blog poradniki

Jak zainstalować Google Analytics na WordPressie?

Jak zainstalować Google Analytics na WordPressie

Istnieje wiele narzędzi analizy internetowej, ale zdecydowanie największą popularnością cieszy się Google Analytics. Pozwala na śledzenie i analizę danych dotyczących ruchu na stronie internetowej. Jeśli zastanawiasz się, skąd możesz czerpać kluczowe informacje takie jak np. liczba odwiedzających, źródła ruchu czy czas spędzony na stronie, warto, abyś zainteresował się Google Analytics. Jak możesz dodać to narzędzie na WordPressie? Dowiedz się!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Dlaczego warto zainstalować Google Analytics na WordPressie?

Aktualnie trudno znaleźć popularniejszy CMS od WordPressa. Jest to zdecydowanie najchętniej wybierany system zarządzania treścią na stronie WWW. To platforma uwielbiana przez przedsiębiorców, ponieważ pozwala w prosty sposób na samodzielną edycję i aktualizację wszelkich treści dostępnych na stronie. Jedną z większych zalet tego systemu jest intuicyjność, ale osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tym CMS-em, mogą zastanawiać się, jak wygląda dodawanie wpisu w WordPressie, czy też jak zainstalować Google Analytics na WordPressie. 

Czy Google Analytics i WordPress to para idealna? Jak najbardziej! Google Analytics jest wszechstronnym narzędziem, które dostarcza wartościowe informacje dotyczące optymalizacji witryny czy kampanii reklamowej. Korzystając z niego, w prosty sposób dowiesz się m.in.:

  • Kto odwiedził Twoją witrynę? 
  • Jaką lokalizację geograficzną mają Twoi odbiorcy? 
  • Jakiej przeglądarki używają Twoi odbiorcy? 
  • Co robili odwiedzający na Twojej stronie? 
  • Kiedy najwięcej osób odwiedza Twoją witrynę? 
  • Gdzie odwiedzający trafili na Twoją witrynę?

Instalacja Google Analytics na WordPressie jest dość prosta, o czym zaraz się przekonasz. To narzędzie o wielu możliwościach, pozwala m.in. na monitorowanie ruchu, śledzenie zachowań użytkowników, śledzenie konwersji, optymalizację witryny oraz analizę efektywności kampanii marketingowych

Jak zainstalować Google Analytics na WordPress? Instrukcja

Przed przejściem do integracji strony z Google Analytics konieczne jest dokonanie rejestracji w systemie statystyk Google. W tym celu niezbędne jest konto (Gmail), a aby je założyć, powinieneś udać się na stronę https://analytics.google.com/analytics/web/provision/#/provision. Warto podkreślić, że na jednym koncie Google można monitować nawet kilka stron

Przechodząc do Google Analytics zobaczysz formularz, w którym konieczne jest podanie kilku informacji takich jak rodzaj usługi, nazwa witryny, URL witryny, kategoria branży i strefa czasowa. Gdy przejdziesz już przez wszystkie kroki, wystarczy, że pobierzesz identyfikator śledzenia. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku wyświetli się identyfikator usługi i kod śledzenia, który wymaga wklejenia na stronę. Jeśli potrzebujesz szczegółowej instrukcji, jak dodać konto Google Analytics, zajrzyj do naszego innego wpisu. 

Duża część pracy jest już za Tobą, więc jak widzisz, nie jest to aż tak skomplikowane. Teraz musisz zintegrować usługę śledzenia ze swoją stroną na WordPressie, tak abyś miał dostęp do świeżych danych dotyczących np. ludzi, którzy odwiedzili Twoją witrynę. 

Jak dokonać bezpośredniej instalacji WordPress Google Analytics? Jeśli chcesz skonfigurować Google Analytics ręcznie, wystarczy, że zalogujesz się do panelu administracyjnego WordPressa i przejdziesz do sekcji „Wygląd”, a następnie „Edytor”. Wyszukaj plik header.php i wklej kod śledzenia przed tagiem </head>. Na końcu kliknij „Aktualizuj” – i już, gotowe!

Jak zainstalować Google Analytics za pomocą wtyczki?

Gdy niekoniecznie chcesz przeprowadzać własnoręczną edycję kodu strony, możesz po prostu zainstalować Google Analytics za pomocą wtyczki. Należy dodać, że jeśli zdecydujesz się na ręczne skonfigurowanie Google Analytics i umieścisz kod śledzenia w nieodpowiednim miejscu bądź popełnisz błędy w kodzie, mogą pojawić się poważne problemy ze śledzeniem albo nawet może dojść do uszkodzenia witryny.

Jeśli chodzi o instalowanie Google Analytics za pomocą wtyczki, to najczęstszym wyborem jest wtyczka nosząca nazwę Google Analytics by MonsterInsights. 

Źródło: MonsterInsights

W jaki sposób zainstalować Google Analytics za pomocą wtyczki? Jest to jeszcze prostszy sposób – wystarczy, że zalogujesz się do panelu administracyjnego WordPressa i wejdziesz do zakładki „Wtyczki”, a następnie klikniesz „Dodaj nową”. Teraz Twoim zadaniem jest wyszukanie wtyczki o wspomnianej nazwie i kliknięcie przycisku „Zainstaluj”.

Po zainstalowaniu wtyczki musisz ją aktywować, do czego służy przycisk „Aktywuj”. Następnie kliknij „Uruchom kreator”, aby przejść proces konfiguracji. To wszystko – całość powinna zająć Ci naprawdę niewiele czasu. 

Jak zweryfikować działanie WordPress Google Analytics? 

Skąd możesz wiedzieć, że WordPress Google Analytics działa poprawnie? Czy jest jakiś sposób na zweryfikowanie tego? Okazuje się, że tak – i jest on banalnie prosty. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto Google Analytics, klikniesz raporty w czasie rzeczywistym i wejdziesz na swoją stronę w nowej karcie przeglądarki. Gdy zobaczysz nową sesję, jest to znak, że prawidłowo zainstalowałeś Google Analytics na WordPressie. Jak widzisz, chociaż początkowo zainstalowanie Google Analytics mogło wydawać się trudne, to teraz już wiesz, że jest to nieskomplikowane i praktycznie każdy może sobie z tym poradzić. 

🚀 Jak zainstalować Google Analytics na WordPressie? Podsumowanie

Jak zatem dostrzegasz, chociaż instalacja Google Analytics na WordPressie może wydawać się skomplikowanym zadaniem, szczególnie dla osób, które robią to po raz pierwszy, to jednak nie ma się czego bać. Osobom niedoświadczonym polecamy skorzystać z tej drugiej opcji, czyli instalacji wtyczki, ponieważ jest to prostszy i szybszy sposób w porównaniu z ręcznym dodawaniem kodu śledzenia. Jeśli natomiast czujesz, że potrzebujesz wsparcia i szukasz agencji, która kompleksowo zadba o Twoją stronę – w tym zajmie się instalacją wszelkich niezbędnych narzędzi – skontaktuj się z nami już teraz i poznaj indywidualną ofertę dla Twojego biznesu. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *