blog copywriting

Jak formatować tekst? Najważniejsze kwestie

Jak formatować tekst Najważniejsze kwestie

W dzisiejszych czasach każdego miesiąca powstaje mnóstwo stron internetowych, dlatego też konkurencja jest naprawdę duża. Osoby działające w Internecie zdają sobie z tego sprawę i dbają o to, aby teksty na ich witrynach były wartościowe. Jednak równie istotną kwestią jest czytelność treści. Co zrobić, aby tekst był przejrzysty? Odpowiedzią na to pytanie może być formatowanie tekstu, które sprawia, że staje się on atrakcyjny i użytkownicy są zachęceni do dłuższego pozostania na stronie. Przeczytaj, jak formatować tekst!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Najważniejsze zasady formatowania tekstu

O czym musisz pamiętać, formatując tekst? Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady formatowania. Koniecznie zapoznaj się z nimi. 

Prawidłowa struktura tekstu jest podstawą

Formatując tekst, należy zadbać przede wszystkim o to, aby miał on odpowiednią strukturę. Chodzi o to, aby był czytelny i przyciągał uwagę odbiorców. Do tych najważniejszych elementów zaliczamy tytuł, lead, nagłówki, akapity i podsumowanie. Przyjrzyjmy się bliżej tym elementom. 

  • Tytuł – zaleca się, aby nie był zbyt długi, a dokładniej: powinien mieć maksymalnie 60-70 znaków ze spacjami (zzs). Bardzo często stosowaną taktyką, aby tytuł przyciągał uwagę, jest umieszczanie pytań lub liczb w tytule. 
  • Lead – jest to pierwszy akapit tekstu w artykule, występujący tuż po tytule. Jego podstawowym zadaniem jest wprowadzenie czytelnika w zagadnienie i zaciekawienie go, by ten chciał zapoznać się z dalszą częścią wpisu. Zaleca się, aby lead miał od 200 do 400 znaków ze spacjami, co zwykle przekłada się na 2-4 zdania. 
  • Nagłówki – obowiązkowo powinny występować w bardzo długich artykułach w celu uporządkowania treści oraz wskazania czytelnikom i robotom, o czym są konkretne śródtytuły. Równie istotne jest to, aby były krótkie i rzeczowe. 
  • Akapity – zawsze kieruj się zasadą, aby w jednym akapicie znalazła się tylko jedna myśl. Każdy akapit powinien być krótki, prosty w odbiorze i zawierać ważne informacje dla odbiorcy. Zwykle zaleca się, aby na jeden akapit przypadało około 5-6 linijek tekstu. 
  • Zakończenie – zwykle przyjmuje formę podsumowania przedstawionych informacji. 

Wybieraj jedynie czytelne czcionki

Kolejną ważną sprawą jest czcionka. Powinieneś zadbać przede wszystkim o to, aby była czytelna na każdym urządzeniu. Najbezpieczniejszym wyborem są powszechnie znane i używane fonty, takie jak Arial, Calibri czy Verdana. Przy okazji należy wspomnieć również o rozmiarze czcionki – najlepiej wybierać 11-12 punktów, jednocześnie nie zapominając o tym, że w tytule i nagłówkach powinna być zastosowana większa czcionka. 

Odpowiednio wyrównuj treści

Na wielu stronach można się spotkać z artykułami wyjustowanymi do dwóch marginesów. Czy tak jest dobrze? Z jednej strony tak, bo wygląda to estetycznie, ale z drugiej specjaliści zalecają wyrównywanie tekstów do ich lewej strony. Z czego to wynika? Przede wszystkim powodem jest to, że odstępy między wyrazami są sztucznie rozciągnięte w wyjustowanym tekście, co z kolei może negatywnie wpłynąć na czytelność treści. Takie artykuły dłużej się czyta, dlatego lepiej wybrać wyrównanie do lewej strony.

Wyróżniaj istotne informacje

Na szczęście już coraz rzadziej można się spotkać z całymi ścianami tekstów. Większość autorów już wie, jak ważne są urozmaicenia np. w postaci wypunktowania. Ten element może sprawić, że tekst „żyje”, ale co ważniejsze jest bardziej czytelny, a użytkownicy mogą szybciej i łatwiej znaleźć potrzebne informacje. Przykładowo, gdy piszesz artykuł o kosiarkach spalinowych i masz akapit, w którym opowiadasz o ich zaletach, wymień je w podpunktach. 

Warto stosować również inne elementy wyróżniające konkretne fragmenty i przyciągające wzrok. Mowa tutaj oczywiście o pogrubieniach – są one sposobem na to, abyś wyraźnie wskazał czytelnikom, które części (słowa lub zdania) są najważniejsze. Oprócz pogrubień warto stosować też kursywę czy podkreślenia. Pamiętaj jednak, że co za dużo, to niezdrowo, dlatego nie może być tak, że 50% tekstu będzie pogrubiona lub inaczej wyróżniona. 

Dodawaj grafiki, zdjęcia i inne materiały

Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz zwiększyć atrakcyjność treści dla odbiorcy? Zdecydowanie dobrym sposobem na to jest nie tylko formatowanie tekstu, ale także dodawanie rozmaitych materiałów graficznych. Masz wyniki badań, statystyki czy wykresy, które pasują do poruszanego przez Ciebie tematu? Dodaj je w treści i jednocześnie spraw, że tworzony przez Ciebie content będzie jeszcze ciekawszy. Grafiki mogą być również dodatkowym źródłem informacji. Stosuj więc pasujące zdjęcia, wykresy, infografiki, statystyki czy nawet odnośniki do filmów. Jeśli masz nieco umiejętności graficznych, możesz także spróbować samodzielnie tworzyć przydatne materiały graficzne.

Tekst niesformatowany a tekst sformatowany 

Poniżej przedstawiamy Ci ten sam tekst w dwóch wydaniach – przed i po formatowaniu. 

Powyżej widzisz tekst pozbawiony formatowania. Trudno się go czyta i już po chwili zaczynają boleć oczy. Znalezienie tutaj istotnych informacji potrwa znacznie dłużej. To blok tekstu, który zdecydowanie nie zachęca do czytania czy dłuższego pozostania na stronie. Dla porównania ten sam tekst już po wprowadzeniu formatowania: 

Przyznasz, że jest przejrzystszy i łatwiej się go czyta, a przedstawione wyliczenia wręcz rzucają się w oczy. 

🚀 Jak formatować tekst – podsumowanie

Po zapoznaniu się z naszym artykułem wiesz już, jak formatować tekst. Powinieneś pamiętać o prawidłowej strukturze, czcionce, odpowiednim wyrównaniu, wyróżnieniu istotnych informacji czy dodawaniu do artykułów elementów graficznych. To wszystko sprawi, że Twoje teksty będą chętniej czytane, ich skanowanie będzie prostsze, będą lepiej się pozycjonowały, a wszelkie informacje zostaną przedstawione w przyjemniejszy sposób.

Wiele osób zapomina, że formatowanie tekstu ma ogromne znaczenie dla wyszukiwarki Google. Algorytmy stają się coraz lepsze i dokonują coraz dokładniejszej oceny treści. Sprawdzają między innymi, czy treść została dostosowana do potencjalnego odbiorcy. Formatowanie tekstu po jego napisaniu nie zajmuje dużo czasu, a zdecydowanie może przynieść wiele korzyści. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *