marketing SEO

Co to jest anchor text i jaki ma wpływ na pozycjonowanie strony?

Co to jest anchor text - grafika główna

Choć nie każdy wie, czym jest anchor text, to jednak praktycznie każdy z nas spotyka się z nim każdego dnia. Jest to bowiem jeden z nieodłącznych elementów każdej strony www. Anchor text jest wykorzystywany do pozycjonowania i link buildingu. Dlaczego warto poświęcić mu więcej uwagi? Jak go dobrze wykorzystać, aby były widoczne efekty? O tym piszemy w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Co to jest anchor text?

Otwierając słownik języka angielskiego, dowiesz się, że anchor znaczy kotwica. W przypadku naszego kontekstu nie do końca o to chodzi, ale skojarzenia z kotwicą są jak najbardziej odpowiednie. Anchor to po prostu fragment tekstu, w który użytkownik może kliknąć i od razu przenieść się na inną stronę. Element ten bywa nazywany również tekstem zakotwiczonym, kotwicą czy anchorem.

Mówiąc prostym językiem, anchor kotwiczy pomiędzy sobą dwie lokalizację w internecie. I może to się odbywać w obrębie jednej witryny lub dwóch całkowicie różnych. Łatwo rozpoznasz obecność anchora w tekście, ponieważ zwykle jest wyróżniony kolorem niebieskim i jest podkreślony. Oczywiście jednak anchor text może przybrać też inną formę, a dokładniej: może mieć inny kolor lub nie być podkreślony. Co więcej, gdy najedziesz kursorem na tego typu tekst, w lewym dolnym rogu przeglądarki pojawi się pełny URL, do którego odsyła.

Rodzaje anchor textów

W internecie możesz spotkać się z informacją, że istnieje nawet kilkanaście rodzajów anchor textów. Całkiem sporo, prawda? Jednak w tym artykule skupimy się jedynie na tych najpopularniejszych. Poznaj najczęściej stosowane rodzaje anchor textów!

 • Anchor brandowy – łatwo możesz się domyśleć, że taki tekst zawiera nazwę marki i jego głównym celem jest budowa rozpoznawalności danej marki. Przykładowy anchor brandowy: Agencja marketingowa Efectownia może stworzyć dla Ciebie teksty zgodne z SEO i dopasowane do grupy docelowej.
 • Exact match – inaczej link sprzedażowy zawiera w treści dokładnie określoną frazę kluczową. Przykładowy anchor exact match: Oferujemy pozycjonowanie stron dla małych, średnich i dużych firm.
 • Partial match – jest to częściowe dopasowanie linku do frazy. Ten rodzaj anchora to słowa lub wyrazy zawierające tylko część frazy kluczowej. W tym przypadku świetnie sprawdzają się synonimy. Przykładowy anchor partial match: Chętnie wykonamy dla Ciebie pozycjonowanie w wyszukiwarce Google.
 • Zero match – taki anchor wyróżnia się tym, że nie zawiera frazy kluczowej, a z jego treści trudno wywnioskować, jaka jest zawartość podlinkowanej strony. Istotną informacją jest to, że ma niewielki wpływ na SEO witryny. Przykładowy anchor zero match: Jesteś zainteresowany ofertą naszej agencji Efectownia – kliknij tutaj!
 • nagi adres URL – czasem możesz spotkać się z tym że jako tekst kotwicy został zastosowany czysty adres URL. Zazwyczaj takie rozwiązanie jest stosowane np. gdy chcemy podać źródło zdjęcia. Przykład: https://efectownia.pl/
 • kotwice w formie obrazu – gdy klikniesz w jakiś banner, to także możesz zostać przeniesiony do innego adresu URL.

Jak stworzyć dobry anchor text? Poznaj porady Google

Czy wiesz, że istnieje poradnik, w którym znajdziesz cenne informacje na temat tego, jak zbudować dobry anchor text? Zgodnie z nim najważniejsze jest, aby:

 • anchor text zawierał podstawowe informacje na temat zawartości strony, do której prowadzi dany link;
 • umożliwić użytkownikom rozpoznanie anchora w tekście;
 • zadbać o odpowiedni dobór anchora w przypadku linków wewnętrznych.

Pamiętaj również o tym, że odnośniki do Twojej witryny nie powinny znaleźć się na podejrzanych stronach internetowych, także tych stworzonych jedynie do wymiany linków. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na taki krok, istnieje spora szansa, że Google uzna to za spam.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Na co musisz uważać, tworząc anchor text?

Podczas tworzenia anchor textów możesz popełnić wiele podstawowych błędów, których na pewno warto unikać. O jakie błędy chodzi? Przede wszystkim pamiętaj, aby nie stosować tych samych słów kluczowych we wszystkich linkach. Najlepszym rozwiązaniem są różne słowa kluczowe – takie postępowanie na pewno nie będzie podejrzane dla wyszukiwarek.

Dobór anchorów nie może być także nieprzemyślany, ponieważ wpływają one na estetykę strony. Jeśli użytkownik zauważy, że wyglądają nienaturalnie, na pewno szybko się zniechęci do dalszego przeglądania strony. Często popełnianym błędem jest także zbyt duża ilość linków na stronie. Gdy przesadzisz z ich nadmiernym nagromadzeniem, to niestety musisz się liczyć z tym że Twoja strona straci na jakości i spadnie w dół w rankingach w wyszukiwarkach. Dlatego staraj się dodawać linki jedynie tam, gdzie faktycznie powinny się znaleźć.

Zadbaj również o zoptymalizowanie anchora textu. Częstym błędem jest tutaj stosowanie ogólnych opisów, które nie mają żadnego związku tematycznego z zawartością strony, do której prowadzi link. Używanie ogólnych anchor textów takich jak np. ,,artykuł” lub ,,sprawdź tutaj” także nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zwykle odradza się także stosowanie adresu URL strony jako anchor text czy bardzo długich anchorów.

Dlaczego anchor text jest ważny dla SEO?

Anchory są niezwykle istotne z punktu widzenia SEO. Wynika to z tego, że to właśnie dzięki nim roboty Google’a mogą łatwiej odnaleźć się w strukturze strony, zrozumieć, o czym jest konkretna strona, a także, na jakie słowa kluczowe strona powinna być pozycjonowana. Prawidłowo dobrany anchor text może być również ogromną pomocą dla użytkowników, ponieważ dzięki niemu wiedzą oni, dokąd prowadzi dany link i co znajdą na stronie docelowej.

Anchor text – pomocne narzędzia. Czy warto z nich korzystać?

Na pewno warto zainteresować się narzędziami przeznaczonymi do optymalizacji SEO. Możesz skorzystać z darmowych lub płatnych narzędzi. Naszym zdaniem na uwagę zdecydowanie zasługują te płatne, ponieważ są ciągle rozwijane. Dzięki nim uzyskasz informacje, jakie anchor texty są używane na stronie, jak wygląda ich optymalizacja pod kątem SEO i czy wymagają poprawy. Korzystanie z takich narzędzi może przynieść mnóstwo korzyści, a dodatkowo umożliwiają śledzenie trendów w linkowaniu i analizę, jakie anchor texty aktualnie cieszą się największą popularnością w danej branży. Jakie narzędzia są najlepsze? Do tych najczęściej wybieranych zaliczamy Ahrefs i SEObility.

Jaką długość powinien mieć anchor text?

Zazwyczaj radzi się, aby anchor, niezależnie do rodzaju, nie był zbyt długi. Zdaniem specjalistów nie powinien przekraczać 60 znaków. Jeśli chcesz, aby miał jak największą moc, stosuj krótsze anchor texty. Wiedz również, że dłuższe anchor texty utrudniają wyszukiwarkom dokładne określenie wskazywanej tematyki.

7 pomocnych wskazówek przy tworzeniu anchor textów

Chcesz stworzyć dobre anchor texty? Skorzystaj zatem z naszych wskazówek!

 • Twórz precyzyjne anchory, czyli takie, które będą dokładnie opisywały to, co znajduje się na stronie docelowej. Możesz korzystać ze słów kluczowych bądź fraz związanych z tematem linku.
 • Dodawaj anchor text w odpowiednich miejscach. Najlepiej, aby znajdował się w kontekście związanym z treścią, która jest dostępna na stronie, do której prowadzi link. Chodzi tutaj o to, aby wyszukiwarki i użytkownicy mogli łatwo zrozumieć, co znajdą na stronie.
 • Zadbaj o zróżnicowane anchory. Jest to jednoznaczne z tym, że na stronie nie może być nadmiaru tych samych anchor textów. Warto postawić na różne warianty fraz kluczowych, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie naturalnego profilu linków.
 • Unikaj spamu słów kluczowych. Użytkownicy nie lubią nadmiaru słów kluczowych czy anchorów składających się z fraz zupełnie niezwiązanych.
 • Pisz dla użytkowników. Pamiętaj, że anchor text jest głównie dla użytkowników, więc powinien być dla nich atrakcyjny, a przede wszystkim zrozumiały. Nie stosuj więc długich i niejasnych fraz.
 • Regularnie sprawdzaj skuteczność anchor textów. Co jakiś czas monitoruj, jakie anchor texty zapewniają najlepsze rezultaty i wprowadzaj zmiany w swojej strategii.
 • Nie nadużywaj dokładnych słów kluczowych. Oczywiście nie może ich zabraknąć, ale równie ważne są anchor texty częściowo dopasowane czy ogólne. Chodzi oczywiście o to, aby całość wyglądała naturalnie.

🚀 Co to jest anchor text i jaki ma wpływ na pozycjonowanie strony – podsumowanie

Podsumowując, anchor text jest klikalnym tekstem w hiperłączu. Zazwyczaj łatwo możesz go zauważyć, ponieważ jest podkreślony i ma kolor niebieski (choć nie zawsze). Tworząc anchor text zadbaj przede wszystkim o to, aby odnosił się do tematyki strony, do której linkuje. Nie przesadzaj również ze zbyt dużą ilością odnośników w jednym tekście. Jeśli będzie ich za wiele, Google uzna to za działanie spamerskie, a możliwą karą jest m.in. obniżenie rankingu strony. Stosuj się do wspomnianych przez nas wskazówek, a na pewno uda Ci się stworzyć dobre i przynoszące efekty anchor texty!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *