marketing poradniki

Skąd brać darmowe grafiki i zdjęcia? Najlepsze źródła

Skąd brać darmowe grafiki i zdjęcia Najlepsze źródła

Podczas tworzenia rozmaitych materiałów do sieci trzeba koniecznie zadbać o ich poziom merytoryczny. Muszą być one atrakcyjne i ciekawe, ale oprócz tego powinny być także estetyczne. W tym celu można sięgnąć po darmowe grafiki i zdjęcia dostępne w Internecie. Skąd możesz je legalnie pobierać? Dlaczego w ogóle warto umieszczać je w tekstach? O tym w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Dlaczego warto umieszczać zdjęcia w tekstach?

Na umieszczanie grafik i zdjęć w tekstach warto się zdecydować z kilku powodów. Przede wszystkim nikt nie ma ochoty czytać wpisów będących długim ciągiem znaków, pozbawionych ilustracji. Mało kto zapoznaje się z takimi artykułami w 100%. Właściwie do końca udaje się dobrnąć jedynie tym osobom, które dany temat uznały za wyjątkowo interesujący. 

Szczególnie ważne jest również to, że dodając takie materiały graficzne, możesz skutecznie przyciągnąć uwagę czytelników i tym samym zachęcić ich do zapoznania się z przygotowaną przez Ciebie treścią. Warto o nich pamiętać zwłaszcza podczas tworzenia artykułów technicznych czy instrukcji: wówczas zrozumienie prezentowanych informacji jest po prostu łatwiejsze. 

Grafiki i zdjęcia w tekstach mają też tę zaletę, że wywołują silniejsze emocje niż słowa, a więc mogą sprawić, że treść stanie się atrakcyjniejsza. 

Co ciekawe…

Są badania, które mówią, że ludzie lepiej zapamiętują komunikaty, gdy są prezentowane wraz z grafiką – nawet 90% informacji przetwarzanych przez mózg ma charakter wizualny.

[Źródło: https://movableink.com/blog/29-incredible-stats-that-prove-the-power-of-visual-marketing]

Kolejną zaletą jest to, że odpowiednio dobrane grafiki i zdjęcia korzystnie wpływają na pozycjonowanie. Jeśli zadbasz o właściwe nazwanie plików i stworzenie opisów ALT prawidłowo nasyconych słowami kluczowymi, Twoja witryna otrzyma wsparcie w osiąganiu wyższych wyników wyszukiwania. 

Oczywiście nie należy przesadzać z ilością używanych grafik. Jeśli będzie ich zbyt dużo, mogą przysłonić treść bądź nawet spowodować, że strona będzie się ładowała znacznie wolniej, a tego przecież nie chcemy. 

Czy pobieranie grafik z Internetu jest legalne?

Tutaj można odpowiedzieć klasycznie: to zależy. Wielu osobom wydaje się, że wystarczy zajrzeć do wyszukiwarki grafik w Google i z niej wybrać odpowiednie zdjęcia. Nie polecamy postępować w ten sposób, ponieważ pobierając je i rozpowszechniając na swojej stronie, można narobić sobie problemów, naruszając prawo autorskie.

Warto tutaj przypomnieć o głośnej sprawie z 2021 roku, w której znana influencerka znalazła się w ogniu krytyki, a to wszystko przez to, że ponad dwa lata korzystała z grafiki z sową autorstwa francuskiego twórcy. Jak po jakimś czasie poinformował youtuber Sylwester Wardęga, nie miała ona do tego prawa, ponieważ nie udzielono jej licencji na używanie tego znaku. Jak się okazało, gwiazda wcale nie miała złych zamiarów, a właściwie myślała, że jej postępowanie jest dozwolone. Udało jej się zakończyć wspomniany konflikt, lecz nie ukrywa, że kosztowało ją to całkiem sporo. Jak sama powiedziała: zapłata na rzecz francuskiego artysty była warta więcej niż „niemałe mieszkanie”.

Powyżej opisany incydent świetnie pokazuje, jak ryzykowne może być korzystanie ze zdjęć i grafik dostępnych w Internecie. Na szczęście w sieci znajdziesz wiele miejsc, które mają do zaoferowania bank zdjęć do użytku na swoje potrzeby. Najczęściej warunki korzystania z zasobów są jasne i widoczne na pierwszy rzut oka, choć czasem nie jest tak prosto i trzeba zagłębić się w regulamin serwisu. 

Zebraliśmy wszystkie najlepsze źródła na pozyskanie darmowych grafik i zdjęć – znajdziesz je poniżej. Zanim jednak zabierzesz się za poszukiwanie odpowiednich materiałów, pamiętaj, aby za każdym razem sprawdzać, czy w razie pobrania i publikacji danego zdjęcia, trzeba podpisać źródło i autora. Jeśli istnieje taki wymóg, koniecznie musisz go spełnić, aby legalnie używać obrazu. 

Skąd wziąć darmowe grafiki i zdjęcia? 6 pomysłów

Jeśli zastanawiasz się, skąd wziąć darmowe grafiki i zdjęcia, które będziesz mógł legalnie umieścić w social mediach lub we wpisach blogowych, koniecznie zapoznaj się z naszymi pomysłami. Do najpopularniejszych źródeł takich materiałów zaliczamy strony takie jak m.in. Pixabay, Unsplash, Libreshot, Freepik, Canva i Reshot. Dowiedz się więcej o nich.

Pixabay

Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajmuje Pixabay. To jeden z największych banków darmowych grafik do wykorzystania. Korzystanie z niego jest bardzo łatwe i co ważne: serwis posiada zaawansowaną wyszukiwarkę, dzięki której można przeglądać materiały zgodne z szukanym słowem kluczowym czy filtrować materiały po kolorze, rozmiarze, układzie, a nawet kategoriach. Odwiedzający tę stronę, znajdą tam mnóstwo wysokiej jakości, zróżnicowanych zdjęć. Jesteśmy pewni, że są tam materiały dopasowane do każdych potrzeb. Możesz je rozpowszechniać na swoich kontach w social mediach czy na blogu. Warto wiedzieć, że serwis ma do zaoferowania zarówno darmowe, jak i płatne obrazy.

Unsplash

Kolejnym bankiem zdjęć, którym powinieneś się zainteresować, jest Unsplash – serwis oferujący darmowe grafiki. Dla wielu osób jest to najlepsza strona z wysokiej jakości fotografiami m.in. do social mediów, ale nie tylko. Ciekawą możliwością jest wyświetlanie trendów – łatwo możesz sprawdzić najczęstsze wyszukiwania. Wszystkie dostępne zdjęcia w Unsplash mają licencję CC0 (czyli można używać zdjęcia bez wspominania autora), co oznacza, że możesz je swobodnie pobierać, edytować, zmieniać i używać do różnych celów. Nie jest wymagane podawanie autora, choć jeśli chcesz, to oczywiście możesz to zrobić i jest to jak najbardziej mile widziane. 

Libreshot

W poszukiwaniu darmowych grafik i zdjęć powinieneś zapoznać się również ze stroną Libreshot, gdzie dostępne są tysiące darmowych zdjęć, udostępnionych na licencji CC0. Aby je pobrać, nie musisz się rejestrować, co z pewnością jest dużym plusem. Warto wiedzieć również, że autorem wszystkich zdjęć jest jedna osoba: to Martin Vorel – miłośnik fotografii. 

Freepik

Polecaną bazą zdjęć jest również Freepik, gdzie znajdziesz kilkanaście milionów grafik, ilustracji i fotografii. Co prawda nie wszystkie materiały są darmowe, jednak mimo wszystko warto bliżej zapoznać się z tą stroną. Bank zdjęć posiada polską wersję językową, więc można wpisywać słowa kluczowe w ojczystym języku, aby odnaleźć potrzebne zdjęcia. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z plików z Freepik, pamiętaj, aby informację o ich źródle podać w tworzonych przez siebie materiałach. 

Canva

Darmowe zdjęcia do dowolnego wykorzystania znajdziesz również na stronie Canva. Możesz wyszukiwać rozmaite materiały, a następnie pobierać je w odpowiednim rozmiarze: w dokładnie takim, w jakim potrzebujesz. Zaletą tej strony na pewno jest też to, że od razu możesz edytować wybrane pliki. Weź jednak pod uwagę, że w darmowej wersji będziesz mieć do dyspozycji niewielką ilość dodatkowych opcji, choć najczęściej jest ona w zupełności wystarczająca. Należy jednak podkreślić, że w regulaminie Canvy znajduje się informacja o tym, że nie wszystkie zdjęcia są możliwe do wykorzystania komercyjnego. Zatem chcąc wykorzystać konkretne zdjęcie dostępne w serwisie w komercyjny sposób, na własną rękę trzeba sprawdzić, czy nie wiąże się to z roszczeniami uprawnionych z tytułu praw własności intelektualnej.

Źródło: Canva

Reshot

Nasze zestawienie zamyka Reshot, czyli strona, na której znajdziesz wyłącznie darmowe zdjęcia z możliwością wykorzystania komercyjnego. Co ją wyróżnia od tych wymienionych powyżej? Przede wszystkim może zaproponować naprawdę unikalne fotografie – takie, jakich nie znajdziesz w innych bazach zdjęć. Aby znaleźć potrzebne zdjęcie, wystarczy, że wpiszesz słowo kluczowe w języku angielskim w wyszukiwarkę i już!

Jak widzisz, istnieje całkiem sporo banków zdjęć, oferujących rozmaite materiały, które możesz wykorzystać całkowicie za darmo. Z którego skorzystać? To już zależy wyłącznie od Ciebie, choć naszym zdaniem, poszukując najlepszej grafiki, warto przejrzeć wszystkie wyżej wymienione strony, aby znaleźć coś naprawdę wyjątkowego. 

Polecane płatne bazy z grafikami i zdjęciami

Gdy dojdziesz do wniosku, że darmowe bazy zdjęć są dla Ciebie niewystarczające, nie znajdziesz tam potrzebnych materiałów, możesz skorzystać z płatnych stron z obrazami. Do tych najpopularniejszych zaliczamy dephositphotos, Shutterstock, Gettyimages i iStock. W zależności od tego, z jakiej skorzystasz, warunki korzystania mogą być nieco inne. Najczęściej trzeba płacić subskrypcję, dzięki której masz określoną lub nieograniczoną liczbę grafik, które możesz pobrać w ciągu wskazanego czasu np. miesiąca. W przypadku innej strony możesz spotkać się z tym, że trzeba opłacić tylko pobranie konkretnego zdjęcia. 

Potrzebujesz zdjęcia i grafiki inne niż wszystkie? Postaw na grafika

Wspomniane bazy zdjęć – zarówno te darmowe, jak i płatne – na pewno dostarczą Ci ogromną pulę grafik. Nie powinieneś mieć większego problemu z ich dopasowaniem praktycznie do każdej tematyki. Nie wykluczamy jednak, że nie znajdziesz się w sytuacji, w której nie wyszukasz tam materiałów wpisujących się w Twoje oczekiwania. Co wtedy? Wówczas jedynym, ale i najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług grafika, który może przygotować dla Ciebie personalizowaną oprawę graficzną do postów w social mediach czy do wpisów blogowych. Dla dobrego grafika nie ma rzeczy niemożliwych!

🚀 Skąd brać darmowe grafiki i zdjęcia – podsumowanie

Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak ważne są grafiki i zdjęcia w tekstach. Są to elementy, dzięki którym możesz skuteczniej przyciągać uwagę czytelników. Dowiedziałeś się również, jakie są najlepsze sposoby zdobycia darmowych materiałów. Najpopularniejszymi ich źródłami są takie strony jak m.in. Pixabay, Unsplash i Canva. Gdy natomiast szukasz naprawdę unikalnych, wyjątkowych obrazów i jesteś w stanie za nie zapłacić, powinieneś zapoznać się z płatnymi bazami zdjęć. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym tekstem będziesz już wiedział, jak bezpiecznie korzystać z fotografii dostępnych w sieci i nie popełnisz takiego błędu jak pewna znana influencerka.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *