poradniki SEO

Samodzielne pozycjonowanie firmy – czy opłaca się w 2024 roku?

Samodzielne pozycjonowanie firmy - czy opłaca się w 2024 roku

Najlepiej znasz swój biznes, więc dlaczego nie miałbyś samodzielnie pozycjonować firmy? W końcu ta usługa oferowana przez agencje marketingowe kosztuje niemało, zatem może jest to sposób, by zaoszczędzić nieco pieniędzy? Wierzymy, że jesteś dobrym przedsiębiorcą, jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że środowisko pozycjonowania nieustannie się zmienia. Z tego powodu, chociaż samodzielne pozycjonowanie wydaje się kuszące, radzimy: lepiej zleć to profesjonalistom. Dlaczego w większości przypadków indywidualne pozycjonowanie nie będzie opłacalne w 2024 roku? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się sam!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Pozycjonowanie firmy – na czym polega?

Pozycjonowanie firmy jest obowiązkowe, jeśli zależy Ci na tym, aby zaistnieć w Internecie. Każdego roku zwiększa się liczba internautów w Polsce, aczkolwiek co dokładnie oznacza to pozycjonowanie? W ten sposób określa się zbiór działań, które wdraża się, aby osiągnąć jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania na wybrany zestaw słów kluczowych. Większość inwestuje w nie, ponieważ chce, aby ich strony znalazły się na pierwszych miejscach, choć należy podkreślić, że cele pozycjonowania bywają różne. Pozycjonowanie strony internetowej powinno Cię zainteresować także, gdy chcesz dotrzeć do nowych klientów czy zwiększyć zasięgi, świadomość marki lub sprzedaż. 

Nowy rok, nowe wyzwania: czy samodzielne pozycjonowanie firmy to klucz do sukcesu w 2024?

Trudno odpowiedzieć na powyższe pytanie, ponieważ jest to zależne od wielu kwestii. Jeśli w 2024 roku dopiero chcesz ruszyć ze swoim biznesem online, masz wiedzę, umiejętności i czas, a w dodatku masz niewielki budżet na działania SEO i marketingowe, najlepiej będzie, jak samodzielnie zadbasz o podstawowe elementy optymalizacji SEO. 

Pozycjonowanie strony internetowej powinieneś zlecić agencji, jeśli prowadzisz firmę w Internecie już jakiś czas i jest ona Twoim głównym źródłem dochodów. To konieczne, szczególnie gdy prowadzisz firmę o dużej skali lub działasz w branży o dużej konkurencji. To najlepsze wyjście również wtedy, gdy nie masz czasu lub umiejętności, aby zająć się efektywnym pozycjonowaniem. Pamiętaj, że postępując inaczej, możesz narobić wiele kosztownych szkód na stronie, których usunięcie zwiększy cenę pozycjonowania, a osiągnięcie pożądanych efektów potrwa dłużej

Dlaczego pozycjonowanie firmy lepiej zlecić agencji w 2024 roku? 3 powody

Nadal zastanawiasz się, co zrobić: samodzielnie wypozycjonować stronę czy może zlecić to zadanie agencji? W takim razie koniecznie sprawdź trzy najważniejsze powody, dla których to drugie wyjście będzie najlepszą opcją.

Specjaliści mają wiedzę i wieloletnie doświadczenie

Najważniejszym powodem, dla którego pozycjonowanie strony WWW powinieneś zlecić agencji, jest to, że zatrudnia specjalistów mających bogatą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Każdego dnia zajmują się oni działaniami z tego zakresu, więc są w stanie dostosować strategię do indywidualnych potrzeb firmy i rynku. Równie ważne jest to, że osoby pracujące w takim miejscu są na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi trendami

Skoro tak, to czemu nie wykorzystać ich wiedzy, a także profesjonalizmu i sprawić, aby strona internetowa była lepsza? Powinieneś wiedzieć, że pracownicy agencji świetnie rozumieją algorytmy wyszukiwarek i są na bieżąco ze wszystkimi zmianami, a w razie potrzeby dostosowują strategie do nowych wytycznych, dzięki czemu nie musisz obawiać się kary za naruszenie zasad. Szczególnie ważne jest też to, że pracują z różnymi klientami, więc mogą pochwalić się szeroką wiedzą na temat różnych branż i rynków. 

Agencja korzysta z zaawansowanych narzędzi do pozycjonowania

W dzisiejszych czasach SEO w dużej mierze polega na wykorzystywaniu odpowiednich narzędzi. Agencje korzystają z własnych czy też mają wykupiony dostęp do zaawansowanych pomocy. To właśnie one umożliwiają przeprowadzenie szczegółowej analizy, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza przy audycie SEO, ale nie tylko. Do najczęściej wykorzystywanych narzędzi zaliczamy:

 • Screaming Frog,
 • Senuto,
 • Surfer,
 • Ahrefs.

To zestaw narzędzi, z którym wykrywanie wszelkich błędów, dobór odpowiednich fraz, monitoring stanu witryny pod kątem SEO czy analiza działań konkurencji jest dużo prostsza.

Współpraca z agencją pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze

Przedsiębiorcy najczęściej rozważają samodzielne pozycjonowanie firmy, ponieważ wiedzą, że ta usługa oferowana przez agencje jest dość droga. Uważają, że gdy zajmą się tym sami, koszt będzie mniejszy. Nic bardziej mylnego: większość osób prowadzących własne biznesy nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat pozycjonowania, a to oznacza, że jest małe prawdopodobieństwo, iż wszystkie niezbędne działania przeprowadzą bez popełnienia błędów. Te z kolei mogą być bardzo kosztowne. Możesz uniknąć pomyłek, zlecając pozycjonowanie strony doświadczonej agencji. Nie bez znaczenia jest także koszt dostępu do, chociażby wspomnianych powyżej narzędzi. 

Warto podkreślić również, że źle stworzony link building lub własne treści (czyli bardzo ważne elementy pozycjonowania) mogą wygenerować duże koszty oraz kolejne wydatki, które będziesz musiał ponieść, aby naprawić wcześniejsze błędy. Kolejną ważną kwestią jest tutaj czas: jesteś pewien, że będziesz w stanie poświęcić dużo czasu na pozycjonowanie strony? To nie jest zadanie na 2-3 godziny, a na znacznie dłuższy okres. Z tego też powodu w agencji marketingowej nad strategią dla jednego klienta pracuje cały zespół specjalistów, m.in. specjaliści SEO i copywriterzy. 

Działania SEO – czy jest coś, co możesz wykonać samodzielnie?

Zastanawiasz się, czy wszystkie prace związane z SEO musisz zlecić? Niekoniecznie. Niektóre z nich możesz wykonać samodzielnie i w ten sposób poprawić widoczność strony. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najprawdopodobniej to nie spowoduje, że Twoja strona pojawi się w TOP 3, TOP 10 czy nawet TOP 50 na liście wyników wyszukiwania. Gdy jednak dodatkowo zdecydujesz się na współpracę ze specjalistami od optymalizacji, dzięki Twoim działaniom będą mieli oni mniej pracy, co z pewnością wpłynie na niższy koszt za usługi. Jakie prace możesz wykonać samodzielnie? Oto one: 

 • Wyszukaj odpowiednie słowa kluczowe – zadbaj przy tym o to, aby były zgodne z charakterem Twojej strony i z tym, co użytkownicy mogą wpisywać do wyszukiwarki. W znalezieniu odpowiednich fraz pomocne są rozmaite narzędzia takie jak np. Ahrefs. 
 • Strony ofertowe – w oparciu o słowa kluczowe stwórz pełny zestaw stron ofertowych.
 • Pozbądź się duplikatów na stronie – Google zdecydowanie nie lubi, gdy treści są powielane i obniża ogólną ocenę witryny. Zalecamy zatem usunięcie wszelkich duplikatów i wstawienie na ich miejsce unikalnego, jakościowego contentu. 
 • Prawidłowo podpisuj grafiki – zweryfikuj, czy grafiki na stronie WWW mają atrybut „alt”. Jest on wymagany dla wszystkich grafik. Dzięki temu Google będzie wiedziało, jak zaklasyfikować daną grafikę oraz komu ją pokazać. 
 • Przeprowadź optymalizację istniejących treści – jeśli na Twojej stronie znajdują się już unikalne treści, możesz je nieco ulepszyć, czyli m.in. nasycić odpowiednimi słowami kluczowymi. Zawsze pamiętaj jednak o tym, że są one przeznaczone dla Twoich odbiorców, więc obowiązkowo muszą być użyteczne. Nikt nie będzie chciał czytać mało merytorycznych wpisów, zawierających kłamstwa czy zbyt nachalnie wypełnionych słowami kluczowymi.
 • Przygotuj metadane – to zestaw informacji przekazywanych do wyszukiwarki Google. Mówi, co znajduje się na stronie, a za najistotniejsze uznaje się title i meta description. Można je zobaczyć na liście wyników wyszukiwania. Ich przygotowanie nie jest skomplikowane, choć powinny być atrakcyjne pod względem perswazyjnym, mieć odpowiednią ilość zzs (znaków ze spacjami) oraz być „wyposażone” we frazy kluczowe. 
 • Zwiększ prędkość ładowania strony – zanim to zrobisz, sprawdź wydajność strony przy wykorzystaniu narzędzia stworzonego do tego celu, np. Google PageSpeed Insights. Gdy wynik będzie niezadowalający, wdroż działania, które zwiększą prędkość ładowania strony. 

Decydując się na samodzielne przeprowadzenie opisanych powyżej prac, Twoja strona może awansować nawet o kilkanaście pozycji w górę, dzięki czemu łatwiej będzie ją znaleźć. 

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy samodzielnym pozycjonowaniu?

Samodzielne pozycjonowanie firmy może być dobrym pomysłem, jeśli jesteś właścicielem małej strony, a Twoja konkurencja właściwie nie istnieje. Decydując się na taki krok, zawsze jednak musisz pamiętać, że ryzyko popełnienia błędów jest dużo większe. Poniżej wymieniamy najczęstsze błędy w pozycjonowaniu strony:

 • brak audytu SEO,
 • stosowanie niedozwolonych praktyk,
 • tworzenie contentu poruszającego nieciekawe tematy,
 • nieodpowiednie linkowanie,
 • niewłaściwy wybór słów kluczowych,
 • niestosowanie się do nowych zmian w algorytmie,
 • nieuwzględnianie lokalnego SEO.

Samodzielne pozycjonowanie firmy – czy opłaca się w 2024 roku: podsumowanie

Podsumowując, jak na pewno już zauważyłeś pozycjonowanie strony internetowej to „temat rzeka”. Podejrzewamy, że w 2024 roku nic się nie zmieni i samodzielne pozycjonowanie firmy w większości przypadków nie będzie się opłacało, choć jest kilka działań związanych z SEO, które możesz spróbować przeprowadzić na własną rękę. Pamiętaj jednak, że dużo lepszą, bezpieczniejszą opcją jest nawiązanie współpracy z agencją, która zatrudnia doświadczonych specjalistów, a Ty będziesz mógł w pełni skupić się na innych aspektach związanych z rozwojem biznesu. Jeśli przekonaliśmy Cię, że warto nam zaufać, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron, już teraz sięgnij po telefon i zadzwoń lub wyślij do nas e-maila. Jesteśmy gotowi, aby pomóc Ci wybić się w wyszukiwarkach!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *