blog marketing

Thank you page – jak powinna wyglądać? Przykłady

thank you page - grafika główna

Osoby odwiedzające Twój sklep internetowy lub stronę mogą nie tylko dokonywać zakupów, ale także np. zarezerwować usługę, pobrać darmowy e-book. Powinieneś zadbać o wszystkich użytkowników, aby chcieli oni wrócić do Ciebie. Jak możesz to zrobić? Dobrym sposobem może okazać się thank you page, czyli po prostu strona zawierająca podziękowanie (np. za kupienie produktu, czy zapisanie się do newslettera). Uwierz, że klienci dużo chętniej wracają na ,,miłą” stronę. Dowiedz się, jak powinna wyglądać thank you page. Zachęcamy do lektury!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Czym jest thank you page?

Thank you page to strona z podziękowaniem. Najczęściej dziękuje się użytkownikowi za dokonanie zakupu, ale także za m.in. pobranie darmowego e-booka, rejestrację, czy zapisanie się do newslettera. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą prowadzącym sklep internetowy, masz bloga, czy inny serwis, powinieneś stworzyć thank you page. Dzięki takiej stronie Twoi klienci zobaczą, że są dla Ciebie ważni. Poza tym taka strona ,,dziękująca” jest świetną okazją, aby zachęcić użytkowników do podjęcia innych działań, np. polubienia strony w serwisie społecznościowym. Zazwyczaj na stronie thank you page pojawia się podziękowanie i informacja zawierająca szczegóły konwersji.

Jakie są rodzaje thank you page?

Można wyróżnić kilka rodzajów thank you page. Jednym z nich jest thank you page wizerunkowy. Na stronie dziękuje się klientowi za zakup, dzięki czemu ten może poczuć się bardzo doceniony po dokonaniu zakupu Udostępnia się na niej także treści, które są przydatne dla klienta. Mogą one zawierać np. wskazówki dotyczące nabytego produktu.

Kolejnym rodzajem jest thank you page pozyskująca lead. Tak, dobrze czytasz: możesz wykorzystać taką stronę, by zachęcić użytkownika np. do zapisania się do newslettera. Użytkownicy często dokonują zakupów bez utworzenia konta i nie zostawiają zgody na wysyłanie informacji marketingowych, a z thank you page możesz to łatwo zmienić. Dodatkowo jeśli klient zdecyduje się zapisać na newsletter, to jest to jednoznaczne z tym, że powiększy się Twoja baza mailingowa, a to bardzo dobra informacja!

Istnieje także thank you page polecająca, która jest skupiona na zwiększaniu zasięgu. Warto zachęcać zadowolonych klientów do polecania strony znajomym. Mogą oni również chwalić się zakupionym towarem. Co natomiast możesz zaoferować w zamian? Może to być np. zniżka na kolejne zakupy.

Wspomnijmy jeszcze o jednym rodzaju – to thank you page o charakterze informacyjnym. Thank you page w takiej formie przedstawia najważniejsze informacje dotyczące złożonego przez klienta zamówienia. Klient znajduje tam np. prognozowaną datę doręczenia paczki. Warto jednak także zachęcić klienta do zapisu na newsletter czy zostawić odnośnik do mediów społecznościowych.

Jak dodatkowo możesz wykorzystać thank you page?

Zastanawiasz się, w jaki jeszcze sposób możesz wykorzystać thank you page? Jeśli klient zdecydował się na złożenie zamówienia lub zapisał się do newslettera, to najprawdopodobniej obdarzył Cię zaufaniem. Nie zmarnuj więc tego i zachęć go do dalszych działań. Co możesz zrobić?

  • Poproś o wystawienie opinii. Choć może myślisz, że jest to zupełnie niepotrzebne, to jednak w ten sposób dowiesz się, czy klient faktycznie jest zadowolony ze swojego zakupu. Co więcej, opinia klienta może być doskonałym źródłem wiedzy dla innych zainteresowanych użytkowników i może zachęcić ich do zakupu.
  • Umieść ankietę lub aktywny formularz. Podziękowanie za zakup produktu to idealny moment na to, aby zdobyć więcej informacji na temat klienta. Jak to zrobić? Umieść ankietę lub aktywny formularz, gdzie zapytasz swojego klienta m.in. o przebieg zakupów. Tą metodą możesz zyskać dane, które potem będą przydatne m.in. przy badaniach na temat użytkowników.
  • Daj znać, że prowadzisz blog lub inną stronę, która może go zainteresować. W ten sposób klient dowie się o istnieniu bloga, forum lub strony w social mediach powiązanej tematycznie i na pewno z ciekawości tam zajrzy.

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Jak stworzyć thank you page?

Stworzenie thank you page pójdzie sprawnie, jeśli korzystasz z gotowych rozwiązań typu CMS. Jakie są opcje? Sprawdź!

WordPress

Istnieje mnóstwo wtyczek do WordPressa. Można je wykorzystać również do stworzenia thank you page. Jednak to, jakie to będą wtyczki, jest zależne od konkretnych potrzeb.

Kreatory thank you page

Do stworzenia thank you page możesz wykorzystać także kreator. Znajdziesz mnóstwo kreatorów landing page, które służą także do tworzenia thank you page. Musisz tam umieścić odpowiednie podziękowanie i wszelkie elementy, którymi cechuje się thank you page. Nieco inną opcją są kreatory okienek pop-up: jeśli się na nie zdecydujesz, to wówczas rolę strony thank you page przejmie wyskakujące okienko z podziękowaniem.

Czy istnieją inne formy podziękowań?

Choć dziękowanie klientowi za pośrednictwem strony internetowej jest bardzo popularne, to jednak niekoniecznie musi się to odbywać w taki sposób. Jak zatem możesz zrobić to inaczej? Wykorzystaj do tego maila. Sklepy internetowe najczęściej wysyłają taką wiadomość z informacją o realizacji zamówienia. Jednak warto wysłać takiego maila także kilka dni po złożeniu zamówienia, najlepiej wtedy, gdy podejrzewasz, że klient otrzymał już zamówiony towar. Wówczas możesz od razu podziękować za dokonanie zakupów i przy okazji zapytać o opinie o produkcie. Co więcej, w takim mailu może znaleźć się również dodatkowy kod rabatowy, który na pewno zachęci klienta do ponownych zakupów. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się także na dodawanie podziękowań do przesyłek.

Podziękowanie za zakup – jak je zbudować?

Istotne jest, aby strona ,,dziękująca” była estetyczna, aczkolwiek najbardziej musisz skupić się na tekście. W końcu to od niego zależy to, czy uda Ci się przyciągnąć uwagę odbiorcy. Tutaj zdecydowanie musisz być kreatywny i wprowadzić do takiej strony coś nietypowego, co wywoła uśmiech na twarzy klienta – wówczas istnieje duża szansa na to, że thank you page pozostanie w pamięci klienta na długo.

Tworząc podziękowanie za zakup, zawsze jednak musisz zwrócić uwagę na ton całej wypowiedzi. Zrozumiałe jest, że w inny sposób trzeba zwrócić się do osób kupujących drogie, luksusowe towary, a całkowicie inaczej do osób będących pasjonatami motoryzacji. Strona ,,dziękująca” powinna zawierać niewiele tekstu. Jeśli będzie go nadmiar, to najpewniej odbiorca nie dotrze nawet do call to action.

W podziękowaniu za zakup możesz także zaproponować klientowi produkty komplementarne. Chodzi tutaj o dobra, które wzajemnie się uzupełniają. Zatem jeśli klient kupił pralkę, to pokaż mu, że może u Ciebie kupić także potrzebne środki piorące.

Podziękowanie za rejestrację – jak je stworzyć?

Skoro wiesz już, jak napisać podziękowanie za zakup produktu, to zbudowanie podziękowania za rejestrację nie powinno sprawić Ci większych problemów. Przede wszystkim pamiętaj, aby Twoja wypowiedź była dostosowana do odbiorców. Szczególnie istotne jest to, aby nie przesadzać z ilością tekstu – taka wypowiedź powinna być zdecydowanie krótka. Gdy będzie nadmiar tekstu, to istnieje ryzyko, że kluczowe elementy zwyczajnie umkną uwadze użytkownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na tej stronie dać również możliwość np. zapisania się do newslettera. Co więcej na stronie ,,dziękującej” możesz też promować produkty związane z tematyką danego wydarzenia.

Thank you page – przykłady

Poniżej znajdziesz przykłady, jak możesz podziękować użytkownikowi w różnych sytuacjach. Sprawdź przygotowane przez nas przykładowe thank you page!

Podziękowanie za pobranie e-booka. Źródło: https://harbingers.io/blog/thank-you-page


Podziękowanie za rejestrację. Źródło: https://www.convertflow.com/call-to-action/eventbrite-thank-you-page


Podziękowanie za dokonanie zakupu. Źródło: https://us-ws.gr-cdn.com/images/pages/landing-page-templates/full/thank-you-for-shopping.jpg


🚀 Thank you page – jak powinna wyglądać: podsumowanie

Podsumowując, thank you page to po prostu strona internetowa dziękującą klientowi za dokonanie zakupów, czas, a także zaufanie. Można by powiedzieć, że zastępuje ona sprzedawcę punktu sprzedaży stacjonarnej. Zastanów się, ile razy słyszałeś formułkę ,,Zapraszamy ponownie”, gdy kupowałeś nowe spodnie lub byłeś klientem restauracji?

Zakończenie transakcji w przypadku sklepów online daje nieco mniejsze możliwości pod tym względem, dlaczego właśnie warto wdrożyć thank you page i w ten sposób podziękować klientowi za skorzystanie z usług. Jednak strona z podziękowaniem może być czymś znacznie więcej. Może zawierać cenne informacje na temat złożonego zamówienia, a także możesz ją wykorzystać do poproszenia użytkownika o wystawienie opinii, czy podarować mu bon rabatowy na kolejne zakupy. Jak widzisz: thank you page to mnóstwo możliwości!

Kontakt Efectownia

Zwiększ swoją widoczność w sieci

Darmowa konsultacja z nami ⤵

Kontakt

Autor

Michał Kukliński

Założyciel agencji marketingowej efectownia.pl. W swoich działaniach stawia na kompleksowość, oferując swoim klientom pozycjonowanie stron www, prowadzenie profili w social mediach, płatnych kampanii reklamowych, audytów, usługi copywritingu. Zaimplementowanie systemu pracy z książki „Praca głęboka” Cala Newporta” stanowiło jeden z ważnych kroków w jego karierze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *