Na badanie konkurencji trzeba i warto się zdecydować w wielu sytuacjach. Przedsiębiorcy zwykle inwestują w nie, gdy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o swojej konkurencji. Jest ono przydatne, szczególnie gdy planujesz dopiero wejść na rynek, rozpoczynasz nowy projekt lub sytuacja Twojej firmy w Internecie nie jest zbyt dobra. Jak przeprowadzić analizę konkurencji? Podpowiadamy!
Czym jest analiza konkurencji?
Badanie/analiza konkurencji (ang.competitor analysis) to szereg działań, które polegają na zbieraniu i analizie informacji dotyczących firm działających na tym samym rynku, mających w ofercie podobne lub nawet te same produkty/usługi. W badaniu konkurencji można poddać analizie naprawdę mnóstwo elementów takich jak np. model biznesowy, grupa docelowa czy działania marketingowe.
Kto powinien przeprowadzić badanie konkurencji?
Badanie konkurencji kojarzy się przede wszystkim z firmami, które dopiero wchodzą na rynek czy chcą wprowadzić nowy produkt. Jest to oczywiście jak najbardziej odpowiedni moment na przeprowadzenie takiej analizy, ale warto podkreślić, że muszą o niej pamiętać wszyscy przedsiębiorcy. Zatem nawet jeśli Twoja firma działa na rynku już kilkanaście lat, także powinieneś przeprowadzać co jakiś czas badanie konkurencji. W końcu musisz wiedzieć, jakie plany mają Twoi rywale, na jakie słowa kluczowe się pozycjonują czy w jakie działania reklamowe inwestują. Jeśli nie zadbasz o to, Twoja firma prędzej czy później może znaleźć się w kiepskiej sytuacji, a konkurencja może zgarnąć Twoich klientów. Natomiast przeprowadzając badanie konkurencji cyklicznie, uda Ci się odpowiednio zareagować na czas.
Dlaczego warto zdecydować się na analizę konkurencji?
Niektórzy przedsiębiorcy wahają się, czy faktycznie potrzebna jest im analiza konkurencji. Zapewniamy więc, że jest ona niezbędna, niezależnie od wielkości Twojej firmy. Bez niej trudniej będzie Ci prowadzić biznes w efektywny sposób. Przede wszystkim pamiętaj, że badanie konkurencji jest w pełni legalną praktyką, więc nie musisz się niczego obawiać.
Staniesz się liderem w branży, jeśli będziesz o krok dalej niż Twoi rywale, a w tym pomocne może być badanie konkurencji. Przeprowadź zatem rzetelny research, dzięki któremu zdobędziesz cenne informacje, umożliwiające m.in. poznanie mocnych i słabych stron konkurencji czy cele strategiczne rywali. Porównując swoje działania z konkurencją, możesz także określić zalety i wady swojego biznesu.
Jest to również sposób na znalezienie niszy na rynku. Dowiedz się, jakie potrzeby nie są zaspokajane przez działające na rynku firmy i zapełnij tę niszę, jednocześnie zdobywając przewagę konkurencyjną. Dzięki analizie konkurencji możesz także uczyć się na cudzych błędach. Po sprawdzeniu konkurencji będziesz wiedział, jakie rozwiązania się nie przyjęły i w jakie nie warto inwestować. To wartościowe informacje, szczególnie gdy jesteś początkującym przedsiębiorcą.
Analiza konkurencji może przynieść ogromne korzyści wszystkim firmom. Należy też wspomnieć o tym, że może być źródłem inspiracji. Często po wielu latach działania w jednej branży, traci się zdolność do patrzenia na swoje przedsięwzięcia świeżym okiem. Natomiast patrząc na wdrażane projekty przez konkurencję, możesz zyskać wiele świetnych pomysłów dla swojego biznesu.
Jakie są metody analizy konkurencji?
Przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych metod badań konkurencji. Różnią się one od siebie m.in. skutecznością, lecz co istotne – ważne są wyniki wszystkich działań i ich zsumowanie. Tylko w ten sposób uzyskasz pełny obraz sytuacji. Nie powinieneś decydować się tylko na jedną metodę, ponieważ w ten sposób możesz otrzymać nieprawdziwe informacje, a ich skutkiem mogą być niemałe straty finansowe. Poznaj sposoby badania konkurencji.
Jedną z najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych metod analizy konkurencji jest desk research, czyli analiza danych zastanych. O co chodzi w tej metodzie? W tej uniwersalnej technice analizuje się m.in. analizy rynkowe, materiały prasowe, portale i strony internetowe konkurentów czy nagrania z eventów branżowych. Analiza danych zastanych umożliwia uzyskanie odpowiedzi na mnóstwo pytań. Dzięki niej dowiesz się, m.in. czy to, co planujesz, nie zostało już zrobione przez rywali, czy jaki jest poziom wiedzy na dany temat.
Kolejnym niezbędnym elementem analizy konkurencji są badania marketingowe, w których chodzi o pozyskanie informacji bezpośrednio od uczestników rynku, czyli mamy tutaj na myśli m.in. klientów czy producentów. Możliwości ich gromadzenia jest całkiem sporo, choć ostatnimi czasy najczęściej wykorzystuje się do tego internetowe badania opinii, a nieco rzadziej – wywiady telefoniczne.
Trzecim i jednocześnie ostatnim etapem jest mystery shopping. Przeprowadzanie badań z zaangażowaniem tajemniczych klientów jest świetnym sposobem na to, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat standardów obsługi klienta, metod funkcjonowania firmy czy oferowanych produktów. Oprócz tego, jeśli chcesz przeprowadzić dogłębną analizę konkurencji, rozważ wykonanie wywiadu gospodarczego.
5 etapów badania konkurencji
Etap 1: Poznaj swoją konkurencję
Badanie konkurencji powinieneś zacząć od określenia, kto jest Twoim rywalem. Na liście powinno znaleźć się około 5–10 firm konkurencyjnych, oferujących podobne lub takie same produkty/usługi co Ty. Gdy natomiast masz większe możliwości i fundusze, zdecyduj się na umieszczenie na tej liście większej liczby konkurentów – wśród nich powinny być zarówno marki działające już wiele lat na rynku, jak i te dopiero raczkujące. Nie wiesz, jak je znaleźć? Skorzystaj z pomocy wyszukiwarki Google – wystarczy, że wpiszesz słowa kluczowe związane ze swoją branżą, a wyświetli Ci się wiele firm, które powinieneś lepiej poznać.
Etap 2: Zrób badanie rynku
Po określeniu konkurentów czas na przeprowadzenie badania rynku. Tutaj możesz skorzystać z wielu sposobów, jednak wiedz, że etap ten jest niezwykle czasochłonny. W tej fazie działań musisz m.in. zainteresować się obecnymi trendami branżowymi i dokonać analizy stron internetowych konkurencji. Często na tym etapie przeprowadza się również wywiady z użytkownikami czy ankiety online wśród klientów.
Etap 3: Porównaj produkty/usługi
Najwygodniej będzie jeśli wykorzystasz do tego tabelę w Excelu, w której będziesz mógł gromadzić najważniejsze informacje na temat sprzedawanych produktów/usług przez konkurencję. Pod jakim kątem należy oceniać ofertę? Do najważniejszych kryteriów zaliczamy:
- cenę,
- wygląd,
- jakość wykonania,
- wiek grupy docelowej,
- liczbę funkcji,
- sposób użycia,
- wsparcie po zakupie.
Rzecz jasna wszystkie te kryteria mogą bardzo szybko się zmieniać, więc konieczne jest aktualizowanie takiego dokumentu, najlepiej raz na kwartał.
Etap 4: Zwróć uwagę na sposoby komunikacji
Sporo już wiesz o swojej konkurencji, teraz czas na to, abyś dowiedział się, jak się komunikuje. To również dość złożony proces. Na co musisz zwrócić uwagę? Jakie obszary są najważniejsze przy analizie konkurencji?
- Poznaj media społecznościowe. Sprawdź, czy konkurencja w ogóle prowadzi tam profile, a jeśli tak, w jaki sposób.
- Zweryfikuj, czy współpracuje z influencerami.
- Sprawdź, w jaki sposób prowadzi strony internetowe, a także jak informuje o promocjach czy akcjach specjalnych.
- Spójrz, jak wyglądają jej reklamy płatne.
- Zobacz, czy prowadzi bloga, a jeśli tak, jakie treści tam publikuje.
- Dowiedz się, jakiego używa języka, by dotrzeć do odbiorców.
Etap 5: Analiza SWOT
Badanie konkurencji to głównie zbieranie danych na temat rywali. Gdy uda Ci się już je zebrać, czas przyjrzeć się nieco bliżej swoim działaniom. Musisz wiedzieć m.in.:
- Jakie są zalety i wady Twojej firmy?
- Jak wypadasz na tle konkurencji?
- Co wymaga poprawy?
- Czy Twoja oferta może wypełnić luki rynkowe?
- Co jest największym zagrożeniem dla Twojego biznesu?
Jakie narzędzia są polecane do badania konkurencji?
Nieważne, czy chcesz wykonać analizę konkurencji sklepu online, czy lokalnej piekarni, warto, abyś wykorzystał do tego pomocne narzędzia. Na Twoją uwagę zasługuje m.in. Senuto – polskie narzędzie bardzo często wykorzystywane w branży SEO. Oferuje mnóstwo funkcjonalności, wśród których znajdziesz analizę konkurencji na podstawie wykorzystywanych słów kluczowych. Senuto umożliwia m.in. porównanie wyników swoich działań SEO do konkurentów.
Należy zwrócić uwagę także na Brand24. To aplikacja, która pokaże Ci, jak jest widoczna Twoja konkurencja w wynikach organicznych i nie tylko. Dowiesz się, jak prezentuje się jej reputacja w sieci czy zasięg. Oprócz tego zdobędziesz informacje o mocnych stronach rywali i dowiesz się, jakie mają braki lub niesprawności.
Odpowiednim narzędziem do identyfikacji konkurencji może być również Ahrefs. Popularny jest także SEMRUSH, czyli narzędzie pozwalające na analizę ruchu, widoczności, treści i fraz kluczowych. Jest ono polecane szczególnie dla firm, które działają na konkurencyjnym rynku. W przypadku lokalnych biznesów narzędzie to może okazać się nieopłacalne.
Czy wiesz, że do badania konkurencji możesz wykorzystać nawet Google? Jak skorzystać z wyszukiwarki? To proste: zacznij wpisywać frazę, a pojawi się lista propozycji. Zobacz:
Najczęstsze błędy w analizie konkurencji – uważaj na nie
Jesteś zdecydowany na analizę konkurencji? Musisz zatem wiedzieć, że proces ten nie należy do najłatwiejszych. Wymaga regularności, pewnych umiejętności i uwagi. Jeśli wykonasz go „byle jak”, to niestety wyniki mogą być fałszywe, co za tym idzie: wyciągniesz nieodpowiednie wnioski, a to niekorzystnie wpłynie na Twoją firmę.
Jakie są najczęściej popełniane błędy w badaniu konkurencji?
- Wykorzystanie tylko jednej metody badawczej – konieczne jest zastosowanie różnych metod i narzędzi, jeśli chcesz uzyskać pełny obraz konkurencji.
- Kopiowanie działań firm konkurencyjnych – nie na tym polega analiza konkurencji. Zamiast kopiować rozwiązania, spróbuj stworzyć lepsze i skuteczniejsze. Zbieraj pomysły, inspiruj się i stwórz coś, co będzie wyjątkowe i oryginalne.
- Skupianie się wyłącznie na największych konkurentach – przedsiębiorcy uznają ich za największe zagrożenie, jednak złym pomysłem jest pomijanie innych, mniejszych graczy na rynku. Weź pod uwagę także konkurentów, których obszar działania pokrywa się jedynie częściowo z Twoim.
- Nieuwzględnianie opinii klientów – musisz wiedzieć, jak użytkownicy odbierają konkretne firmy/produkty/marki.
- Wąski zakres analizy – podczas analizy konkurencji należy wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze obszary działalności rywali.
🚀 Jak badać konkurencję – podsumowanie
Podsumowując, zawsze trzeba znać swoich rywali, dlatego analiza konkurencji jest niezbędna, niezależnie od wielkości Twojego biznesu. Pozwala ona m.in. na poznanie mocnych i słabych stron konkurentów, to natomiast ułatwi optymalizację strategii marketingowej i szybciej uda Ci się dotrzeć do grupy docelowej. Pamiętaj jednak, że w badaniu konkurencji nie chodzi o kopiowanie cudzych pomysłów i rozwiązań.