marketing SEO

Okienka pop-up: są skuteczną reklamą, czy tylko denerwują internautów?

Okienka pop-up - skuteczna reklama czy powód irytacji internautów - grafika główna

Zaryzykujemy stwierdzenie, że chociaż raz odwiedziłeś stronę WWW w poszukiwaniu treści, a zamiast niej zobaczyłeś mnóstwo wyskakujących okienek. To tzw. okienka pop-up, które przez niektórych są kochane, a innych – znienawidzone. Jednak ten element niekoniecznie musi rujnować doświadczenie użytkowników. Po co w ogóle są? Jak je projektować? Przekonaj się!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Czym są okienka pop-up?

Pop-up to nazwa, która brzmi nieco tajemniczo, i choć wiele osób może nie wiedzieć, co się pod nią kryje, to jesteśmy pewni, że spotkałeś się z tym zagadnieniem już wiele razy. W ten sposób nazywa się bowiem wyskakujące okienka lub banery na stronach WWW. Najczęściej pojawiają się one od razu po wejściu na stronę, ale nie zawsze – mogą wyświetlić się np. gdy użytkownik przescrolluje określony procent strony lub najedzie kursorem na konkretny element witryny. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na dotarcie do potencjalnych klientów. 

Przykładowy pop-up źródło: https://e-timberland.pl/

Przykładowy pop-up źródło: https://callback24.pl/

Okienka pop-up – ich wygląd i zawartość

Pop-upy mają postać powiadomień, które wyskakują podczas przeglądania stron. Wielu osobom kojarzą się one z koszmarem, ponieważ często utrudniają korzystanie ze strony. Skupmy się jednak na chwilę na innej kwestii – jakie informacje zawierają te elementy? Najczęściej:

  • informację dotyczącą ciasteczek używanych na stronie,
  • zatwierdzenie polityki prywatności,
  • ofertę nawiązania szybkiego kontaktu z doradcą,
  • banery informujące o trwającej promocji,
  • zachęcenie do zapisania się na newsletter,
  • prośbę o potwierdzenie wieku.
Przykładowy pop-up źródło: https://www.zara.com/pl/

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pop-upów?

Jesteś ciekaw, jakie rodzaje pop-upów są najchętniej wykorzystywane przez marketerów? Przekonaj się!

Rodzaj pop-upuOpis
WELCOME MAT to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych rodzajów pop-upów, który wyróżnia się tym, że całkowicie lub częściowo zasłania stronę, przez co nie ma możliwości korzystania z niej
SLIDE-IN BOXtego rodzaju komunikaty wysuwają się z dołu strony lub z boku i są widoczne tak długo, aż ich nie wyłączysz; najczęściej nie zasłaniają treści
EXIT MAT wyświetla się za każdym razem, gdy użytkownik chce opuścić stronę WWW; jego celem jest zachęcenie do pozostania na stronie
MANUALNE POP-UPY ten rodzaj okienek pojawia się, gdy użytkownik wykona określone działanie, może to być np. kliknięcie przycisku
OVERLAYw ten sposób określa się okienka pojawiające się nad treścią lub w środku
POWIADOMIENIA PUSHto coraz popularniejsze komunikaty o niedługiej treści pojawiające się jedynie użytkownikom, którzy wyrazili na to zgodę; warto dodać, że jest to przykład okienek o wysokim współczynniku konwersji
Statystyki pokazujące, jakie rodzaje wyskakujących okienek sprawdzają się najlepiej. Źródło: https://www.optimonk.com/popup-statistics/

Do czego mogą przydać się okienka pop-up? 

Jakie są cele okienek pop-up? Większości osób wydaje się, że ich zadaniem jest jedynie informowanie użytkowników. Tak jest np. w przypadku komunikatów z prośbą o akceptację plików cookies czy polityki prywatności i RODO. Jednak pełnią one także funkcje reklamowe. Umożliwiają m.in.: zbieranie leadów, np. zapisanie do newslettera, pozyskanie porzuconych koszyków czy organizowanie efektywnych akcji lojalnościowych zwiększających współczynnik konwersji (np. poprzez oferowanie rabatów na pierwsze zakupy). Wyskakujące okienka mają także cele komunikacyjne – dobrym przykładem może być tutaj np. okienko Messengera.

Kiedy powinny pojawiać się wyskakujące okna (pop-upy)?

Pop-upy uznawane są za element denerwujący internautów, ponieważ zwykle pojawiają się przypadkowo. Często muszą się oni zmierzyć z wyskakującymi okienkami tuż po wejściu na stronę. Tak nie powinno być – trzeba wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na wyświetlenie takich okienek. Tylko wtedy bowiem uda Ci się skutecznie zachęcić użytkowników do zapoznania się z ofertą czy po prostu ich zatrzymać. 

Jakie są najlepsze momenty na wyskakujące okienka pop-up? Jest ich kilka, choć wykazano, że największa ich skuteczność jest wtedy, gdy pokazują się przed opuszczeniem strony. To skuteczny sposób na zatrzymanie uciekającego użytkownika, który z jakichś powodów nie ma chęci dalszego zapoznawania się z ofertą czy dokonania zakupu.

Czynnikiem odstraszającym mogą być zbyt wysokie ceny lub po prostu brak produktu, którego poszukuje. Wówczas na pop-upach warto pokazać mu podobne produkty do tego oglądanego. Za pomocą takiego okienka możesz również przekazać mu prezent w postaci kodu rabatowego na oglądany produkt. 

Oczywiście jednak to niejedyny idealny moment na wyświetlenie pop-upów. Z wyskakującymi okienkami często można spotkać się także pod koniec artykułu – autorzy przeważnie zachęcają w ten sposób np. do zapisania się na newsletter. Odpowiednim momentem na ich wyświetlanie jest również przeczytanie fragmentu tekstu przez użytkownika czy powrót na górę. 

Przykładowy pop-up źródło: https://homla.com.pl/

Jakie zalety mają wyskakujące okienka?

Pop-upy mają całkiem sporo zalet, a jedną z najważniejszych jest fakt, że zwracają uwagę osób odwiedzających stronę WWW i przekazują im (czy też przypominają) o ważnej informacji. I choć trzeba przyznać, że spora część użytkowników od razu szuka przycisku zamknięcia pop-upów, to jednak większość zdąży przynajmniej przeskanować wzrokiem ich treść. Jeśli ich zainteresuje, zapewne zatrzymają się na chwilę i lepiej zapoznają się z zawartością.

Właściwie pop-upów nie da się przeoczyć, dlatego są tak skuteczne i w wielu przypadkach prowadzą do dużego wzrostu konwersji. Jeśli wciąż nie jesteś przekonany do stosowania tych okienek, warto wspomnieć o liczbach, a dokładniej o badaniach przeprowadzonych przez Sumo. Wiadomo z nich, że wskaźnik konwersji przeciętnego pop-up window to nawet 3,09%, z kolei 10% okienek ma współczynnik klikalności na poziomie 9,3%, natomiast najlepiej dopracowane okienka mogą przyczynić się do znacznie lepszego wyniku – nawet na poziomie 50%.

Jak dobrze stosować okienka pop-up? Najważniejsze zasady

To nie tak, że wszystkie okienka pop-up są złe. Jeśli zostaną odpowiednio przygotowane, mogą zdecydowanie pomóc w komunikacji na Twojej stronie WWW. O czym jednak musisz pamiętać? Co jest najważniejsze? Przekonaj się!

Przykładowy pop-up źródło: https://sumo.com/stories/pop-up-statistics

Nie atakuj użytkowników 

Wciąż bardzo często spotykanym zjawiskiem jest wyświetlanie się okienek tuż po wejściu na stronę internetową. To bardzo denerwuje internautów, dlatego zrezygnuj z tego sposobu. Powyżej wspomnieliśmy Ci, jakie są najlepsze momenty na wyświetlenie pop-upów, np. po zapoznaniu się użytkownika z jakąś częścią strony. Wówczas jak najbardziej ma sens pokazanie się okienka zachęcającego np. do zamówienia newslettera. Odwiedzający potrzebują nieco czasu, aby móc się rozejrzeć, zatem nie atakuj od razu, a najwcześniej dopiero po około 30 sekundach. 

Postaw na jakość, a nie ilość

Im więcej, tym lepiej? Nie w tym przypadku. Tutaj lepiej sprawdza się zasada „co za dużo, to niezdrowo”. Kiedyś wiele stron wręcz atakowało odbiorcę kilkoma pop-upami wyskakującymi jednocześnie. Użytkownicy wówczas czuli się przytłoczeni i zirytowani, a skutkiem takich działań zwykle było opuszczenie strony WWW. Dzisiaj jest to już raczej rzadko spotykane, ale wciąż występuje. Wniosek jest jeden: najlepiej ograniczyć się do 1–2 pop-upów na stronie i nie przesadzać z ilością podstron, na których będą pokazywały się wyskakujące okienka. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Przedstaw korzyści

Jeśli chcesz, aby pop-upy były skuteczne, musisz zaoferować użytkownikom coś rzeczywiście atrakcyjnego. Tak naprawdę jest tutaj mnóstwo możliwości – możesz np. przekazać informację o obniżce ceny danego produktu, natomiast gdy zależy Ci na zapisach do newslettera, w zamian obiecaj np. kod rabatowy lub darmowy e-book. Użytkownicy, do których dotrze ten komunikat, muszą po prostu czuć, że to, co oferujesz, może mieć realną wartość dla nich i dlatego warto skorzystać z oferty.

Stwórz komunikat przykuwający uwagę

Podczas projektowania okienka pop-up koniecznie musisz zadbać o odpowiedni układ elementów. Chodzi tutaj o treść, ale również nagłówek, który jest bardzo ważny. To właśnie na niego w pierwszej kolejności zwraca się uwagę, więc powinien zaciekawić użytkownika i zachęcić do wczytania się w treść komunikatu. W pop-upie warto dodać także grafikę, która na pewno przyciągnie wzrok internautów i przynajmniej na trochę opóźni poszukiwanie „krzyżyka” w celu zamknięcia okienka.

Umieść CTA

Co jeszcze powinien zawierać skuteczny marketing pop-up? To zdecydowanie przycisk CTA – zadbaj o to, aby był on łatwo zauważalny i przekazywał jasne informacje, gdzie trafi użytkownik po jego kliknięciu. Do przykładowych Call to Action zaliczamy, np.: „Odbierz kupon rabatowy” czy „Chcę zapisać się do newslettera’’.

Dodaj przycisk zamknięcia w widocznym miejscu

Nie możesz zmuszać internautów do zapoznania się z zawartością wyskakujących okienek, w związku z tym klient powinien mieć wybór, czy chce zdecydować się na krok, o którym mówi pop-up, czy niekoniecznie. Co to oznacza? Konieczność umieszczenia przycisku zamknięcia w dobrze widocznym miejscu. Niestety, wciąż często występują okienka, których nie da się zamknąć lub taka opcja jest mało widoczna. Wówczas istnieje spore ryzyko, że klient się zdenerwuje i zwyczajnie opuści stronę. 

Dopasuj treść do potrzeb użytkownika

Jak masz zainteresować użytkownika, gdy zawartość pop-upu nie będzie dopasowana do jego potrzeb? Przykładowo, niezbyt dobrym krokiem jest oferowanie rabatu dla nowych klientów osobie, która jest stałym klientem Twojego e-sklepu. Inny przykład: informacja o atrakcyjnej cenie butów do biegania nie za bardzo przyda się osobie, która właśnie przegląda namioty. Dlatego musisz postarać się o realną użyteczność informacji. Nie stresuj się jednak – pomocne w tym są specjalne narzędzia.

Zadbaj o responsywność pop-upów

Mówiąc o responsywności pop-upów, mamy na myśli to, aby okienka prawidłowo wyświetlały się na urządzeniach mobilnych. Nie może być tak, że pop-up zajmie cały ekran, zaś opcja jego zamknięcia będzie niewidoczna. Możesz domyślić się, jaki będzie efekt. Użytkownik nie będzie chciał się denerwować i po prostu zamknie zakładkę, a następnie pójdzie do konkurencji. 

Współczynnik konwersji na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Najczęstsze błędy w projektowaniu okienek pop-up

Wyskakujące okienka mogą być pomocnym narzędziem do osiągania celów biznesowych, ale źle przygotowane mogą zaszkodzić Twojej firmie. Niestety tutaj łatwo popełnić błędy. Jakie są najczęściej spotykane na stronach WWW? Sprawdź!

Wyskakujące okienko zajmuje całą stronę WWW

Pop-upy są źle kojarzone między innymi z tego powodu, że często projektowane są na całą stronę WWW. To bardzo denerwuje użytkowników, psuje ich doświadczenia, ale co więcej: może nieść za sobą negatywne konsekwencje w zakresie SEO. Google już od kilku lat kara witryny, które stosują tego rodzaju reklamy. Jeśli więc nie chcesz niepotrzebnie denerwować klientów ani narażać się Google, lepiej zrezygnuj z reklam pełnoekranowych. Jeśli chodzi o wielkość wyskakujących okienek, to nie powinny zajmować one więcej niż 30% ekranu. 

Pop-up wyświetla się w nieodpowiednim czasie

To, czy kampania przebiegnie pomyślnie, zależy m.in. od tego kiedy wyświetli się pop-up. Nie powinno nastąpić to zbyt wcześnie, tuż po odwiedzeniu strony WWW, ponieważ wówczas jest spora szansa, że użytkownik po prostu zamknie takie okno. Istotne jest, aby mógł on najpierw zapoznać się z właściwą treścią.

Jednak zbyt długie zwlekanie z wyświetleniem takiego okienka także nie jest odpowiednim rozwiązaniem, ponieważ może wiązać się z utratą szansy na konwersję. Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Najlepiej po prostu przeanalizować ruch w witrynie i wziąć pod uwagę średni czas spędzany na stronie. Mając takie informacje, najpewniej uda Ci się ustalić najlepszy czas na wyświetlenie pop-upu. 

Trudno zamknąć wyskakujące okno

Wciąż można spotkać się ze stronami, które stosują zabieg polegający na tym, że trudno zamknąć pop-up lub w ogóle nie da się tego zrobić. To zdecydowanie „nieczysta” technika, mówiąc szczerze: znienawidzona przez internautów. Jeśli stosujesz pop-upy bez przycisku zamykającego, czym prędzej to zmień. Użytkownicy zawsze muszą mieć możliwość wyboru. Dodaj więc przycisk zamykania w widocznym miejscu, w odpowiednim rozmiarze, najlepiej na kontrastowym tle. 

Brak CTA

Problemem związanym z pop-upami bywa również mało widoczne czy też zupełny brak CTA, czyli Call to Action. Użytkownicy znacznie chętniej decydują się na wykonanie żądanego zadania, gdy wiedzą, że coś za to otrzymają. Postaraj się więc, aby okno zawierało konkretny i dość krótki komunikat, który będzie można szybko przeskanować. Pamiętaj także, że nie da się przygotować jednego, uniwersalnego i jednocześnie skutecznego komunikatu dla każdego. Zawsze staraj się dopasować komunikat do danego etapu ścieżki klienta i jego potrzeb.

Reklama na reklamie

Niestety, wciąż można znaleźć strony, po których załadowaniu, pokazuje się mnóstwo okienek jednocześnie. To zbyt duży atak na użytkowników, który na pewno mija się z celem. Nie można oczekiwać, że internauta pozostanie na takiej stronie. Zatem korzystaj z tego narzędzia z umiarem i wykorzystuj go jedynie do rzeczywiście istotnych komunikatów.

🚀 Okienka pop-up – podsumowanie

Podsumowując, wiesz już, czym są okienka pop-up, jakie są ich funkcje, zalety, a także, jak je prawidłowo stworzyć. Wyskakujące okienka naprawdę mogą być korzystnym rozwiązaniem dla Twojej marki. Korzystając z tego narzędzia, możesz zwiększyć sprzedaż czy zbudować dobrą bazę mailową. Pamiętaj o wymienionych przez nas zasadach projektowania pop-upów i regularnie sprawdzaj ich skuteczność poprzez testy A/B, a jesteśmy pewni, że będziesz zadowolony z uzyskanych efektów. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *