W poszukiwaniu sposobu na pozyskanie nowych klientów rozważ stworzenie case study. To content, który może przynieść Twojej firmie mnóstwo korzyści pod warunkiem, że wiesz, jak go stworzyć. Właściwie jest to jedna ze skuteczniejszych metod na przekonanie potencjalnego klienta do skorzystania z oferowanych przez Ciebie usług. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakimi zasadami się kierować, aby napisać dobre case study!
Case study – co to?
Case study, nazywane często studium przypadku czy analizą przypadku to rodzaj contentu, za pomocą którego opowiada się:
- jakie było zadanie,
- jak do niego podszedł Twój zespół,
- jakie pojawiły się problemy,
- jak je rozwiązaliście
- i jakie były finalne efekty pracy.
Krótko mówiąc, jest to prezentacja zrealizowanego i zakończonego sukcesem projektu. Case study jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz udowodnić skuteczność działań swojego zespołu.
Po co pisać case study?
Czemu służy studium przypadku? Po co w ogóle jest? Przede wszystkim należy podkreślić, że potencjalni klienci zwyczajnie mają prawo nie wiedzieć, na czym polega Twoja praca. Nie do końca wiedzą, jakich efektów mogą się spodziewać, decydując się na współpracę. Dopiero kiedy zobaczą, co zrobił Twój zespół w konkretnym przypadku, będą mogli docenić wkład pracy. Pokaż swoim potencjalnym klientom, jaką drogę musiałeś pokonać wraz ze swoim zespołem, aby osiągnąć sukces i co zyskał na tym konkretny klient.
Warto więc tworzyć case study, aby dostarczyć im przynajmniej namiastkę tego, jak wygląda współpraca z Twoim teamem. Właściwie można nazwać to jedną z najskuteczniejszych reklam. Po zapoznaniu się ze studium przypadku potencjalni klienci mogą także zrozumieć, że Twój biznes może pomóc im realnie rozwiązać problemy, z którymi się zmagają.
Dobre case study – co powinno zawierać?
Teraz już wiesz, czym jest case study, jednak aby móc je stworzyć, musisz jeszcze pozyskać informacje, z jakich elementów się składa. Nie możesz pominąć żadnego z nich, jeśli zależy Ci na stworzeniu przekonującego i cennego studium przypadku.
- Kilka słów o kliencie i opis problemu
Case study powinno rozpocząć się kilkoma słowami o tym, kim jest klient. Czytający w końcu muszą wiedzieć, komu pomogła Twoja firma. Chodzi tutaj również o to, aby osoby, które będą zapoznawały się z tym opisem, zrozumiały, że Twój biznes pomaga klientom podobnym do niego. Najczęściej case study na starcie informuje o tym, w jakiej branży działa firma, z jakiego jest kraju, jaka jest jej wielkość oraz z jakimi klientami pracuje.
Po przedstawieniu klienta można wprowadzić czytelnika w problematykę, czyli podać powód, dla którego klient zdecydował się skorzystać z Twojej oferty oraz z jakimi problemami się zmaga.
- Sposób rozwiązania problemu
Następnie trzeba przedstawić kroki, które zostaną podjęte w celu rozwiązania przedstawionego problemu. To idealne miejsce na to, aby wspomnieć o wszystkich pomysłach, jakie się pojawiły i podkreślenie, które zostały wybrane, a które ostatecznie odrzuciliście. Pamiętaj także, że rozwiązanie powinno być elastyczne na tyle, aby było można je dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Co równie ważne: należy ograniczyć do minimum używanie specjalistycznych słów czy branżowego żargonu, jeśli chcesz, aby przedstawione rozwiązanie było zrozumiałe dla klienta.
- Przedstawienie efektów
Po wdrożeniu działań czas na przedstawienie ich wyników. To właściwie najważniejszy element case study. Podkreśl, jakie korzyści uzyskał klient (ale nie stosuj ogólników, a zamiast tego postaw na konkrety) i podsumuj całe studium przypadku. Tutaj świetnie sprawdzą się liczby. Jeśli dysponujesz statystykami i zestawieniami skuteczności podjętych działań, pokaż je. To najlepszy dowód na to, że jesteś ekspertem w tej branży.
- Zaprezentowanie opinii klienta
Na końcu case study warto umieścić opinię klienta, dbając o to, aby miała ona jasną i zwięzłą formę. Chodzi o to, aby przyszli klienci bez problemu zrozumieli, jak oferta Twojej firmy może pomóc w rozwiązaniu problemów również im. Opinia klienta w studium przypadku to rewelacyjne potwierdzenie dobrze wykonanej pracy.
O tym pamiętaj, pisząc case study!
Zanim zabierzesz się za tworzenie case study, pamiętaj o kilku kwestiach:
- Ustal, do kogo chcesz trafić. Zawsze musisz starać się, aby język treści był dopasowany do odbiorców.
- Zadbaj o to, aby studium przypadku miało zrozumiałą i czytelną strukturę.
- Zastosuj liczby i wykresy, dzięki czemu uda Ci się zwiększyć wiarygodność.
- Ogranicz do minimum branżowy żargon.
- Dodaj obrazy i zdjęcia, dzięki czemu case study zyska atrakcyjniejszą formę.
- Pisz o działaniach autentycznych. Nie ma tutaj miejsca na kłamstwa!
- Nie ograniczaj się, jeśli chodzi o długość case study. Im dłuższe, tym lepiej pokazuje wielkość wykonanej przez Twoją firmę pracy.
Czy wiesz, że…
Opinie w Internecie mają wpływ na decyzje zakupowe nawet 9 na 10 konsumentów? Spośród nich 90% to kobiety, natomiast 81% – mężczyźni [przyp.1]. Dopiero po zapoznaniu się z nimi dokonują oni zakupu.
Długość case study – krótkie czy długie?
Być może zastanawiałeś się już, jak długie powinno być studium przypadku. Trudno tutaj jednoznacznie stwierdzić, co jest preferowane, bowiem dobrą opcją są zarówno krótkie, jak i długie case study. Wszystko zależy od danego projektu. Jeśli nie należał do najłatwiejszych, spędziliście nad nim dużo czasu, pojawiły się przeszkody, jak najbardziej sensownym rozwiązaniem będzie zastosowanie dłuższej formy.
Z kolei, gdy był to projekt, jak wiele innych, nie wystąpiły większe trudności i właściwie pracy nie było dużo, postaw na krótkie case study, mocno nasycone treścią. W tym przypadku rozbudowana treść nie ma sensu, ponieważ może wyjść to sztucznie i negatywnie wpłynie na kształt całego opisu. Niezależnie od długości case study najważniejsze jest to, aby było ono jakościowe.
W jakich branżach warto stosować case study?
W jakich branżach case study ma znaczenie? Jesteśmy pewni, że nie raz spotkałeś się już z taką formą contentu. Najczęściej sięgają po niego agencje marketingowe i wszystkie inne firmy zajmujące się reklamą. Jednak tak naprawdę case study jest potrzebne każdej firmie, niezależnie od jej branży. Przypomnijmy, że studium przypadku jest bardzo przydatne, gdy przeciętny klient nie do końca rozumie, jakie usługi oferuje dana firma i jakie może zyskać korzyści.
Trudno więc wskazać branżę, w której case study po prostu się nie przyda. Coraz częściej taką formę contentu wykorzystują również firmy budowlane – np. pokazują efekty remontu mieszkania. Warto, abyś już dziś rozważył zainwestowanie w case study, co przełoży się na budowanie autorytetu i wzrost zaufania wśród konsumentów.
Gdzie możesz zaprezentować case study?
No dobrze – studium przypadku jest już gotowe i co dalej? Teraz tak naprawdę masz mnóstwo możliwości. Skończone case study może wylądować w wielu miejscach, choć ich dobór powinien uwzględniać Twoje cele i grupę docelową. Najczęściej prezentuje się je na stronie firmowej. Niektóre firmy – tak jak nasza – mają specjalną zakładkę „case study”, w której pokazują efekty swojej pracy. Gdy jednak nie działa ona na Twojej stronie WWW, na spokojnie – case study możesz umieścić na blogu firmowym. Jakie są jeszcze możliwości?
- media społecznościowe – Facebook, Instagram czy Twitter i wiele innych social mediów świetnie nadają się do zaprezentowania case study. Zanim jednak dodasz tam linka do tego materiału, przygotuj infografikę, na której znajdą się wyniki projektu. Alternatywą dla infografiki może być krótkie wideo, w którym znajdzie się np. opinia klienta;
- newsletter – to prosty i doskonały sposób na to, aby podzielić się wynikami ze współpracownikami czy stałą grupą odbiorców;
- artykuły eksperckie – o wynikach projektu możesz wspomnieć również w artykułach eksperckich tworzonych dla portali branżowych. Przykładowo, przy okazji omawiania jakiegoś zagadnienia, wspomnij o uzyskanych efektach. Zanim to jednak zrobisz, pamiętaj, że niezbędna jest zgoda klienta.
Case study – przykłady
Poniżej przykładowy case study przygotowany przez Artefakt – przedstawia efekty współpracy ze sklepem internetowym Bakaliowy Świat. Jak widać, jest dość krótki, a jego autorzy skupili się na przedstawieniu najważniejszych informacji. Studium przypadku zawiera opis klienta, cele współpracy, podjęte działania, występujące wyzwania oraz efekty.
[przyp.2]
Z kolei poniższy przykładowy case study jest już obszerniejszy. Zdecydowanie mamy w nim więcej szczegółów, ale forma wciąż pozostaje taka sama – opis klienta, przedstawienie problemu, zaplanowanie działań, ich realizacja, a następnie mamy podane dokładne efekty SEO. W tym przypadku zostały one przedstawione na wykresach i z zastosowaniem liczb, co zdecydowanie zwiększa wiarygodność tego studium przypadku.
[przyp.3]
[przyp.3]
🚀 Jak napisać dobre case study – podsumowanie
Podsumowując, teraz już wiesz, jak stworzyć ciekawe i przede wszystkim skuteczne case study. Zanim zaczniesz je budować, najważniejsze jest to, abyś wiedział, co chcesz osiągnąć tym studium przypadku i do kogo jest ono kierowane. To pomoże Ci między innymi w ustaleniu, jakie są najlepsze kanały dystrybucji.
Oprócz tego pamiętaj, aby każde Twoje case study zawierało opisane wyżej elementy, czyli opis klienta, problem, rozwiązanie i efekty. Jeśli jest taka możliwość, umieść w nim również opinię klienta. Już dziś zrób pierwszy krok i spróbuj stworzyć odpowiednie studium przypadku, a co za tym idzie: zaprezentuj swój zespół i jego pracę, aby mieć solidny wizerunek eksperta w branży!
Źródła:
https://business.trustpilot.com/guides–reports/build–trusted–brand/the–critical–role–of–reviews–in–internet–trust#downloadreport [przyp.1]
https://www.artefakt.pl/realizacje/przyklady–kampanii/bakaliowy–swiat [przyp.2]
https://www.seogroup.pl/case–studies/hh24/ [przy.3]