poradniki SEO

Checklista SEO. Przekonaj się, co jest najważniejsze podczas pozycjonowania strony!

Checklista SEO. Przekonaj się, co jest najważniejsze podczas pozycjonowania strony!

Wszyscy właściciele stron WWW zapewne choć raz słyszeli o pozycjonowaniu. To jedna z głównych usług oferowanych przez agencje marketingowe, dzięki której strona może znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania. Przygotowana przez nas checklista SEO jest listą działań, które wykonuje się w ramach pozycjonowania. Polecamy zapoznać się z nią, jeśli rozważasz nawiązanie współpracy z agencją lub chcesz samemu zająć się SEO. Poniżej wymieniamy działania, których skuteczność potwierdza wielu ekspertów. Sprawdź, co koniecznie trzeba wdrożyć w skutecznym pozycjonowaniu strony. 

  1. Techniczne SEO – Google Search Console, dostosowanie strony pod urządzenia mobilne

Konfiguracja Google Search Console i Google Analytics

Na początku warto wspomnieć o narzędziach takich jak Google Search Console i Google Analytics. Są one właściwie niezbędne, więc jeśli Twoja strona internetowa ich nie ma, zacznij od założenia i skonfigurowania tych kont. Są to narzędzia wykorzystywane głównie do analityki, ale nie tylko.

Każdemu specjaliście się one przydadzą. Używane są również do weryfikacji stanu zaindeksowania i wykrycia ewentualnych błędów w tym zakresie. W GSC powinieneś na samym starcie zweryfikować, czy wyszukiwarka Google widzi Twoją stronę i czy ją poprawnie wyświetla w wynikach wyszukiwania. To niezwykle istotne, ponieważ jeśli ta nie będzie wiedziała, że konkretna podstrona czy artykuł na blogu istnieje, internauci też tego nie zobaczą. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Dzięki Google Search Console można poznać statystyki dotyczące ruchu, klikalności, a nawet pozycji na konkretne słowa. Natomiast Google Analytics sprawi, że działania analityczne będą prostsze i dowiesz się, jak ludzie korzystają ze strony. Możesz tam również ustawić konwersje, które następnie można analizować, np. złożenie zapytania.

Sprawdzenie, czy treści poprawnie się wczytują

Elementem checklisty SEO jest również sprawdzenie, czy treści poprawnie się wczytują na stronie. 

  • Oznacza to, że powinieneś monitorować stronę pod kątem błędów 404 i innych problemów z wczytywaniem treści. Na bieżąco to sprawdzaj i w razie potrzeby natychmiast usuwaj takie błędy. 
  • Wskazane jest również przetestowanie strony na różnych przeglądarkach w celu sprawdzenia, czy treści wczytują się poprawnie. 
  • Skontroluj również obrazy i multimedia na stronie, a dokładniej: przyjrzyj się temu, czy są odpowiednio zoptymalizowane pod kątem rozmiaru i formatu. 
  • Sprawdź ciągłość treści, czyli zweryfikuj, czy wczytują się one kontynuacyjnie podczas przewijania. Zobacz, czy nie występują białe przestrzenie lub opóźnienia. 
  • Ważnym elementem jest także responsywność, czyli sprawdzenie, czy strona dopasowuje się do różnych urządzeń takich jak telefony komórkowe, tablety i komputery – poniżej piszemy więcej na ten temat. 

Strona dostosowana pod urządzenia mobilne

W dzisiejszych czasach dostosowanie strony WWW pod urządzenia mobilne jest wręcz obowiązkowe, jeśli nie chcesz, aby ucierpiała jej pozycja. W Google Search Console bez problemu zweryfikujesz, czy strona działa odpowiednio na smartfonach, a także otrzymasz cenne informacje dotyczące tego, co warto poprawić. Warto skorzystać również z narzędzia Lighthouse w Chrome DevTools, które umożliwia uzyskanie ważnych informacji na temat strony m.in. o szybkości ładowania czy dostępności strony pod kątem użytkowników. 

  1. Techniczne SEO – upewnij się, czy roboty Google docierają do wszystkich treści na stronie 

Indeksowanie

Czynności w obrębie domeny, czyli SEO on-page obejmują m.in. indeksowanie. Roboty wyszukiwarki powinny mieć dostęp do istotnych z punktu widzenia SEO sekcji witryny. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jaki jest stan indeksowania, sprawdź to w Google Search Console lub wykorzystaj do tego komendę site – wpisz w Google site:nazwadomeny.pl i zapoznaj się z wynikami. 

Mapa strony

Na pewno zależy Ci na jak najlepszym pozycjonowaniu strony, wykorzystaj więc wszystkie możliwe sposoby. Jednym z nich jest mapa strony internetowej, czyli po prostu zbiór wszystkich wartościowych stron, które chcemy indeksować. Może także zawierać dodatkowe informacje dotyczące np. ostatnich aktualizacji podstron. Trzeba jednak podkreślić, że nawet jeśli stworzysz taki plik, to nie masz gwarancji automatycznego zaindeksowania wszystkich stron, choć to rozwiązanie może zdecydowanie to ułatwić.

Plik robots.txt

Musisz także zainteresować się plikiem robots.txt. Ten został stworzony, aby roboty nie traciły czasu na indeksowanie zasobów, których nie chcesz indeksować. Mówiąc innymi słowy, plik ten dostarcza robotom wyszukiwarek informacje, do których adresów URL w witrynie, roboty mogą mieć dostęp, a do których nie powinny zaglądać. Warto wykluczyć strony będące wycinkiem całości, np. kolejne ekrany kroków zakupowych. Zdecydowanie plik robots.txt jest must have każdej witryny, zwłaszcza tych bardzo rozbudowanych. Choć co ważne: Google może zignorować tego typu plik. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Szybkość ładowania się witryny

Szybkość ładowania strony jest zaliczana do czynników mających wpływ na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Google nie ukrywa, że docenia strony, które szybko się ładują i są responsywne. To zdecydowanie duży plus dla strony przy jej ocenie. Ta kwestia ma też znaczenie, jeśli chodzi o pozytywne doświadczenia użytkowników. Jak długo powinna się ładować strona? Zdania są dość podzielone, choć na pewno powinno to być poniżej 5 sekund. Najlepszy jest czas 2,5 sekundy lub niższy. Należy mieć jednak na uwadze, że jeśli strona będzie dobrze zoptymalizowana, powinna się wczytać w mniej niż 1 sekundę, z kolei w przypadku dużych portali ładowanie się strony do 3 sekund jest jak najbardziej dopuszczalne. 

Źródło: https://web.dev/lcp/

Jak informuje Hobo Web, witryny powinny ładować się tak szybko, jak to tylko możliwe. Za idealny czas ładowania witryny mobilnej uznaje się 1-2 sekundy. Nawet 53% wizyt w witrynach mobilnych zostaje porzuconych, jeśli strony ładują się powyżej 3 sekund. Z kolei opóźnienie w czasie ładowania na poziomie 2 sekund skutkowało współczynnikiem porzuceń na poziomie 87%! [źródło: https://www.hobo-web.co.uk/your-website-design-should-load-in-4-seconds/]

Aby czas ładowania strony był odpowiedni, warto pamiętać m.in. o kompresowaniu obrazów, używaniu nowoczesnych formatów plików czy skalowaniu obrazów do odpowiednich rozmiarów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak szybko ładuje się Twoja strona, skorzystaj z narzędzi, takich jak np. Google PageSpeed Insights.

Wyniki badania szybkości wczytywania się strony WWW w przypadku efectownia.pl.

Optymalizacja obrazów

Wiele osób pomija ten krok, ponieważ nie jest on najważniejszy, aczkolwiek to nie zmienia faktu, że warto optymalizować wszystkie grafiki na stronie WWW. Może to być bardzo pomocne w pozycjonowaniu. Dzięki atrybutom ALT roboty indeksujące wiedzą, co znajduje się na grafice, więc są w stanie ją dopasować do zapytania internauty i zadbać o to, aby znalazła się na wyższej pozycji. Należy też wspomnieć o widoczności w Google Images – dzięki optymalizacji obrazów ta staje się lepsza! Kolejną ważną kwestią jest fakt, że ma to ogromne znaczenie dla osób z niepełnosprawnościami, z tego względu, iż czytniki z tego korzystają, dlatego warto przeprowadzać optymalizację obrazów. 

Optymalizacja adresów URL

W ramach pozycjonowania dba się również o optymalizację adresów URL, która ma pozytywny wpływ na ogólny odbiór UX strony. Powinny one jasno przekazywać informacje na temat tego, co zawiera konkretna podstrona. Postaraj się umieścić także słowo kluczowe. W adresach URL nie ma miejsca na wielkie litery czy znaki, takie jak np. $, czy @. Co więcej, wyrazów nie należy oddzielać za pomocą podkreślników – jedynym dobrym wyborem będzie krótki myślnik. 

Jeśli URL będzie zawierał np. bawełniana_czerwona_sukienka (podkreślenia), to wyszukiwarka będzie to interpretować jako jedno słowo, czyli bawełnianaczerwonasukienka. Jak możesz się domyślić, praktycznie nikt nie wpisuje takiego zlepka słów do wyszukiwarki, aby znaleźć bawełnianą czerwoną sukienkę. Z kolei, gdy zastosujesz myślniki w adresie URL, czyli np. bawełniana-czerwona-sukienka, to wyszukiwarka będzie zwracać wyniki dla różnych kombinacji tych słów, czyli przykładowo:

  • bawełniana czerwona sukienka,
  • czerwona sukienka bawełniana,
  • bawełniana sukienka,
  • czerwona sukienka,
  • sukienka.

Poza tym adresy URL tworzone za pomocą myślników są bardziej czytelne. Musisz jednak wiedzieć, że to, na co będzie się wyświetlać w wynikach wyszukiwania, zależy przede wszystkim od title strony. Oczywiście to nie zmienia faktu, że warto zadbać również o URL, choć jego wartość podczas takiej oceny nie jest zbyt duża. 

Linkowanie wewnętrzne

Spraw, aby poruszanie się po stronie było proste i stosuj linkowanie wewnętrzne. Jest to ogromne wsparcie zarówno dla użytkowników, jak i robotów. Bardzo często jednak zdarzają się błędy 404 – sprawdź więc, czy odnośniki w obrębie Twojej strony działają. Warto także usunąć wszystkie strony, do których nie prowadzą żadne linki. Co możesz łączyć odnośnikami wewnętrznymi? Możliwości jest naprawdę sporo – np. artykuł ze stroną produktu, stronę główną z podstroną usługi, stronę produktu z artykułem lub nawet artykuł z artykułem!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

UX 

Koniecznie sprawdź, czy strona jest odpowiednio zoptymalizowana pod kątem UX, czyli wrażeń użytkownika. Strona WWW powinna mieć przejrzystą strukturę, atrakcyjny interfejs i nieskomplikowaną nawigację. 

Certyfikat SSL

Przeglądarki komunikują użytkownikom, gdy strony nie mają certyfikatu bezpieczeństwa, dlatego certyfikat SSL jest niezbędny dla każdej strony. Gdy strona go nie ma, pojawia się komunikat, że nie jest ona bezpieczna. Skutki braku tego certyfikatu mogą być różne – może to być m.in. brak zaufania użytkowników, niższe pozycje w Google, a nawet może dojść do strat wizerunkowych. Nie ulega więc wątpliwościom, że certyfikat SSL warto wdrożyć, chociażby ze względu na klientów. Może być on niezbędny, szczególnie jeśli prowadzisz sklep online i klienci muszą podawać swoje dane. 

  1. Content – przygotuj listę odpowiednich słów kluczowych

Wybierz słowa kluczowe

Ogromne znaczenie mają przede wszystkim słowa kluczowe. To właśnie ich nieodpowiedni dobór często przekłada się na niezadowalające statystyki ruchu w obrębie domen. Znajdź słowa kluczowe, na które chcesz być widoczny. Istotne jest, aby miały odpowiednią liczbę wyszukiwań, ale nieco ważniejsze jest ich dopasowanie do intencji użytkowników. Rzecz jasna istotne jest też to, aby znalezione słowa pasowały do tematyki strony. Tutaj na pewno będą pomocne narzędzia takie jak np. Ahrefs, Planer Słów Kluczowych Google, Senuto czy Surfer SEO. Dzięki nim zdobędziesz nawet informacje, które strony są świetnie wypozycjonowane na te frazy. 

Strategia słów kluczowych

Po znalezieniu odpowiednich słów kluczowych czas na przygotowanie odpowiedniej strategii. Możesz np. podzielić je na grupy pokrywające się z etapem lejka sprzedażowego. Dlaczego warto wybrać tę metodę? Chociażby z tego względu, że w ten sposób dotrzesz do szerokiego grona osób – które doskonale wiedzą, co chcą kupić, jak i do tych, które nie są jeszcze zdecydowane i potrzebują porady. 

Przykład: klocki drewniane dla dziecka vs. co kupić pięciolatkowi na urodziny? 

Na pewno widzisz różnicę pomiędzy tymi frazami. Tę pierwszą wpiszą osoby, które są już zdecydowane na zakup konkretnego produktu, z kolei drugą – osoby, które wiedzą, że chcą kupić prezent dziecku, ale nie wiedzą, jakie są możliwości czy najlepsze opcje i po prostu potrzebują porady. 

Znalezienie synonimów i słów powiązanych tematycznie

Powinieneś zająć się również przygotowaniem listy synonimów i słów tworzących kontekst tematyczny. Pomogą Ci w tym płatne narzędzia takie jak np. Senuto czy SEMSTORM. Oczywiście do tego zadania możesz wykorzystać także swoją intuicję i dogłębną wiedzę na temat branży. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Oznaczenie słów kluczowych, które są najbliższe sprzedaży (Money KW)

Ważnym elementem jest również oznaczenie tych słów kluczowych, które są najbliższe sprzedaży (Money Keywords). Są to słowa kluczowe lub frazy mające ścisły związek z przyciąganiem klientów gotowych do dokonania zakupu. Zwykle są to frazy o dużym wolumenie wyszukiwań. Potencjalnie generują przychody i przynoszą zwrot z inwestycji. Jakie mogą być przykładowe Money Keywords w różnych branżach? 

  • branża e-commerce: „kup buty online”, „promocje na telewizory”, „darmowa dostawa zakupów online”,
  • branża gastronomiczna: „obiady na wynos”, „restauracja z kuchnią włoską”, „zamów jedzenie online”,
  • branża turystyczna: „wakacje last minute”, „wycieczki all-inclusive”, „tanie bilety lotnicze”.

Money Keywords mogą być bardzo różne – wiele tutaj bowiem zależy od branży i konkretnej oferty. Aby wybrać odpowiednie słowa kluczowe, musisz zrozumieć, jakie są najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych klientów, dostosować strategię marketingową i poddać optymalizacji treści na stronie WWW do tych fraz, aby dotrzeć do konkretnej grupy docelowej i zachęcić ją do zakupu. 

Oznaczenie pozostałych słów kluczowych, które uzupełnią kampanię i pozyskają ruch, który też może skonwertować

Warto, abyś również oznaczył pozostałe słowa kluczowe, które mogą uzupełnić kampanię i pozyskać ruch, który również może skonwertować. Chodzi tutaj m.in. o long-tail keywords. Być może wiesz już, że są one rzadziej używane, jeśli chodzi o miesięczną liczbę wyszukiwań. Jednakże, jeśli ktoś je wpisze do wyszukiwarki, to wówczas istnieje większa szansa na zakup. Przy pomocy tego typu słów kluczowych możesz znacząco zwiększyć ruch.

Long-tail keywords to frazy z długiego ogona, czyli specyficzne słowa, które najczęściej składają się z trzech lub nawet więcej słów. Wyróżnia je to, że są bardzo precyzyjne, więc są w stanie przyciągnąć bardziej trafny ruch na stronę. Oprócz tego mają niski poziom konkurencji, więc łatwiej je optymalizować i często wiążą się z wyższym wskaźnikiem konwersji. Powinieneś również wiedzieć, że wyróżniamy kilka różnych rodzajów tego typu fraz. Są to m.in. frazy:

  • produktowe: „damska kurtka z barankiem” – to szczegółowe zapytanie, które pokazuje, że użytkownik już dokładnie wie, co chce kupić,
  • lokalizacyjne: „restauracja włoska w Warszawie” – pokazuje, że użytkownik chce znaleźć specyficzną usługę w dokładnie określonej lokalizacji,
  • informacyjne: „Jak upiec jabłecznik?” – to konkretne zapytanie pokazujące, że użytkownik chce znaleźć konkretną informację,
  • intencyjne: „kup iPhone 15” – ta fraza jasno pokazuje, że osoba wyszukująca jest bardzo zainteresowana zakupem.

Oznaczenie priorytetów SEO i priorytetów biznesowych dla treści

Kolejnym etapem jest oznaczenie priorytetów SEO i priorytetów biznesowych dla treści. Chodzi w tym o identyfikację i klasyfikację najważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę w strategii treści i optymalizacji SEO na stronie WWW. Ustal, jakie priorytety ma Twoja firma i jakie zamierzenia związane z wyszukiwaniem internetowym (SEO) możesz osiągnąć, by wspierać te cele biznesowe. Przykłady:

Priorytetami SEO mogą być:

  • wybór odpowiednich słów kluczowych,
  • optymalizacja treści,
  • budowa linków,
  • analiza konkurencji. 

Z kolei, jeśli chodzi o priorytety biznesowe, to mogą nimi być:

  • zwiększenie sprzedaży,
  • budowa marki,
  • wzmacnianie reputacji,
  • pozyskiwanie klientów,
  • wsparcie klientów. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Zadbanie o poprawnie rozpisaną ofertę (content)

Koniecznie musisz zadbać również o poprawnie rozpisaną ofertę. Najważniejsze jest to, aby treści oferty – usługi lub produktu były przedstawione w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla potencjalnych klientów. Pamiętaj, aby jasno komunikowały one korzyści i wartość oferowanego produktu lub usługi, co zwiększy szanse na to, że klienci podejmą konkretną akcję taką jak np. zakup. Co jest istotne?

  • Nie używaj trudnego języka i zrezygnuj z podawania niepotrzebnych, zbyt technicznych szczegółów.
  • W treści podkreślaj wartości produktu lub usługi. Napisz, dlaczego ten produkt może przydać się klientom. Może rozwiązuje jakiś problem, z którym się zmagają lub po prostu spełnia ich potrzeby?
  • „Wyciągnij” unikalne cechy i zalety swojej oferty. Śmiało napisz o tym, co wyróżnia Twój produkt lub usługę spośród konkurencji. 
  • W miarę możliwości postaraj się przedstawić opinie lub referencje klientów świadczące o jakości i skuteczności produktu czy usługi. 
  • Nie zapomnij o Call to Action, czyli o wezwaniu do działania. Możesz zachęcać swoich klientów do zakupu, nawiązania kontaktu, rejestracji czy wykonania innego działania. 
  • Postaraj się jak najlepiej dopasować treść oferty do swojej grupy docelowej, a dokładniej: do jej potrzeb i preferencji. 
  • Prezentuj treść oferty w sposób estetyczny. Wskazane jest zadbanie nie tylko o odpowiedni układ tekstu, ale wykorzystanie również grafik i zdjęć, dzięki czemu oferta będzie przyciągała uwagę. 
  • Nie ukrywaj żadnych opłat. Wszystkie koszta, jakie poniesie klient, powinny być jasne i zrozumiałe.

Poznanie oferty serwisów konkurencyjnych

Checklista SEO obejmuje również zapoznanie się z ofertą serwisów konkurencyjnych. Gdy jest ich wiele, oznacza to, że jest mniej miejsca w Internecie dla Twojej firmy. Jednak z drugiej strony, możesz pozyskać sporo cennej wiedzy od dobrze działającej konkurencji. Przeprowadzając analizę konkurencji, zdobędziesz m.in. informacje, które słowa kluczowe są istotne. Przyglądając się działaniom konkurentów, możesz przyspieszyć czynności związane z planowaniem strategii SEO. Pamiętaj również, aby przeanalizować nie tylko bezpośrednich konkurentów. 

Przypisanie Money KW do istniejących stron ofertowych

Niemniej ważnym elementem checklisty SEO jest przypisanie Money Keywords do istniejących stron ofertowych, promujących konkretne produkty lub usługi w celu poprawy ich widoczności w wynikach wyszukiwania i zwiększenia szans na przyciągnięcie potencjalnych klientów chętnych do dokonania zakupu. Cały ten proces opiera się na identyfikacji odpowiednich Money Keywords związanych z danymi produktami lub usługami, a następnie optymalizacji stron ofertowych pod kątem tych słów kluczowych. W tej optymalizacji najczęściej chodzi o zmiany w treści, nagłówkach, metadanych, obrazach, a także innych elementach strony mających wpływ na SEO.

Zaplanowanie utworzenia nowych uzupełniających stron ofertowych

Checklista SEO obejmuje również plany dotyczące tworzenia nowych uzupełniających stron ofertowych. Celem jest uzupełnienie istniejących już stron ofertowych w witrynie  internetowej, dostarczenie dodatkowych informacji, szczegółów na temat produktów i usług, które mogą być ważne dla potencjalnych klientów.

  1. Jakościowe i czytelne treści

Publikowanie wartościowych treści 

W publikowanych przez Ciebie treściach powinny znaleźć się frazy kluczowe – ta najważniejsza powinna pojawić się już w pierwszych 150 znakach tekstu. Frazy muszą pojawiać się nie tylko w formie odmienionej, np. sklepom odzieżowym, ale także nieodmienionej, np. sklep odzieżowy. Co jeszcze oznaczają wartościowe treści? Rzecz jasna powinny one spełniać oczekiwania użytkowników i dostarczać im wyczerpujących informacji na dany temat. Jeśli będziesz dbał o to, aby na stronie znajdowały się unikalne, zawierające cenne informacje teksty, uda Ci się osiągnąć sukces.

Warto też zwrócić uwagę na długość tekstów – krótsze nie muszą być gorsze od tych dłuższych. Najważniejsze jest, aby wyczerpać poruszany temat, dopasować treści do potrzeb użytkowników i kolejno, odpowiednio skroić je pod bota. Treści na stronie mogą być jeszcze lepsze, jeśli zdecydujesz się wzbogacić je o materiały, takie jak np. zdjęcia, filmy czy prezentacje. Wówczas jest większa szansa na to, że na dłużej zatrzymasz czytelnika na stronie. 

Optymalizacja techniczna treści

W H1 warto zawrzeć oczywiście frazę kluczową. Wybierając nagłówek na stronę, powinieneś kierować się tym, aby był prosty i często wyszukiwany w Google. Możesz wykorzystać narzędzia do wyszukiwania fraz, które na pewno pomogą Ci ustalić, jakie są najlepsze frazy do umieszczenia w nagłówku H1.

Liczy się nie tylko H1, ale także pozostałe nagłówki. Są to śródtytuły, dzięki którym tekst czyta się przyjemniej. One również powinny zawierać frazy w różnych odmianach. Możesz też użyć synonimu frazy. Podobnie jak przypadku H1 najlepiej przyjmują się śródtytuły, które są wyszukiwane przez użytkowników Google. Muszą być również przemyślane, co oznacza, że powinny komunikować dokładnie to, co zawierają poszczególne akapity. 

Przykładowy tekst podzielony na nagłówki.

Ważnym elementem optymalizacji treści na stronie jest także optymalizacja title strony. W title należy zawrzeć frazę, lecz co ważne – powinna być zastosowana w naturalny sposób. Ustal jedną najważniejszą frazę dla danej podstrony i dodaj ją w title. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ją wzbogacił o jakieś rozwinięcie typu dobry, skuteczny czy cena. Podstawą jest, aby każdy title był unikalny i miał odpowiednią długość. Zatrzymajmy się na chwilę przy długości – najczęściej zalecaną długość podaje się w liczbie znaków, jednak dla Google ważniejsze są piksele. Dlatego warto korzystać z narzędzi, które umożliwiają sprawdzenie, czy długość title jest odpowiednia.

Źródło: https://totheweb.com/learning_center/tool-test-google-title-meta-description-lengths/

Wygląd treści

Dla wyszukiwarki Google znaczenie ma także to, jak prezentują się treści. Powinny być dostosowane do użytkowników i bezproblemowe w odbiorze. Zatem nie stosuj zbyt długich akapitów. Konieczne są nagłówki, wypunktowania, pogrubienia, zestawienia czy tabele. To elementy, które sprawiają, że tekst łatwiej i przyjemniej się czyta. To jest jednoznaczne, z tym że treści dostępne na Twojej stronie nie mogą być jednolitym blokiem tekstu. Dbając o wygląd treści, warto też dostosować stronę do osób z niepełnosprawnościami. Nie każdy wie, że stanowią one nawet ⅓ osób korzystających z Internetu, dlatego powinieneś zapewnić im m.in. możliwość powiększania czcionki tekstu. Dobrze byłoby, gdyby obsługa strony była prosta, a interfejs – intuicyjny. 

CTA (Call to Action)

Checklista SEO obejmuje również CTA, którego zadaniem jest zachęcanie użytkowników do konwersji. CTA może mieć różną postać. Kwestia tego, na czym zależy firmie – na sprzedaży, poprawieniu wizerunku czy pozyskiwaniu leadów. Call to Action powinno znaleźć się w kilku elementach, takich jak m.in. meta description, strona internetowa czy w treści (np. we wpisach blogowych).

Usunięcie zduplikowanej treści 

Powinieneś także pozbyć się zduplikowanego contentu. Ten nie ma żadnej wartości dla robotów ani dla użytkowników. Istotne jest również to, że można otrzymać nawet kary za powielanie treści w obrębie własnej strony, kopiowanie treści z konkurencyjnych stron lub po prostu z zewnętrznych serwisów. Unikalna treść jest znacznie lepsza, a przede wszystkim jest doceniana przez użytkowników i roboty. Przy wykrywaniu zduplikowanej treści warto korzystać z różnych narzędzi, takich jak np. Copyscape. 

Kanibalizacja treści

O kanibalizacji treści mówimy, gdy kilka podstron tej samej witryny jest pozycjonowane na to samo słowo kluczowe. Może to być naprawdę spory problem dla SEO. Jej skutkiem może być mniejsza widoczność strony WWW w wynikach wyszukiwania. To natomiast może niekorzystnie wpływać na ruch i sprzedaż. Jeśli chciałbyś sprawdzić, czy to zjawisko dotyczy Twojej strony, skorzystaj z Google Search Console, Senuto lub Screaming Frog. 

Stosowanie danych strukturalnych

Najprawdopodobniej stosowanie danych strukturalnych na stronie sprawia, że roboty lepiej rozumieją Twoje treści, a to przekłada się także na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Dzięki nim można również wyświetlać fragmenty rozszerzone w wynikach wyszukiwania.

Meta dane

W pozycjonowaniu wielkie znaczenia mają także title i meta description, które są widoczne na stronie SERP. To elementy wyników wyszukiwania i niestety często są zaniedbywane. Niektórzy dbają jedynie o tytuły, bowiem te mają bezpośredni wpływ na pozycję witryny. Warto jednak przyłożyć się do stworzenia dobrych opisów stron, ponieważ te mogą skutecznie zachęcić użytkowników do kliknięcia i przejścia na stronę, co skutkuje zwiększeniem CTR. Pamiętaj jednak, aby meta dane w prosty i zwięzły sposób opisywały to, co znajduje się na stronie. Niemile widziane są także duplikaty. Dodatkowo musisz zadbać o odpowiednią ich długość, jeśli nie chcesz, aby zostały przycięte przez wyszukiwarkę. 

Wyniki wyszukiwania Google na frazę „nauka hiszpańskiego”.

  1. Widoczność treści w Internecie

Linkowanie zewnętrzne 

Jak pozycjonowanie, to i linkowanie zewnętrzne. Brak linków przychodzących może być jedną z przyczyn braku widoczności strony w Google, zwłaszcza w konkurencyjnej branży, więc koniecznie musisz zadbać o tę kwestię. Jak możesz pozyskiwać linki zewnętrzne? Jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby pochodziły one z wartościowych stron o wysokim autorytecie. Znaczenie ma również dywersyfikacja, czyli różnicowanie zarówno źródeł pochodzenia linków, jak i ich atrybutów. 

Artykuły sponsorowane

Należy rozważyć budowanie linków także za pomocą artykułów sponsorowanych. Jest to doskonały sposób na to, aby korzystnie wpłynąć na działania SEO dla określonej strony WWW. Artykuły sponsorowane są chętnie czytane każdego dnia przez setki tysięcy odbiorców w Polsce. Niekoniecznie musisz je tworzyć samodzielnie – często tego rodzaju treści tworzy redakcja danego serwisu, oczywiście na życzenie reklamodawcy. Pamiętaj jednak, aby zadbać o to, by treść takich artykułów nie była zbyt nachalna, ponieważ wówczas ich skuteczność będzie niewielka. 

  1. Mierzenie ruchu i widoczności

Powinieneś również zweryfikować, czy prawidłowo mierzysz ruch i widoczność. Sprawdź przede wszystkim, czy w Google Search Console jest dodane konto domeny. To niezwykle ważny krok w procesie zarządzenia SEO, ponieważ umożliwia uzyskanie pełniejszego obrazu widoczności i wydajności witryny w wynikach wyszukiwania. W ten sposób można uzyskać lepsze wyniki i poprawę pozycji w wynikach organicznych. 

Konieczna jest także kontrola pomiaru ruchu na stronie, a dokładniej weryfikacja, czy został on prawidłowo wdrożony. Każdy właściciel strony internetowej powinien upewnić się, czy narzędzie do pomiaru ruchu działa prawidłowo i pozwala zbierać dokładne dane dotyczące interakcji użytkowników z witryną. Obejmuje to m.in. informacje o liczbie odwiedzin, źródłach ruchu, konwersjach czy zachowaniach użytkowników. 

Rzuć okiem także na pomiar konwersji na stronie. Istotne jest tutaj sprawdzenie m.in. czy kod śledzenia konwersji został poprawnie zaimplementowany na stronie. To właśnie konwersje umożliwiają zrozumienie zachowań użytkowników na stronie i wyciągnięcie odpowiednich wniosków, które za pomocą analizy pozwolą zoptymalizować dany fragment strony na lepsze. 

🚀 Checklista SEO – podsumowanie

Podsumowując, powyżej wspomnieliśmy o najważniejszych elementach pozycjonowania strony. Na początku musisz zadbać przede wszystkim o techniczne SEO, skonfiguruj Google Search Console i Google Analytics, zweryfikuj to, jak wczytują się treści na stronie, sprawdź, czy roboty Google docierają do wszystkich treści na stronie, skontroluj szybkość ładowania się witryny. Bardzo ważnym elementem checklisty SEO jest sam content – tutaj trzeba skupić się głównie na słowach kluczowych, które muszą być odpowiednio wybrane, a następnie umieszczone w różnych miejscach, ważnych z punktu widzenia SEO.

Same treści muszą być bardzo jakościowe i wartościowe dla czytelników, aby strona została doceniona nie tylko przez odwiedzających, ale również Google. Nie zapomnij również o widoczności treści w Internecie, czyli linkowaniu zewnętrznym i artykułach sponsorowanych. Oczywiście lista nie zawiera wszystkich działań, jakie można wdrożyć w ramach SEO. Jesteśmy jednak pewni, że powyższe wskazówki będą niezwykle pomocne, gdy np. zdecydujesz się samemu pozycjonować stronę. Czy masz już jakieś doświadczenie w tym zakresie? Co dodałbyś do naszej checklisty? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Komentarzy (1)

  1. https://1stplace.pl/
    30 listopada 2023 Odpowiedz

    Bardzo ciekawy i pomocny artykuł. SEO to przyszłość marketingu i warto rozwijać się w tym temacie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *