blog copywriting SEO

Evergreen content – czym jest i jak stworzyć wiecznie żywą treść?

evergreen content co to jest i jak go stworzyć

Publikowanie treści na stronie internetowej i firmowym blogu ma wiele zalet. Tworząc wysokiej jakości treści, możesz zwiększyć widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania, zyskać miano eksperta w branży oraz pozyskać nowych klientów, kontrahentów lub wiernych obserwatorów.

Aby raz napisany artykuł stale przyciągał użytkowników, warto dowiedzieć się, czym jest evergreen content, czyli wiecznie żywa treść. Dzięki temu czas, który raz włożysz w przygotowanie artykułu, będzie owocował przez wiele miesięcy, a nawet lat. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto pisać wiecznie zielone treści i przede wszystkim jak je stworzyć.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Co to jest evergreen content?

Evergreen content to dosłownie wiecznie zielona treść. Co to oznacza? Mam na myśli treści, które cały czas są aktualne i mimo upływu czasu nie tracą na swojej aktualności. Są to treści, których nie trzeba regularnie aktualizować i nawet jeśli zostawimy je na blogu bez opieki, to informacje w nich zawarte cały czas będą aktualne. Evergreen content to ponadczasowa treść, której tematyka ma potencjał w dłuższej perspektywie czasu.

Pomysł na obiad” podobnie jak procesy kulinarne, które na przestrzeni lat nie ulegają zmianie to temat, który cały czas jest aktualny. Tworząc taką treść, nie musisz jej cały czas aktualizować, a użytkownicy otrzymają niezbędne informacje.

Wiecznie żywa treść to zupełnie inny rodzaj contentu niż treści newsowe, które dotykają aktualnych wydarzeń np. awarii Facebooka, wyniku meczu itp. Treści evergreen stale generują ruch na blogu i mogą pozytywnie wpłynąć na statystyki witryny.

Fraza „projekt domu” jest wyszukiwana przez cały rok bez względu na miesiąc. Jest to temat, który zainteresuje sporą grupę osób i ma potencjał do tego, aby stworzyć na jego podstawie evergreen content.

Jakie treści można nazwać wiecznie zielonymi?

Aby treść można było nazwać wiecznie zieloną, musi ona spełniać wymóg aktualności. Oprócz tego warto poruszać popularne kwestie. Do kategorii treści evergreen można zaliczyć:

 • poradniki,
 • instrukcje,
 • przepisy kulinarne,
 • porównania produktów,
 • case study,
 • sekcje pytań i odpowiedzi.

Do treści evergreen nie zaliczymy z kolei: artykułów newsowych, felietonów, reportaży, zestawień trendów, treści dotyczących nowinek z różnych branż. Dlaczego wspomniałam o tym, że treść evergreen musi być nie tylko aktualna, ale też poruszą popularne zagadnienia? Ponieważ najlepiej wybrać tematy, które interesują więcej niż tylko garstkę osób i są wyszukiwane na bieżąco przez cały rok. Warto śledzić trendy w wyszukiwarce. Dzięki temu stworzyć treść, która będzie cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym celu możesz wykorzystać narzędzie Google Trends.

Dlaczego warto pisać treści evergreen?

Jedną z największych zalet treści evergreen jest to, że pisze się je raz, a pracują one na wyższe statystki strony internetowej przez długi czas. Nawet jeśli tworzysz portal newsowy, to warto raz na jakiś czas wrzucić treść typu evergreen, która nawiązuje do tematyki, w której się poruszasz. Dzięki temu możesz pozyskać nowych użytkowników i budować pozycję eksperta. Wiecznie zielone treści pracują na Twoją pozycję w wyszukiwarce. Dzięki nim łatwiej będzie Ci uzyskać wysokie pozycje w Google niż np. gdy będziesz tworzyć same treści o krótkiej żywotności.

Evergreen content to dobry sposób na urozmaicenie treści na blogu. Możesz na zmianę dodawać treści poradnikowe, newsowe, zestawienia i trendy. Jeśli treści na Twojej stronie będą różnorodne, to użytkownicy nie stracą szybko zainteresowania Twoją witryną i chętniej zostaną na niej przez dłuższy czas. W dzisiejszych czasach i przepełnieniu internetu treściami warto dbać o to, aby ruch na stronie był stabilny przez cały rok. Pisanie zielonych treści jest jednym ze sposobów ma osiągnięcie tego celu. Wiecznie żywych treści nie trzeba często aktualizować, wiele z nich może postać w niezmienionej formie przez wiele miesięcy i dalej będzie bardzo dobra.

Wiesz już, że treści evergreen przynoszą korzyści przez długi czas. Co jednak zrobić, aby treść, którą napiszesz, rzeczywiście była dobra? Oto kilka praktycznych porad, które warto wykorzystać podczas pisania wiecznie żywych treści na bloga.

Artykuł, który wyczerpuje temat

Aby artykuł był wiecznie zielony, zajmował wysokie pozycje w wyszukiwarce i był chętnie odwiedzany przez internautów, musi kompleksowo odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące danego zagadnienia. Celem takiej treści jest to, aby użytkownik na dłużej został na Twojej stronie i nie musiał już nigdzie indziej szukać odpowiedzi na swoje pytania. To wiążę się z tym, że treści evergreen są dłuższe niż inne formy, a co za tym idzie ich przygotowanie, jest bardziej czasochłonne. Warto jednak poświęcić ten czas i kompleksowo omówić dany temat, ponieważ później będziesz cieszył się korzyściami, jakie przynosi wiecznie żywa treść na witrynie internetowej.

Słowa kluczowe

Aby treść evergreen zajmował wyższe wyniki w wyszukiwarce i rzeczywiście dla nas pracowała, należy ją odpowiednio przygotować. Konieczny jest research słów kluczowych dla danego tematu i wykorzystywanie ich podczas pisania artykułu. Artykuł powinien być pożyteczny przede wszystkim dla użytkownika i odpowiadać na jego pytania. Jednak aby można było do niego łatwiej dotrzeć, nie można zapominać o robotach Google. Dobór słów i odpowiednie wyważenie ich ilości w treści to klucz do stworzenia dobrego zielonego contentu.

Projektowanie tekstu

Jak pisać teksty na bloga, aby inni chcieli je czytać? Ten temat szerzej rozwinęłam w moim poprzednim wpisie, ale przypomnę Ci kilka najważniejszych zasad.

Aby dla użytkownika czytanie treści było przyjemne, należy zadbać o:

 • nagłówki,
 • pogrubienia,
 • tabele i wykresy,
 • grafiki,
 • ortografię i interpunkcję,
 • prosty język.

Nawet najciekawsze informacje podane w nieatrakcyjny sposób nie zainteresują użytkownika. Unikaj ścian tekstów, grafik słabej jakości itd. Treść powinna zostać podana w estetyczny sposób.

🚀 Podsumowanie

Jeśli chcesz, aby na Twoim blogu stale był ruch zadbaj o to, aby pojawił się na nim evergreen content. Wiecznie zielone treści generują ruch przez cały czas, niezależnie od pory roku czy miesiąca. Ich zaletą jest to, że są aktualne przez bardzo długi czas i nie trzeba ich często aktualizować. Z ich pomocą możesz zbudować pozycje eksperta i usprawnić proces pozycjonowania swojej strony. Wiesz już, czym jest evergreen content, jakiego rodzaju treści można do niego zaliczyć i o czym pamiętać tworząc go. Zacznij tworzyć wiecznie żywy content na swojego bloga i obserwuj jakie efekty to przynosi.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Paulina Böttcher

Copywriterka, którą pasjonują zagadnienia związane z grafiką komputerową i marketingiem. Docenia teksty, które angażują i przekazują wiedzę w przejrzysty sposób. Prywatnie miłośniczka długich spacerów, seriali medycznych oraz książek kryminalnych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *