copywriting marketing SEO

Audyt treści – czym jest i dlaczego warto o nim pamiętać?

audyt treści - grafika główna

Wszędzie mówią, że koniecznie trzeba tworzyć treści w internecie, jeśli chce się odnieść sukces. Czasem jednak mimo pisania rozmaitych treści – czy to opisów kategorii, czy produktów, strona internetowa nie cieszy się dużym ruchem. Wówczas pomóc może audyt treści, czyli dokument pozwalający na zidentyfikowanie słabych punktów i wprowadzenie zmian w celu osiągnięcia lepszych wyników biznesowych. Czym dokładnie jest audyt treści? Jak go przeprowadzić? Czy można to zrobić samodzielnie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź koniecznie!

Audyt treści – co to?

Audyt treści to działania polegające na analizie i ocenie contentu znajdującego się na stronie internetowej, blogu lub w mediach społecznościowych. Sprawdza się teksty pod kątem jakości, czytelności i optymalizacji SEO. Przeprowadzaniem audytu treści zajmują się specjaliści ds. content marketingu i specjaliści SEO. W efekcie ich pracy można otrzymać rekomendacje, co wymaga zmiany lub poprawy, gdy chcesz osiągnąć lepsze rezultaty. Bez wątpienia audyt treści to jeden z najważniejszych elementów content marketingu – każdy przedsiębiorca powinien o nim pamiętać.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Audyt treści strony – w jakim celu się go wykonuje?

Audyt treści przeprowadza się w celu znalezienia podstron, które trzeba jak najszybciej poprawić w warstwie tekstowej i wyeliminować błędy, martwe linki, ewentualne niespójności, a także duplikate content. Audyt treści pozwala na zdobycie wielu cennych informacji i wprowadzenie odpowiednich zmian, dzięki którym strona znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania i będzie lepiej odpowiadała na potrzeby odbiorców. Warto dodać, że audyt content marketingu może być pomocny w planowaniu dalszych działań content marketingowych.

Kto powinien wykonać audyt treści?

Na przeprowadzenie audytu treści powinien zdecydować się dosłownie każdy właściciel sklepu e-commerce oraz strony usługowej i wizerunkowej. To także usługa dla wszystkich firm, które, choć tworzą treści na stronę, to jednak nie zauważają wzrostu widoczności i ruchu. Mogą z niej skorzystać także firmy z działem contentowym, które nie do końca wiedzą, czy pisane przez nich treści mają jakąś wartość dla użytkowników i Google.

Kiedy należy wykonać audyt treści strony?

Nie wiesz, kiedy zdecydować się na audyt treści strony? Powinieneś zatem wiedzieć, że przyda się on zawsze, gdy dostrzegasz, że strona nie działa poprawnie. Po czym możesz to zauważyć? Na przykład po niskim wskaźniku odwiedzin czy czasie ich trwania. Zaniepokoić powinna Cię również niska pozycja w wynikach wyszukiwania. Jednak musisz wiedzieć, że audyt treści warto wykonać również w wielu innych sytuacjach. Jeśli zależy Ci na tym, aby strona była zawsze zaktualizowana i odpowiednio zoptymalizowana, to musisz przeprowadzać audyty treści co 1–2 lata. Audyt treści polecany jest także wtedy, gdy doszło do zmian algorytmów wyszukiwarek lub zmian w strategii. Specjaliści polecają także jego wykonanie przed przeprowadzeniem redesignu strony, a także wtedy, gdy na rynku pojawią się nowi konkurenci.

Czy można samodzielnie zrobić audyt content marketingu?

Jeśli chcesz, to możesz spróbować samodzielnie przeprowadzić audyt treści, ale koniecznie musisz mieć odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Poza tym jest to czasochłonne zadanie, więc nastaw się na to, że poświęcisz na to sporo czasu. Dużo lepszą opcją może być zlecenie audytu treści agencji. Przeprowadzeniem audytu content marketingu zajmą się wówczas specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy w swojej pracy korzystają z profesjonalnych narzędzi.

Audyt content marketingu – jak go zrobić?

Audyt treści to proces składający się z kilku etapów. Poniżej przedstawiamy Ci szczegółowe informacje na temat tych najważniejszych.

Znalezienie podstron z treściami

Na samym początku powinieneś znaleźć i zanotować wszystkie podstrony, na których opublikowane są teksty. Możesz wykorzystać do tego np. arkusz kalkulacyjny. Jeśli jesteś właścicielem małej strony internetowej lub prowadzisz bloga, to spisanie wszystkich adresów URL raczej nie sprawi Ci większego problemu. Niestety nie jest tak łatwo, jeśli masz rozbudowaną witrynę lub sklep online. Wówczas, zamiast decydować się na ręczne odszukiwanie tego typu podstron, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z odpowiednich narzędzi, takich jak np. Screaming Frog.

Analiza podstron

Następnym zadaniem, jeśli chodzi o audyt treści, jest analiza podstron, a dokładniej parametrów, takich jak liczba wyświetleń, współczynnik odrzuceń, czy średni czas przebywania użytkowników na danej podstronie. W ten sposób zdobędziesz informację, które z podstron najbardziej przyciągają użytkowników, a które są raczej unikane. To z kolei oznacza, że dostrzeżesz problemy i będziesz mógł odpowiednio zoptymalizować content. Najlepszym i do tego darmowym narzędziem do analizy podstron jest Google Analytics.

Analiza metadanych

Wykonując audyt contentu, koniecznie musisz bliżej przyjrzeć się metadanym podstron z treściami. Przede wszystkim chodzi tutaj o znacznik title i meta description. Pierwszy z tych jest szczególnie ważną informacją dla wyszukiwarki, ponieważ informuje, co znajduje się na danej podstronie. Natomiast jeśli chodzi o meta description to jest to opis, który jest krótkim podsumowaniem witryny internetowej.

Kiedyś częstym działaniem było pisanie w tymże opisie o rzeczach, o których nie ma mowy po kliknięciu w link. Tak nie powinieneś postępować, ponieważ to nie przyniesie nic dobrego. Przełoży się po prostu na to, że użytkownik bardzo szybko opuści Twoją stronę, a to spowoduje wysoką wartość współczynnika odrzuceń.

Jednak nie tylko metadane są ważne. Oprócz tego sprawdź, czy treści zawierają linki (zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne). Warto także zainteresować się jakością linków przychodzących z innych stron.

Analiza fraz kluczowych

Nie od dziś wiadomo, że frazy kluczowe mają bardzo istotny wpływ na pozycjonowanie. To właśnie one wpływają na to, że użytkownicy odnajdują Twoją stronę w wyszukiwarce Google. Wobec tego warto, abyś sprawdził, jakich fraz użyto na konkretnych podstronach, a także jakie mają pozycje w Google. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio zoptymalizować content pod względem słów kluczowych oraz znaleźć nowe.

Analiza nagłówków

Twoje teksty muszą mieć nagłówki. To konieczne. To właśnie dzięki nagłówkom teksty stają się bardziej czytelne, a także dzielą content. Nie bez znaczenia są również dla robotów Google, bowiem informują o słowach kluczowych i tematyce treści. Zatem jeśli na Twoich podstronach z treścią nie ma najważniejszych nagłówków (H1–H3), są źle przygotowane lub duplikują się w obrębie całej strony, to czym prędzej na pewno warto je wdrożyć lub wprowadzić poprawki.

Analiza duplikatów

Podczas przygotowywania treści na witrynę zawsze musisz pamiętać, aby były one unikalne. Jeśli będzie inaczej, to Google na pewno ich nie doceni. Zawsze stawiaj na oryginalne i autorskie materiały. Czy wiesz, że jednym z czynników, który najczęściej wpływa negatywnie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, jest właśnie duplicate content? Zatem jeśli masz świadomość, że na Twojej stronie znajdują się treści, które zostały skopiowane z innych źródeł, to jak najszybciej je przeredaguj. Dotyczy to również opisów produktów. Co natomiast gdy nie wiesz, czy na Twojej stronie są unikalne treści? Możesz to łatwo sprawdzić. Po prostu skopiuj fragment tekstu i wklej go w okno wyszukiwarki. Jeśli zobaczysz, że ten sam tekst jest na innych stronach, to znaczy, że nie jest unikalny. Inną opcją jest wykorzystanie profesjonalnych narzędzi, do których należy Copyscape.

Analiza jakości treści

Ostatnim już etapem audytu treści jest sprawdzenie jakości tekstów. Dobry content to taki, który jest wartościowy dla użytkowników, przyciąga uwagę, a także umożliwia osiąganie celów biznesowych. Absolutnie nie może zawierać żadnych błędów. Musi być także merytoryczny i prawidłowo sformatowany. Obowiązkowo musisz zadbać o takie elementy jak podział na akapity, wyróżniki treści, czy wypunktowania.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Jakie korzyści wynikają z audytu treści?

Prawidłowo wykonany audyt treści niesie za sobą mnóstwo zalet, wśród których są:

  • wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania;
  • większa użyteczność i przejrzystość treści;
  • większy ruch na stronie internetowej;
  • usunięcie błędów w indeksowaniu i wyświetleniu się strony www;
  • wzrost zysków;
  • intuicyjna w obsłudze strona;
  • budowa wizerunku eksperta w branży;
  • dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów;
  • likwidacja duplikatów treści i optymalizacja treści.

Audyt treści – jakie narzędzia warto wykorzystać?

Podczas przeprowadzania audytu treści warto korzystać z różnych narzędzi, dzięki którym analiza będzie łatwiejsza. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • Google Analytics – umożliwia analizę statystyk dotyczących konwersji, ruchu, zachowań użytkowników i źródeł ruchu na stronie www;
  • Google Search Console – jest to narzędzie, które pozwala monitorować indeksację strony, wyszukiwanie błędów i analizę wyników wyszukiwania w Google;
  • Ahrefs – to narzędzie do analizy SEO pozwalające na badanie linków przychodzących, słów kluczowych, analizę konkurencji, czy identyfikację luk w tekstach;
  • Screaming Frog SEO Spider – jest wykorzystywany do analizy technicznej strony i zidentyfikowania problemów związanych z linkami, meta tagami, nagłówkami i błędami 404;
  • Microsoft Excel – to arkusze kalkulacyjne wykorzystywane do organizacji danych zbieranych podczas audytu treści;
  • Copyscape – służy do sprawdzania unikalności treści;
  • LanguageTool – jedno z najbardziej znanych narzędzi wykorzystywanych do sprawdzania poprawności językowej tekstu; umożliwia szybkie wykrycie błędów w tekstach.

Czy potrzebne są płatne narzędzia do przeprowadzenia audytu treści?

Powyżej wspomnieliśmy o narzędziach, które mogą przydać Ci się w trakcie audytu treści. Większość z nich jest w pełni darmowa, ale wśród nich znajdują się także płatne narzędzia, takie jak np. Ahrefs. Być może zastanawiasz się, czy koniecznie musisz kupować jakieś narzędzie, aby audyt treści był skuteczny. Wiedz zatem, że jeśli Twoja strona ma mało podstron, na których opublikowane są treści, to nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi. Gdy jednak prowadzisz znacznie większy serwis, to ich użycie może być niezbędne. Choć pamiętaj, że istnieją także alternatywne rozwiązania dla płatnych narzędzi, ale zazwyczaj mają pewne ograniczenia i mniejszą funkcjonalność.

Czy warto wykonać audyt treści?

My nie mamy żadnych wątpliwości, że warto przeprowadzić audyt treści. Dlaczego warto się na to zdecydować? Oto kilka powodów:

  • uzyskasz informacje, jak content wpływa na widoczność strony w internecie;
  • dowiesz się, czy treści przyciągają potencjalnych klientów;
  • poznaj przyczyny niepowodzeń;
  • otrzymasz wskazówki, jak obniżyć współczynnik odrzuceń;
  • będziesz mógł skutecznie pozycjonować stronę;
  • zwiększysz ruch na stronie i podniesiesz konwersję.

Audyt treści jest usługą, na którą zwykle decydują się osoby mające własne strony, chcące zwiększyć ruch na stronie czy też obniżyć wysoki współczynnik odrzuceń. Musisz jednak wiedzieć, że warto się na nią zdecydować także wtedy, gdy nie narzekasz na wyniki sprzedażowe, ale sądzisz, że mogą być one jeszcze lepsze.

Ile zapłacisz za audyt treści strony?

Zanim zdecydujesz się na audyt content marketingu, to zapewne chciałbyś wiedzieć, ile za to zapłacisz. Niestety nie jesteśmy w stanie podać Ci konkretnej ceny, ponieważ ta jest uzależniona od ilości podstron i typu strony. Cena audytu treści w przypadku zwykłej strony ofertowej będzie całkowita inna niż w przypadku bloga. A jak to wygląda w przypadku e-sklepów? Najczęściej ceny audytów treści zaczynają się od 300 zł, mikrosklepów – od 600 zł, średnich sklepów – od 1200 zł, natomiast w przypadku dużych sklepów dokonuje się indywidualnej wyceny.

🚀 Audyt content marketingu na stronie – podsumowanie

Podsumowując, audyt treści jest procesem złożonym z wielu kroków. Przeprowadzając go, możliwa jest identyfikacja mocnych i słabych stron, optymalizacja SEO, a także ocena treści pod kątem spójności, użyteczności i czytelności. Zapewnia także analizę konkurencji. Audyt treści strony podpowie Ci, jak prowadzić dalsze działania contentowe. Dowiesz się także, czy Twoje treści przyciągają użytkowników i jak wpływają na proces pozycjonowania.

Nie zapominaj jednak, że nie wystarczy przeprowadzić raz audytu – jest to czynność, którą trzeba wykonywać regularnie. W trakcie przeprowadzania audytu warto wykorzystać pomocne narzędzia, takie jak np. Google Analytics, Copyscape, czy Screaming Frog. Jeżeli masz chęci i doświadczenie, to możesz samodzielnie spróbować przeprowadzić audyt treści. W innym wypadku najlepiej będzie, jak zlecisz go doświadczonym specjalistom – wówczas masz pewność, że audyt treści będzie skuteczny.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *