blog GMF marketing SEO

Pozycjonowanie Lokalne: Zdradzamy sekret jak wypromować Twoją firmę w regionie!

pozycjonowanie lokalne artykul

Zaraz odkryjesz tajemnice lokalnego pozycjonowania, które pozwolą Twojej firmie zyskać przewagę konkurencyjną i zdobyć uwagę oraz serca klientów w regionie. Jako specjaliści w tej dziedzinie, ujawniamy sprawdzone metody, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność i przyciągnąć zainteresowanie lokalnych klientów. Przekonasz się, jak działania w wizytówce Google, optymalizacja strony internetowej oraz strategie off-page (działania poza stroną www i wizytówką Google) mogą wspólnie wspierać rozwój Twojego lokalnego biznesu i realizować strategię docierania do klientów z okolicy.

Zapraszamy Cię do odkrywania tajników lokalnego pozycjonowania, które przekształcą Twoją firmę w niekwestionowanego lidera lokalnego rynku.

Przygotuj się na konkretną dawkę wiedzy. Zaczynamy!

Kontakt Efectownia

Zarządzanie profilem firmy w Google

Sprawdź

Dlaczego lokalne pozycjonowanie jest kluczowe dla Twojej firmy?

Zacznijmy od tego, że w dobie rosnącej konkurencji na rynku ogólnokrajowym inwestowanie w lokalne pozycjonowanie może okazać się kluczem do sukcesu Twojej firmy.

Wciąż niewielka liczba małych przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału, jaki niesie ze sobą odpowiednie wypromowanie swojej marki w regionie, co sprawia, że próg wejścia jest jeszcze stosunkowo niski, a koszta znikome lub ich brak. Dzięki temu już naprawdę niewielkim nakładem finansowym i przy niewielkim wysiłku możliwe jest osiągnięcie zadowalających rezultatów w krótkim czasie. Poniżej przedstawiamy jeden z przykładów dla lokalnej firmy, która zdecydowała się na założenie darmowej wizytówki Google oraz totalnie podstawowej strony internetowej i suma jej widoczność, oraz konwersji tylko z samej wizytówki Google, która jest kompletnie darmowa.


Warto tutaj też dodać, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje usług i produktów w swoim najbliższym otoczeniu – a internet staje się pierwszym miejscem, w którym szukają rekomendacji. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby Twoja firma była łatwa do znalezienia dla lokalnych klientów. Im lepiej widoczna jest Twoja strona internetowa oraz wizytówka Google, tym większa szansa, że to właśnie Ciebie wybiorą możliwi klienci.

Jak zatem wygląda i od czego zacząć pozycjonowanie lokalne Twojej firmy?

Jeżeli mówimy o pozycjonowaniu lokalnym, warto na samym wstępie dodać, że dzieli się ono na 4 główne etapy i są to:

 • wybór odpowiednich słów kluczowych,
 • pozycjonowanie wizytówki Google (Profilu firmy Google),
 • pozycjonowanie strony internetowej (on-page),
 • działania poza wizytówką i stroną internetową (off-page) np. Social Media, Lokalne katalogi, fora…

Każda z wymienionych kategorii wymaga zupełnie innych działań, posiadanej wiedzy, ciągnie za sobą inne koszta i dostarcza efekty w różnym czasie, ale finalnie razem pracują na sukces Twojej firmy i się uzupełniają. Oczywiście możesz skupić się tylko na jednym kanale i w niskokonkurencyjnej branży pozycjonować sobie tylko wizytówkę Google i to będzie dla Ciebie wystarczające.

Jak zatem powinno to wyglądać w praktyce?

Dosłownie jakakolwiek firma, która decyduje się na pozycjonowanie lokalne, powinna zacząć swoje działania od wizytówki Google, później ogarnąć stronę internetową, a na końcu wdrożyć działania poza wizytówką i stroną.

Poniżej omawiamy każdy z tych etapów oraz najważniejsze działania, które należy w nich podjąć, żeby osiągnąć sukces i cieszyć się ze skutecznego pozycjonowania lokalnego w wynikach wyszukiwania Google.

Wybór odpowiednich słów kluczowych do pozycjonowania lokalnego

Wybór odpowiednich słów kluczowych jest kluczowym elementem skutecznej strategii w pozycjonowaniu lokalnym. Aby osiągnąć sukces na lokalnym rynku, warto skupić się na słowach kluczowych zawierających nazwę miasta lub regionu, w którym działasz. Na przykład, jeśli prowadzisz gabinet dentystyczny w Krakowie, zamiast pozycjonować się na ogólne frazy takie jak “dentysta”, warto dążyć do osiągnięcia wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania dla słów kluczowych takich jak “dentysta Kraków”. Tego rodzaju frazy pozwolą Ci dotrzeć do lokalnych klientów, którzy są zainteresowani Twoimi usługami i szukają dentysty właśnie w swoim mieście.

Oczywiście pozycjonowanie się na słowo z miastem będzie też zwiększało widoczność Twojej firmy na słowa bez miasta jak “dentysta”, ale zawężenie głównego słowa do lokalizacji pozwoli Ci lepiej dobrać konkurentów, osiągać lepsze i szybsze rezultaty.

Właściwie dobrana lista słów kluczowych z lokalnymi odniesieniami stanowi solidne fundamenty dla Twojej strategii pozycjonowania i pozwoli Ci skutecznie konkurować z innymi firmami z Twojego regionu.

ETAP 1: Wizytówka Google

Zaczynamy od najważniejszego elementu lokalnego pozycjonowania – wizytówki Google, która jest też nazywana profilem firmy w Google. To pierwszy krok, który pozwoli Twojej firmie łatwo, tanio i szybko zaistnieć w świadomości pierwszych lokalnych klientów i zacząć zdobywać ich oraz ich zaufanie.

Jeżeli nie masz jeszcze wizytówki Google, tutaj zostawiamy Ci dedykowany poradnik z materiałem video, jak dodać firmę do Google za darmo.

W następnych krokach omówimy kilka kluczowych kwestii związanych z optymalizacją wizytówki Google i pokażemy także narzędzia, które pomogą Ci zoptymalizować wizytówkę i sprawić, że stanie się ona jeszcze bardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów.

1. Uzupełnij profil firmy Google w podstawowe informacje

Po utworzeniu profilu firmy, zanim jeszcze zaczniesz optymalizować swoją wizytówkę Google, ważne jest, aby uzupełnić profil firmy w podstawowe informacje, które będą spójne z tym, co faktycznie ma miejsce.

Te dane są niezbędne, aby potencjalni klienci mogli łatwo dowiedzieć się o Twojej firmie i skontaktować się z nią.

Podstawowe informacje obejmują:

– nazwę firmy,
– adres (o ile firma go posiada),
– numer telefonu,
– godziny otwarcia,
– adres strony internetowej (jeżeli jej nie posiadasz, możesz jednym kliknięciem stworzyć darmową stronę internetową w wizytówce Google),
– kategorię główną firmy.

Pamiętaj, że uzupełnienie tych informacji to dopiero początek. Ważne jest także, aby regularnie aktualizować dane, szczególnie w przypadku zmian w godzinach otwarcia czy nazwie firmy. Aktualne informacje zwiększą zaufanie klientów i poprawią widoczność Twojej firmy w wynikach wyszukiwania Google.

2. Dodawaj zdjęcia i filmy

Dodaj wysokiej jakości zdjęcia i filmy wnętrza oraz zewnętrza firmy, produktów oraz pracowników. Zdjęcia powinny być atrakcyjne i dobrze oddawać charakter firmy. Zdjęcia i ich jakość oraz tematyczność to czynnik rankingowy, co oznacza, że im więcej wysokich jakości zdjęć, tym widoczność Twojej firmy w Google może być większa.

Oprócz tego zdjęcia to też:

Budowanie zaufania: Zdjęcia przedstawiające Twoją firmę, produkty lub usługi pomagają budować zaufanie wśród potencjalnych klientów. Pokazując, jak wygląda Twoja działalność, dajesz klientom możliwość lepszego poznania Twojego biznesu.
Zwiększanie interakcji z wizytówką Google: Atrakcyjne, wysokiej jakości zdjęcia sprawiają, że wizytówka Google wygląda profesjonalnie i estetycznie, co przyciąga uwagę użytkowników i zachęca do odwiedzenia strony internetowej lub skorzystania z oferty.
Wyróżnienie się od konkurencji: Dodając unikalne i interesujące zdjęcia oraz filmy, możesz wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.


Prezentacja oferty: Zdjęcia to doskonałe narzędzie do prezentowania swojej oferty, nowości, czy promocji. Dzięki nim możesz przekazać klientom, co oferuje Twoja firma i zachęcić ich do skorzystania z usług. Jak wiemy, wielu z nas szuka po zdjęciach 😉

Staraj się też pozyskiwać zdjęcia od klientów. Najlepiej, aby zrobili je oni w siedzibie Twojej firmy/na jej terenie lub by były po prostu tematyczne. To również mocno wpływa na widoczność i ranking firmy w wynikach wyszukiwania.

3. Pozyskuj opinie od klientów

Zachęcaj Walcz o to, aby zadowoleni klienci zostawiali opinie w Twojej wizytówce Google. Opinie są bardzo ważne z kilku powodów:

Są czynnikiem rankingowym (liczy się liczba, jakość treści, tematyczność, jakość recenzenta).
Budują zaufanie: Pozytywne opinie wpływają na wizerunek Twojej firmy w oczach potencjalnych klientów. Im więcej dobrych opinii, tym większe zaufanie do Twojej marki, co zwiększa szanse na wybór Twojej firmy przez klientów.
Wspierają sprzedaż: Klienci często opierają swoją decyzję o wyborze firmy na opiniach innych osób. Pozytywne opinie mogą przekonać potencjalnych klientów do skorzystania z Twojej oferty.


Efekt “śnieżnej kuli”: Im więcej pozytywnych opinii, tym łatwiej przyciągnąć kolejnych zadowolonych klientów, którzy również będą skłonni zostawić pozytywną opinię. W ten sposób Twoja firma zyskuje coraz większą popularność i rozgłos.

Rozumiemy, że możesz zastanawiać się, jak pozyskiwać pozytywne opinie w Google od Twoich klientów, ale nie zostawimy Cię bez konkretnej dawki wiedzy. Z tego materiału video możesz dowiedzieć się, jak pozyskiwać pozytywne opinie Google i jak robi to np. OBI i Leroy Merlin.

4. Wybierz poprawną kategorię główną i dodatkowe

Wybór odpowiednich kategorii głównych i dodatkowych w wizytówce Google ma kluczowe znaczenie dla skuteczności lokalnego pozycjonowania, czyli od tego w dużej mierze zależy, jak i dla kogo będzie widoczna Twoja firma w internecie dla klientów z regionu.

Oto kilka powodów, dla których warto zadbać o poprawne przypisanie kategorii:

Lepsza widoczność firmy: Dobre dopasowanie kategorii do profilu firmy sprawia, że Google będzie wyświetlać Twoją wizytówkę wyżej w wynikach wyszukiwania dla odpowiednich słów kluczowych.
Dotarcie do odpowiednich klientów: Wybranie właściwych kategorii ułatwia dotarcie do klientów, którzy są zainteresowani Twoimi usługami czy produktami, co zwiększa szansę na pozyskanie nowych klientów.

Aby wybrać odpowiednie kategorie, warto zacząć od analizy konkurencji oraz zrozumienia, jakie usługi czy produkty są najbardziej istotne dla Twojej firmy. Na kategorię główną wybierz tę, która najbardziej pasuje do Twojej firmy, jej usługi i produktów oraz tego, co chcesz najbardziej sprzedawać. Na kategorie dodatkowe wybierz te, które również pasują do Twojej firmy i jej oferty.

!Uwaga! Możesz dodać maksymalnie 1 kategorię główną i 9 dodatkowych. Nie staraj się na siłę dodać ich wszystkich, ponieważ efekt może być odwrotny do oczekiwanego. Nie do końca pasująca kategoria będzie wyświetlać Twoją firmę do niepasującej do Twojej oferty grupy klientów, co w efekcie może pogorszyć jej ogólny ranking i widoczność.

W poprawnym wybieraniu kategorii głównych i dodatkowych pomaga na przykład takie narzędzie jak Localo.

5. Uzupełnij sekcję z usługami

Usługi w wizytówce Google to kolejny element, o który powinieneś zadbać w Twoim profilu firmy w Google, jeżeli chcesz realizować skuteczną strategię pozycjonowania lokalnego.

Usługi w wizytówce Google mają sporo zalet i ich głównymi są:

Zrozumienie oferty: Pomagają użytkownikom lepiej zrozumieć, co dokładniej oferuje Twoja firma oraz w jakiej cenie. Możesz tam również dodać krótki opis.
Zwiększają widoczność: Od niedawna dodane do wizytówki usługi wpływają na widoczność firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że jeżeli uzupełnisz je poprawnie, możesz dotrzeć do większej liczby klientów z Twojej okolicy.
Wyróżnienie na tle konkurencji: Usługi to też bardzo fajny wyróżnik Twojej firmy na tle konkurencji w lokalnym pakiecie map. Raczej Twoja konkurencja jeszcze o tym nie wie i dzięki temu możesz szybko się wyróżnić i przekonać do swojej firmy wielu nowych klientów.


6. Publikuj wpisy

Wpisy nie mają bezpośredniego przełożenia na to, jak widoczna jest Twoja firma w internecie, ale nie oznacza to, że należy z nich rezygnować. NIE! Warto publikować wpisy w wizytówce Google, ponieważ przyczyniają się one do zwiększenia zaangażowania użytkowników oraz poprawy widoczności firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Oto główne zalety wpisów:

Informowanie klientów o aktualnościach: Wpisy umożliwiają dzielenie się informacjami na temat nowości, promocji, wydarzeń czy specjalnych ofert.
Wzrost zaangażowania: Atrakcyjne i interesujące wpisy mogą przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów oraz zwiększyć ich zaangażowanie z Twoim profilem firmy. Im więcej użytkowników interaktywuje się z Twoją wizytówką Google, tym większe prawdopodobieństwo, że zdecydują się skorzystać z Twojej oferty.

Kontakt Efectownia

Zarządzanie profilem firmy w Google

Sprawdź


Narzędzia

Aktualnie na rynku w Polsce jest jedno nasze rodzime narzędzie, które nazywa się Localo i pomaga Wam w:

 • monitorowaniu widoczności Waszych firm na siatce,
 • opracowywaniu strategii pozycjonowania wizytówki Google,
 • raportowaniu efektów,
 • automatyzacji np. tworzeniu postów, odpisywaniu na opinie,
 • ochronie przed negatywnymi zmianami ze strony konkurencji.

Jeżeli chcecie skorzystać z jego darmowej funkcji, możecie tutaj za darmo sprawdzić widoczność Waszej wizytówki Google.

ETAP 2: Strona internetowa

Po optymalizacji wizytówki Google, kolejnym kluczowym elementem lokalnego pozycjonowania jest Twoja strona internetowa. To właśnie na niej użytkownicy będą szukać bardziej szczegółowych informacji o Twojej firmie, ofercie oraz ewentualnie składać zamówienia, czy kontaktować się bezpośrednio z Tobą lub Twoją firmą.

Dlatego istotne jest, aby strona internetowa była atrakcyjna, funkcjonalna i przede wszystkim zoptymalizowana. Przygotuj się na wprowadzenie niektórych działań, a wszystko po to, aby Twoja strona internetowa stała się silnym sojusznikiem w walce o uwagę lokalnych klientów, wspierając jednocześnie pozycjonowanie Twojej wizytówki Google oraz generując ruch i zyski dla Twojego biznesu.

1. Zoptymalizuj stronę lub podstronę, do której kieruje wizytówka Google

Jak już wspominaliśmy lokalne seo to współpraca ze sobą 3 elementów – wizytówki, strony www i działań zewnętrznych. Strona www, do której kieruje wizytówka Google, powinna być przede wszystkim optymalizowana i pozycjonowana pod to samo słowo kluczowe, pod które głównie pozycjonujesz wizytówkę Google.

Jeżeli pozycjonujesz wizytówkę pod słowo np. dentysta kraków, pod to samo słowo powinieneś pozycjonować podstronę lub stronę główną, do której linkujesz z wizytówki Google.

Takie działania sprawią, że wizytówka będzie ciągnęła w górę stronę www i na odwrót, strona internetowa będzie ciągnęła w górę wizytówkę Google.

Jest kilka narzędzi, które może pomóc Ci zoptymalizować treść na Twojej stronie i tym samym sprawić, że Twoje pozycjonowanie regionalne będzie skuteczniejsze, a widoczność strony internetowej większa:

 • Contadu,
 • Neuronwriter,
 • Surfer SEO.

Nie zapomnij też o jej prędkości ładowania się oraz responsywności, czyli żeby była dostosowana do urządzeń mobilnych 🙂

2. Stwórz podstrony dla wszystkich usług oraz lokalizacji

Bardzo ważny element, o którym wielu zapomina. Jeżeli w wizytówce dodałeś kategorie dodatkowe typu “implanty”, “wybielanie zębów”, to proces pozycjonowania lokalnego wręcz wymaga od Ciebie tego, żeby w obrębie Twojej witryny stworzyć również takie tematyczne podstrony.

Tak samo jest w przypadku lokalizacji. Jeżeli masz 4-5 lokalizacji, to powinieneś stworzyć podstrony pod konkretne lokalizacje.

Co to dla Ciebie oznacza?

Jeżeli w wizytówce masz kategorię główną “dentysta” i dodałeś dodatkowe typu “implanty”, a Twoja firma jest w Krakowie, to powinieneś stworzyć podstronę w obrębie witryny np. https://strona.pl/implanty-krakow.

Poniżej masz przykład takiego działania dla biura projektowego, które celowało w 3 lokalizacje i zostały stworzone 3 podstrony lokalizacyjne i wszystkie już rankują wysoko po tak krótkim czasie.


3. Dodaj informacje o regionie, w którym znajduje się Twoja firma

To element, o którym zapomina praktycznie każdy. Jesteś w danej lokalizacji, znasz swój region, wiesz co jest w nim popularne, to napisz o tym!

Co powinieneś zrobić i co możesz dodać?

Treści odnoszące się do regionu np. “na wschód od naszej firmy znajduje się słynna katedra XYZ”, “jesteśmy naprzeciwko popularnego parku ABC”. Możesz też wrzucić regionalne zdjęcia lub inne elementy z regionu np. pogodę.


4. Dodaj iframe (widok) z wizytówki na stronę internetową

To element, który między innymi pomaga bardzo dobrze połączyć wizytówkę Google z Twoją stroną internetową, ale nie tylko!

Badając bardzo mocno tę sekcję, zauważyliśmy, że użytkownicy, którzy ją widzą i przy okazji też odwiedzą wizytówkę Google, cechują się większą decyzyjnością w związku z Twoją firmą. Oznacza to, że możliwość przeczytania opinii o Twojej firmie sprawia, że są bardziej zdecydowani na to, żeby skorzystać z oferty Twojej firmy!


Żeby dodać taką mapkę, należy wejść w Google Maps, znaleźć swoją wizytówkę firmy, kliknąć przycisk “udostępnij”, następnie “umieszczanie mapy” i skopiować kod HTML, a następnie umieścić go w odpowiednim miejscu w kodzie na stronie internetowej. Możesz poprosić o to agencję marketingową.


5. Dodaj schema LocalBusiness

Poprawne Schema LocalBusiness umieszczane w kodzie na stronie www pomaga poprawnie połączyć stronę internetową z wizytówką, wizytówkę ze stroną, wizytówkę z katalogami w internecie oraz stronę z katalogami w internecie.

Może to wydawać się nieco zagmatwane i niezrozumiałe, ale wystarczy, że poprosisz o to programistę, a on wdroży to od A do Z. Tutaj masz darmowy generator podstawowego SchemaLocalBusiness.

O czym należy pamiętać?

Dodajmy do schema sekcję “sameAs” i w niej wylistujmy wszystkie wzmianki w internecie na temat naszej firmy. Oczywiście aktualizuj to zawsze po tym, jak zrobisz kilka nowych wpisów, dodając je do tej sekcji, żeby jeszcze lepiej połączyć je ze stroną i wizytówką Google.


Gotowe schema lokalne możesz przetestować tutaj: https://search.google.com/u/4/test/rich-results

Kontakt Efectownia

Zarządzanie profilem firmy w Google

Sprawdź

ETAP 3: Działania zewnętrzne

Przechodzimy już do ostatniego etapu, który w przypadku pozycjonowania lokalnego również ma znaczenie. Są to działania zewnętrzne poza stroną internetową i wizytówką w Mapach Google, które wykonujemy na mediach, co do których nie mamy praw własności.

Te działania mają na celu zwiększenie świadomości Twojej marki, jej autorytetu oraz pozycji i widoczności strony w wyszukiwarce Google oraz wizytówki.

1. Opublikuj informacje o firmie na lokalnych katalogach i forach

Publikowanie informacji o Twojej firmie na lokalnych katalogach i forach to świetny sposób na zwiększenie jej widoczności wśród regionalnych klientów, a jednocześnie budowanie autorytetu w branży. Wykorzystując lokalne serwisy, możesz dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy szukają usług, czy produktów właśnie w swoim najbliższym otoczeniu, a jednocześnie podbić ranking lokalny Twojej strony i wizytówki.

Porada: Szukaj takich portali jak np. jaslo24 dla miasta Jasło, halokrakow.pl dla miasta Krakow itd.

Czasami firmy mają wpisy lub linki z np. strony miasta lub gminy, a żeby się tam znaleźć wystarczy pójść i się ich o to zapytać 🙂

2. Opublikuj informacje o firmie na katalogach branżowych i popularnych ogólnokrajowych

Super dodatkiem do katalogów lokalnych są katalogi branżowe oraz popularne katalogi ogólnokrajowe np. panoramafirm. Postaraj się dodać Twoją firmę do możliwie największej liczby katalogów i przede wszystkim do tych, w których są Twoi najwięksi konkurenci. Tutaj masz poradnik, jak szukać katalogów dla Twojej firmy.

3. Zarządzaj Twoimi kontami w Social Mediach

Bardzo mały odsetek Twoich konkurentów będzie zarządzał kontem np. na Facebooku, ponieważ ich argumentem jest to, że nie mają na to czasu. Nie wiedzą oni jednak, że jest to ważne w kontekście lokalnego pozycjonowania, ponieważ Google bierze też pod uwagę to, jak działasz i jak Twoja firma jest znana również na innych popularnych platformach.

Regularne publikowanie wartościowych treści, angażowanie się w rozmowy z użytkownikami oraz odpowiadanie na ich pytania i uwagi przyczynia się do zwiększenia autorytetu Twojej firmy. Ponadto, dzięki odpowiedniej strategii w Social Media, możesz generować ruch na stronie internetowej oraz wizytówce Google, co przekłada się na lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania i zwiększa widoczność Twojej firmy dla lokalnych klientów.

Mamy taką poradę dla Ciebie, że posty i zdjęcia np. z Facebooka możesz wklejać do wizytówki Google i na odwrót, co pozwala na pewien recykling treści oraz zdjęć i ułatwia oraz przyśpiesza Ci Twoją pracę.

ETAP 1-2-3: O tym PAMIĘTAJ!

Jak pewnie zauważyłeś, na każdym z etapów podajesz sporo informacji o Twojej firmie, jej godzinach otwarcia, adresie, danych kontaktowych…

Pamiętaj o tym, żeby wszędzie dane o Twojej firmie były SPÓJNE!

Spójność danych o Twojej firmie to jeden z elementów, który decyduje o tym, że Google zrozumie, że jakiś katalog firmowy mówi w ogóle o Twojej firmie i przekaże na tej podstawie pewną moc Twojej wizytówce Google i stronie internetowej.

Jeżeli masz już jakieś katalogi, a dane tam nie są spójne z tym, co masz w wizytówce i na stronie internetowej w stopce, to koniecznie je popraw!

Jeżeli zmienisz też nazwę w wizytówce Google na bardziej optymalną pod pozycjonowanie, postaraj się poprawić ją w stopce na stronie i w katalogach, w których jest Twoja firma.

Tutaj masz przykład spójnych danych o firmie na stronie w katalogach:


Po jakim czasie pojawią się pierwsze efekty pracy?

Pojawienie się pierwszych efektów w pozycjonowaniu lokalnym może zależeć od różnych czynników, takich jak konkurencja w branży czy wybrana strategia działań. Zazwyczaj pierwsze rezultaty można zaobserwować już po kilku tygodniach od rozpoczęcia działań. Jednak pełne efekty oraz stabilne pozycje w wynikach wyszukiwania mogą być widoczne nawet po kilku miesiącach. Ważne jest, aby mieć na uwadze, że lokalne pozycjonowanie to proces długotrwały i wymagający konsekwencji. Dlatego warto być cierpliwym oraz regularnie monitorować i analizować wyniki, aby w razie potrzeby wprowadzać odpowiednie modyfikacje w strategii.

🚀 Podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy kluczowe elementy skutecznego pozycjonowania lokalnego, które pozwolą Twojej firmie zaistnieć wśród lokalnych klientów i zdobyć przewagę konkurencyjną. Podsunęliśmy możliwe działania do wykonania w wizytówce Google, na stronie internetowej oraz strategie poza nimi, które wspólnie wspierają rozwój Twojego lokalnego biznesu. Pamiętaj o wyborze odpowiednich słów kluczowych, optymalizacji wizytówki Google, tworzeniu i pozycjonowaniu strony internetowej oraz angażowaniu się w działania zewnętrzne. Stosując te metody, Twoja firma będzie mogła stać się liderem lokalnego rynku i zdobyć serca klientów w swoim regionie.

Kontakt Efectownia

Zarządzanie profilem firmy w Google

Sprawdź

Autor

Sebastian Żarnowski

CEO w Localo. Od 2018 roku związany z branżą marketingu internetowego z naciskiem na pozycjonowanie lokalne. Autor kilku najpopularniejszych w Polsce artykułów o tej tematyce, administrator największej w Polsce grupy na Facebooku dla osób, które chcą dowiedzieć się, jak pozycjonować wizytówki Google, pomysłodawca i współtwórca wykorzystywanego na całym świecie narzędzia Localo - do zarządzania i pozycjonowania wizytówek Google oraz autor TikToka o tej tematyce, który zrzesza dziesiątki tysięcy obserwatorów.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *