blog marketing poradniki

Wypełnianie briefu dla agencji – zobacz, dlaczego to takie ważne

Wypełnianie briefu dla agencji - zobacz, dlaczego to takie ważne

Jeśli rozważasz podjęcie współpracy z agencją marketingową, musisz wiedzieć, że konieczne będzie wypełnienie briefu. To klucz do udanej współpracy. Specjaliści muszą dobrze poznać cel i potrzeby klienta, aby móc opracować odpowiednią strategię. O tym, dlaczego brief marketingowy jest aż tak ważny, przeczytasz w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Brief marketingowy – co to?

Brief marketingowy to dokument, który przygotowywany jest przez firmę i zawiera najważniejsze informacje o działalności, mające duże znaczenie w kontekście opracowywania skutecznej strategii marketingowej. Tworzy się go w konkretnym celu takim jak np. budowa strony internetowej czy wizerunku marki. Można w nim poinformować agencję marketingową o wymaganiach, celach i oczekiwaniach w odniesieniu do konkretnej kampanii. 

Taki brief umożliwia specjalistom zapoznanie się ze specyfiką branży, sytuacją wyjściową firmy i założeniami współpracy, a następnie dopasować narzędzia, działania i wybrać najlepsze kanały docelowe. Należy podkreślić także, że brief dla agencji może mieć różne formy, choć najczęściej przyjmuje postać pliku tekstowego, prezentacji czy briefu ustnego.

Dlaczego brief marketingowy jest niezbędny?

Już wiesz, co to brief marketingowy, jednak dlaczego jest on potrzebny? Jedną z jego zalet jest to, że gwarantuje sporą oszczędność czasu. Raz szczegółowo opracowany eliminuje potrzebę wielokrotnych konsultacji, poprawek i modyfikacji w trakcie trwania kampanii. Ten dokument umożliwia m.in.:

  • poznanie klienta,
  • jasne sformułowanie celów kampanii,
  • zidentyfikowanie potrzeb, oczekiwań i problemów klienta,
  • poznanie sfery działalności firmy,
  • zachowanie spójności w działaniach,
  • zidentyfikowanie grupy docelowej,
  • przygotowanie wyceny usług,
  • wybranie najlepszych narzędzi marketingowych,
  • dostosowanie działań marketingowych do konkretnego budżetu,
  • dotrzymywanie ustalonych terminów,
  • uniknięcie nieporozumień i sporów.

Oczekiwania klientów a rzeczywistość 

Zapoznając się z raportem brief4U, dowiadujemy się, że agencje marketingowe nie zawsze spełniają oczekiwania swoich klientów. Jakie problemy pojawiają się najczęściej? Zobaczcie poniżej!

ŹRÓDŁO: https://brief.pl/oczekiwania-marketera-a-rzeczywistosc-jak-daleko-pada-oferta-przetargowa-od-realnych-uslug-agencji-reklamowej-badanie/

Co zawiera dobrze przygotowany brief?

Brief dla agencji marketingowej składa się z najważniejszych pytań na temat Twojej firmy. Ty jako potencjalny klient, powinieneś udzielić na nie szczegółowych odpowiedzi. Nie śpiesz się i przeznacz na to odpowiednią ilość czasu. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli uniknąć błędów i poprawek. Jakie kwestie najczęściej są uwzględnione w briefie dla agencji? Poniżej przedstawiamy te kluczowe. 

Podstawowe informacje o firmie

Na samym początku zwykle musisz podać nazwę swojej firmy i inne podstawowe informacje takie jak np. dane adresowe, adres e-mail, numer telefonu i adres strony WWW. To wymagane, aby firma mogła bez problemu się z Tobą skontaktować. 

Informacje o oferowanych produktach/usługach

W kolejnym podpunkcie będziesz musiał szczegółowo określić, co składa się na Twoją ofertę. Opisz, jakie produkty sprzedajesz czy jakie realizujesz usługi. Przy tym warto zadbać o dostarczenie agencji informacji dotyczących cen, zalet, cech i dostępności sprzedawanych towarów. Zostaniesz zapytany również o to, czym wyróżnia się Twoja oferta na tle konkurencji, a także, w jakim obszarze jesteś lepszy od swoich konkurentów. W tym miejscu warto, abyś wskazał, kto konkretnie jest Twoją konkurencją rynkową i konkurencją w wyszukiwarce oczywiście, jeśli ją znasz. Wspomnij także, dlaczego uważasz wymienionych konkurentów za ważnych. 

Określenie grupy docelowej

Agencja marketingowa na pewno będzie zainteresowana również tym, do kogo chcesz skierować działania marketingowe. Najlepiej więc będzie, jak stworzysz profil idealnego klienta na podstawie buyer persony. Niekoniecznie musisz wybrać tylko jedną grupę docelową. Weź pod uwagę wszystkie najistotniejsze cechy Twoich potencjalnych klientów, które mogą wpływać na decyzje zakupowe, takie jak np. wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód, wykształcenie i sposób spędzania wolnego czasu. Mając takie informacje, agencja będzie w stanie odpowiednio zoptymalizować działania, dzięki czemu dotrą do osób zgodnych z Twoim opisem.

Plany dotyczące kampanii marketingowej

Wypełniając brief marketingowy, konieczne jest również określenie, czego dotyczy projekt, jakie są Twoje cele. Powinieneś wspomnieć, jakimi kanałami chcesz dotrzeć do klientów, a także opowiedzieć co nieco o poprzednich działaniach marketingowych, skupiając się na problemach i wyzwaniach, które wówczas się pojawiły. 

Budżet i czas trwania projektu

Kampania nie może wystartować, jeśli nie poinformujesz agencji, ile możesz na nią przeznaczyć. Powód jest prosty – przy budżecie 10 000 zł możliwości są znacznie mniejsze niż przy 100 000 zł. Nie możesz podać tutaj zbyt ogólnych informacji ani czarować – podaj konkretną kwotę, którą faktycznie dysponujesz na działania marketingowe. 

Określenie celu kampanii

Szczególnie ważnym etapem przy wypełnianiu briefu dla agencji jest określenie celu kampanii. Od niego właśnie zależy to, jakie działania zostaną wdrożone. Oczywiście każdy przedsiębiorca chciałby, aby kampania marketingowa zwiększała sprzedaż. Aczkolwiek może mieć ona również bardziej skonkretyzowane cele. Co może być celem? Oto kilka przykładów: 

  • dotarcie do nowego grona odbiorców,
  • budowa wizerunku firmy w różnych kanałach komunikacyjnych,
  • rozszerzenie działalności na międzynarodowy rynek,
  • informowanie o nowych możliwościach, usługach czy produktach,
  • wzmocnienie konkretnego wizerunku firmy.

Należy podkreślić również fakt, że od wybranego celu, zależy sposób mierzenia rezultatów. Przykładowo, jeśli chcesz dotrzeć do nowych odbiorców, to o sukcesie może świadczyć większa ilość zamówień od osób spełniających określone kryteria.

Jeszcze raz podkreślamy: precyzyjne określenie celów kampanii w briefie jest bardzo ważne, ponieważ wówczas można mieć pewność, że osoby odpowiedzialne za projekt będą doskonale wiedziały, do czego dążyć i jakie powinny być wyniki

Dodatkowe uwagi

Najczęściej w każdym briefie jest miejsce również na dodanie dodatkowych informacji. W tym miejscu możesz zaznaczyć, że zależy Ci na stosowaniu kolorystyki w stylu firmy czy też konkretnej wersji logo. To miejsce na podanie wszelkich wymagań, które uznasz za absolutnie niezbędne. 

Brief marketingowy – najczęściej popełniane błędy

Klienci zgłaszający się do agencji marketingowej często nie wiedzą, jaki jest cel briefu. Nie przykładają się do wypełnienia tego dokumentu, co potem powoduje problemy. Jakie są najczęściej popełniane błędy? Poniżej wymieniamy kilka z nich.

Niedokładnie wypełniony brief

Jeśli myślisz, że wystarczy poświęcić dosłownie 2–3 minuty na stworzenie briefu, to jesteś w błędzie. Musisz przyłożyć się do tego, podać wszystkie wymagane informacje, aby uzyskać jak najlepszą propozycję, a później – kampanię. Zrezygnuj zatem z podejścia „skoro zlecam i płacę, to nie muszę się angażować” i czas poświęcony na wypełnienie briefu uznaj za inwestycję w skuteczny marketing.

Podawanie ogólnikowych i nieprawdziwych informacji

W briefie marketingowym niewskazane jest podawanie ogólnikowych informacji. Dotyczy to przede wszystkim grupy docelowej. Niektórzy przedsiębiorcy nie znają swojej grupy docelowej zaś inni, po prostu podają bardzo ogólne informacje. Wpisanie, że ofertą firmy interesują się kobiety w wieku 20-60 lat niezbyt będzie pomocne. Aby móc zaplanować skuteczną kampanię, trzeba to zawęzić. Poza tym konieczne jest określenie, czym się interesują Twoi potencjalni klienci, gdzie pracują, gdzie mieszkają, ile zarabiają itd. Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba, agencja marketingowa pomoże Ci określić personę. Co więcej, nie dodawaj informacji, które nie do końca zgadzają się z prawdą. 

Cele są niemożliwe do realizacji lub jest ich zbyt dużo

Nie możesz ustalać celów nierealnych do wykonania. Przekaż cele, które będą spektakularne, ale w zasięgu możliwości. Co więcej, najlepiej byłoby, jakby jeden brief służył wyłącznie jednej kampanii o określonym celu. Jeśli ustalisz zbyt wiele celów w jednym dokumencie, współpraca z agencją nie będzie efektywna, a wyniki kampanii mogą być niezbyt zadowalające. Jeśli chcesz zrealizować kilka różnych kampanii, najlepiej będzie, jeśli stworzysz kilka briefów dopasowanych do konkretnych celów. 

🚀 Wypełnianie briefu dla agencji – podsumowanie

Podsumowując, jeśli chcesz, aby współpraca z agencją marketingową była owocna, konieczne jest stworzenie dobrego briefu. Ten dokument zawiera szereg najważniejszych informacji dotyczących Twojego biznesu. Chodzi tutaj m.in. o jego nazwę, lokalizację, stronę WWW, ofertę, grupę docelową czy konkurentów. To zestawienie danych, dzięki któremu można zrealizować konkretny cel z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań klienta. Zdecydowanie odradzamy wypełnianie briefu na kolanie.

Potraktuj to jako inwestycję w biznes i zrób to, najlepiej jak potrafisz. Wiemy, że czasami uzupełnienie tego dokumentu sprawia problemy – jeśli napotkasz na nie, pamiętaj, że zawsze możesz się z nami skontaktować, chętnie udzielimy pomocy. To co, jesteś gotowy, by rozpocząć tę ekscytującą przygodę z Efectownią? Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *