale oddają intencje zakupowe internautów i docierają do tych odbiorców, którzy doskonale wiedzą, jakie są ich potrzeby i oczekiwania.
Jak już wspomnieliśmy, long tail to rozbudowane frazy, które zwykle składają się z więcej niż trzech słów. W sieci znajdziesz pomocne narzędzia takie jak np. Surfer, Senuto czy Google Keyword Planner (to narzędzie powinno przykuć Twoją uwagę szczególnie dlatego, że jest darmowe), które pomogą Ci wyłonić najlepsze frazy, wyróżniające się niską konkurencyjnością i małą liczbą wyszukiwań. Za frazy long tail można uznać: nauka jazdy konnej dla dzieci 7-12 lat Warszawa, buty męskie do biegania Adidas rozmiar 43.
Liczba wyszukiwań między frazą ogólną a long tail mocno się różni. Źródło: Wyniki wyszukiwania Google
Warto również, abyś wiedział, w jakich miejscach należy zastosować long tail. Skup się na tym, aby znalazły się one w nagłówkach, treściach głównych, a także w title i description.
[źródło: https://www.sport-shop.pl/obuwie-damskie-adidas-c-889,81.html]
Zadbaj o ścieżkę zakupową
Istotnym elementem Twoich działań SEO w niskim budżecie powinno być również przyjrzenie się, jak działa ścieżka zakupowa. Od tego może zależeć przyszłość Twojego biznesu. Jeśli prawidłowo ją opracujesz, pozwoli Ci to zmniejszyć liczbę porzuconych koszyków. Jak to możliwe? Poznasz bowiem bariery, które znajdują się na drodze do zakupu, a następnie je wyeliminujesz.
Podczas analizy zwróć uwagę na to, czy koszty są przejrzyste, a także czy informacje na stronie są kompletne. Czy produkty mają odpowiednio bogate opisy, a do tego zdjęcia? Dla wielu klientów ogromne znaczenie mają także dostępne formy dostawy i płatności.
W obecnych czasach BLIK to praktycznie konieczność. Czy wiesz, że tylko w II kwartale 2023 dokonano 400 mln transakcji BLIKIEM? [źródło: blik.com]. Równie duże znaczenie ma dostępność takich opcji jak dostawa do paczkomatu czy możliwość odbioru w salonie. Polacy uwielbiają odbierać paczki w najbardziej dogodnym dla siebie czasie i miejscu.
🚀 Masz niski budżet na działania SEO? Zobacz, jak powinieneś działać – podsumowanie
Podsumowując, niewielki budżet przeznaczony na działania SEO wcale nie musi oznaczać, że Twój adres w sieci nie ma szans na wysokie pozycje w wyszukiwarkach. Jak najbardziej może pokazać się naprawdę wysoko, jednakże musisz pamiętać o tym, że masz ograniczenie w postaci niskiego budżetu. Wobec tego powinieneś działać nieco inaczej i skupić się na kluczowych aspektach takich jak lokalne pozycjonowanie, optymalizacja techniczna strony, content marketing, frazy long tail czy ścieżka zakupowa.
Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem wiesz już, jak ruszyć z miejsca. Gdy jednak wciąż masz wątpliwości i potrzebujesz pomocy specjalistów, Efectownia chętnie pomoże. Zaufaj nam – sprawimy, że Twoja strona zyska widoczność w wynikach wyszukiwania obok gigantów!
MrMath
26 stycznia 2024Dziękuję za informacje.
Z pewnością skorzystam.