blog marketing SEO

16 najczęstszych błędów pozycjonowania

Najczęstsze błędy pozycjonowania - grafika główna

Celem wszystkich działań marketingowych jest finalne zwiększenie sprzedaży. Dotyczy to również pozycjonowania. Jest to jednak dość skomplikowane zagadnienie, a podczas jego przeprowadzania można natknąć się na wiele przeszkód. Jakie są najczęstsze błędy pozycjonowania? Jak można sobie z nimi poradzić? Sprawdź to w naszym artykule już teraz!

Z czego wynikają błędy w pozycjonowaniu?

Błędy w pozycjonowaniu mogą mieć różne przyczyny, aczkolwiek bardzo często biorą się one z braku doświadczenia osoby pozycjonującej. Nie da się skutecznie podnieść pozycji strony w wynikach wyszukiwania bez umiejętności i kwalifikacji w tym zakresie. Zatem powierzanie tego zadania osobom niedoświadczonym nie jest dobrym pomysłem. Najlepszym rozwiązaniem jest zaufanie w tej kwestii działającej wiele lat na rynku agencji marketingowej, zatrudniającej specjalistów z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Podkreślamy jednak, że możliwe są także inne przyczyny błędów w pozycjonowaniu. W końcu żaden specjalista nie jest nieomylny. Nieustannie dochodzi do zmian w algorytmie, natomiast zasady jego działania nie są jasne. Oprócz tego w Internecie można znaleźć sporo nieprawdziwych źródeł dotyczących pozycjonowania. Nowe osoby w branży mogą na nich polegać i tym samym popełniać błędy SEO. 

Jakie są skutki błędów pozycjonowania?

Przedsiębiorcy decydują się na inwestowanie w pozycjonowanie stron WWW m.in. po to, aby poprawić ich pozycję w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google. Niestety jednak to wcale nie jest takie proste – łatwo bowiem o błędy w pozycjonowaniu. Te z kolei uniemożliwiają osiągnięcie oczekiwanych efektów. Za tym idzie szereg skutków takich jak niezadowalająca konwersja czy brak możliwości pozyskiwania nowych klientów. Przy tym wszystkim cierpią finanse właściciela firmy. Błędy w pozycjonowaniu Twojego serwisu może wykorzystać konkurencja. Na szczęście wiele z nich możesz szybko usunąć i cieszyć się wspaniałymi efektami pozycjonowania. Przekonaj się, jakie problemy występują najczęściej!

16 najczęstszych błędów SEO 

Jesteś ciekaw, jakie błędy pozycjonowania zdarzają się najczęściej? Sprawdź to!

1. Niestosowanie się do wytycznych Google

Za błędy pozycjonowania czasami odpowiada… brak znajomości wytycznych Google. Nikt nie mówi, że należy uczyć się ich na pamięć, jednak bez zorientowania się, co znajduje się w wytycznych, nie da się zrobić dobrego SEO. Jak wszyscy wiemy, nieznajomość prawa szkodzi i nie chodzi tutaj jedynie o kodeks karny czy cywilny, ale także wytyczne Google. Jeśli nie będziesz się do nich stosował, narażasz się na karę – np. w postaci filtra, a nawet bana.

Zazwyczaj dochodzi do popełniania takich błędów jak np. tworzenie niskiej jakości, niedopasowanego do użytkowników contentu, duplicate content czy nadmierna liczba słów kluczowych w treściach. Jak możesz uniknąć tego błędu? To dość proste – zapoznaj się z wytycznymi Google, które znajdziesz na stronie https://developers.google.com/search/docs/essentials?hl=pl#general.

2. Wybór nieodpowiednich słów kluczowych

W dobrych jakościowo tekstach pisanych na potrzeby pozycjonowania nie może zabraknąć słów kluczowych. Są one właściwie podstawą, ale istotne jest to, aby były odpowiednio dopasowane. To ważny element układanki, a jeśli frazy zostaną wybrane byle jak, to efekty tych wszystkich działań na pewno nie będą zadowalające. Jeśli chodzi o słowa kluczowe i pozycjonowanie, to tutaj występuje kilka błędów. Jednym z najczęstszych jest upychanie fraz na siłę.

Może wydawać się, że takie działanie będzie miało korzystny wpływ i strona pojawi się wysoko, jednak istotniejsze jest to, że na pewno zniechęci to użytkownika do takiego stopnia, że może pójść nawet do konkurencji. Na stronach można się spotkać również z brakiem odmian fraz. Niektórzy wciąż się ich obawiają zupełnie bez powodu. Aktualnie bowiem wręcz trzeba odmieniać wyrazy, a nawet stosować synonimy wyszukiwanych fraz. Problemem bywa również brak dogłębnej analizy słów kluczowych.

3. Brak prawidłowych tagów tytułowych – title

Problemem w pozycjonowaniu stron bywa również ignorowanie meta tagów, a szczególnie tagów tytułowych (title). Jest to fragment kodu HTML, który wskazuje tytuł strony WWW i dostarcza Google informacji, o czym jest dana witryna. Optymalizacja meta tagów nie jest trudnym zadaniem, a może znacząco poprawić pozycję strony w rankingu Google.

Podczas pozycjonowania koniecznie trzeba się upewnić, czy wszystkie ważne strony w serwisie mają tagi tytułowe, czy nie zostały zduplikowane oraz, czy mają odpowiednią długość. Kieruj się tym, że nie mogą być zbyt długie (powyżej 60 zzs), ani zbyt krótkie (poniżej 30 zzs). Błędem może być również brak optymalizacji tagów tytułowych pod kątem docelowych słów kluczowych. Poprawność swoich meta tagów możesz sprawdzić, korzystając z wielu darmowych narzędzi takich jak np. https://www.sempire.pl/podglad-tytulu-i-opisu-strony-w-google.html

źródło: https://www.sempire.pl/podglad-tytulu-i-opisu-strony-w-google.html

4. Niedostosowanie witryny do urządzeń mobilnych

Na liście najczęściej popełnianych błędów w pozycjonowaniu znajduje się oczywiście niedostosowanie witryny do urządzeń mobilnych. W dzisiejszych czasach konieczne jest, aby strony były responsywne, a prościej mówiąc: dopasowane do małych ekranów tabletów i telefonów. Nie możesz odłożyć tej kwestii „na kiedyś”, chociażby ze względu na Mobile-First Index, czyli algorytm Google, który przy ustalaniu rankingu strony bierze pod uwagę jej mobilną wersję.

Gdy zaniedbasz to lub będą występowały poważne błędy (np. zbyt mała czcionka lub treść szersza niż ekran), to niestety, ale szanse na to, że strona znajdzie się wysoko w wyszukiwarce, są niewielkie. Dodatkowo weź pod uwagę, że coraz więcej użytkowników do przeglądania Internetu używa smartfona. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jaki jest stan responsywności Twojego serwisu, odwiedź stronę: https://search.google.com/test/mobile-friendly.

5. Brak analizy efektów podejmowanych działań

Każda, ale to każda pozycjonowana strona internetowa wymaga regularnych analiz efektów dotychczasowych działań. Jak masz się dowiedzieć, czy działania z zakresu pozycjonowania działają, nie przeprowadzając analiz? No właśnie. Uznaj to za taki drogowskaz, który wskazuje, co dalej trzeba robić, aby było jeszcze lepiej. Analiza dostarczy Ci informacji, co jest dobre i skuteczne, co nie przynosi żadnych efektów, a także, jakie występują błędy pozycjonowania. Na spokojnie – masz do dyspozycji wiele specjalistycznych narzędzi, które pomagają w analizie stron WWW.

6. Słaba optymalizacja menu głównego

Menu główne na stronie WWW jest istotnym źródłem nawigacji i często jest słabo zoptymalizowane. Ten element jest szczególnie ważny dla użytkowników, bowiem umożliwia prostsze poruszanie się po stronie. Nie bez znaczenia jest również dla indeksowania przez roboty wyszukiwarek. 

7. Zła architektura treści

Wciąż często spotykanym błędem jest niewłaściwa architektura treści. Chodzi o to, że na każdej witrynie internetowej powinny być wyróżnione strony, które mogą dostarczyć największą wartość użytkownikom. Niestety na wielu tego brakuje. Właściciele sklepów online powinni zadbać również o to, aby były określone typy treści. Przykładowo, prowadząc sklep z elektroniką, niezbędne jest posiadanie strony, na której znajdą się wszystkie produkty danego producenta.

W treściach niezbędne jest też formatowanie, które pomaga użytkownikom i robotom skupić się na najistotniejszych kwestiach, co jest szczególnie ważne w przypadku długich treści. Nie przesadzaj jednak z pogrubianiem – nie może być tak, że 50% artykułu będzie pogrubione. Warto także prowadzić firmowego bloga i stać się ekspertem w branży w oczach użytkowników. 

8. Thin content

To, czy strona odniesie sukces w wynikach wyszukiwania, jest zależne od licznych czynników, do których zaliczamy m.in. jakość contentu. Jeśli będzie znajdował się na niej niskiej jakości content, to niestety, ale nie uda Ci się być lepszym od konkurencji. Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z określeniem „content is king”. Jest ono jak najbardziej prawdziwe. Google uwielbia jakościowe, wartościowe i dobrze sformatowane treści.

Zależy mu bowiem na tym, aby użytkownicy bez problemu docierali do poszukiwanych informacji. By nie musieli przedzierać się przez dziesiątki stron, na których nie znajdują odpowiedzi na swoje pytania. Mimo wszystko wciąż wielu właścicieli firm nie dba o dobre artykuły czy opisy. Jeśli zaliczasz się do tego grona, czym prędzej dodaj na swoją stronę WWW treści odpowiednio zoptymalizowane pod SEO, ale przede wszystkim ciekawe, pomocne i merytoryczne. Przydatnym elementem w tym wszystkim będzie prowadzenie profili w social mediach. 

9. Pozycjonowanie dla ruchu/wykresów w Senuto

Innym błędem jest to, że podczas pozycjonowania skupia się jedynie na ruchu i wykresach w Senuto, a chyba nie do końca to jest najważniejsze. Działania SEO wykonuje się głównie dla zwiększenia sprzedaży/leadów. 

10. Brak określenia budżetu na działania marketingowe

Decydując się na działania SEO, trzeba liczyć się z tym, że będzie to kosztowało. Ile? Trudno to jednoznacznie stwierdzić, bo wiele zależy od tego, w jakiej działasz branży i jaki jest poziom konkurencyjności. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na pozycjonowanie. Wbrew pozorom jest to istotna kwestia i należy ją omówić z wybraną agencją SEO już na początku współpracy. Może bowiem się okazać, że budżet, jakim dysponujesz, jest za mały na realizację danych celów. 

11. Duplikacja treści – zewnętrzna i wewnętrzna

Walka o wysoką pozycję na liście wyników wyszukiwania może być trudna również wtedy, gdy na stronie WWW dochodzi do duplikacji treści. Tej należy unikać, jak tylko się da. Wszystkie materiały muszą być unikalne. Należy mieć na uwadze również to, że może mieć miejsce duplikacja zewnętrzna lub wewnętrzna. W przypadku tej pierwszej chodzi o kopiowanie treści z innych serwisów internetowych. Takie działanie jest zdecydowanie odradzane, chociażby ze względu na to, że niekorzystnie wpływa na pozycjonowanie, ale oprócz tego narażasz się na konsekwencje prawne.

Z kolei drugi rodzaj, czyli duplikacja wewnętrzna występuje w obrębie jednej witryny i często jej przyczyną jest kopiowanie tej samej treści na różne podstrony. Na szczęście jest wiele sposobów na radzenie sobie z duplikacją treści. Możesz np. sięgnąć po narzędzia do badania duplikacji. Czasem konieczne jest też stosowanie właściwych przekierowań 301. Jeśli zaś prowadzisz sklep online, zadbaj o to, aby opisy podobnych produktów nie były takie same, a zamiast tego – zbliżone. 

12. Niezwracanie uwagi na czas ładowania strony

Internauci nie lubią marnować swojego czasu, dlatego właśnie tak ważne jest to, abyś zadbał o odpowiedni czas ładowania się Twojej strony WWW. Jeśli będzie trwało to zbyt długo, to irytacja użytkowników jest gwarantowana. Część z nich na pewno zrezygnuje z przeglądania i skieruje się do konkurencji. Dodatkowo musisz wiedzieć, że ten czynnik jest istotny również dla algorytmów wyszukiwarki. Co możesz zrobić, aby strona ładowała się szybciej? Spróbuj kilku sposobów, m.in. zmniejsz rozmiar grafik na stronie, korzystaj z pamięci podręcznej przeglądarki, pozbądź się nieużywanych wtyczek (jeśli masz domenę w oparciu o system CMS) i zmniejsz liczbę przekierowań. 

13. Niska jakość linków przychodzących

Najczęstsze błędy pozycjonowania obejmują również niską jakość linków przychodzących. Często nazywa się je backlinkami. Są niezwykle istotne w pozycjonowaniu. Jakościowe linki przychodzące są takim znakiem dla wyszukiwarek, że strona WWW jest wartościowa i można jej zaufać. W związku z tym wielu właścicielom stron wydaje się, że musi być dużo linków przychodzących, nieważne jakiej jakości. Oczywiście to nieprawda – jeśli będą one niskiej jakości, to mogą nawet zaszkodzić witrynie.

Niestety wciąż można się spotkać z pozyskiwaniem linków z niskiej jakości, nieautorytatywnych stron czy nadmierną optymalizacją. Problemem bywa także stosowanie linków z niepowiązanych tematycznie stron czy skupianie się na jak największej liczbie linków, a nie na jakości. Uwierz, że jeden link z dobrego, tematycznego źródła jest dużo lepszy niż kilka odnośników słabej jakości. 

14. Niepoprawne linkowanie wewnętrzne

Często spotykany błąd pozycjonowania to także niepoprawne linkowanie wewnętrzne. Musi się ono znaleźć na stronie, ale należy mieć też na uwadze, aby nie było zbyt wielu hiperłączy na jednej podstronie, ponieważ Google może uznać to za spam. Staraj się również nie przekierowywać użytkowników w obszary strony, które nie mają żadnego powiązania tematycznego. 

15. Zbyt intensywne wykorzystanie JavaScript

JavaScript, czyli nic innego jak jeden z najpopularniejszych języków do programowania stron internetowych ma wpływ, czasem niekorzystny na SEO. Jeśli zostanie nadmiernie wykorzystany wraz z ciężkimi funkcjami, to niestety bot nie dotrze do pełnej zawartości strony. Dlatego zaleca się minimalizację korzystania z JavaScript, a dokładniej m.in. ograniczenie liczby plików JavaScript czy liczby żądań HTTP.

16. Brak ciągłości procesu pozycjonowania

Przedsiębiorcy często rezygnują z usług agencji i pozycjonowania, gdy tylko ich strony zajmą wysokie pozycje w Google. Liczą, że są one już na stałe. Oczywiście tak nie jest – dziś strona może być w TOP 10, a jutro może drastycznie spaść. O to, aby strona znajdowała się tak wysoko, trzeba dbać każdego dnia. W końcu zapewne masz konkurencję, która pewnie też inwestuje w pozycjonowanie, więc walka jest naprawdę zacięta.

Zapamiętaj więc, że pozycjonowanie nie jest jednorazowym procesem. Rezygnacja z niego po osiągnięciu efektów będzie oznaczała spadek pozycji i utratę dotychczasowych rezultatów. W prosty sposób możesz uniknąć tego błędu SEO, nie przerywając po prostu działań. 

🚀 Najczęstsze błędy pozycjonowania – podsumowanie

Podsumowując, błędy w pozycjonowaniu nie należą do rzadkości. Mogą się one zdarzyć praktycznie na każdym etapie wdrażania strategii SEO, jest to bowiem dość rozbudowany proces. Aby ich uniknąć, polecamy współpracę ze sprawdzoną agencją, która wie, jak podejść do sprawy i wszelkie prace poprzedza szczegółowymi analizami. Masz pytania związane z pozycjonowaniem stron WWW? Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *