W dzisiejszych czasach wiele osób uważa, że każdy może zostać copywriterem. W końcu wystarczy posiadać komputer, dostęp do Internetu – co więcej? Takie myślenie sprawia, że mnóstwo niedoświadczonych osób próbuje swoich sił w copywritingu, czego efektem są artykuły z licznymi błędami. Bardzo łatwo znaleźć takie materiały w sieci, co wskazuje na to, że problem jest całkiem spory. Jakie błędy są najczęściej popełniane? Sprawdź to w naszym artykule!
Powtórzenia, powtórzenia, powtórzenia…
Niestety bardzo wielu copywriterów ma problem z powtórzeniami. Powielają oni słowa w krótkich fragmentach tekstu czy całe wątki. Na szczęście łatwo można poradzić sobie z usunięciem takiego błędu. Wystarczy, że na chwilę się zatrzymasz i zastanowisz się, jak możesz powiedzieć coś inaczej. Gdy natomiast nic nie przychodzi Ci do głowy, zajrzyj w słownik wyrazów bliskoznacznych. Możesz wybrać ten papierowy bądź internetowy, np. Synonim.net.
Niestosowanie się do wytycznych
Większość copywriterów wie, jak istotne jest zapoznanie się z wytycznymi klienta przed przystąpieniem do realizacji zadania. Niestety jednak wielu z nich nie potrafi się do nich stosować. Gdy tekst jest już gotowy, piszący zapominają, aby sprawdzić go pod kątem zgodności z instrukcją. To spory błąd, a w dodatku w ten sposób copywriterzy dokładają sobie pracy, ponieważ materiał niezgodny z wytycznymi najpewniej wróci do poprawki. Zanim więc oddasz zlecenie, poświęć dodatkowe 5 minut na skontrolowanie, czy tekst jest taki, jakiego oczekuje zleceniodawca.
Zbyt mocne inspirowanie się konkurencją, czyli plagiaty
Najprawdopodobniej nie musimy przekonywać, że plagiaty są niedopuszczalne. Jednakże wszystko już było, zatem stworzenie czegoś w pełni oryginalnego, unikalnego nie należy do najprostszych zadań. Mimo to copywriterzy muszą się starać, aby ich teksty były wyjątkowe, nosiły ślady ich stylu. Nikt bowiem nie będzie chciał współpracować z pisarzem, który decyduje się na kradzież contentu, a to czy nie doszło do skopiowania fragmentów, czy całości tekstu można łatwo sprawdzić, korzystając np. z Copyscape. Warto dodać, że splagiatowane treści to praktycznie zero korzyści – przede wszystkim przez nie strona może spaść niżej w wyszukiwarkach, a plagiator może zmagać się z konsekwencjami prawnymi.
Niepoprawna odmiana wyrazów przez przypadki
W Internecie często można się spotkać z tekstami, które dziwnie brzmią. Najczęściej odpowiada za to niepoprawna odmiana wyrazów. Oczywiście w pracy copywritera zupełnie normalne są zagwozdki językowe, jednakże jeśli nie wiesz, jak odmienić dane słowo, możesz skorzystać z wielu narzędzi takich jak np. odmiana.net – w kilka sekund dowiesz się, jaki szyk lub odmiana będzie odpowiednia.
Brak dokładnego researchu
Praca nad każdym tekstem powinna rozpoczynać się od porządnego researchu. Copywriterzy zazwyczaj piszą na różne tematy i nie ma opcji, aby dobrze znali się na wszystkim. Zatem nie ma możliwości stworzenia merytorycznych materiałów bez zapoznania się z dostępnymi źródłami. Jeśli chcesz stworzyć niskiej jakości treści i stracić klienta, możesz pisać po omacku, znając jedynie słowa kluczowe. Wówczas jednak jest spore ryzyko, że opiszesz np. usługę, której nie oferuje klient. Gdy jednak poważnie podchodzisz do swojej pracy, musisz poświęcić sporo czasu na znalezienie zaufanych źródeł i zgłębienie danego zagadnienia.
Problemy ze słowami kluczowymi
Wiadomo, że jak teksty, to i słowa kluczowe. Są one bardzo ważne, jednak niektórzy copywriterzy zapominają o ich umieszczaniu lub robią to nieprawidłowo. Frazy SEO mogą sprawiać wiele problemów, a jednym z najczęstszych jest ich zbyt duża ilość w tekstach. Używanie nadmiaru słów kluczowych w treści może spowodować, że zostaną one lepiej odebrane przez wyszukiwarki (jeśli zadbasz o połączenie fraz z wartościowymi, przydatnymi informacjami), ale takie teksty na pewno będą sprawiały złe wrażenie podczas czytania.
Najlepiej więc uważać na powtarzanie tych samych fraz i używać synonimów słów kluczowych – takie działanie świetnie wpłynie na jakość contentu, a także na jego odbiór przez czytelników i roboty wyszukiwarek. Problemem bywa również umieszczanie zbyt małej ilości fraz w tekście. W takiej sytuacji trudniej będzie go znaleźć użytkownikom wyszukiwarek. Jednak należy pamiętać, że czasem możliwości zagęszczenia treści słowami kluczowymi są niewielkie np. z powodu małej objętości tekstu.
Często popełnianym błędem jest też sztuczne wstawianie fraz kluczowych. Należy je odmieniać, ponieważ w innym przypadku treści będą wyglądały nienaturalnie, a użytkownicy nie będą mieli ochoty ich czytać. Na poniższym przykładzie pokazujemy krótki fragment tekstu, w którym zastosowano zdecydowanie za dużo słów kluczowych.
Zapominanie o CTA
CTA, czyli call to action nie zawsze jest niezbędne, ale w wielu przypadkach powinno się go używać, ponieważ ma ogromną skuteczność. Jeśli przykładowo zależy Ci na tym, aby osoby odwiedzające zapisały się na newsletter lub zdecydowały się na zakupy, zachęć je do tego. Użytkownicy często nie wiedzą, co mogą zrobić po przeczytaniu tekstu. Zawsze jednak pamiętaj, aby wezwanie do działania było dopasowane do kontekstu i dobrze widoczne.
Błędy ortograficzne i stylistyczne
Błędy ortograficzne i stylistyczne niestety także są spotykane w artykułach. Żaden dobry copywriter nie może sobie na nie pozwolić, tym bardziej że istnieje tyle narzędzi, których można użyć do sprawdzenia tekstu i wyłapania błędów. Jednym z najpopularniejszych jest LanguageTool. Sprawdzanie tekstów to obowiązek każdej osoby, która zajmuje się pisaniem tekstów.
Jeśli kilka razy wyłapiesz ten sam błąd, w końcu nauczysz się go nie popełniać. Pamiętaj także, że to bardzo ważne, ponieważ jeśli potencjalny klient zobaczy w Twoim portfolio teksty z błędami, to najprawdopodobniej nie zdecyduje się na współpracę z Tobą, a zamiast tego poszuka innego copywritera. Zobacz, jak działa LanguageTool:
Jak widzisz, narzędzie świetnie poradziło sobie z wykryciem błędów. Jeśli klikniesz błędnie napisane słowo po prawej stronie, LanguageTool podpowie Ci, jak powinno ono brzmieć w prawidłowej wersji.
Brak dbałości o konstrukcję i formatowanie tekstu
Pisząc teksty, trzeba dbać o to, aby czytelnik był skłonny do pozostania dłużej na stronie. Jak możesz to zrobić? M.in. dbając o odpowiednią konstrukcję i formatowanie tekstu. Niestety, wielu copywriterów o tym zapomina i wciąż pisze ściany tekstów. Spójrz na poniższy tekst bez formatowania. Czy przyjemnie Ci się go czyta?
W dobrych tekstach formatowanie jest niezbędne. Ważne jest konstruowanie przyciągających uwagę, chwytliwych tytułów i leadów. Treść musi być podzielona na nagłówki, a tam, gdzie się tylko da, warto stosować wypunktowania czy listy. Równie istotne jest boldowanie, czyli pogrubianie istotnych fragmentów artykułu. Nie należy jednak przesadzać z ilością pogrubianych fraz. Copywriterzy powinni pogrubiać słowa kluczowe, a także słowa i fragmenty, które mogą być kluczowe dla osób czytających dany tekst. Niektórzy popełniają także ten błąd, że pogrubiają zbyt wiele fraz. Jeśli dana fraza występuje wielokrotnie w tekście, to wystarczy, że wyboldujesz ją jedynie raz. Zazwyczaj nie ma też potrzeby pogrubiania linkowania wewnętrznego.
Nieczytanie własnych tekstów
Copywriterzy często biorą na siebie zbyt wiele zadań, co przekłada się na to, że szybko piszą i… nie czytają własnych tekstów. Nieczytanie własnych materiałów jest ogromnym błędem, ponieważ jest to sposób na wyeliminowanie literówek, wszelkich nieścisłości czy poprawę szyku zdań. Podczas czytania można również wyłapać błędy ortograficzne. Zatem jest to niezbędny element realizacji każdego zlecenia – jest równie ważny jak research. Napisane artykuły najlepiej odłożyć na następny dzień i dopiero z samego rana je przeczytać ze świeżym nastawieniem.
Możesz również skorzystać z czytnika tekstu online – odsłuchując swój artykuł, łatwiej będzie Ci znaleźć ewentualne błędy. Niektórzy pisarze także drukują swoje gotowe teksty, ponieważ wówczas łatwiej im się skupić na czytaniu.
Zbyt częste używanie banalnych sformułowań
Z ogólnikowymi opisami możesz się spotkać praktycznie na każdej stronie. „Zapewniamy wysokiej jakości produkty” czy „mamy wieloletnie doświadczenie” – czy te hasła przekazują coś konkretnego? Niekoniecznie. Jeśli chcesz tak przedstawić swoją firmę, to w porządku, ale postaraj się to uzasadnić. Dlaczego sądzisz, że Twoje produkty są wysokiej jakości? Od kiedy firma jest na rynku i jakie zrealizowała zlecenia? Dostarcz odpowiedzi na takie pytania użytkownikom, aby udowodnić, że faktycznie warto wybrać Twój biznes.
Ogranicz także używanie określeń marketingowych typu: „najlepszy”, „najpopularniejszy” czy ,,najtańszy”. To frazy, którym nikt już nie wierzy. Takie hasła dla większości internautów są po prostu podejrzane, są one również zbyt często używane, więc nie mają żadnej wartości. Skup się na szczegółach, a użytkownicy Ci zaufają.
Przykład: hasło „nasze narzędzie do planowania zadań jest używane w 5290 firmach na świecie” będzie na pewno skuteczniejsze niż „nasz program do planowania zadań jest najlepszy”.
Pisanie o wszystkim i o niczym
W Internecie wciąż można spotkać się z artykułami, których autorzy totalnie odbiegają od tematu. Skupiają się oni na podaniu byle jakich informacji, aby tylko coś było. Nie dbają o to, aby dostarczyć odpowiedzi na konkretne zapytania użytkowników. Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się, jak zaprojektować ogród samodzielnie, znajdujesz artykuł zatytułowany „5 wskazówek, jak stworzyć piękny ogród samodzielnie”, wybierasz go, zapoznajesz się z treścią i okazuje się, że autor skupia się tylko na tym, jakie meble ogrodowe będą najlepsze. To nie to, czego potrzebowałeś, prawda? W takiej sytuacji szybko można się zdenerwować, a przede wszystkim uciec ze strony i pójść do konkurencji.
🚀 Najczęstsze błędy copywriterów – podsumowanie
Podsumowując, poznałeś już najczęściej popełniane błędy przez copywriterów. Wiedz, że jeśli chcesz stworzyć dobry tekst, musisz przede wszystkim dobrze zapoznać się z wytycznymi klienta, przeprowadzić dokładny research, poznać branżę/produkt, a dopiero następnie przysiąść do pisania. Wówczas na pewno uda Ci się utworzyć coś naprawdę wyjątkowego i przede wszystkim na temat. Gdy tekst będzie już gotowy, nie zapomnij go sprawdzić i usunąć ewentualne błędy. Zwróć uwagę także na to, jakie copywriterskie wpadki zdarzają Ci się najczęściej, dzięki czemu będziesz wiedział, na co musisz uważać przy kolejnych treściach.