blog social media

12 sposobów, jak zwiększyć zaangażowanie odbiorców w mediach społecznościowych w 2024 roku

12SPOS~1

Chcesz zacząć budować swoją markę w mediach społecznościowych? To dobra decyzja – w końcu Facebook, Instagram, TikTok czy inne platformy to potężne narzędzia, dzięki którym możesz dotrzeć do dużego grona odbiorców i zbudować z nimi silne relacje. Jednak czy wiesz, jak zwiększyć zaangażowanie odbiorców w mediach społecznościowych w 2024 roku? Co jest najważniejsze? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Poznaj grupę swoich odbiorców

Zanim wystartujesz z działaniami w social mediach, ustal, jaka jest Twoja grupa docelowa. Chodzi tutaj o to, abyś wiedział, do kogo chcesz dotrzeć ze swoimi postami, produktami i usługami. Właściwie jest to jeden z najważniejszych elementów, ponieważ znając grupę docelową, łatwiej stworzysz skuteczne treści i dobrą strategię komunikacji. Może być też tak, że już od dłuższego czasu działasz w internecie, ale nikt nie reaguje na Twoje posty. Powód może być banalny: najprawdopodobniej nikt nie jest nimi zainteresowany.

Zatem zacznij od badania grupy docelowej i zainteresuj się takimi czynnikami jak np. płeć, wiek czy lokalizacja. Konieczne jest także ustalenie powodu, dla którego odbiorcy mogą potrzebować Twojego produktu/usługi.

Pozbądź się przyczyn braku zaangażowania

Często spotykamy się z tym że za brak zaangażowania odbiorców w mediach społecznościowych odpowiadają błędy, które można szybko usunąć. Co zazwyczaj odpowiada za ten problem? Przede wszystkim nieokreślenie grupy docelowej. Gdy nie wiesz, do kogo piszesz, nie ma szans na zadowalające efekty. Podobnie będzie jeśli Twój content jest chaotyczny i zupełnie nieprzemyślany. Pamiętaj także, że niepodejmowanie interakcji z odbiorcami to także spory błąd. Co więcej, nie da się być wszędzie najlepszym. Skup się na jednym lub dwóch kanałach komunikacji i tam dawaj z siebie wszystko. Jeśli tych kanałów będzie zbyt wiele, efekty mogą być marne.

Niektórzy decydują się również na kupowanie fanów i obserwujących. Takie postępowanie przyniesie Ci jedynie same liczby i nic więcej. Fałszywi fani nie będą dawali polubień/komentarzy. To zdecydowanie nie jest sposób na zdobycie zaangażowanej społeczności.

Bądź zaangażowany, a odbiorcy wezmą z Ciebie przykład

Oczekujesz, że Twoi odbiorcy będą aktywni i zaangażowani, kiedy Ty sam nie jesteś? To nie wyjdzie! Staraj się więc być aktywnym i sprawnie odpowiadać na komentarze i pytania we własnych postach w social mediach. Możesz po prostu odpisywać np. ,,dziękuję za komentarz” lub ,,dziękuję za polubienie”, jednak czy tak uda Ci się podtrzymać kontakt? Niekoniecznie. Dużo lepszą opcją jest zadawanie pytań. Ktoś skomentował Twój wpis? W takim razie zadaj pytanie. Co najbardziej spodobało Ci się w tym wpisie? Czy wypróbowałeś już wspomniane porady? Jakie wnioski udało Ci się wyciągnąć po przeczytaniu tego tekstu? Tak naprawdę możesz zadać mnóstwo różnych pytań. Gdy uzyskasz odpowiedź, to znak, że to działa! Staraj się regularnie podtrzymywać takie rozmowy, a szybko uda Ci się zbudować relacje z odbiorcami.

Organizuj konkursy

Konkursy w social mediach są organizowane nierzadko. Nikogo jednak nie powinno to dziwić, ponieważ mogą one przynieść mnóstwo korzyści takich jak np. nowe polubienia, poszerzenie grona odbiorców czy budowa wizerunku marki. Jeśli zastanawiasz się, jak przeprowadzić taki konkurs, wiedz, że masz tutaj dużą dowolność. Sam ustalasz, jakie będą zasady rywalizacji czy nagrody.

Jakie konkursy w mediach społecznościowych są najczęściej organizowane? Bardzo często chodzi w nich o wymyślenie hasła reklamowego, uzupełnienie dialogów w dymku, rozwiązanie zagadki, odpowiedzenie na zadane pytanie, czy stworzenie fotografii.

Gdy już zdecydujesz się na zorganizowanie konkursu w social mediach, pamiętaj, aby dobrze go promować. Co mamy na myśli? Informację o konkursie podaj np. na stronie internetowej, w innych mediach społecznościowych, a także wykorzystaj listę e-mailową. Równie ważne są nagrody – te powinny być choć trochę związane z Twoją marką. Wiadomo również, że nie jesteś w stanie nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Jednakże możesz wysłać podziękowanie za udział, tym którym nie udało się wygrać. Przy okazji możesz wspomnieć o tym, jak wygląda Twoja praca. Może uda Ci się w ten sposób zachęcić kogoś do skorzystania z oferty firmy?

Co więcej? Pamiętaj, aby przestrzegać zasad platformy, organizując konkurs. W zależności od tego, gdzie planujesz go zrobić, zasady i przepisy mogą być inne.

Wypróbuj RTM, czyli marketing czasu rzeczywistego

W zwiększaniu zaangażowania odbiorców w mediach społecznościowych w 2024 roku pomocny może być także Real Time Marketing (RTM). To tak zwany marketing czasu rzeczywistego, czyli szybka i zazwyczaj trafna reakcja na aktualne sytuacje w mediach, polityce czy kulturze. Publikowanie takich treści związanych z tym, co jest akurat aktualne, popularne i chętnie się klika, może przynieść doskonałe efekty. W ten sposób możesz przyciągnąć wielu nowych odbiorców, zachęcić ich do reakcji, a także rozbawić. Warto podkreślić, że choć RTM nie jest samodzielną strategią, to może być rewelacyjnym wsparciem dla innych działań marketingowych.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Wybierz odpowiednią platformę, czyli zastanów się, gdzie jest Twoja grupa docelowa

Możesz budować swoją markę na różnych platformach. Niekoniecznie każda okaże się dobrym wyborem. Dużo tutaj zależy od Twojej grupy docelowej. Jeśli Twoje produkty są kupowane głównie przez młode osoby, powinieneś rozważyć prowadzenie konta szczególnie na Instagramie czy TikToku. Oczywiście nie musisz ograniczać się tylko do tych dwóch – posty możesz umieszczać także na Facebooku, Twitterze, YouTube czy LinkedIn, jednak jeśli zależy Ci na osiągnięciu celów marketingowych, to wybierz te aplikacje, które cieszą się największą popularnością wśród potencjalnych klientów.

Publikuj posty wtedy, gdy odbiorcy są aktywni

Choć może wydawać Ci się to nieco dziwne, to jednak czas publikacji postów w social mediach ma ogromne znaczenie. W końcu im więcej osób przed odbiornikiem tym większa szansa na większą aktywność. Warto to wykorzystać i publikować posty w godzinach, gdy najwięcej osób zagląda na stronę. Nie wiesz, kiedy to następuje? Badania przekazują nam różne informacje. Przykładowo, jeśli chodzi o posty na Facebooku, to badania Sprout Social informują, że najlepiej dodawać je od wtorku do piątku w godzinach między 13:00 a 16:00, z kolei inne badania przekazują informacje, że najlepiej pisać posty w poniedziałki i wtorki między 7:00 a 10:00. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj do naszego artykułu: Kiedy publikować posty na Facebooku i Instagramie? Poznaj najlepszy czas! Możesz także po prostu obserwować swoich fanów – po pewnym czasie dostrzeżesz, kiedy są najbardziej aktywni. Wówczas dodawaj wartościowy content i zachęcaj do pozostawiania reakcji czy komentarzy, aby móc budować więź.

Dodawaj przyciągające grafiki do postów

Jeśli chcesz osiągnąć jak najlepsze efekty, to na pewno warto skupić się na tym, aby w postach znajdowały się również przyciągające wzrok obrazy lub grafiki. Warto tutaj wspomnieć o statystykach marketingu wizualnego opracowanych przez HubSpot, z których dowiadujemy się m.in., że treści z obrazami mają nawet o 94% więcej wyświetleń niż treści bez obrazów. Dodatkowo treści wizualne są znacznie częściej udostępniane w social mediach. Warto więc zadbać, aby te grafiki znajdowały się w postach. Gdzie możesz je tworzyć? Istnieje do tego mnóstwo bezpłatnych narzędzi, takich jak np. Canva.

Twórz nagłówki nacechowane emocjami

Jak jeszcze możesz zwiększyć zaangażowanie odbiorców w mediach społecznościowych w 2024 roku? Kolejnym sposobem jest tworzenie nagłówków nacechowanych emocjami. Poniżej przedstawiamy Ci najlepsze wzory na przyciągające nagłówki:

  • ,,Najlepszy sposób na usunięcie cellulitu”
  • ,,[X] sposobów na szybkie pomnożenie pieniędzy”
  • ,,Co zrobić, by mieć lepszą pamięć?”
  • ,,Jaki jest najlepszy sposób na osiągnięcie wymarzonej wagi?”

Używaj hasztagów, aby zwiększyć liczbę obserwujących w mediach społecznościowych

Hasztagi w mediach społecznościowych to element, którego nie możesz pominąć. Powinieneś używać przede wszystkim tych, które zawierają kluczowy przekaz i są dość proste. Oczywiście możesz wybierać także te popularne hasztagi, lecz nie przesadzaj z ich ilością. Możesz również korzystać ze stron takich jak np. Hashtags.org i Hashtagify.me, aby odnaleźć najlepsze hasztagi dla Twoich materiałów i odbiorców. Dzięki wykorzystaniu hasztagów na profilu dotrzesz do nowych odbiorców, zainteresowanych danym tematem.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Zachęcaj użytkowników do reakcji

Jak zwiększyć zaangażowanie odbiorców w mediach społecznościowych w 2024? To naprawdę nie musi być trudne. Czasem wystarczające jest po prostu tworzenie postów, które będą wprost zachęcały do reagowania. Obecnie w social mediach często można się spotkać z postami, które zachęcają np. do oznaczania znajomych czy głosowania za pomocą reakcji. Możesz również zadawać pytania w swoich postach i tym samym zachęcać odbiorców do dyskusji. Świetne efekty możesz uzyskać, gdy postawisz kontrowersyjne pytanie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby Twoi obserwatorzy dzielili się swoimi opiniami czy spostrzeżeniami – zachęcaj ich do tego!

Źródło: https://www.facebook.com/PizzaGuseppe/posts/pfbid02SJdkiAarRLR6MWVB3bHHiwC1AMYBt92eva9sTBMymXwcSWmBPxcngnYBWTrcW9x1l?locale=pl_PL

Zadbaj o regularne publikowanie postów

Nie uda Ci się osiągnąć sukcesu, jeśli będziesz zbyt rzadko publikował posty. Jeden post w miesiącu, czy nawet raz na dwa tygodnie to zdecydowanie zbyt mało. Publikując z taką częstotliwością, nie masz co liczyć na zadowalające zaangażowanie odbiorców w mediach społecznościowych. Staraj się więc regularnie dodawać posty, najlepiej codziennie, a z czasem dotrzesz do dużej liczby odbiorców.

Wciąż brak efektów? Skontaktuj się z nami

Czasem jednak jest tak, że mimo wielu prób zwiększenia zaangażowania odbiorców w mediach społecznościowych, nic się nie zmienia. W takim przypadku nie ma sensu, abyś tracił więcej czasu i nerwów. Zgłoś się do nas, a my przyjrzymy się Twoim profilom i powiemy Ci, co jest nie tak. Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie social mediów. Niezależnie od tego, na jakiej platformie społecznościowej działasz, nasz zespół specjalistów jest w stanie opracować dla Ciebie skuteczną strategię i zadbać o wizerunek Twojej firmy. Zapraszamy na darmową konsultację z nami!

🚀 12 sposobów, jak zwiększyć zaangażowanie odbiorców w mediach społecznościowych w 2024 roku – podsumowanie

Podsumowując, trudno w jednym zdaniu napisać, jak zwiększyć zaangażowanie odbiorców w mediach społecznościowych w 2024, ponieważ nie ma na to jednego uniwersalnego przepisu. Przedstawiliśmy Ci już jednak wiele sposobów na to – teraz czas, abyś wybrał te, które uznasz za najlepsze dla Twojej grupy docelowej. Pamiętaj też, że na efekty zawsze trzeba poczekać, nie pojawią się one od razu. Działaj zgodnie z podanymi przez nas wskazówkami, dbaj, by Twoje materiały w social mediach były przemyślane, wartościowe i spójne, a na pewno uda Ci się zbudować zaangażowaną społeczność. Gdybyś jednak wciąż miał jakieś wątpliwości lub po prostu chcesz zlecić prowadzenie social mediów, napisz lub zadzwoń do nas.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *