blog SEO

SEO dla małego e-commerce, czyli jak wypozycjonować mały biznes?

SEO dla małego e-commerce, czyli jak wypozycjonować mały biznes

Rozwój małego sklepu internetowego może być trudny z dwóch powodów. Po pierwsze konkurencja praktycznie w każdej branży jest ogromna, a po drugie – zapewne nie masz zbyt dużego budżetu na cele reklamowe. Czy to oznacza, że musisz zrezygnować z SEO dla małego e-commerce? Niekoniecznie! Pokażemy Ci, jak możesz wypozycjonować swój e-sklep, nie wydając na to milionów. Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym znajdziesz cenne wskazówki. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Pozycjonowanie małego a dużego e-commerce – różnice

Pozycjonowanie małego i dużego e-commerce wygląda dość podobnie, jednak można znaleźć kilka różnic. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że mali przedsiębiorcy będą mieli pewne ograniczenia związane np. z kosztami. Z kolei, jeśli chodzi o duże sklepy internetowe, największym problemem może być ogromna konkurencja. Inną różnicą może być dobór słów kluczowych – te małe, początkujące firmy raczej nie powinny stawiać od razu na najpopularniejsze frazy.

Więcej na ten temat opowiemy poniżej. Poruszmy teraz kwestie contentu – niezależnie od wielkości biznesu, trzeba tworzyć unikalne i ciekawe treści. Aczkolwiek mały e-commerce nie może pozwolić sobie na częste aktualizacje treści czy publikowanie treści na blogu. Ważna jest też strategia link buildingu – małe firmy nie mają tak ogromnych możliwości w zakresie umieszczania zewnętrznych linków. W przypadku małych e-commerce także optymalizacja trwa dłużej, jest stopniowa ze względu na mniejszy budżet.

Czy pozycjonowanie małego sklepu internetowego ma sens?

Pozycjonowanie małego sklepu jak najbardziej ma sens. Właściwie jest to must have dla każdego biznesu online. Jeśli nie ma firmy w wynikach organicznych, to jej szanse na dotarcie do potencjalnych klientów są dużo mniejsze. Poza tym to właśnie działania SEO są uważane za zupełną podstawę strategii marketingowych. Pozycjonowanie jest także znacznie tańsze niż reklama małego biznesu w telewizji lub prasie. 

Należy jednak podkreślić

… że pozycjonowanie małego e-commerce nie jest usługą, którą wystarczy wykonać raz, a efekty będą już zawsze. Niezależnie od wielkości biznesu, który chcesz wypozycjonować, musisz się liczyć z tym, że będzie to długotrwały proces, a zanim nastąpi, konieczna będzie analiza i strategia. 

Dokonaj analizy fraz kluczowych

Chcąc wypozycjonować mały e-commerce, musisz wiedzieć, że ogromne znaczenie mają frazy kluczowe. Zanim je wybierzesz, zrób ich analizę, dzięki czemu dowiesz się, na jakie słowa kluczowe wyświetla się Twoja konkurencja. W ten sposób uzyskasz również cenne informacje dotyczące tego, na jakie frazy możesz pozycjonować swój sklep. Masz do wyboru tutaj mnóstwo pomocnych narzędzi – do tych najchętniej wybieranych, płatnych programów zaliczamy Ahrefs, Senuto, SEMSTORM, a także SurferSEO. Gdy natomiast nie chcesz płacić za analizę, zainteresuj się Google Trends lub Answer the Public. Rzecz jasna na rynku znajdziesz znacznie więcej narzędzi do analizy słów kluczowych. 

O dobór odpowiednich słów kluczowych zdecydowanie warto zadbać – w końcu są one czynnikiem rankingowym. To dzięki nim użytkownicy mogą odnaleźć Twoją ofertę. Aby więc pojawić się w wynikach wyszukiwania, zacznij od wspomnianej analizy, a następnie przejdź do doboru fraz kluczowych. Jednak pamiętaj, aby nie kopiować konkurencji. W tej analizie chodzi jedynie o wysnucie wniosków i stworzenie najlepszej strategii SEO, co umożliwi wyróżnienie małego e-commerce.

Warto także znaleźć niszę, w której specjalizuje się mały biznes i w taki sposób znaleźć najlepsze, mniej konkurencyjne frazy. Dodajmy tutaj, że pozycjonowanie strony na najpopularniejsze, najczęściej wyszukiwane frazy może nie być dobrym rozwiązaniem na start dla małych firm. 

Niektórzy przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy są zdania, że wystarczy odpowiednio poupychać popularne słowa kluczowe w treści, aby odnieść sukces. Oczywiście nie jest to prawdą. Obecnie algorytmy są naprawdę nowoczesne i szybko wykrywają takie zagrania, a następnie po prostu pomijają daną witrynę w rankingu SERP. Co zatem zrobić z małym e-commerce, aby ten był widoczny? Rozważ strategię słów kluczowych long tail. Są one znacznie łatwiejsze do pozycjonowania i wyróżniają się mniejszą konkurencyjnością. 

Przykład: gdy wpiszesz w wyszukiwarkę Google frazę „zabawki”, dowiesz się, że są ponad 42 miliony wyników związanych z tym słowem. Z kolei fraza „zabawki muzyczne dla dzieci” ma tylko lekko ponad 8 milionów wyników wyszukiwania. Zrozumiałe jest więc, że osoba, która wybierze pozycjonowanie strony na frazę z długim ogonem, będzie miała znacznie mniejszą konkurencję.

Popularność frazy „zabawki”.

Popularność frazy „zabawki muzyczne dla dzieci”

Koniecznie zadbaj o optymalizację techniczną strony 

SEO dla małego e-commerce obejmuje również optymalizację techniczną strony. Co to oznacza? Konieczne jest doprowadzenie do uporządkowania architektury informacji. Na stronie nie może być błędów technicznych i powinna ładować się bardzo szybko. W czasach gdy wielu użytkowników składa zamówienia online z telefonu, konieczne jest także dostosowanie strony pod urządzenia mobilne. Należy zadbać również o spójne linkowanie wewnętrzne i właściwe przekierowania. 

Samodzielne pozycjonowanie małego, czy dużego e-commerce nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli jesteś zdecydowany na SEO, najlepszą opcją będzie nawiązanie współpracy z profesjonalną agencją, która sprawi, że sklep online pojawi się wyżej w wynikach wyszukiwania, a zyski będą coraz większe. 

Dla małego e-sklepu ważna jest unikatowa warstwa contentowa

Kolejną ważną kwestią, jeśli chodzi o SEO dla małego e-commerce, jest stworzenie odpowiedniego contentu. Dowiedziałeś się już, że najlepszym wyborem są mało popularne, frazy kluczowe long tail. To właśnie dzięki nim możesz szybko zwiększyć widoczność swojej witryny w wynikach wyszukiwania. Jednak nie tylko to jest istotne.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt


Koniecznie zadbaj o to, aby teksty dostępne na stronie małego biznesu były poprawne pod względem językowym, naturalnie brzmiące, unikatowe, dobrze sformatowane i ciekawe. Pamiętaj, że treści przygotowujesz dla potencjalnych klientów. Należy je także co jakiś czas aktualizować i dodawać nowy content. 

Wielu przedsiębiorców prowadzących mały e-commerce decyduje się na prowadzenie bloga firmowego. Jest to jak najbardziej świetna opcja, aby zbudować autorytet i zgarnąć ruch organiczny np. z zapytań poradnikowych. Wpływa to znakomicie na wiele aspektów – nie tylko pozycjonowanie sklepu online, ale także umożliwia m.in. edukację klientów. Pozwala również na utrzymywanie relacji z klientami czy rozwój branży.

Na blogu firmowym możesz publikować różnego rodzaju treści – mogą to być poradniki, newsy, case studies, wpisy eksperckie, testy produktów i wiele innych. W poszukiwaniu pomysłów na artykuły warto też wykorzystać wspomniane narzędzia takie jak np. Answer the Public. 

Wyniki wyszukiwania dla frazy „zabawki dla dzieci” – Keyword Tool [przyp.1].

Wyniki wyszukiwania dla frazy „zabawki dla dzieci” – Answer the Public [przyp.2]

Jak widzisz, korzystając z dostępnych narzędzi w Internecie, możesz znaleźć mnóstwo pomysłów na treści na bloga. Sposobem na wyszukanie dobrych tematów jest także zapoznanie się z treściami publikowanymi przez konkurencję. Pamiętaj jednak, że kopiowanie ich jest zabronione!

Mały e-commerce musi mieć wizytówkę Google

Niezbędnym elementem małego sklepu internetowego jest także wizytówka Google. Może być ogromnym wsparciem działalności, zwłaszcza tych lokalnych. Jednak nie wystarczy jej jedynie stworzyć – należy ją także odpowiednio uzupełnić. Dodaj wysokiej jakości zdjęcia przedstawiające wnętrze firmy, pracowników czy asortyment, a także informację o godzinach pracy.

Gdy uda Ci się już skonfigurować wizytówkę, poinformuj o niej swoich odbiorców, zachęcając przy okazji do pozostawienia opinii (jeśli korzystali już z Twojej oferty). Możesz np. wysłać im e-maila z prośbą o pozostawienie recenzji na Profilu Firmy w Google bądź poprosić o to w mediach społecznościowych. Opinie mają bardzo duże znaczenie i pozwalają uzyskać większą widoczność w wyszukiwarce Google.

Pokaż swój mały biznes w social mediach 

Twojej firmy wciąż nie ma na Facebooku, Instagramie, TikToku czy Twitterze? Musisz to zmienić. Jej obecność w social mediach może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim jest to sposób na zbudowanie bliskich i trwałych relacji z klientami. Rzecz jasna nie wszystko da się zrobić od razu!  Wszystko na spokojnie – załóż najpierw konto i zastanów się, jakie treści mogą zainteresować użytkowników. Jednostronna komunikacja w mediach społecznościowych nie ma większego sensu. Profile w social mediach możesz wykorzystać również do prowadzenia działań promocyjnych.

Pamiętaj jednak …

że powinny na nich przeważać atrakcyjne, wartościowe treści. Jednak, aby social media faktycznie były przydatne, podobnie jak w przypadku wizytówki Google, musisz je odpowiednio uzupełnić, czyli dodać opis firmy i usługi. Zastosuj także odpowiednie słowa kluczowe, dzięki którym odnalezienie Twojej firmy będzie łatwiejsze. Nie może także zabraknąć aktualnych danych kontaktowych takich jak adres, telefon i e-mail, aby zainteresowane osoby mogły się z Tobą skontaktować. 

Mały e-commerce – może dobrym rozwiązaniem będzie pozycjonowanie lokalne?

W przypadku małych e-commerce może sprawdzić się pozycjonowanie lokalne. Jeśli jesteś np. właścicielem niewielkiego sklepu stacjonarnego, niedawno wprowadziłeś także sprzedaż online i nie potrzebujesz zasięgu ogólnopolskiego/międzynarodowego, rozważ tę opcję. Wówczas Twoja strona będzie się wyświetlała na hasła z miejscowością w nazwie. Przykłady: restauracja tajska Toruń, sklep sportowy Poznań, salon fryzjerski Warszawa.

Dzięki pozycjonowaniu lokalnemu Twoja firma będzie lepiej widoczna w Google, zwiększy się na niej ruch, a także pojawi się więcej zapytań ofertowych, telefonów czy wizyt. Nawet 46% wyszukiwań z całej sieci dotyczy lokalnych firm i sklepów.

Brzmi dobrze? Pozycjonowanie lokalne jest szczególnie polecane, jeśli Twój mały biznes obejmuje usługi gastronomiczne, rozrywkowe czy kulturalne. Chętnie zwiększymy widoczność Twojej witryny na frazy lokalne. Po więcej szczegółów zapraszamy do zakładki: Pozycjonowanie lokalne

Komu powierzyć SEO dla małego e-commerce – agencji czy freelancerowi?

Już wiesz, że chcesz zainwestować w SEO dla małego e-commerce? W takim razie teraz zapewne zastanawiasz się, komu powierzyć to zadanie. Wybór agencji czy freelancera nie jest prosty, ponieważ oba rozwiązania mają pewne zalety i wady. Przede wszystkim współpracując z agencją, masz pewność, że nad Twoim projektem będzie czuwało przynajmniej kilka osób, co zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów do minimum. Pracownicy agencji to także profesjonaliści – uwierz, nie tak łatwo dostać pracę w takim miejscu. Pracownicy zwykle muszą przejść kilkuetapową rekrutację. 

W agencjach wykorzystuje się również narzędzia, często płatne, które są ogromną pomocą przy analizie konkurencji, analizie technicznej strony czy keyword researchu. Zatrudnieni specjaliści regularnie odbywają także kursy, co przekłada się na ich nieustanny rozwój. Wiele agencji może pochwalić się również własnym zapleczem technicznym, z którego pozyskuje wartościowe odnośniki dla klientów. Są też jednak pewne wady – trudno znaleźć dobrą agencję, taką, która podchodzi nieszablonowo do każdego projektu. Nierzadko pojawiają się także problemy z nawiązaniem kontaktu ze specjalistą (klienci zwykle mogą skontaktować się tylko z obsługą klienta).

Co natomiast z tymi freelancerami? To przede wszystkim tańsza opcja – freelancerzy mają zwykle atrakcyjne cenniki, które wynikają z tego, że nie muszą oni ponosić takich opłat jak agencja, czyli np. wynajem biura. Decydując się na tę opcję, to Ty decydujesz, kto zajmie się Twoim projektem. Plusem na pewno jest także kwestia nawiązywania kontaktu – freelancerzy zwykle są zawsze pod telefonem. Jednak na tym zalety się kończą. Znacznie więcej jest wad – przede wszystkim nie mają oni własnego zaplecza technicznego, nad wszystkim czuwa tylko jedna osoba (więc ryzyko błędów wzrasta) i nie korzystają z tylu narzędzi co agencja.

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Jeśli zależy Ci na zadowalających, stosunkowo szybkich efektach, to polecamy skontaktować się z agencją marketingową. Tego typu firmy mają zwykle wieloletnie doświadczenie. Zanim jednak dokonasz wyboru agencji, zrób dokładny research, aby mieć pewność, że powierzysz swój mały e-commerce profesjonalistom. 

Pozycjonowanie małego e-commerce – ile kosztuje?

Często można usłyszeć, że pozycjonowanie to usługa przeznaczona jedynie dla dużych e-commerce, które po prostu stać na takie działania. Nie jest to oczywiście prawda, chociaż trzeba przyznać, że pozycjonowanie do najtańszych nie należy. Zapewnia jednak długotrwałe i satysfakcjonujące efekty. Natomiast to, ile zapłacisz za pozycjonowanie małego e-commerce, zależy od takich kwestii jak m.in. poziom konkurencji, zakres kampanii, stan e-sklepu czy historia strony. Nie da się zatem jednoznacznie powiedzieć, jaki to będzie koszt. Jeśli chciałbyś uzyskać wycenę, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

🚀 SEO dla małego e-commerce, czyli jak wypozycjonować mały biznes – podsumowanie

Podsumowując, niezależnie od tego, na jaką skalę działasz, SEO powinno być dla Ciebie ważne. Gdy nie będzie Cię w wyszukiwarce, klienci nie będą mogli Cię znaleźć, dokonać zakupów i tym samym zwiększyć Twoich zysków. SEO dla małego e-commerce pozwoli Ci być lepszym od konkurencji. Pamiętaj o najważniejszych kwestiach takich jak m.in. dobór słów kluczowych, optymalizacja techniczna strony czy reklama firmy w social mediach i monitoruj wszelkie działania SEO, a na pewno uda Ci się osiągnąć zadowalające wyniki. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Źródła: 

https://keywordtool.io/search/keywords/google/result/13836760?category=web&country=PL&country_language=pl&country_location=2616&keyword=zabawki%20dla%20dzieci&language=pl&metrics_country=PL&metrics_currency=USD&metrics_is_default_location=0&metrics_is_estimated=0&metrics_language=1030&metrics_location=2616&metrics_network=2&search_type=1&time=1694070589&signature=66657679bcd46b168f34751ddaa61a78e27007750df7610846c63800a5e843a7 [1]

https://answerthepublic.com/ttgdfw/reports/c5de487f-eed8-4809-a5db-7f8ddcbd30a2/edit?recently_searched=true [2]

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *