blog marketing SEO

Jakie zalety i wady ma reklama Google Ads?

Jakie zalety i wady ma reklama Google Ads

Promowanie firmy w internecie jest możliwe na wiele sposobów. Wciąż ogromną popularnością cieszy się pozycjonowanie stron (SEO), a także reklama w Google Ads. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu drugiemu rozwiązaniu. Jest to reklamowy gigant, który umożliwia wyświetlanie reklam w przeróżnych zakątkach internetu. Warto korzystać z tego narzędzia, jeśli zależy Ci na zwiększeniu zainteresowania firmą i pozyskaniu nowych klientów. Przekonaj się, jakie zalety i wady ma reklama Google!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Zrozum, czym jest Google Ads

Google Ads, dawniej Google AdWords, to system reklamowy Google, który umożliwia firmom promowanie swoich produktów i usług w sieci Google. Reklamy mogą pojawiać się np. w wynikach wyszukiwania lub na stronach Partnerów Google. Reklamy Google Ads mogą występować pod wieloma postaciami – mogą być np. w formie tekstu lub wideo. Są to płatne reklamy i najczęściej trzeba płacić za kliknięcie, choć Google ma do zaoferowania również inne modele rozliczeń, np. za tysiąc wyświetleń. Przekonaj się, jakie zalety ma Google Ads!

Liczne zalety reklamy w Google Ads

Czy warto zdecydować się na reklamę w Google Ads? W większości przypadków zdecydowanie tak. Taka reklama może przynieść mnóstwo korzyści dla firmy. Przekonaj się, jakie ma zalety!

Ogromne zasięgi i możliwość dotarcia do potencjalnych klientów

To zdecydowanie największa zaleta reklam Google Ads. Jeśli pragniesz dotrzeć do potencjalnych klientów, wystarczy, że założysz konto na Google Ads, stworzysz kampanię, odpowiednio dobierzesz frazy kluczowe i zapłacisz konkretną kwotę. Przykładowo, jeśli prowadzisz salon fryzjerski w Warszawie, to tworzoną reklamę możesz powiązać np. z hasłem ,,strzyżenie włosów w Warszawie” wraz z linkiem do strony www i opisem oferty. Tworzenie takiej reklamy nikomu nie powinno sprawić większych problemów. Inwestując w taką reklamę, można dotrzeć do ogromnej liczby potencjalnych klientów, co wynika z tego, że Google to najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Precyzyjne targetowanie reklam

Google Ads jest formą reklamy w internecie, która umożliwia precyzyjne targetowanie reklam. Polega to na optymalnym określeniu grupy docelowej reklam i prawidłowym kierowaniu przekazu reklamowego. Aby było to możliwe, konieczna jest znajomość takich kryteriów jak np. zainteresowania, wiek i płeć, czy lokalizacja, dzięki którym uda Ci się skierować reklamę do odpowiednich osób.

Pełna elastyczność

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostosowywać reklamę w Google Ads do rozmaitych celów. Zależy Ci na zwiększeniu ruchu na stronie www? A może nie jesteś zadowolony ze sprzedaży i chcesz ją zwiększyć? Z Google Ads wszystko jest możliwe!

Reklamę w Google Ads możesz bez problemu edytować, w dodatku bez ponoszenia żadnych kosztów. Gdy zdarzy się, że w pośpiechu popełnisz literówkę w kampanii i dostrzeżesz to po pewnym czasie (np. zgłosi to klient), możesz w kilkadziesiąt sekund dokonać zmiany i usunąć problem. Jeśli chodzi o możliwość edycji, to możesz zmieniać również grupę docelową czy słowa kluczowe. To spora przewaga tego typu reklamy nad reklamą stacjonarną (np. ulotkami). Wyobraź sobie bowiem, że nikt nie zauważył literówki na ulotkach i zostały one zlecone do druku. Co możesz zrobić z kilkoma tysiącami ulotek? Właściwie to nic – są one ogromną stratą, a Ty będziesz musiał zamówić nowe ulotki i ponownie zapłacić.

Natychmiastowe efekty

Wielu przedsiębiorcom zależy na natychmiastowych rezultatach. Tych niestety nie może zapewnić popularne pozycjonowanie stron. Jeśli zdecydujesz się zwiększenie widoczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania (pozycjonowanie), na pierwsze efekty będziesz musiał poczekać około 3 miesięcy. Dla niektórych właścicieli firm to zbyt długi czas. Wówczas warto rozważyć właśnie kampanie Google Ads, które zapewniają szybkie efekty.

Możliwość weryfikacji rezultatów

Dużą zaletą Google Ads jest także możliwość śledzenia wyników kampanii reklamowych. Zyskujesz bowiem dostęp do wielu cennych danych, które jasno mówią Ci, czy kampania przynosi oczekiwane efekty, czy raczej wymaga pewnych zmian. W każdej chwili możesz dowiedzieć się, ile osób po kliknięciu reklamy kupiło produkt, czy zapisało się na newsletter.

Jakie są wady reklamy w Google Ads?

Gdyby reklama w Google Ads miała same zalety, byłoby zbyt pięknie. Częstym problemem jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie kampanii. I choć Google nieco to ułatwia, to jednak brak doświadczenia w tworzeniu i optymalizacji Google Ads może być sporą przeszkodą. Nierzadko popełnianymi błędami jest ustawienie złej grupy docelowej czy budżetu. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że wszystko będzie tak, jak powinno, rozważ nawiązanie współpracy z agencją marketingową.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Wadą reklamy w Google Ads są także koszty, często niemałe. Przede wszystkim pamiętaj o kosztach za kliknięcie reklamy, a jeśli zdecydujesz się na wsparcie agencji, będziesz musiał płacić również firmie za obsługę kampanii. Dodatkowo uważamy, że reklama w Google Ads to jest tylko rozwiązanie na chwilę, ponieważ gdy przestaniesz za nią płacić, nie będzie się wyświetlała, więc nie będzie trafiała do potencjalnych klientów. I tutaj właśnie lepsze jest pozycjonowanie, które zapewnia długotrwałe efekty. Pozostają one widoczne nawet wtedy, gdy wszelkie działania dobiegną końca.

Google Ads – jakimi sposobami naliczana jest opłata?

Reklama Google Ads nie jest darmowa. W tym systemie spotkasz się z kilkoma wariantami ustalania stawek, za pomocą których rozlicza się budżet reklamowy. Przedstawiamy Ci sposoby naliczania opłat.

  • PPC (Pay-Per-Click) – oznacza to, że firma płaci, gdy ktoś kliknie reklamę;
  • CPM (Cost Per Mille) – jest to koszt za tysiąc wyświetleń, opłatę nalicza się, jeśli reklama była widoczna przynajmniej 1 sekundę, w minimum 50%;
  • CPA (cost per action) – to koszt za wykonanie akcji, np. dodanie produktu koszyka;
  • CPV – cena za obejrzenie reklamy wideo (np. na Youtube)

Czy na reklamę w Google Ads mogą zdecydować się małe firmy?

Małe firmy często rozważają inwestycję w Google Ads. Czy to dobre rozwiązanie dla nich? Z pewnością w ten sposób mogą one zwiększyć swoją widoczność w internecie, ale czy będzie im się to opłacało?

Zacznijmy od tego, że to, ile wyniesie koszt reklamy w Google Ads, jest zależny od licznych czynników. Ma na niego wpływ m.in. wybór słów kluczowych. Jeśli zdecydujesz się na te najczęściej wyszukiwane, konkurencyjne frazy, zapłacisz więcej za kliknięcie reklamy. W związku z tym bardzo ważna jest dokładna analiza, jakie słowa kluczowe mają największe znaczenie dla Twojej firmy i z jakimi kosztami się wiążą.

Ważna jest także konkurencja – zapewne nie tylko Ty chcesz się reklamować na wybranych słowach kluczowych, a wówczas musisz się liczyć z wyższą ceną za kliknięcie reklamy. Możesz również znaleźć mniej popularne frazy, które będą wiązały się z mniejszym wydatkiem, lecz pamiętaj, że muszą one równie dobrze opisywać ofertę Twojej firmy. Cena za kliknięcie może być zależna nawet od jakości reklam, która jest oceniana na podstawie takich czynników jak np. trafność słów kluczowych.

Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy reklama w Google Ads jest opłacalna dla małych firm. Najczęściej jednak tę formę poleca się małym firmom działającym w niszy rynkowej. Wtedy istnieje spora szansa na to, że taka reklama będzie opłacalna, co wynika z niższej ceny za kliknięcie i mniejszej konkurencji. Reklama w Google Ads dla firm działających w branży o dużej konkurencji często okazuje się nieopłacalna. Wówczas zdecydowanie lepszą opcją jest pozycjonowanie strony internetowej czy reklama w social mediach.

🚀 Jakie zalety i wady ma reklama Google – podsumowanie

Podsumowując, system reklamowy Google Ads to przydatne narzędzie dla każdej firmy, choć w niektórych przypadkach może być nieopłacalny. Efekty korzystania z niego będą widoczne tylko wtedy, gdy będziesz wiedział, jak go skutecznie i efektywnie wykorzystać. W tym celu niezbędne jest doświadczenie, wiedza i… czas. Jeśli niestety nie masz doświadczenia w tym zakresie, może okazać się, że reklama Google Ads będzie generowała wysokie koszty i niezadowalające efekty. Potrzebujesz wsparcia z kampanią Google Ads? Chętnie pomożemy i stworzymy dla Ciebie reklamy, które będą skuteczne i atrakcyjne.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *