marketing poradniki

Jak dodać wpis w WordPressie – poradnik dla początkujących

Jak dodac wpis w wordpress

Chcesz opublikować wpis w WordPressie, ale zupełnie nie wiesz, jak to zrobić? Niezależnie od tego, czy jesteś copywriterem, któremu po raz pierwszy zostało przydzielone takie zadanie czy też przedsiębiorcą, który postanowił sam prowadzić firmowego bloga i zwyczajnie nie wie, jak się za to zabrać, musisz przeczytać ten artykuł, w którym krok po kroku pokazujemy, jak wygląda publikacja tekstów w tym systemie CMS.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Czym jest WordPress? 

WordPress jest aktualnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie. Firmy wybierają go, ponieważ korzystanie z niego jest banalnie proste. Nie bez znaczenia jest to, że ma liczne wtyczki, które optymalizują wiele działań. Mimo to dla niektórych osób publikowanie wpisów w WordPressie jest czarną magią. Pokażemy krok po kroku, jak to zrobić i udowodnimy, że to wcale nie jest trudne. 

Dodawanie wpisu w WordPressie – instrukcja krok po kroku

Zanim pokażemy, jak dodać wpis w WordPressie, musisz wiedzieć, że od 2018 roku automatycznie wgranym edytorem jest Gutenberg. Niestety, ten nie przypadł do gustu wielu osobom. 

Z założenia miał to być nowoczesny i prosty w działaniu edytor, aczkolwiek niektórzy są zdania, że to się nie udało i w dodatku nie jest wcale intuicyjny. Dlatego wiele osób powraca do klasycznego edytora, oferującego mniejszą ilość funkcji. Jest to możliwe dzięki instalacji wtyczki takiej jak np. Classic Editor. Poniżej prezentujemy jak dodać wpis w WordPressie w przypadku starego, klasycznego edytora.

 1. Zaloguj się na swoje konto na WordPressie.
 2. Po lewej stronie wybierz sekcję „Wpisy”.

 1. Następnie wybierz „Dodaj nowy”.

 1. Pojawi Ci się edytor blokowy, gdzie możesz uzupełnić tytuł i treść:

W przypadku edytora Gutenberg zobaczysz taki widok: 

 1. Następnie zacznij formatować swój tekst. Możesz m.in. dodać nagłówki H1, H2, H3, itd. 

 1. WordPress udostępnia również wiele innych opcji, z których możesz skorzystać, formatując treść. Masz do wyboru m.in. opcję pogrubienia, kursywy, cytowania, wypunktowania, numerowania, zmiany koloru tekstu czy wyrównania treści. 

 1. Jeśli chcesz, aby w tekście znalazły się zdjęcia, kliknij „Dodaj medium”

 1. Możesz wybrać zdjęcie ze swojej biblioteki, a następnie kliknąć „Wstaw do wpisu” lub przesłać nowy plik. Koniecznie pamiętaj, aby dodać „tekst alternatywny”.

 1. Przesyłanie obrazów to nie wszystko. Należy jeszcze je sformatować. Aby to zrobić, musisz kliknąć zdjęcie. 

 1. Po kliknięciu przedostatniej ikonki, przejdziesz m.in. do ustawień wyświetlania zdjęcia. W tym miejscu możesz dopasować jego wielkość i wyrównać położenie odnośnie do tekstu. Po wybraniu zmian kliknij „Aktualizuj”.

 1. Po wykonaniu powyższych czynności warto, abyś bliżej przyjrzał się menu, które znajdziesz po prawej stronie. Możesz tam dodać m.in. obrazek wyróżniający, czyli grafikę, która będzie widoczna przy wprowadzeniu do wpisu (np. na stronie głównej).

 1. Trochę wyżej możesz również wybrać kategorie i tagi dla stworzonego wpisu. Jeśli jeszcze ich nie ma, możesz je stworzyć, klikając „Utwórz kategorię”.

 1. Czas na opublikowanie wpisu. Możesz zrobić to natychmiast lub zaplanować publikację dopiero za kilka dni (w tym celu kliknij „Edytuj” przy „Opublikuj natychmiast”). W tym miejscu możesz również zdecydować, dla kogo będzie widoczny artykuł. 

Czy warto korzystać z wtyczki Yoast SEO?

Yoast SEO śmiało możemy nazwać jedną z najpopularniejszych wtyczek dostępnych dla witryn internetowych WordPress. To bardzo przydatna wtyczka, pomagająca zadbać o SEO. Instalując ją, zyskasz m.in. możliwość uzupełniania meta danych i otrzymasz cenne wskazówki, jak optymalizować wpisy pod SEO.

Instalacja wtyczki Yoast SEO jest banalnie prosta. Wystarczy, że zalogujesz się na panel admina na swojej witrynie, z bocznego menu wybierzesz sekcję „Wtyczki”, a następnie „dodaj nową”. Wyszukaj na pasku wyszukiwania „Yoast SEO”, kliknij „zainstaluj”, a potem „włącz”.

Warto wspomnieć, że system oceny Yoast SEO jest niezwykle intuicyjny i opiera się na trzech kolorach. Czerwony wskazuje, że element wymaga poprawy, pomarańczowy mówi o brakach lub niewielkich błędach, które warto poprawić, z kolei zielony –  informuje, że wszystko jest w porządku/zgodne z wytycznymi Yoast. 

Jak dodać zmiany w opublikowanym już wpisie?

Wprowadzanie zmian w opublikowanym już artykule nie powinno sprawić Ci większych problemów. Czasami zdarza się tak, że dopiero po jakimś czasie zauważysz literówki czy inne błędy. Możesz chcieć również zaktualizować artykuł po upływie pewnego czasu. Wtedy wystarczy, że wejdziesz w zakładkę „Wpisy” i najedziesz na pole artykułu, który chcesz poprawić

Wówczas pojawią Ci się takie opcje jak m.in. „Edytuj” i „Szybka Edycja”.  Z tej drugiej możesz skorzystać, jeśli chcesz wprowadzić zmiany w takich elementach jak tytuł, adres URL, kategoria czy data publikacji. Z kolei gdy zmiany będą większe i zajdą m.in. w treści, musisz kliknąć „Edytuj”.

🚀 Jak dodać wpis w WordPressie – poradnik dla początkujących: podsumowanie

Jak już się przekonałeś, dodawanie wpisów w WordPressie jest naprawdę proste. Zdecydowanie warto posiadać podstawową umiejętność publikacji i edycji artykułów – kto wie, kiedy okaże się przydatna. Nie musisz obawiać się tego systemu, jeśli jak dotąd jego działanie było Ci nieznane. Początkowo publikacja artykułów może zabierać nieco więcej czasu, ale już niebawem będzie przebiegała płynnie. Jeśli wciąż jakaś kwestia związana z tym obszarem jest dla Ciebie niejasna, nie zwlekaj i skontaktuj się z Efectownią – nasi specjaliści chętnie udzielą odpowiedzi na Twoje pytania. 

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *