blog social media

Jak zrobić live na TikToku? Porady, jak prowadzić transmisję w 2024 roku

live na TikToku

Chcesz zrobić live’a na TikToku, ale zupełnie nie wiesz, jak zacząć? Spokojnie – przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, czym są transmisje na żywo na tej platformie i jak możesz je uruchomić. Ich prowadzenie pozwoli Ci zdobyć zainteresowanie Twoich widzów, a także powiększyć ich grono. Zachęcamy do lektury!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Najważniejsze zalety live’ów na TikToku 

Jakie są najważniejsze zalety live’ów na TikToku? Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

 • bezpośrednia interakcja między twórcą a widzami,
 • większe zaangażowanie widzów w porównaniu ze zwykłym nagraniem,
 • możliwość przesyłania wirtualnych prezentów, dzięki czemu twórcy mogą zarabiać,
 • większa widoczność wynikająca z tego, że TikTok chętnie promuje live’y w sekcji „Odkrywaj”,
 • pomoc w budowie lojalnej społeczności wokół twórcy.

Live na TikToku a live na Facebooku/Instagramie – poznaj różnice

Aktualnie większość platform społecznościowych umożliwia prowadzenie transmisji na żywo. Jednak live na TikToku a na FB czy IG różni się pod wieloma względami. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych różnic:

 • publiczność – live’y na TikToku przyciągają głównie młodszą publiczność, natomiast transmisje na innych platformach takich jak Facebook czy Instagram mają zwykle bardziej różnorodną widownię obejmującą osoby w różnym wieku i z różnymi zainteresowaniami,
 • długość transmisji – live’y na TikToku zazwyczaj są krótsze, trwają maksymalnie godzinę, natomiast transmisje na Facebooku czy Instagramie często są nawet kilkugodzinne,
 • dostępność live’ów – w przypadku transmisji na TikToku dostęp do nich jest tylko przez pewien czas (choć użytkownicy mogą zapisać nagrania, jednak nie korzystają zbyt często z tej opcji), natomiast dostęp do live’ów na FB czy IG jest znacznie dłuższy, ponieważ na tych platformach transmisje są chętniej zapisywane na profilach użytkowników.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zrobić live na TikToku?

TikTok zdecydował, że opcja live nie będzie dostępna dla każdego użytkownika platformy. Jeśli zatem masz w planach ruszyć z transmisjami na żywo na TT, sprawdź najpierw, czy spełniasz określone przez platformę wymagania. Przedstawiamy je poniżej.

Musisz mieć skończone 18 lat

Jeszcze niedawno młodsi użytkownicy mogli korzystać z opcji robienia live’ów, aczkolwiek już od dłuższego czasu obowiązuje wymóg pełnoletności. Tylko jeśli skończyłeś 18 lat, możesz zrobić live’a na TikToku. Zastanawiasz się, jak platforma zweryfikuje to, ile masz lat? Odpowiedź jest prosta – po dacie urodzenia, którą podałeś podczas rejestracji konta. 

Minimum 1000 obserwujących

Kolejnym warunkiem, aby można było zrobić live’a na TikToku jest zgromadzenie przynajmniej 1000 obserwujących. Dopiero po przekroczeniu tego progu będzie można tworzyć transmisje na żywo na TikToku. 

Potrzebujesz sprzętu z kamerą

Rzecz jasna do prowadzenia transmisji na TikToku niezbędny jest również dobry sprzęt z kamerą. Niekoniecznie musi to być komputer z kamerką. Jeśli go nie posiadasz, możesz użyć po prostu smartfona i właściwie nic więcej nie jest potrzebne – zrobienie live’a na TikToku nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania. 

Twoje konto musi być aktywne

Zrozumiałe jest, że prowadzenie live’a na TikToku wymaga tego, abyś posiadał niezablokowane konto na tej platformie. Jeśli zdarzyło się, że nie przestrzegałeś zasad tego serwisu, włączenie transmisji może nie być możliwe. 

Jak włączyć live’a na TikToku? Pokazujemy krok po kroku

Wiesz już, jakie są warunki włączenia live’a na TikToku w 2024 roku. Jeśli spełniasz je wszystkie, nic nie stoi na drodze, abyś rozpoczął transmisję na żywo. Poniżej pokażemy, jak to zrobić krok po kroku w aplikacji: 

 1. Otwórz aplikację TikTok na swoim telefonie.
 2. Naciśnij przycisk plusika (+).
 3. Aplikacja może poprosić o dostęp do funkcji Twojego telefonu, a dokładniej dostęp do kamery i mikrofonu. Udzielenie zgody jest konieczne, abyś mógł zrobić live’a. 
 4. W następnym oknie pojawi się nowa dolna belka, gdzie znajdziesz opcję „live”. Gdy jej nie dostrzegasz, to znaczy, że nie masz tysiąca obserwujących lub nie spełniasz innego warunku. 
 5. Po wybraniu opcji „live” wyświetli się podgląd Twojej transmisji na żywo. Jeśli chcesz, możesz na tym etapie dodać tytuł, efekty, filtry, włączyć lub wyłączyć możliwość komentowania, a także udostępnić live w social mediach. 
 6. Po ustawieniu wszystkich opcji wystarczy, że naciśniesz czerwony przycisk do nagrywania w celu rozpoczęcia transmisji na żywo. 

Gdy uznasz, że już czas zakończyć live’a na TikToku, ponownie naciśnij czerwony przycisk na dole ekranu. Pamiętaj również, że po zakończeniu live zniknie, chyba że zdecydujesz się go zapisać. 

Udany live na TikToku – o tym pamiętaj!

Niezależnie od tego, czy masz w planach dopiero swój pierwszy live na TikToku w 2024, czy też kolejną już transmisję na żywo, z pewnością zależy Ci na tym, aby nagranie było udane i chętnie oglądane. O czym więc musisz pamiętać, aby tak właśnie było? Przedstawiamy Ci kilka najważniejszych wskazówek – stosując się do nich, zyskasz większą popularność na tej platformie. 

Ciekawostka:

Nawet 2 na 3 kupujących twierdzi, że TikTok jest źródłem inspiracji do zakupu czegoś. Zwłaszcza TikTok Live wyróżnia się ogromną skutecznością: 50% użytkowników zdecydowało się na zakup czegoś po obejrzeniu transmisji na żywo.

Źródło: https://blog.hootsuite.com/tiktok-stats/

Przestrzegaj ustalonych zasad

Korzystający z TikToka muszą pamiętać, iż obowiązują tutaj określone wytyczne, które są rygorystycznie przestrzegane. Jeśli nie będziesz stosował się do nich, możesz stracić uprawnienia do transmisji na żywo lub nawet otrzymać bana! Pewnego rodzaju treści są zabronione na tej platformie. Przede wszystkim zakazane są treści dla dorosłych, czyli nagość i przemoc. Oprócz tego nie wolno używać mowy nienawiści, obelg, prezentować działalności przestępczej (np. narkotyki), spamować, podszywać się pod inną osobę oraz dodawać treści dotyczących samobójstw i samookaleczania. Stosowanie się do ustalonych zasad jest bardzo ważne, szczególnie dlatego, że z serwisu korzysta wielu młodych ludzi. 

Bądź odpowiednio przygotowany 

Nie uruchamiaj transmisji na żywo na TikToku, jeśli nie masz żadnego planu. Zanim ją włączysz, zastanów się, co chcesz powiedzieć i/lub pokazać. Najlepiej zapisz na kartce pytania, które planujesz zadać swoim widzom. Jeśli tego nie zrobisz, to z pewnością dojdzie do wielu momentów martwej ciszy, co dostarczy Ci dużo stresu. Postaraj się jak najlepiej przygotować do transmisji. Gdy wiesz, że potrzebne będą jakieś rzeczy, przygotuj sobie je już wcześniej, dzięki czemu wszystko będziesz miał pod ręką, gdy wystartujesz z transmisją. 

Wybierz odpowiednie warunki do nagrywania

Przed rozpoczęciem live’a musisz zadbać również o odpowiednie warunki do nagrywania. Twoi widzowie muszą Cię dobrze widzieć i słyszeć, dlatego konieczne jest, abyś miał zapewnione dobre oświetlenie i mikrofon

Jeśli chodzi o oświetlenie, to niekoniecznie musisz inwestować w coś profesjonalnego, np. lampę pierścieniową – na start wystarczy zwykła lampka. Z kolei mikrofon możesz wykorzystać ten, który jest wbudowany w urządzenie lub sięgnąć po słuchawki. 

Dobrym pomysłem jest również nagranie testowego filmiku, dzięki któremu upewnisz się, czy wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby wprowadzisz poprawki. Co więcej, zadbaj o dobre połączenie z Internetem – gdy będzie ono pozostawiało wiele do życzenia, wpłynie to niekorzystnie na dźwięk i obraz. 

Włącz live o odpowiedniej porze

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój live dotarł do dużej liczby osób, zacznij go prowadzić wtedy, gdy wiesz, że najwięcej Twoich widzów korzysta z aplikacji. Warto także dodać odpowiednie słowa kluczowe, co zwiększy szanse na dotarcie do jak największej liczby odbiorców. 

Pamiętaj o interakcjach z widzami

Jeśli zdecydujesz się umożliwić widzom pozostawianie komentarzy podczas live’a, nie ignoruj ich, a zamiast tego staraj się na nie odpowiadać. W ten sposób podtrzymasz dyskusję i dasz znać swoim odbiorcom, że doskonale ich widzisz i słyszysz. Pozwól, by poczuli się ważną częścią rozmowy. 

Zadbaj o odpowiedni czas transmisji na żywo

Ostatnią już, ważną kwestią jest czas trwania transmisji na żywo – nie powinna być zbyt krótka, ani zbyt długa. Najlepiej jakby nie przekraczała 30 minut. Chyba nie chcesz, aby Twoi widzowie się znudzili, a z drugiej strony zależy Ci na przyciągnięciu uwagi odpowiedniej ilości osób, a to wymaga czasu. Pamiętaj również o tym, aby atmosfera na live’ie była luźna i przyjazna – to sprawi, że Twoi widzowie będą czuli się naprawdę dobrze. 

🚀 Jak zrobić live na TikToku w 2024 roku – podsumowanie

Podsumowując, teraz już doskonale wiesz, czym jest live na TikToku i jak możesz korzystać z tej funkcji. Pamiętaj, że transmisje na żywo na TT różnią się od live’ów przeprowadzanych na Facebooku czy Instagramie. Ważne jest również to, że musisz spełnić kilka warunków, by mieć dostęp do opcji live, a dokładniej być pełnoletnim i posiadać minimum 1000 obserwujących.

Zanim zaczniesz prowadzić live’a na tym portalu, zadbaj o kilka aspektów, dzięki którym będzie on naprawdę udany i  zyskasz wielu widzów. Chodzi tutaj m.in. o przestrzeganie zasad, przygotowanie się do nagrania czy zapewnienie odpowiednich warunków do transmisji. Jeśli natomiast szukasz profesjonalnej agencji, która zajmie się prowadzeniem Twojego konta na TikToku lub na innym kanale, koniecznie sprawdź naszą ofertę. Zachęcamy do nawiązania współpracy z warszawską agencją marketingową. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

2 komentarze

 1. Mariusz
  6 marca 2024 Odpowiedz

  Chce założyć lajfa

 2. Mariusz
  6 marca 2024 Odpowiedz

  TIkTok laifzalozenie

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *