blog marketing SEO

Jak zwiększyć skuteczność działań SEO na WordPressie?

jak zwiekszyc skutecznosc dzialan seo na wordpressie

Inwestujesz w pozycjonowanie, ale nie jesteś zadowolony z osiąganych efektów? Być może potrzeba po prostu więcej czasu i powinieneś wykazać się większą cierpliwością. Przyczyną mogą też być drobne błędy w obrębie strony na WordPressie, które powinieneś jak najszybciej wyeliminować. Sprawdź, jak zwiększyć skuteczność działań SEO na WordPressie, aby zwiększyć szanse na wysokie lokaty w Google.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Jak poprawić SEO WordPress? 8 kroków

Czasem nawet z pozoru nieistotny element może wpływać na efekty działań SEO na WordPressie. Dlatego skorzystaj z poniższych porad, dzięki którym poprawisz skuteczność pozycjonowania strony.

Odkryj błędy, które trzeba naprawić

Nie wiesz, w czym tkwi problem? Zatem zacznij od analizy. W tym celu pomocny będzie audyt SEO – najlepiej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Szczególnie polecamy darmowy PageSpeed Insights od Google. Wystarczy, że wkleisz adres URL swojej witryny, a już po chwili otrzymasz ocenę prędkości ładowania się strony w skali od 0 do 100 – zarówno dla wersji desktopowej, jak i mobilnej. Narzędzie wskaże Ci też błędy, które sprawiają, że Twoja strona ładuje się wolno.

Źródło: https://pagespeed.web.dev/

Wykorzystaj również płatne narzędzia np. Ahrefs, jeśli chcesz sprawdzić, na jakie słowa kluczowe pozycjonuje się Twoja strona. Przekonasz się, jak wygląda profil linków, jak kształtuje się widoczność witryny w Google i mediach społecznościowych. Być może już te informacje pozwolą Ci pozbyć się problemów, które ograniczają skuteczność działań SEO na WordPressie.

Sprawdź ustawienia strony

Czy wiesz, że nieprawidłowe ustawienia na stronie WWW mogą negatywnie wpłynąć na efekty pozycjonowania? Dlatego koniecznie przejdź do zakładki „Ustawienia” i sprawdź:

  • widoczność w wyszukiwarkach – wybierz „Czytanie”, a następnie upewnij się, czy masz zaznaczoną opcję „Widoczność w wyszukiwarkach”. Jeśli nie zostanie to zaznaczone, to Twoja strona w ogóle nie będzie indeksowana w wyszukiwarce,
  • ustawienia główne – tym razem włącz zakładkę „Ogólne” i przekonaj się, czy masz dodaną nazwę witryny, slogan i adres URL domeny. W nazwie witryny i sloganie warto dodać słowa kluczowe.

Wykorzystaj nawigację okruszkową

Google ceni sobie wygodę użytkowników i pozytywne doświadczenie podczas przeglądania witryny. Jeśli o tym zapomnisz, to możesz mieć problemy z osiągnięciem wysokiej lokaty w wynikach wyszukiwania. 

Jednym ze sposobów jest dodanie nawigacji okruszkowej. Ułatwi to nawigację po stronie – zarówno użytkownikom, jak i robotom Google. Poza tym to świetny sposób na wsparcie linkowania wewnętrznego.

Jak stworzyć nawigację okruszkową? Wykorzystaj do tego darmowe lub płatne wtyczki np. Yoast SEO.

Przykład nawigacji okruszkowej. Źródło: https://domodi.pl/odziez/odziez-damska/bluzy-damskie

Włącz ręczne zatwierdzanie komentarzy

SEO WordPress możesz poprawić także wtedy, gdy włączysz ręczne zatwierdzanie komentarzy. WordPress umożliwia dodawanie komentarzy pod artykułami, ale lepiej, abyś miał kontrolę nad tym, co zostanie opublikowane. Nie oznacza to, że musisz usuwać wszystkie negatywne opinie, ale pomoże Ci to w walce ze spamem. Pamiętaj, że jeśli Google wykryje spam na Twojej stronie, może sprawić, że Twoja strona będzie notowała niższe pozycje w Google. 

Dostrzegasz u siebie wzmożoną liczbę spamu? W takim razie w kokpicie WordPress włącz „Ustawienia” – „Dyskusja” i zaznacz „Komentarze muszą zostać zatwierdzone ręcznie”.

Alternatywnym rozwiązaniem są wtyczki antyspamowe, które mają wykrywać spam, a przy tym automatyzować Twoją pracę. To dobre rozwiązanie, jeśli na Twojej stronie pojawia się sporo komentarzy. Polecamy poniższe wtyczki:

  • Akismet – to jedna z najpopularniejszych wtyczek, jest płatna do użytku komercyjnego, kompatybilna z WordPress i naprawdę skutecznie wykrywa spam,
  • Antispam Bee – to kolejne dobre rozwiązanie, wtyczka śledzi adresy IP i w ten sposób eliminuje spamerów, a do tego jest dostępna w darmowej wersji,
  • WordPress Zero Spam – zatrzymuje spam w komentarzach, rejestracyjny i w formularzach kontaktowych.

Przykładowa wtyczka. Źródło: https://wordpress.org/plugins/zero-spam/

Wykorzystaj mniej konkurencyjne słowa kluczowe

Jak zwiększyć skuteczność działań SEO na WordPressie? Być może przyczyną problemów jest wybór zbyt ogólnych słów kluczowych, z których korzysta również Twoja konkurencja. Przez to trudniej jest Ci osiągnąć lepszy wynik w Google. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Być może powinieneś zastanowić się nad wyborem nieco mniej konkurencyjnych fraz.

Źródło: https://www.senuto.com/pl/

Niezbędna jest analiza fraz kluczowych – z wykorzystaniem narzędzi typu Senuto, Planer słów kluczowych Google, Ahrefs czy Semstorm. Sprawdź, czy frazy kluczowe, z których korzystasz, mają dużą, średnią lub niską konkurencyjność. Przeanalizuj również, jakie słowa kluczowe możesz dodać – najlepiej, aby były wyszukiwane przez ok. 1 tys. użytkowników i miały niską konkurencyjność. Wyodrębnij też długi ogon, który wykorzystasz na blogu.

Dodaj autorskie treści z długim ogonem

Zoptymalizowane treści to kolejny sposób na poprawę SEO na WordPressie. Ważne jest to, żeby treści były merytoryczne i przydatne dla użytkowników, a do tego zawierały frazy z tzw. długiego ogona. Pamiętaj  też o tym, żeby słowa kluczowe były dodane w naturalny sposób. Najlepiej, jeśli będziesz stosować się do poniższych zasad:

  • twórz oryginalny content – możesz opracować strategię treści przy pomocy AI, ale tekst napisz samodzielnie,
  • stosuj nagłówki H1-H3 – najlepiej, jeśli w naturalny sposób umieścisz tam słowa kluczowe,
  • dodaj słowa kluczowe – powinny być umieszczone w naturalny sposób, stosuj też ich synonimy oraz frazy w odmienionej i nieodmienionej formie. Fraz nie może być zbyt dużo, aby tekst był naturalny, najlepiej 5-10 fraz na 7 tys. zzs,
  • stosuj wypunktowania i akapity – dzięki temu struktura tekstu będzie bardziej przyjazna dla robotów Google i użytkowników,
  • twórz treści o wysokiej jakości merytorycznej.

Zoptymalizuj obrazy na stronie

Po przeanalizowaniu strony WordPress w PageSpeed Insights dowiedziałeś lub dowiedziałaś się, że problemem są zbyt duży rozmiar zdjęć, brak tekstów alternatywnych itp.? Zatem pora naprawić te błędy. W naszym artykule „Jak zoptymalizować obrazy pod kątem SEO?” przedstawiliśmy zasady optymalizacji zdjęć. Teraz tylko pokrótce wskażemy, jakie czynności powinieneś wykonać, ponieważ wpływają na pozycjonowanie strony na WordPressie:

  • kompresja obrazów – zbyt duże obrazki mogą spowalniać stronę,
  • dodanie tekstów alternatywnych – to słowny opis zdjęcia, najlepiej, aby zawierał frazę kluczową,
  • optymalizacja nazw plików – powinny być krótkie, czytelne i związane z zawartością zdjęcia.

Wyłącz indeksowanie mniej istotnych stron

Czy wiesz, że SEO WordPress możesz poprawić w bardzo prosty sposób? Wystarczy, że wyłączysz indeksowanie niektórych podstron. Skieruj roboty Google tylko na te zakładki, które są zoptymalizowane i naprawdę ważne – np. oferta, najważniejsze produkty i strona główna. Dzięki temu unikniesz marnowania crawl budgetu, a przede wszystkim przyspieszysz indeksowanie kluczowych podstron.

Na jakich stronach wyłączyć indeksowanie? Kieruj się przede wszystkim analizą słów kluczowych, ale zazwyczaj mniej istotne są podstrony koszyk, logowanie, strony sortowania, polityka prywatności czy nawet zakładka kontakt.

Jak wyłączyć indeksowanie strony? Możesz wykorzystać do tego wtyczkę Yoast SEO lub dodać reguły noindex (zalecamy tę metodę). Aby zapobiec indeksowaniu strony tylko przez roboty Google, w kodzie HTML danej podstrony w sekcji <head> dodaj tag: <meta name=”googlebot” content=”noindex”>.

10 najlepszych wtyczek SEO na WordPress

Pozycjonowanie to skomplikowane zadanie, które jednak można nieco ułatwić. Wystarczy, że wykorzystasz wtyczki SEO do WordPress. Do wyboru masz całą gamę pluginów, które pomogą Ci zdobyć wyższą lokatę w Google. Jednak pamiętaj, że to tylko narzędzia, które nie wykonają za Ciebie pracy, mogą ją zautomatyzować. Jakie wtyczki SEO polecamy na WordPressie? Oto kilka najlepszych propozycji:

  • Yoast SEO – to najpopularniejsza i najlepiej znana wtyczka SEO na WordPressie, której po prostu nie mogło zabraknąć na tej liście. W podstawowej wersji jest darmowa. Z jej pomocą bez problemu dodasz metadane, wygenerujesz mapę strony i zoptymalizujesz treści,
  • The SEO Framework – to dobra wtyczka dla osób, które już mają wiedzę na temat pozycjonowania. Wykorzystasz ją do tworzenia przekierowań ze strony, uporządkowania kodu i poprawy tytułu strony,
  • Rank Math SEO – alternatywa dla Yoast SEO, wtyczka umożliwia zarządzanie metadanymi, automatyczne dodawanie tekstów alternatywnych i generowanie mapy strony.
  • Smush Image Optimization – przydatna do optymalizacji zdjęć. Z jej pomocą automatycznie zmienisz rozmiar obrazków, włączysz funkcję lazy load i szybko odkryjesz, czy jakieś zdjęcia mają problem z załadowaniem się,
  • W3 Total Cache – służy do optymalizacji strony pod kątem jej wydajności. Ogranicza obciążenie strony, zmniejsza jej objętość i skraca czas ładowania,
  • Broken Link Checker – zapewnia większą kontrolę nad linkami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Możesz analizować ich stan, sprawdzić, czy są zepsute i dokąd prowadzą,
  • All In One SEO – to kolejna bardzo popularna wtyczka SEO do WordPressa, która służy do technicznej optymalizacji strony. Choć nie ma tak wiele opcji, jak Yoast SEO, to umożliwia np. ustawienie metadanych, dodanie linków kanonicznych, stworzenie mapy strony i zablokowanie podstron przed indeksowaniem,
  • Really Simple SSL – dobra wtyczka do wdrożenia certyfikatu SSL. Nawet osoba, która nie ma zaawansowanej wiedzy na temat SEO, bez problemu sobie z nią poradzi, wystarczy zaledwie kilka kliknięć do włączenia certyfikatu,
  • Google PageSpeed Insights – to wtyczka, którą możesz sprawdzić szybkość ładowania strony, a następnie ją odinstalować. Koniecznie sprawdź wcześniej, jakie zostały wykryte problemy spowalniające działanie witryny.
  • Google Analyticswtyczka, która pozwala gromadzić i analizować statystyki z Twojej strony. Z jej pomocą zbadasz źródła ruchu na stronie, zachowania odbiorców oraz dowiesz się, ile czasu spędzają na stronie itp.

🚀 Jak zwiększyć skuteczność działań SEO na WordPressie? Podsumowanie

Przyczyny braku skuteczności działań SEO na WordPressie mogą być różne, dlatego warto rozpocząć od przeanalizowania witryny. Na podstawie otrzymanych wyników zmień ustawienia strony, dodaj merytoryczne treści z konkurencyjnymi frazami kluczowymi, zoptymalizuj obrazy, dodaj nawigację okruszkową i skorzystaj z innych zalecanych przez nas rozwiązań. Dzięki temu poprawisz SEO WordPress i zadbasz o większą widoczność w Google. Koniecznie skorzystaj też z polecanych przez nas wtyczek do SEO na WordPressie, aby zautomatyzować swoje działania.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *