poradniki social media

Pomysły na ciekawe posty w social mediach: skąd je wziąć? Poznaj propozycje Efectowni! [AKTUALIZACJA]

Pomysły na ciekawe posty w social mediach skąd je wziąć Nasze propozycje

Praca w branży kreatywnej zazwyczaj jest przyjemna, ale czasem i problematyczna. Zdarzają się w niej bowiem takie dni, kiedy mamy mnóstwo pomysłów na posty, które warto umieścić w mediach społecznościowych. Jest ich tyle, że czasami aż ciężko zdecydować, które faktycznie warto wykorzystać. Jednak zdarza się też czas, kiedy trudno znaleźć nam jakikolwiek pomysł. Dlatego przygotowaliśmy dla Was artykuł, w którym zdradzamy, skąd wziąć pomysły na ciekawe, angażujące posty w social mediach. Zachęcamy do lektury. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

5 sposobów na to, skąd brać pomysły na posty w social mediach

Szukasz inspiracji na treści do swoich profili społecznościowych? Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, skąd czerpać pomysły na posty w social mediach, które na pewno zaangażują, zainspirują i zaskoczą Twoich fanów. Otaczający nas świat jest pełen niezliczonych źródeł inspiracji, które mogą pomóc Ci stworzyć treści, które będą wyróżniać się w gąszczu informacji w sieci. Poznaj te najlepsze!

Słuchaj swoich odbiorców

Gdy kompletnie nie wiesz, co dodać w mediach społecznościowych, skorzystaj z pomocy swoich odbiorców. Jak to możliwe? A no tak to: to właśnie oni są najlepszym źródłem inspiracji. Zajrzyj więc w skrzynkę odbiorczą, a także w komentarze. Zapoznaj się z tym, co Twoi fani mają do powiedzenia. Może wielu z nich ma ten sam problem, z którym nie mogą sobie poradzić?

Na przykład: uznajmy, że masz własną linię kosmetyków do włosów i są one dostępne w wybranych drogeriach, a Twoi obserwujący nie wiedzą, gdzie mogą je kupić. W takim przypadku stworzenie posta, w którym podasz dokładne adresy sklepów, w których są Twoje produkty, będzie idealnym pomysłem. 

Inną możliwością jest zapytanie wprost, jakie są zainteresowania i potrzeby Twoich fanów. Możesz to zrobić, tworząc post lub dodając ankietę na stories. Poczekaj nieco na opinie, a następnie twórz treści, które będą chętnie czytane. 

Sprawdź, co publikuje konkurencja

Kolejnym sposobem na znalezienie pomysłu na posty w social mediach, jest zapoznanie się z profilami konkurencji. Na pewno zdajesz sobie sprawę, kim są Twoi najwięksi konkurenci. 

Zajrzyj na ich profile m.in. na Facebooku, Instagramie i TikToku. Dowiedz się, jakie dodają materiały i spójrz, czy cieszą się one popularnością. W ten sposób uzyskasz informacje, jakie tematy i style przemawiają do publiczności. 

Łatwo możesz wtedy stwierdzić, czy są jakieś luki lub tematy, którymi konkurencja po prostu się nie zajęła. A wówczas to przestrzeń dla Ciebie – stwórz unikalne treści, które przyciągną uwagę Twoich obserwujących. 

Pamiętaj jednak, że absolutnie nie chodzi nam tutaj o kopiowanie cudzych treści: masz tylko się zainspirować! Zastanów się, jak możesz zrobić to samo, ale po swojemu, w swoim charakterze? Może jakiś wątek warto rozwinąć lub uzupełnić o inny? Daj sobie czas na zastanowienie i stwórz wyjątkowe materiały. 

Zapoznaj się z kalendarzem świąt

Gdy brakuje Ci pomysłu na ciekawe posty w social mediach, warto, abyś zajrzał do kalendarza świąt. To doskonały sposób na to, aby zdobyć pomysły na posty, na które fani będą chętnie reagowali. 

W sieci znajdziesz mnóstwo kalendarzy online, w których zostały wyszczególnione nawet te nietypowe święta takie jak np. Dzień Wegetarian, Dzień Kubusia Puchatka, Międzynarodowy Dzień Pizzy, Dzień Bez Mięsa, Dzień Energetyka i wiele innych. Jesteśmy pewni, że przynajmniej o kilku powyższych nigdy nie słyszałeś. 

Źródło: https://www.kalendarzswiat.pl/

Przykładowo, jeśli prowadzisz restaurację, skorzystaj z Dnia Ryby, a gdy zajmujesz się sprzedażą książek, wykorzystaj do stworzenia postu Światowy Dzień Książki.

Właściwie każdego dnia można znaleźć okazję do świętowania. Dlatego, gdy przygotowujesz harmonogram postów na Facebooka (lub inne media społecznościowe), zajrzyj do kalendarza i sprawdź, czy w najbliższym okresie nie wydarzy się coś, co warto wykorzystać w social mediach. 

Wykorzystaj specjalne narzędzia

Kolejnym fantastycznym sposobem na znalezienie pomysłu na ciekawe posty w social mediach jest skorzystanie ze specjalnych narzędzi, które podpowiedzą Ci, jakie tematy aktualnie warto poruszyć. Zaliczamy do nich:

  • Google Trends – to narzędzie podpowie Ci, jakie tematy są obecnie modne i ciekawe dla użytkowników. Wystarczy, że wpiszesz interesującą Cię frazę. Zobacz: 
Źródło: Google Trends
  • Answer The Public – jego działanie jest banalnie proste! Wystarczy, że wpiszesz interesujące Cię słowo, a darmowy program błyskawicznie zaprezentuje wyrażenia powiązane, zapytania mające związek z danym tematem. Spójrz: 
Źródło: Answer The Public
  • Wyszukiwarka Google – wystarczy, że wpiszesz frazę i od razu masz przynajmniej kilka pomysłów na posty w mediach społecznościowych. Przyjmijmy, że zajmujesz się sprzedażą ubrań, w tym sukienek: 
Źródło: Google

Zobacz, co Twoim fanom podoba się najbardziej

A gdybyś tak był własną inspiracją? Zanim pomyślisz, że to beznadziejny sposób, poczekaj chwilę. W Twoich mediach społecznościowych na pewno są już opublikowane treści, które kiedyś cieszyły się popularnością. Zdobyły mnóstwo reakcji, komentarzy i udostępnień. Przyjrzyj się im dokładnie i wyciągnij wnioski. 

Zdobądź odpowiedź na pytanie, dlaczego konkretne posty były tak chętnie oglądane, a następnie postaraj się stworzyć podobne treści. Spoglądając na te stare, zwróć uwagę na elementy, które sprawiły, że były to naprawdę popularne posty. Może wyróżniały się tym, że nie brakowało w nich humoru? Były „wyposażone” w piękne zdjęcia? A może dotyczyły po prostu konkretnego tematu, na który warto pisać? 

Jesteśmy pewni, że praktycznie każdy temat da się pogłębić – spróbuj to zrobić i patrz, jak internauci chętnie zapoznają się z Twoimi wpisami. 

Stwórz angażujące posty w social mediach z naszą pomocą. Pomysły prosto od Efectowni

Po zapoznaniu się z naszymi poradami dotyczącymi tego, skąd możesz brać pomysły na angażujące posty w social mediach, warto, abyś bliżej przyjrzał się przygotowanym przez nas propozycjom.

Udostępniaj nowości z życia firmy

W firmie zachodzą spore zmiany? Pojawili się nowi pracownicy, a może firmie udało się wprowadzić jakieś nowości? Nie wahaj się poinformować o tym swoich fanów – powinni być na bieżąco ze wszystkim!

Źródło: https://www.facebook.com/MercureGdanskPosejdon/posts/pfbid05qPjhNLQvrAyNxRzgMuq9qw1txKxNFneg4A5kUqk8Q3sFt1KtfPYg5rECkgCsRMFl

Udostępniając nowości z życia firmy w mediach społecznościowych, możesz zbudować świetną relację ze swoimi fanami. Facebook, Instagram, TikTok i inne to kanały, które służą nie tylko do promocji nowych produktów czy usług. 

Obserwujący na pewno będą zainteresowani także postami, w których pokażesz kulisy działania firmy, pracowników, projekty, nad którymi aktualnie pracujecie czy obecne sukcesy i wyzwania. 

Zapewniamy, że takie materiały będą atrakcyjne dla Twoich obserwujących, ponieważ ukazują ludzką, autentyczną stronę danej marki. Warto, abyś stosował różne formy – nie tylko zwykłe posty, ale także video czy stories. Pokaż, że za marką stoją ludzie i zbuduj więź z publicznością. 

Źródło: https://www.facebook.com/efectownia/posts/pfbid02LmyRM5cpGUKoMLkWeL4EKWw77ugWmV6UU5Pj9FgGQD6pNuFj2VisGekWSVi4TnvKl

Zaproponuj zabawę

Aby użytkownicy reagowali na Twoje posty, muszą czuć się do tego zachęceni. Jeśli dostarczysz im coś, z czego będą mogli czerpać przyjemność, pod Twoimi wpisami nie zabraknie polubień czy komentarzy. Osoby korzystające z Facebooka, Instagrama czy innych mediów społecznościowych uwielbiają wszelkiego rodzaju rebusy czy quizy. Dodając takie materiały na profilach firmowych, dostrzeżesz duży odzew. Pamiętaj tylko, że udostępniana przez Ciebie zabawa nie może być banalnie prosta, ani też zbyt trudna.

Źródło: https://www.facebook.com/sekonafalismaku/posts/pfbid02Y9qjhenqwFGQoo4i7eF9A3tjhBURSQdp2rryS1zYqtRdm8LCW8DMkTCdWLWqCwYql

Przekaż link do wpisu blogowego

Jeśli Twoja firma prowadzi bloga i właśnie pojawił się na nim nowy wpis, nie wahaj się go udostępnić na profilach społecznościowych. Z pewnością jest to interesująca treść, która powinna trafić do jak największej liczby osób. Warto jednak, aby post nie składał się z samego linku. Dodaj fragment czy chociażby kontekst, dzięki czemu użytkownicy będą wiedzieli, co mogą znaleźć pod danym linkiem. Dobrym pomysłem może być również załączenie przyjemnej dla oka grafiki, która także będzie sygnalizować, co zawiera dany artykuł.

Źródło: https://www.facebook.com/efectownia/posts/pfbid0igyuM1BpXXY7gZWC7B7xgSi5AcEi79VFhGCDjWNfrUqvJYkUEkefVFi9yVydSRA3l

Pozwól swoim fanom głosować za pomocą emotikonów

Co jeszcze możesz zrobić, aby Twoje posty stały się bardziej zauważalne? Dodawaj wpisy, w których umożliwisz głosowanie za pomocą emotikonów! Zobacz, jak to robi Guseppe:

Źródło: https://www.facebook.com/PizzaGuseppe/posts/pfbid02xDyyUZKgDGxsa3mZHHjzNeZS692kUeSrdHyDQwH5hcf7L9DZnWitMhBx9cyxzcYTl

Dodaj post rozwijający się po kliknięciu

Chcesz dodać na swój profil firmowy zupełnie coś innego? Od czasu do czasu warto, abyś wstawił post, który rozwija się dopiero po kliknięciu w grafikę. Zobacz, jak to zrobiła marka Paola:

Źródło: https://www.facebook.com/paolasyropy/posts/pfbid02ctWDTMx2nfAky6qMchynyVtDFmr6Y3FMogFB9WjUMd7ZyWN7JbxM5A6KAK1vXUZXl

Źródło: https://www.facebook.com/paolasyropy/posts/pfbid02ctWDTMx2nfAky6qMchynyVtDFmr6Y3FMogFB9WjUMd7ZyWN7JbxM5A6KAK1vXUZXl

Pokaż, że Twoja firma aktywnie działa w Internecie

Pewnie Twoja firma ma stronę nie tylko na Facebooku, zgadza się? Jednak nie wszyscy Twoi fani muszą o tym wiedzieć. Jeśli więc intensywnie działasz również na Instagramie, TikToku czy innym kanale, śmiało poinformuj o tym wszystkich, którzy obserwują Twoją stronę.

Źródło: https://www.facebook.com/efectownia/posts/pfbid023kdEJ3mFBKzjeMQyyTaoREbtcetHHg9N3VBWXreQkLSG7jjRL8hPJeX3byfhHLWCl

Chwal się opiniami klientów

Pozytywnymi rzeczami warto się dzielić. Mogą być nimi np. opinie – to sprawdzone metody sprzedaży. Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, zanim większość klientów Ci zaufa, zapewne będzie chciała przeczytać nieco recenzji o Twojej firmie. Możesz im to ułatwić, udostępniając wybrane opinie w social mediach. Pamiętaj również, aby użytkownicy mieli możliwość bezproblemowego zostawienia opinii w oficjalnym źródle takim jak np. profil na Facebooku.

Źródło: https://www.facebook.com/efectownia/posts/pfbid031Xs94ePhMmQWbCbxNTHo6drjCfLoFEgqVnrwtCzkAbgaicPDMAsrsHa94f92MWmAl

Kiedyś vs dziś

Zapewne tego typu posty nie są możliwe do realizacji w każdej branży, ale warto spróbować! Pokaż swoim fanom zmiany, które zaszły wraz z upływem czasu. Zobacz, jak zrobił to InPost:

Źródło: https://www.facebook.com/paczkomatkurier/posts/pfbid02U8F34KcRMSRKwH2HnEs1gPuA9oSTLBHBjm3fwk8hsWb4sVeLQVaMrGitqazNaV6yl

Masz pomysł? Zapisz go!

Właśnie wpadłeś na doskonały pomysł, ale nie chcesz go wykorzystać w tym momencie? Liczysz na to, że pozostanie w Twojej głowie na długo i po prostu o nim nie zapomnisz? Dobrze radzimy: każdy pomysł zapisuj od razu na kartce. Po pewnym czasie uda Ci się stworzyć spis, który na pewno wykorzystasz w przyszłości i będziesz miał pewność, że o niczym nie zapomnisz. 

🚀 Pomysły na ciekawe posty w social mediach – podsumowanie

Podsumowując, dobre pomysły na posty w social mediach otaczają nas z każdej strony. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że różnie bywa z nimi i naszą kreatywnością. Jeśli na co dzień pracujesz ze słowem lub obrazem, na pewno nie raz już czułeś, że jesteś „w kropce”. W takich momentach warto po prostu odpuścić, trochę odpocząć, a pomysły znów zaczną się pojawiać. Dobrą opcją jest także skorzystanie z powyżej wymienionych przez nas sposobów: możesz m.in. poszukać pomysłu u swoich konkurentów lub sam stać się swoją inspiracją. Swobodnie korzystaj również z wymienionych powyżej pomysłów. Pamiętaj, że zawsze możesz zgłosić się do nas i zlecić obsługę social mediów, a wówczas to my o wszystko zadbamy i pomożemy rozwinąć Twój biznes. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *